Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2015, 16:59:06
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Naivitatea ca si culme a evlaviei prost intelese.

Deschid acest topic avand in vedere persoanele, nu foarte putine din pacate, care chiar cred ca animalele domestice si plantele cultivate au fost...create ca atare de Dumnezeu, si nu au stramosi "salbatici", altfel spus, acele persoane nu cred ca in urma caderii omului ("cu sudoarea fruntii sa iti castigi painea"), aparitia cresterii vitelor si a agriculturii primitive, precum si domesticirea altor creaturi, de pilda a cainelui, au avut loc ca un proces lent, in urma caderii omului, ci acele fiinte domestice erau deja gata create pentru acest rol.
Evident, parerea mea e ca, de pilda, oaia domestica deriva dintr-o specie de muflon. Sau porcul, din o specie sau subspecie de mistret, si asa mai departe.
Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2015, 17:45:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai ne gândim.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2015, 08:48:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

I agree. Mi se pare destul de logic.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2015, 10:58:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Deschid acest topic avand in vedere persoanele, nu foarte putine din pacate, care chiar cred ca animalele domestice si plantele cultivate au fost...create ca atare de Dumnezeu, si nu au stramosi "salbatici", altfel spus, acele persoane nu cred ca in urma caderii omului ("cu sudoarea fruntii sa iti castigi painea"), aparitia cresterii vitelor si a agriculturii primitive, precum si domesticirea altor creaturi, de pilda a cainelui, au avut loc ca un proces lent, in urma caderii omului, ci acele fiinte domestice erau deja gata create pentru acest rol.
Evident, parerea mea e ca, de pilda, oaia domestica deriva dintr-o specie de muflon. Sau porcul, din o specie sau subspecie de mistret, si asa mai departe.
Ce parere aveti?
stiu si eu...inainte de cadere toate animalele era blande...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2015, 11:55:29
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
stiu si eu...inainte de cadere toate animalele era blande...
Stiu si asta. Si mai ales, nu atat erau blande, cat omul nu era "defect"/cazut, si ele nu simteau raul in el, ca sa il atace preventiv, sa zic asa.
Dar eu vorbeam de altceva. De originea animalelor domestice. Nu cred idiotenia zelotist-traditionalist-geocentrista cum ca au fost create ca atare, adica fiind deja animale domestice. Sesizezi nuanta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2015, 13:56:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Stiu si asta. Si mai ales, nu atat erau blande, cat omul nu era "defect"/cazut, si ele nu simteau raul in el, ca sa il atace preventiv, sa zic asa.
Dar eu vorbeam de altceva. De originea animalelor domestice. Nu cred idiotenia zelotist-traditionalist-geocentrista cum ca au fost create ca atare, adica fiind deja animale domestice. Sesizezi nuanta?
la intrebarea asta doar Dumnezeu poate sa-ti raspunda
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2015, 15:58:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau mai ne gândim.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2015, 20:27:29
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sau mai ne gândim.
Tu esti capabil de contributii, altfel decat in stilul "hit and run"? Sincer, nu vad cum cineva poate crede in tampenia extremist-creationista cu crearea animalelor domestice ca deja domesticite!? Despre asta e vorba in acest topic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2015, 20:57:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Păi dacă sunt unii capabili să creadă că oamenii au călărit pe dinozauri, ce te mai miră ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2015, 21:12:30
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate, Mihai. (Bine, si eu cred ca de exemplu, oamenii primitivi, adica post-cadere, erau contemporani cu Entelodon sau Nimravus, adica acum 10-30 mil. ani, dar nu cred ca neamurile mele calareau velociraptori). Este interesant, dar vederea unor sustineri, postari sau afirmatii, pe internet sau in carti "adevarate", sau discutii cu persoane reale, in care se sutin puncte de vedere evlavios-fanatice, imi declanseaza o reactie de sarcasm, ironie, scepticism. Pot ajunge pana la a mima un ateism de circumstanta, punctiform, sa zic asa, doar pentru a lovi in genul respectiv de idei. Pur si simplu, nu sufar prostia, si mai ales prostia care ia ca hrana obedienta fata de idei, texte si autoritati. Dupa parerea mea, dar e posibil sa ma insel, evlavia in genere, si mai ales acest gen, e cea mai idioata atitudine, mai ales in cazul semenilor cu oarece cultura.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 25.09.2015 at 20:50:06.
Reply With Quote
Răspunde