Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2008, 19:46:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Invierea fiicei lui Iair

Multi suntem asemenea lui Iair. Il vrem pe Hristos trupeste. Iair Il roaga sa vina la casa sa, noi Il rugam Sa se arate ochilor nostri. Cat de departe suntem de sutas: "nu sunt vrednic sa intri sub acoperisul casei mele, spune numai un cuvant si se va vindeca sluga mea".

Uitam ca pentru Hristos nu-i o problema sa aduca pe cineva de la moarte la viata. E acelasi lucru - fie ca vindeca pe cineva, fie ca invie pe cineva. Cu aceeasi putere face orice minune. Din cuprinsul acestei evanghelii am retinut ca e important sa crezi. Stiu, noi strigam dupa ajutor cand casa e in flacari, dar cand e scrum nu mai strigam. Un lucru e cert: in cazul in care ne indreptam spre Hristos, trebuie sa strigam si atunci cand casa e scrum.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2008, 23:48:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Multi suntem asemenea lui Iair. Il vrem pe Hristos trupeste. Iair Il roaga sa vina la casa sa, noi Il rugam Sa se arate ochilor nostri. Cat de departe suntem de sutas: "nu sunt vrednic sa intri sub acoperisul casei mele, spune numai un cuvant si se va vindeca sluga mea".

Uitam ca pentru Hristos nu-i o problema sa aduca pe cineva de la moarte la viata. E acelasi lucru - fie ca vindeca pe cineva, fie ca invie pe cineva. Cu aceeasi putere face orice minune. Din cuprinsul acestei evanghelii am retinut ca e important sa crezi. Stiu, noi strigam dupa ajutor cand casa e in flacari, dar cand e scrum nu mai strigam. Un lucru e cert: in cazul in care ne indreptam spre Hristos, trebuie sa strigam si atunci cand casa e scrum.
Iata cum Hristos prin Invierea fiicei lui Iair, a fiului vaduvei din Nain si a piretenului Sau Lazar a anticipat Invierea Sa din morti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2008, 00:11:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da George, cu precizarea ca Invierea Sa nu mai este o revenire la viata pamanteasca, El nu va mai cunoaste moartea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2010, 12:17:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ieri, la slujba, parintele a spus ca fiica lui Iair este chipul celui ce pacatuieste cu mintea si cu vointa, dar nu cu lucrul. Fiul vaduvei din Nain – chipul celui ce a pacatuit si cu lucrul, iar Lazar al celui imbatranit in rautate. De aceea Mantuitorul ii readuce la viata prin moduri diferite: fiicei nu-i spune nimic dupa cum relateaza Evanghelistul Matei, tanarului din Nain ii zice: "Tinere, tie iți zic, scoala-te!", iar in cazul lui Lazar, Ioan Evanghelistul marturiseste ca El a S-a tulburat in Sine, a lacrimat si S-a rugat. Mi-au placut aceste precizari, sper sa va fie si voua de folos. Daca ati mai auzit si alte talcuiri, va rog sa le postati.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2010, 17:01:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Multi suntem asemenea lui Iair. Il vrem pe Hristos trupeste.
Iair Il roaga sa vina la casa sa, noi Il rugam Sa se arate ochilor nostri.
Cat de departe suntem de sutas:
"Nu sunt vrednic sa intri sub acoperisul casei mele, spune numai un cuvant si se va vindeca sluga mea."
Atunci cand nu putem urma sutasului, sa urmam macar lui Iair.
De'am avea macar ravna si indrazneala lui Iair, caci si lui i s'au implinit, in cele din urma, rugamintea si cererea.
Sa spunem chiar si asa: "Doamne sunt prost si orb, insa la Tine nadajduiesc, dupa puterea mea slaba, nu ma lasa."

Oare cati din vremea aceea n'or fi avut copii si rude bolnave, insa n'au alergat la Hristos ?!
Ca si astazi probabil, cand atatia mor straini de Dumnezeu, refuzand rugaciunea preotului si ajutorul Bisericii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.11.2010 at 17:05:37.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2011, 14:52:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Atunci cand nu putem urma sutasului, sa urmam macar lui Iair.
Ai dreptate, Hristos nu l-a lasat fara raspuns pe Iair, i-a inviat fiica. Asa ca si el e de urmat. E minunat cum lucreaza Hristos - o vindeca si pe cea care S-a atins de el pe furis (femeia bolnava de 12 ani), deci in taina, dar si vizibil, in fata altora - fiica lui Iair. Eu eram impresionat de modul discret de a vindeca, dar nici cel vazut nu trebuie neglijat - sunt doua moduri prin care Hristos ne cheama la Sine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 17:21:44
Invierea LapetiteMoc Generalitati 6 04.04.2010 19:10:29
invierea mortilor alexandru_marcu95 Generalitati 14 19.12.2009 17:30:29
Invierea la manastire catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 15.04.2009 08:56:17