Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2011, 11:51:18
petrisor.nicu petrisor.nicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 5
Exclamation Vreau sa ma fac preot

Va rog din inima sa ma ajutati!!! Vreau sa ma fac preot, dar am fost cam pacatos in anii de liceu, am dat frau ispitelor, nu exagerat dar ca orice adolescent care incearca ceva nou!! N-am facut liceu teologic , am facu liceu militar, si vreau sa stiu daca pot sa ma fac preot desi am pacatuit pana acum!!! Va rog sa fiti sinceri si sa-mi spuneti!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2011, 11:56:15
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Daca ai avut relatii sexuale cu o fata,nu iti recomand sa te faci preot.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2011, 11:57:52
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Daca ai avut relatii sexuale cu o fata,nu iti recomand sa te faci preot.


Ei dute , :)) parca fiecare la varsta adolescentei e sfant , nu -i da sfaturi care il pot influenta in sens negativ .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2011, 11:59:15
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
Va rog din inima sa ma ajutati!!! Vreau sa ma fac preot, dar am fost cam pacatos in anii de liceu, am dat frau ispitelor, nu exagerat dar ca orice adolescent care incearca ceva nou!! N-am facut liceu teologic , am facu liceu militar, si vreau sa stiu daca pot sa ma fac preot desi am pacatuit pana acum!!! Va rog sa fiti sinceri si sa-mi spuneti!!
Eu zic sa faci ce vrei , si mai ales daca iti place , si nu te lua dupa ce spun unii.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2011, 12:03:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
Va rog din inima sa ma ajutati!!! Vreau sa ma fac preot, dar am fost cam pacatos in anii de liceu, am dat frau ispitelor, nu exagerat dar ca orice adolescent care incearca ceva nou!! N-am facut liceu teologic , am facu liceu militar, si vreau sa stiu daca pot sa ma fac preot desi am pacatuit pana acum!!! Va rog sa fiti sinceri si sa-mi spuneti!!
O intrebare fireasca imi pare urmatoarea :
-de ce vrei sa te faci preot??
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2011, 12:04:29
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

si eu am vrut sa ma fac preot dar din aceleasi motive ca si tine, pacatele, nu pot sa ma fac.
respect prea mult pe acesti oameni care se numesc preoti, si iubesc si Biserica dar un pagan ca mine sa se faca preot, la cate pacate am, nu cred ca m-ar primi Dumnezeu la slujba lui.

Oricum daca mai esti inca tanar merita sa incerci, Dumnezeu este mare milostiv cu toti si cu siguranta te va ierta si pe tine si te va ajuta.

Dumnezeu sa ne miluiasca si sa ne ajute pe toti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2011, 12:06:51
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Sfantul Simeon al Tesalonicului: "...cel ce curveste dupa botez sau a avut tiitoare nu poate sa fie arhiereu, preot, diacon sau altceva din randuiala preoteasca"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2011, 12:19:38
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Daca ai avut relatii sexuale cu o fata,nu iti recomand sa te faci preot.
Foarte corect, tradiția și canoanele nu permit hirotonia în așa caz.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2011, 12:29:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Canoanele nu permit, dar ii poti sluji lui Dumnezeu foarte bine si fara a fi preot.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2011, 12:53:58
petrisor.nicu petrisor.nicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 5
Implicit inteleg

am doar 20 de ani pentru cei din jurul meu vreau sa ma fac, eu miam dorit de mai demult asta , dar acum mam gandit mai bine!!! am avut diferite vise , dupa ce mam lasat de facut pacate si nu mam mai lasat dus in ispita am visat doar demoni si ma trezeam noaptea !! am inceput sa ma rog si nu mai am acum, dar daca a intretinut doar o data relatii sexuale nu am voie? il iubesc pe Dumnezeu, si mi-e mila de oamenii care se simt abandonati, au nevoie de un impuls sa creada din nou, si nu stiu, simt eu asa ca trebuie sa ma fac preot!! Cand eram mai mic eram foarte evlavios si visam ingeri, intr-o seara L-am visat pe Iisus , stiu ca poate unii nu credeti, dar chiar lam visat! am avut 4 anu in care am fost un adolescent icetosat de teribilism, dar oare chiar nu ma pot face preot? va rog raspundetimi sincer
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26