Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2016, 14:06:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

... să ne împuținăm eventual mâncarea pe care o mâncăm, dar nu să renunțăm total sau pentru știu eu câte zile. Nu e corect și nici nu e bine să te împuținezi cu puterile, să te istovești și nici la rugăciune să nu mai fii cum trebuie, să ți se ia și glasul. Ați văzut că alaltăieri nu mai puteam nici să vorbesc cum se cade. De ce? Mi s-a luat puterea. Uite, din mâncare e puterea, acum nu mai sunt așa, că aseară am mâncat și acum am putere."
Iaste riscanta vorba aista...
Multi "postitori de performanta" pot invoca aici un motiv de sminteala. De fapt, ei abia asteapta un "obiect" de tip paratraznet ca sa isi elibereze tensiunile indelungatului postit!...

Hai sa le mai dau si eu un fir pentru paratraznet: un doctor, unul batran, unul evlavios caruia ... i s-a interzis inca din tinerete sa posteasca! La hrana, adica, i s-a poruncit realmente sa manance mereu cat vrea si cum pofteste. I s-a interzis, pur si simplu, de catre duhovnic sa tina post. Si omul e sub ascultare de 40 de ani.... Va ajunge, desigur, in iad pentru ca a refuzat sa posteasca, nu-i asa?
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12