Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2019, 01:42:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Noi credem ca enunturile biblice sunt adevarate pentru ca asa am ales sa credem.
Just.
Per a contrario, cei care cred ca enunturile biblice sunt neadevarate au ales sa creada astfel.


Revenind la maimutele noastre, cei care cred in evolutionism cred astfel fiindca asa au ales sa creada.


Asta nu inseamna ca nu exista, si intr-o parte, si in alta, anomalii:

-sunt unii (multi!) care isi spun "credinciosi", dar sunt convinsi ca Dumnezeu a spus si a facut altceva decat scrie in Biblie ca a spus si ca a facut. Cum se poate sa afirmi "Biblia este cuvantul lui Dumnezeu" si, in acelasi timp "Biblia greseste" ? Anomalie totala.


-sunt unii (poate inca si mai multi) care sustin ca evolutionismul este ceva stiintific. Cand anume, cine si in ce fel ? Imposibil de precizat: alta anomalie.


Cel mai curios este ca numerosi sunt oamenii care traiesc printre noi si apartin ambelor grupuri de anomalii: proclama ca ei cred in cuvantul lui Dumnezeu, care mai si greseste pe ici, pe colo si anume in chestiile esentiale, si, in acelasi, timp, sunt convinsi ca evolutionismul e chestie dovedita stiintific.


Traim in epoca libertatii de constiinta: fiecare e liber sa creada in ce alege sa creada. Eu sunt liber sa cred ca nu aceasta este libertatea in sens crestin. Asa am ales sa cred...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43