Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.04.2010, 11:26:16
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Dear Higgs..

Scurte precizari anti-hoax

,,Peter Higgs este teoreticianul care în 1964 a formulat mecanismul teoretic care explică cum poate materia să primească masă. În onorarea lui a fost denumită particula subatomică prezisă de acest mecanism cu numele de particula Higgs și fiindcă este un bozon, cu numele de bozonul Higgs. bozonului Higgs, numit metaforic si "particula lui Dumnezeu" sau "particula zeu".Tot hoax-ul de pe forumuri a inceput din cauza denumirii metaforice"

Parera ironica

,,Peter Higgs e un britanic care, plictisindu-se, s-a apucat să studieze fizica. Luându-și doctoratul în Londra, devenit cunoscut pentru ideile despre cum particulele au început să aibă masă. Se zvonește că la început, nicio particulă din univers nu avea masă. Însă, spre nemulțumirea multor fete, care ar fi vrut să aibă o masă de exact 0 kg, asemănătoare cu cea a supermodelelor, această stare de lipsă a masei n-a durat decât o fracțiune de secundă. După ce acel timp s-a scurs, ceva s-a întâmplat. Higgs ne spune că bozonul lui a dat masă particulelor care meritau asta. Dacă Prof. Higgs are dreptate, îi dăm premiul Nobel. Dacă s-a înșelat, îi trimitem factura cu costul LHC-ului.LHC-ul încearcă să caute acest bozon prin crearea unor condiții foarte asemănătoare cu cele din acea secundă de început de acum 13.7 miliarde de ani.Inițial, bozonul acestuia a fost numit “particula dată dracului” (goddamn particle), referindu-se la faptul că nici dracul nu o putea găsi. Dar un tip de la o editură unde se publica o carte de populariare și-a băgat coada, fiind nemulțumit de acest nume, și a spus că o să aibă mai mult succes de piață “Particula lui Dumnezeu” sau “Particula Dumnezeu” (God Particle).Higgs s-a cam supărat puțin de numele lui Dumnezeu (el fiind puțin cam ateu), dar noi credem că mai mult e supărat pe faptul că Dumnezeu îi înlocuiește numele lui în presă”

Cteva ganduri din trecut

,,I was an atheist at one time. And like many atheists, the issue of people believing in God bothered me greatly. What is it about atheists that we would spend so much time, attention, and energy refuting something that we don't believe even exists?! What causes us to do that? When I was an atheist, I attributed my intentions as caring for those poor, delusional people...to help them realize their hope was completely ill-founded. To be honest, I also had another motive. As I challenged those who believed in God, I was deeply curious to see if they could convince me otherwise. Part of my quest was to become free from the question of God. If I could conclusively prove to believers that they were wrong, then the issue is off the table, and I would be free to go about my life.
I didn't realize that the reason the topic of God weighed so heavily on my mind, was because God was pressing the issue. I have come to find out that God wants to be known. He created us with the intention that we would know him. He has surrounded us with evidence of himself and he keeps the question of his existence squarely before us. It was as if I couldn't escape thinking about the possibility of God. In fact, the day I chose to acknowledge God's existence, my prayer began with, "Ok, you win..." It might be that the underlying reason atheists are bothered by people believing in God is because God is actively pursuing them” :) :) :)

Parerea(vesela)din final

Nobody talks so constantly about God as those who insist that there is no God. Pe cine enerveaza postul meu il rog sa-mi trimita,via pm,adresa unde sa-i trimit o lada de bere rece.Ajuta la calmarea spiritelor infierbantate. The greatest act of faith takes place when a man finally decides that he is not God(Goethe)

Bye
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.04.2010, 11:49:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nobody talks so constantly about God as those who insist that there is no God. Pe cine enerveaza postul meu il rog sa-mi trimita,via pm,adresa unde sa-i trimit o lada de bere rece.Ajuta la calmarea spiritelor infierbantate. The greatest act of faith takes place when a man finally decides that he is not God(Goethe)Bye
Sa stii ca n-am absolut nimic impotriva sa nu vorbim despre Dzeu ci despre cum omul, dintr-o primata ce traia intr-o societate puternic ierarhica, cu un mascul dominant, a devenit un vinator cooperant ce a trebuit, pentru mentinerea coeziunii tribului, sa il inlocuiasca cu un mascul dominant imaginar. Pentru ca e foarte probabil ca aceasta coeziune e secretul supravietuirii noastre, e normal ca ideea ce a mentinut acesta coeziune sa fie adinc inradacinata in psihicul nostru.
Zicala lui Goethe e una dintre cele mai mari timpenii. Probabil ca nici macar nu e a lui.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.04.2010, 12:02:40
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Topcat

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa stii ca n-am absolut nimic impotriva sa nu vorbim despre Dzeu ci despre cum omul, dintr-o primata ce traia intr-o societate puternic ierarhica, cu un mascul dominant, a devenit un vinator cooperant ce a trebuit, pentru mentinerea coeziunii tribului, sa il inlocuiasca cu un mascul dominant imaginar. Pentru ca e foarte probabil ca aceasta coeziune e secretul supravietuirii noastre, e normal ca ideea ce a mentinut acesta coeziune sa fie adinc inradacinata in psihicul nostru.
Zicala lui Goethe e una dintre cele mai mari timpenii. Probabil ca nici macar nu e a lui.
Sorry dar ii apartine neamtului.Daca ai o problema cu eu>ai rabdare pt ca intr-o zi s-ar putea sa ai sansa sa ii spui asta personal(glumesc>sper sa traiesti mai mult decat Noe)
http://www.quotationcollection.com/a..._Goethe/quotes
Daca nu este asa,actioneaza-i in judecata pe cei cu site-ul^^^
In rest problema este simpla.Daca este adevarat ca vom da socoteala pt fiecare vorba(eu sunt absolut convins de chestia asta dar nu ma lua in seama),multi dintre noi(cu ateii in pole position)vom avea nevoie de un avocat al-naibii :)))de bun pt ce va urma.Daca nu este adevarat atunci putem toti rasfla usurati(iarasi in pole position cu ateii)pt ca posteritatea va avea bunul-simt sa dea ,,delete”din memoria celor dragi a tuturor prostiilor pe care le-am spus.Sau daca exista o dreptate cosmica,ele vor ramine in amintirea lumii ca sa rida pe seama noastra pina la Judecata de Apoi.Either way>it’s God call imho :)

Topcat>don't worry mate.Intr-o zi,sooner or later,toti vom afla raspunsul.Te grabesti sa-l afli mai devreme?Ai grija ce-ti doresti..
Salutari vesele ca de la credincios la ateu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.04.2010, 12:36:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conteaza mai putin cui ii apartine, tot aberatie e.
La fel cu amenintarea judecatii de pe urma la adresa unui ateu
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.04.2010, 12:37:49
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pai atei ne-atei la Judecata tot ne vom duce :) Faptul c-o negam nu va schimba cu nimic realitatea ei atunci cand ea se va petrece.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.04.2010, 12:42:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai atei ne-atei la Judecata tot ne vom duce :)
Necunoscute sint caile Domnului, asa ca in locul tau nu as fi asa de sigur. Poate ca dracul a scris biblia si noi, defapt, ca sa ne mintuim, trebuie sa fim rai. Mai stii?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.04.2010, 12:42:38
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking C'mon Topcat...

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Conteaza mai putin cui ii apartine, tot aberatie e.
La fel cu amenintarea judecatii de pe urma la adresa unui ateu
Hai mah..ce Dumnezeu(oups.sorry:))..pai unde te-am amenintat eu?Tu te-ai simtit ,,amenintat".Eu doar i-am pomenit numele.Ciudat.Pe mine nu ma framinta genul acesta de intrebari existentiale si sorry da cand ma duc sa-i duc ceva buncii(sa vezi acolo varsta de highlander la mamaie)nu cred ca va arata cam asa(glumeeesc)
http://www.yousaytoo.com/gallery_ima...eeta_75124.jpg

In rest te asigur ca nu bantui nici un site ateist ca sa-i tulbur din miracolul darwinian.Ce nu inteleg este ce cauta ateii pe siteuri crestine in situatia in care stiu,in mod irefutabil,ca nu exista ceea ce sustin acei oameni.Ciudat omule..foarte ciudat..Insa eu nu sunt asa inima larga precum ortodoxi(ar trebui sa-i apreciati la max pt asta )si nu ma prea pasioneaza sa conving atei.Ei nu ma vor convinge never ever si nici eu pe ei.Daca poate sa-i convinga cineva acela este Cel de Sus dar intrucat ei nu cred in existenta Lui>s-a dus evaporat si posibilitatea asta.Asa ca>ei cu ale lor si eu cu ale mele.Simple as that mate.O forma politicoasa de convietuire la distanta pina la momentu cand ne vom clatifica dilemele.Iti dau sentimentul ca avea stofa de misionar?Wrong guess.Traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca.Pe net vei gasi:atheist forums,atheist toolbox,atheist cartoons,etc.Dupa cum vezi>exista,fie si virtual,un intreg univers ateist.In acest caz> What the hell are you doing here!?Prietene..ai gresita adresa rau de totJ))) In rest pace si prietenie pe toata intinderea planetei.

Topcat..uite si un cadou,la final de discutie,ca sa nu te superi pe mine.Friends?:)))
http://dogtime.com/system/gallery_pi...ps-in-hand.jpg
Bye 
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.04.2010, 12:47:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Hai mah..ce Dumnezeu(oups.sorry:))..pai unde te-am amenintat eu?Tu te-ai simtit ,,amenintat".Eu doar i-am pomenit numele.Ciudat.Pe mine nu ma framinta genul acesta de intrebari existentiale si sorry da cand ma duc sa-i duc ceva buncii(sa vezi acolo varsta de highlander la mamaie)nu cred ca va arata cam asa(glumeeesc)
http://www.yousaytoo.com/gallery_ima...eeta_75124.jpg

In rest te asigur ca nu bantui nici un site ateist ca sa-i tulbur din miracolul darwinian.Ce nu inteleg este ce cauta ateii pe siteuri crestine in situatia in care stiu,in mod irefutabil,ca nu exista ceea ce sustin acei oameni.Ciudat omule..foarte ciudat..Insa eu nu sunt asa inima larga precum ortodoxi(ar trebui sa-i apreciati la max pt asta )si nu ma prea pasioneaza sa conving atei.Ei nu ma vor convinge never ever si nici eu pe ei.Daca poate sa-i convinga cineva acela este Cel de Sus dar intrucat ei nu cred in existenta Lui>s-a dus evaporat si posibilitatea asta.Asa ca>ei cu ale lor si eu cu ale mele.Simple as that mate.O forma politicoasa de convietuire la distanta pina la momentu cand ne vom clatifica dilemele.Iti dau sentimentul ca avea stofa de misionar?Wrong guess.Traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca.Pe net vei gasi:atheist forums,atheist toolbox,atheist cartoons,etc.Dupa cum vezi>exista,fie si virtual,un intreg univers ateist.In acest caz> What the hell are you doing here!?Prietene..ai gresita adresa rau de totJ))) In rest pace si prietenie pe toata intinderea planetei.

Topcat..uite si un cadou,la final de discutie,ca sa nu te superi pe mine.Friends?:)))
http://dogtime.com/system/gallery_pi...ps-in-hand.jpg
Bye 
Nu stiu daca ai observat pina acum, dar nu ma deranjeaza absolut deloc nici un misto la adresa mea.
Cumva nu te las eu sa traiesti?
In rest, pace si prietenie, doar ca nu prea e pe toata intinderea planetei
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.04.2010, 13:13:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai atei ne-atei la Judecata tot ne vom duce :) Faptul c-o negam nu va schimba cu nimic realitatea ei atunci cand ea se va petrece.
Nici daca o tot mentionezi nu inseamna ca e reala.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.05.2010, 11:22:19
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Asta e una din cele mai mari dezinformari. Nu se numeste "particula lui Dumnezeu", daca era asa, atunci in engleza o scriau astia "God's particle". Se numeste "particula Dumnezeu", dupa modelul:

"Care particula?" "Particula Dumnezeu."

si nu:

"A cui particula?" "A lui Dumnezeu."

Cu alte cuvinte particula are cel putin un atribute in general asociat cu divinitatea, fiind particula care genereaza spontan masa din neant. Dar asta e tot si e o prostie sa crezi ca a studia aceasta particula e mai pacat decat a studia orice alta particula. Daca bosonul Higgs e o blasfemie, atunci tot blasfemie e si electronul si toata fizica particulelor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
Este ingaduit crestinilor „sa minta pentru Dumnezeu”? mariamargareta Secte si culte 19 16.01.2011 16:01:02
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” cozia Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 13.01.2008 05:33:55