Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2015, 23:17:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca ambele avertismente ale parintelui din citat se regasesc in realitate
Si grija exagerata pentru aspectele materiale ale biseriscilor in detrimentul slujirii sufletului oamenilor, si,probabil si slabirea pregatirii teologice a studentilor si a dascalilor. Aici nu am informatii, dar presupun ca exista un asemenea trend .
Da, e vorba de formalism, materialism, indiferență. Există.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cand va disparea Ortodoxia ,va disparea si jertfa neintrerupta care se adduce in bisericele Ortodoxe,si atunci va fi sfarsitul. Nu cred ca la aceasta s-a referit parintele ...
Nici eu nu cred, în citat am sublinat că e vorba de o regiune.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.01.2015, 11:08:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-adevăr, multe cărți apar dintr-un nebinecuvântat interes comercial și este bine ca oamenii să înțeleagă asta. O spun în cunoștință de cauză, cunoscând personal un editor care dorea să vândă niște minuni atribuite Părintelui.

Fenomenul acesta creat de media în jurul Părintelui Arsenie nu face decât să împiedice cunoașterea lui reală, lumea nemaiputând face deosebirea între ce este adevărat și ce este minciună. Aici poate fi identificată cu adevărat lucrarea diavolului, care calchiază, imită fără să creeze, construind false realități, încețoșând atmosfera mai ales acolo unde „riscul” ca cineva să cunoască adevărul este mai mare.
Pe linia asta, cred ca este cel mai "abuzat" om induhovnicit la ora actuala si nu cred ca trebuie trecute sub tacere nici aspectele mai problematice.

Sunt sigur ca unora le-ar conveni de minune sa promoveze anumite erori ale parintelui sub girul sfintenie sale, eventual afirmata la modul oficial (prin canonizare).
Deja unii o fac.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde