Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2015, 12:14:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Thread deschis special pentru Florin-Ionut.

Florin, o sa pun intrebarile din nou, ca sunt tare curios de raspunsuri. Daca tot le ai, de ce sa nu le impartasesti?

1. Cum de functioneaza exemplul meu cu plaja si apusul? N-ar trebui pe un pamant plat.
Iti zice ca nu functioneaza de fapt si o sa-ti aduca ca si contra-exemplu experimentul "Bedford Level", binenteles, doar cele care au iesit in favoarea FE.

Citat:
2. Cum exista gravitatie pe PP?
Fizica inca nedescoperita.

Citat:
3. Cum explici circumnavigarea?

4. Cum explici lipsa de margini a pamantului?
Teoria conspiratiei, iluzie optica.


Citat:
5. De ce exista apus si rasarit? Soarele nu ar functiona dpdv nuclear daca ar fi foarte aproape de pamant si asa mic.
Simplu, nu e nuclear.

Citat:
6. De ce, cu cat ne urcam mai sus, vedem mai mult?
Valabil si cu FE

Citat:
7. De ce stelele (pentru emisfera nordica) par ca se invart in jurul stelei nordului?
Cerul se invarte. Really.

Citat:
8. De ce exista fusuri orare?
Conventie omeneasca.

Citat:
9. Cum sunt satelitii in orbita daca pamantul e plat?
Nu exista sateliti, conspiratie, la fel si calatoria in spatiu, etc.
NASA, masoni, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #12  
Vechi 11.06.2015, 15:02:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
NASA, masoni, etc.
Nu stiu daca glumesti, dar m-ai facut sa zambesc intr-o zi nu tocmai draguta pentru mine. Multumesc! :)
  #13  
Vechi 11.06.2015, 16:07:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma rog, nu pot sa ma pronunt cu o certitudine de 100%, ca argumentele nu sunt ale mele, e doar rezumatul discutiilor care au mai avut loc pe aici vizavi de flatherth (FE) si geocentrism (sunt niste puncte comune) dar cred ca cei care le-au expus nu glumeau.

Mi se pare ca si vorbaretul fantasmagoric vsovivivovi sau cum se mai numeste acum e si el mare avocat de F.E.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.06.2015 at 16:11:34.
  #14  
Vechi 11.06.2015, 20:09:46
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma rog, nu pot sa ma pronunt cu o certitudine de 100%, ca argumentele nu sunt ale mele, e doar rezumatul discutiilor care au mai avut loc pe aici vizavi de flatherth (FE) si geocentrism (sunt niste puncte comune) dar cred ca cei care le-au expus nu glumeau.

Mi se pare ca si vorbaretul fantasmagoric vsovivivovi sau cum se mai numeste acum e si el mare avocat de F.E.
am citit si eu topic-uri in care a postat userul vsovivivovi
omul are dreptate atunci cand isi pune intrebari, poate nu are atunci cand tot el raspunde !
legat de pamant plat, devine generica intrebarea si sunt curios si eu sa aflu cum se fac corectiile in zborul avioanelor, stiind ca daca ar zbura drept ar trebui sa iasa din atmosfera ...
n-am auzit pe nimeni spunand ca la nu stiu cati m...km...parcursi in zbor se corecteaza
altitudinea...
mai ales la acele avioane care zboara cu peste 1 mach...
  #15  
Vechi 11.06.2015, 22:07:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nogura Vezi mesajul
am citit si eu topic-uri in care a postat userul vsovivivovi
omul are dreptate atunci cand isi pune intrebari, poate nu are atunci cand tot el raspunde !
legat de pamant plat, devine generica intrebarea si sunt curios si eu sa aflu cum se fac corectiile in zborul avioanelor, stiind ca daca ar zbura drept ar trebui sa iasa din atmosfera ...
n-am auzit pe nimeni spunand ca la nu stiu cati m...km...parcursi in zbor se corecteaza
altitudinea...
mai ales la acele avioane care zboara cu peste 1 mach...
Gravitatia intotdeauna o sa traga cu o forta constanta un avion spre centrul Pamantului, deci n-o sa iasa niciodata din atmosfera in modul acesta.

http://i.imgur.com/uX1Z01H.jpg

Ca in imagine. E fizica.
  #16  
Vechi 11.06.2015, 22:35:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Partial are dreptate, daca ar zbura dupa o directie perfect lineara tangenta la punctul de decolare, ar iesi in stratosfera (presupunand ca este echipat cu rachete pentru ca la un moment dat aripile nu mai dau randament din cauza rarefierii aerului).

Dar in realitate, corectii se fac, sunt instrumente de bord (giroscop) care functioneaza gravitational si cu ajutorul carora avionul este pastrat practic paralel cu axa pamantului pentru un zborul nnormal (fara modificare de altitudine) si astfel practic directia de zbor nu e liniara (desi aveam impresia asta subiectiva) ci curbilinie (dupa suprafata pamantului).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #17  
Vechi 12.06.2015, 08:22:33
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Gravitatia intotdeauna o sa traga cu o forta constanta un avion spre centrul Pamantului, deci n-o sa iasa niciodata din atmosfera in modul acesta.

http://i.imgur.com/uX1Z01H.jpg

Ca in imagine. E fizica.
intrebarea se refera la cum se fac corectiile de altitudine, sa nu spui ca un pilot lasa gravitatia sa faca asta, iar daca se invoca instrumente de zbor (giroscop) intrebarea
ramane, cum si dupa ce distanta parcursa se fac corectiile, eventual giroscopul ala
poate doar sa indice, nu sa ia decizii !
  #18  
Vechi 12.06.2015, 08:45:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nogura Vezi mesajul
intrebarea se refera la cum se fac corectiile de altitudine, sa nu spui ca un pilot lasa gravitatia sa faca asta, iar daca se invoca instrumente de zbor (giroscop) intrebarea
ramane, cum si dupa ce distanta parcursa se fac corectiile, eventual giroscopul ala
poate doar sa indice, nu sa ia decizii !
Nu, dar dupa un timp s-ar regla singur (desi ar fi periculos, si avionul ar merge intr-un mod ciudat).

Autopilotul ajusteaza altitudinea permanent.
  #19  
Vechi 12.06.2015, 09:33:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Atat timp cat pozitia avionului este orizontala, adica e perpendicular pe forta gravitationala, el va urma curbura pamantului iar din punctul de vedere al pasagerilor, zboara orizontala.

Daca ar urma o linie dreapta geometrica (presupunere, pentru ca nu exista nici un instrument care sa o descrie) atunci instrumentul de bord ar arata un zbor inclinat (in sus).

Daca zborul e manual, pilotnul mentine manual orizontul aratat de instrument (care se raporteaza la forta gravitationala), daca e pe "automat" atunci corectiile se fac automat.

Sunt chestii simple, dar pe cei care nu le stiu/inteleg e usor sa-i duci de nas cu presupuneri SF si o logica aparent corecta.

Uite si mai multe detalii despre "Attitude indicator" sau "Giroorizont" cum e tradus in romana pe wikipedia:


http://en.wikipedia.org/wiki/Attitude_indicator
http://ro.wikipedia.org/wiki/Giroorizont
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.06.2015 at 09:37:09.
  #20  
Vechi 12.06.2015, 11:16:53
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atat timp cat pozitia avionului este orizontala, adica e perpendicular pe forta gravitationala, el va urma curbura pamantului iar din punctul de vedere al pasagerilor, zboara orizontala.

Daca ar urma o linie dreapta geometrica (presupunere, pentru ca nu exista nici un instrument care sa o descrie) atunci instrumentul de bord ar arata un zbor inclinat (in sus).

Daca zborul e manual, pilotnul mentine manual orizontul aratat de instrument (care se raporteaza la forta gravitationala), daca e pe "automat" atunci corectiile se fac automat.

Sunt chestii simple, dar pe cei care nu le stiu/inteleg e usor sa-i duci de nas cu presupuneri SF si o logica aparent corecta.

Uite si mai multe detalii despre "Attitude indicator" sau "Giroorizont" cum e tradus in romana pe wikipedia:


http://en.wikipedia.org/wiki/Attitude_indicator
http://ro.wikipedia.org/wiki/Giroorizont
ca sa mentina manual orizontul aratat de instrument(care se raporteaza la forta gravitationala ) trebuie ca pilotul sa "intervina" !
cand intervine ?

daca e pe "automat" aceeasi intrebare : cand se intervine ?

in ambele cazuri, pilot manual sau pilot automat, la un moment dat trebuie intervenit pentru ajustarea altitudinii...cand are loc interventia ?

la 1 mach (aprox 1200 km/H) daca ar zbura drept, intr-o ora ar ajunge la aprox 110 km altitudine, Himalaya are 8 km altitudine (conform d=3.57*radical din h, d-1200 km)

ca sa nu ajunga acolo la 110 km voi spuneti ca...ce spuneti de fapt ?
cine si cand a redus altitudinea ?
Subiect închis