Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.10.2009, 08:35:28
raissa raissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2009
Mesaje: 6
Smile

Discernamantul e o putere ce o avem toti...concluziile sunt diferite....fiecare dupa puterea disceranamantului......nu zic nici da nici ba....cu toate ca cred cu tarie in Dumnezeu Treime...cu totii stim ca nu ne folosim decat o parte nesemnificativa a creierului....restul e fie intuneric...fie e lumina...fiecare dupa discernamantul lui....copilul spune ceva...codificat pentru noi...dar mesajul e unul singur: hai sa facem o lume mai buna azi si acum decat maine cand e prea tarziu! indiferent de dimensiune...indiferent de calitaile normale sau paranormale ale unora...indiferent daca vine sfarsitul sau nu...impacarea cu tine insuti/insati prin acte altruiste...e mai benefic decat nepasarea ....in orice caz sunt sigura ca s-a mai aprins un beculet in mintea fiecaruia dintre cei ce au citit aceasta poveste.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2009, 17:02:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Copilul era clar demonizat. Normal ca diavolul stia ca psiholoaga a spart vaza. Cat despre restul, otrava 99% si miere 1%. Cine are discernamant, si-a dat seama de inselarea diavolului de la prima postare!
Nu stiu dar mi se pare extrem de greu sa schimbi OMUL. Gandim extrem de dur, de egoist, de transant... Noi intotdeauna STIM! Noi intotdeauna avem dreptate in rationamentul nostru. Noi intotdeauna meritam mai mult fiindca intotdeauna ne iertam mult prea usor greselile noastre si pe a celor dragi noua. Ceea ce nu intelegem (astazi) catalogam cu certitudine "demonizat"! De unde vine certitudinea, nu stiu. Eu cred ca mai degraba vine de la "comercial". Vrea si omul sa faca un ban si daca tot sta bine la capitolul imaginatie, de ce sa nu incerce? Dar dincolo de orice speculatii, ramane intrebarea care se cuibareste in sufletul fiecaruia dintre noi: "Cum vom intampina si cum vom trece?"
Vad ca mai sunt si dintre cei care privesc cu scepticism. Nu stiu cine se temea de eclipsa din 99 si nici de trecerea in mileniul 3? Noi vorbim de zeci de mii de pinguini care mor in larg fiindca undele magnetice de la intoarcere spre tarm nu mai au aceleasi traiectorii; ma refer la delfini si balene care esueaza pe tarm, si nu pentru ca ar vrea sa se sinucida; ma refer la rezultatele CLARE ale cercetatorilor care au masurat in timp pulsatiile terrei, au investit enorm in cercetari concomitente, cautand sa nu omita nimic din ce ar fi de ajutor: fotografii din satelit, cercetari asupra magmei vulcanice, cum se intareste astazi, cum se intareste peste o saptamana, si facand diferenta asupra gravitatiei, studierea tuturor vietatilor care se orienteaza cu ajutorul undelor magnetice, aprofundarea cunostintelor despre civilizatia mayasa si cum de au reusit ei sa prevada nu doar sfarsitul calendarului ci si propriul sfarsit, cum de-au stiut despre planete care in mod normal nu aveau cum sa stie fiind pe partea opusa Soarelui (planeta Nubiru). Ce interes ar avea cercetatorii sa vina cu baliverne pe National geographic? Si de ce aceste "baliverne" se potrivesc prea bine cu avertizarile din Sfanta scriptura: (citez din memorie) "In acele momente sa ramai unde te afli, sa nu privesti pe geam, sa nu mergi in tarina dupa cel plecat, sa nu faci nimic, ci doar sa te rogi!" Cercetatorii spun ca in acele momente psihicul ne va fi foarte afectat si ca vom fi capabili de orice fapte nebunesti. Daca marile centrale distribuitoare de energie electrica nu vor fi dezafectate, vor fi distruse. Totul in natura se va manifesta haotic iar animalele cele mai blande pot deveni de nestapanit!
Toate astea ar putea dura numai trei zile, dar vor fi ca adevarate vesnicii. Ce va mai fi dupa? Cine poate sti? "Multi chemati, putini alesi!" Sfanta Scriptura spune ca cei ce vor scapa vor avea foarte mult de suferit si vor striga: "Sculati, voi, mortilor, si lasati-ne pe noi in locul vostru!"
Ce ne lipseste sa fim dintre cei alesi? Eu cred ca altruismul! Avem intotdeauna tendinta sa alteram bunatatea din noi prin judecata nedreapta, prin egoism, prin invidie, prin orgoliu... De cate ori ne cerem iertare cand gresim? De cate ori recunoastem ca gresim? De cate ori barfim? De cate ori nu spunem despre unii sau altii ca sunt mai ratati decat noi numai fiindca nu au aceiasi credinta. Problema noastra este sa ne vedem propriile greseli. Atat. Cine ce face si cum reuseste sa se mantuiasca este problema lui. Fiecaruia, ii arata Dumnezeu, drumul drept. Daca ne cere ajutorul, suntem datori sa-l dam, daca nu, fie cu drumul lui, iar noi cu-al nostru! Pe noi ne va intampina Hristos, pe ei Mahomed sau Budda, sau Iehova, sau ce stiu eu!... Nu stiu si daca nu stiu nu vreau sa-mi incarc sufletul cu ganduri negative! Si oricum as suferi enorm sa stiu ca un buddist sau musulman sau evreu sau catolic ma judeca pentru ca eu sunt ortodox.

raissa
Citat:

...dar mesajul e unul singur: hai sa facem o lume mai buna azi si acum decat maine cand e prea tarziu! indiferent de dimensiune...indiferent de calitaile normale sau paranormale ale unora...indiferent daca vine sfarsitul sau nu...impacarea cu tine insuti/insati prin acte altruiste...e mai benefic decat nepasarea ....in orice caz sunt sigura ca s-a mai aprins un beculet in mintea fiecaruia dintre cei ce au citit aceasta poveste.
Ai scos in evidenta exact ce trebuie. Iti multumesc. Credeam ca sunt singur pe-aici!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2009, 17:18:29
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Intr-adevar a scos in evidenta ceea ce trebuie. Haide sa cream o lume mai buna, dar fara Dumnezeu, iata marele plan al diavolului. OmuBun, care este diferenta dintre un ascet budist si un monah?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2009, 17:55:00
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
OmuBun, care este diferenta dintre un ascet budist si un monah?
Diferenta o facem noi, pentru ca ne place sa privim peste gard. Atat timp cat nu-mi cere nimic, nu ma injura, nu ma judeca, isi vede de rugaciunile lui si crede cu toata fiinta in acel ceva care-l ajuta si care stie de mai mult de 2000 de ani ca il mantuieste, nu-i tin socoteala. Nu sunt trimis pe pamant sa-l convertesc pe buddist, musulman, etc la propria mea credinta. Grija mea este sa am in vedere faptele mele si sa ma rog pentru mine si-ai mei, pentru prieteni si dusmani si mai ales pentru cei plecati deja care din pacate nu mai pot face nimic, pe cand eu da!

Diavolul isi face meandrele NUMAI daca-l iau in seama. Gandul ca imi sta in putere sa-i judec pe oameni dupa religie mi se pare o ispita pe care nu vreau sa mi-o asum!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.10.2009, 17:57:48
crisenc crisenc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania Bucuresti Sector3
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit consens

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Continuare Capitolul II
De ce nu ai scris numele autoarei: Aryana Havah si titlul cartii: Inuaki, reptilianul din mine?????!!!

Dar cartile lui Radu Cinamar : Viitor cu cap de mort; Misterul din Egipt- Primul tunel si Pergamentul secret????!!!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.10.2009, 18:11:00
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow dimensiunea a 5 ?????sau timpurile lui anticrist

am citit ca ai postat nu vreau sa judec sau sa par intelept ca nu sInt sINt un om plin de faradelegi si plin de pacate da daca ceia ce ai scris ai si auzit eu zic ca teai IntIlnit cu Anticrstul pt. ca tot ce spui negarea lui Dumnezeu ca StapInul Universului si a toata creatia este lucrarea lui Anticrist el daca citim cu atentie apocalipsa vom vedea ca spune la un loc ca va amagi pe multi aratInd minuni ca parinti tata mama vor invia din morti dar acestea spune Biblia SIn fantasme sa nu le credet ca Hristos Cind va veni se va vesti din cele Patru colturi ale lunmi de catre sfinti Ingeri si Venirea lui o va auzi toata suflarea de pe pamInt si o va vedea. -------------------------------------
-----------

As mai adauga sa ai mare grija ca pt multi poti sa fii o pricina de cadere din credinta si nu cred ca este bine faci cum vrei dar sint oameni care pot cadea si tu cInd vei fi Intrebat de aceasta nu stiu ce raspun ai sa dai .


Domnul Dumnezeu sa te lumineze cu lumina cunostintei Lui si sa te Intelepteasca Intru voia poruncilor Lui amin amin amin

+ + + + + + + + + + +
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2009, 19:17:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu stiu dar mi se pare extrem de greu sa schimbi OMUL. Gandim extrem de dur, de egoist, de transant... Noi intotdeauna STIM! Noi intotdeauna avem dreptate in rationamentul nostru. Noi intotdeauna meritam mai mult fiindca intotdeauna ne iertam mult prea usor greselile noastre si pe a celor dragi noua. Ceea ce nu intelegem (astazi) catalogam cu certitudine "demonizat"! De unde vine certitudinea, nu stiu.
Degeaba te superi. Copilul este demonizat.
De unde stim? Din scrierile sfintilor parinti care ne avertizeaza sa nu intram in dialog cu duhurile cazute. Duhuri cazute sunt pretutindeni in jurul nostru, iar Dumnezeu, in grija lui pentru mantuirea omului, i-a luat acestuia posibilitatea de a le vedea/auzi. Totusi sunt unii oameni care din nestiinta iau legatura cu dracii si cred ca vorbesc cu ingeri, extraterestrii, rude moarte sau mai stiu eu ce..
In legatura cu cataclismele la care te referi, Dumnezeu a facut lumea si El o tine din mila Lui pentru noi. Iar viata noastra o tine Dumnezeu in palme. Nu are rost sa ma agit sa incerc sa gasesc scapare... daca as avea credinta, Dumnezeu mi-ar ajuta (ba, ma ajuta si cand nu am credinta).
Nici un gand care te arunca in neliniste si disperare NU este de la Dumnezeu, parerea mea.
Gandeste si tu.. exista atatia sfinti care au trait cu certitudine si au facut minuni, au aratat puterea si dragostea lui Dumnezeu. Si tu pleci urechea catre lucruri pe care nimeni nu le-a vazut? Nimeni nu le-a dovedit? Nu ti se pare lucru dracesc?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.10.2009, 19:22:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @OmBun

Citeste Despre Inselare de sf. Ignatie Briancianinov. Nu este lunga. Si e f interesanta!
http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...e_inselare.htm
(cred ca este reprodusa in intregime, nu sunt sigura)

(Mai poti citi Ortodoxia si Religia Viitorului de Ierom. Seraphim Rose. Cred ca ai avea de invatat din ea!)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2009, 19:29:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am luat-o ca pe o poveste, m-am delectat cu citirea ei, gust Sf-urile. Bine, putea fi scrisa mult mai frumos, dar ii sunt recunoscatoare Omului bun pentru ca a postat-o si mi-a amintit de copilaria mea, de basme si candoare :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.10.2009, 23:38:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anna21 nu stiu de unde ai dedus ca ma supar. Ce motive as avea? Sunt oarecum neputincios fiindca simt prea mult orgoliu in jur, cand de fapt blandetea si intelegerea ar trebui sa caracterizeze OMUL in toata splendoarea lui. Tu spui ca era un copil demonizat. Iar eu habar nu am daca e fantezie SF, beletristica, basme cu zmei sau dorinta de a face bani cu ajutorul talentului scriitoricesc! NU am certitudini!!! NU cunosc! NU-mi dau cu parerea despre ce-i in sufletul aluia sau aleia. Singurul care stie e numai Dumnezeu. El ne judeca si pe noi (pentru fiecare gand al nostru) si pe cei care se servesc de demoni. Eu cred ca prin "iubirea aproapelui" nu se intelege doar cel din neam si credinta cu mine, ci omul ca si creatie a lui Dumnezeu. Imi asum aceasta ideologie si voi raspunde pentru ea. Si-apoi chiar nu inteleg: adica e firesc sa-mi iubesc dusmanul si sa-i ofer si obrazul celalalt, dar trebuie sa urasc strainul despre care nu stiu nimic si nu mi-a facut nimic. "Am venit pentru oile ratacite!" Concluzia mea de minte proasta si slaba este ca multe dintre acele oi pasteau in pace fara sa se abata de la drumul pastorului. Noi suntem privilegiati fiindca am primit invatatura noua si cineva a luat asupra Lui toate pacatele! Dar in loc sa privim asupra celorlalti cu intelegere si compasiune fiindca n-au avut norocul nostru, noi ne umplem de sine de parca am fi avut vreun merit in toata aceasta lucrare!
<<Citeste Despre Inselare de sf. Ignatie Briancianinov>>
O sa citesc si pe-acolo, dar am observat cu tristete ca multe dintre scrieri se contrazic de la un parinte la altul, iar eu sunt uneori atat de derutat ca nu mai stiu ce sa mai inteleg. Dar daca credem cu tarie in Dumnezeu, mergem la Sfanta Liturghie in fiecare duminica si nu doar sa facem prezenta, ci simtim in sufletul nostru ce se petrece acolo, ne rugam la Dumnezeu sa ne dea intelepciune si nu avere, nu cred ca fac (constient sau nu, nu conteaza) vreo greseala pe care Dumnezeu sa nu doreasca s-o inlature, ca oricum stie bine ce-i in sufletul meu!
ioan_strainul nu stiu despre ce vorbesti. Nu stiu cu cine m-am intalnit in toata viata mea. Daca omul ar sti cine-i anticrist si cum arata, nu cred ca l-ar aseza la masa! Eu nu imbratisez cele scrise de dr-psiholog, scriitoare sau ce-o mai fi. Am si spus ca e un amestec de fantezie precum zmeii lui fat-frumos, dar daca cercetam faptele am dat un link cu niste vietati necunoscute descoperite prin Mexic. Mai avem inca multe mistere de descoperit, dar in ignoranta noastra, chiar daca stim ca pamantul nu e plat cum se credea, ci rotund, uneori trebuie sa acceptam ca suntem considerati primitivi pentru o civilizatie care ne-ar vizita "maine". Pentru ca daca am fi crezut cu adevarat in Dumnezeu unicul Creator, n-am fi avut razboaie si bombe atomice, ci am fi inventat in sufletele noastre receptoare ale energiei divine, care nu polueaza, nu distruge, nu omoara! Suntem cu totii victime ale manipularilor noastre, dependenti de televizor, de carne, de munca pe branci, de dorinte de a avea o casa mai mare ca a lui x si o masina mai tare ca a lui y. Visele noastre nu sunt "cum sa ma salvez pe mine si pe-ai mei?", ci "cum sa ajung cat mai repede la un confort total sa nu mai fiu dependent de munca?" Culmea e ca le-am fi avut pe amandoua daca L-am fi iubit pe Dumnezeu asa cum ne-a cerut El! Doar ca legile Lui nu sunt compatibile cu slabiciunile noastre!
crisenc, ceea ce am scris (partial) aici, am primit prin e-mail - nici nu mai stiu de la cine - ca "atasament". Nu m-a interesat nici cine a scris nici ce a mai scris. Da, am vazut dupa cateva zile cand am mai facut "cercetari" ca persoana a mai scris in continuare si mi s-a facut lehamite nu de stilul ei, ci de caracter... Dar am zis: "Face si ea un ban gramada de la naivii dispusi sa plateasca pentru asa ceva. Eu n-as da nici un banut si nu din zgarcenie!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A cincea porunca... Man Teo Homosexualitatea 0 23.07.2011 09:10:51
Apocalipsa in 2012? alinnasser2010 Generalitati 3 21.03.2010 18:59:08
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00