Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2008, 09:04:50
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit pricesne

Am descarcat de curand cartea cu pricesne a parintelui Pomohaci si citind versurile, multe suna a cantari pocaiesti. Daca vreti sa vedeti, intrati pe site-ul lamosuni.ro si o gasiti acolo.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2008, 11:13:33
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Hei, nu ma baga nimeni in seama?!?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2008, 15:12:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit ca la babtisti

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Hei, nu ma baga nimeni in seama?!?
Cam asa le vad si eu,la noi la biserica a venit in vizita o rominca din Bucuresti cu un caiet plind de cintece din astea si acum avea pretentia sa le invatam si noi. Nu imi plac nici mie suna a plingareala, mai degraba sa citim psalmi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2008, 21:59:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-a mai scris intr-un topic despre pricepse.Unora le plac altora nu.Cele cantate de parintele Cristian Pomohaci sunt frumose .Dar gusturile nu se discuta.Si mie imi plac aceste cantari.In post,atunci cand stam mai departe de televizor o caseta cu astfel de cantece pe care le asculti sau le canti tu cand faci treaba nu poate fi decat alinare pentru suflet.Cand sunt cantate frumos ele aduc bucurie in imima crestinilor caci sunt ca niste predici cu invataturi si cu laude pentru sfinti,pentru Maica Domului,pentru Sfanta Cruce si cele mai multe pentru Mantuitorul Iisus Hristos.Ele nu sunt o moda a timpurilor noastre ci,multe dintre ele au circulat pe cale orala din batrani fiind de multe ori folclor autentic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2008, 08:24:38
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Si mie imi place cum canta parintele Pomohaci, dar cartea cu pricesne are multe care suna a cantari neoprotestante.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2008, 09:07:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Si mie imi place cum canta parintele Pomohaci, dar cartea cu pricesne are multe care suna a cantari neoprotestante.
La inceput,cand au inceput in biserica la care mergeam sa se cante aceste cantari de la Mosuni deoarece multi crestini din aceea biserica merg acolo impreuna cu preotul si familia lui au fost persoane,printere care si eu de ce sa nu recunosc care au gandit exact ca tine.Poate este adevarat,eu nu stiu nimic despre neoprotestanti.Am incercat sa cantam mai mult pricepse cu Maica Domnului,dar din cauza indoelilor mele am cazut in dizgratia celor mai sus amintiti!!
Cartea cu pricepsele care se canta acolo se gaseste de vanzare la Catedrala din Targu Mures si sunt mai degraba cantari din Oastea Domnului.Si la urma urmei fiecare zona geografica are specificul sau,acolo populatia majoritara fiind catolici trebuie gasita o cale de comunicare macar in biserica astfel incat crestinii de acolo sa traiasca in comuniune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.11.2008, 11:00:18
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Nu prea are legatura cu topicul dar am si euo nelamurire: parintele pomohaci este casatorit?Eu una n-am vazut sa aiba verigheta si nici pe net nu am gasit nimic despre asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.11.2008, 12:06:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Nu prea are legatura cu topicul dar am si euo nelamurire: parintele pomohaci este casatorit?Eu una n-am vazut sa aiba verigheta si nici pe net nu am gasit nimic despre asta.
Din cate cunosc eu de la acei care merg acolo parintele C.P.a fost castorit dar sotia dumnealui l-a parasit din cauza faptului ca parintele sta mult la biserica din satul Mosuni unde iarna este ca la tara.......si datorita faptului ca parintele facand exorcizari posteste si se roaga mult.Este ceea ce cunosc de la acei pentru care acest parinte este un sfant.Nu imi permit sa adaug nimic de la mine si nici sa judec.Atmosfera de acolo este speciala.
Am mai spus si in alt topic credinta pe care o avem fiecare din noi face posibile chiar si minunile!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.11.2008, 12:10:40
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Multumesc mult pentru raspuns.O zi binecuvantata,si un post cu folos!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2009, 13:54:04
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Am descarcat de curand cartea cu pricesne a parintelui Pomohaci si citind versurile, multe suna a cantari pocaiesti. Daca vreti sa vedeti, intrati pe site-ul lamosuni.ro si o gasiti acolo.
Multumim f mult! Are cineva pricesnele acestea mp3?Le vreau si eu:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pricesne si cantece religioase - Mariuca Verdes carmina Spiritualitatea ortodoxa 3 15.04.2012 21:40:25
Pricesne Rodica52 Generalitati 0 04.09.2010 18:14:08