Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2010, 21:58:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Ia spuneți-mi, ați auzit și de varianta politic corectă, potrivit căreia nu Moș Crăciun, care era un rău și un obtuz, ci Tanti Crăciunița a adăpostit-o pe Sf Maria ?
Mi se pare familiara povestea.. Am mai auzit-o.. O puteti reproduce?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2010, 22:40:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Mi se pare familiara povestea.. Am mai auzit-o.. O puteti reproduce?
Păi asta e...tot. Sf Iosif și cu Sf Maria căutau un loc în care Sf Maria să nască. Tanti Crăciunița ar fi vrut să-i ajute, dar Moș Crăciun, din răutate (bărbații sunt răi și insensibili) a dat-o afară, în frig. Atunci, pe ascuns, nevastă-sa i-a dat cheile grajdului, ca să aibă un loc cât de cât cald pentru ca să nască. Auzită de mine de la fiul meu, care la rândul lui a auzit-o de la Doamna Învățătoare...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2010, 22:55:36
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Of...

... a inceput sezonul de muzica pentru Craciun non-stop, reclame, poleiala si globuri in cantitati faraonice peste tot, a cadourilor "obligatorii"...va dura o luna si ne va abate sistematic atentia de la ceea ce este important- sarbatoarea Nasterii Domnului in sine; opune consumerismul- spiritualului; pana si filme de Craciun sunt o gramada...
Acu' in Statele Unite e moda sa nu se mai serbeze Craciunul, ci "sarbatorile de iarna"- ca sa nu ofenseze credinciosii altor religii- si cum Hannuka nu are aceeasi reverberatie in populatie, s-a redus dimensiunea publicitara data Crciunului, iar luna decembrie a devenit luna chletuielilor obligatorii pentru cadouri pentru toata lumea.
In copilarie, din cauza distorsiunilor bine cunoscute ajunsesem sa cred ca decembrie ne aduce 3 mosi: Nicolae, apoi Mos Craciun (cel mai important) si... Mos Gerila (avea o verisoara a mea o vorba de copil: Mos Gerila comunistu')! Nu pot sa inteleg cum rateaza publicitatea sansa de a introduce si acest concept, pentru un ultim branci al vanzarilor!
Cred ca este una ispitele veacului nostru- consumul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2010, 23:13:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi asta e...tot. Sf Iosif și cu Sf Maria căutau un loc în care Sf Maria să nască. Tanti Crăciunița ar fi vrut să-i ajute, dar Moș Crăciun, din răutate (bărbații sunt răi și insensibili) a dat-o afară, în frig. Atunci, pe ascuns, nevastă-sa i-a dat cheile grajdului, ca să aibă un loc cât de cât cald pentru ca să nască. Auzită de mine de la fiul meu, care la rândul lui a auzit-o de la Doamna Învățătoare...
... si Craciun a taiat mainile sotiei... care ulterior s-ar fi lipit atunci cand s-a atins de prunc... aceasta e Legenda lui Mos Craciun...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2010, 23:13:52
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi asta e...tot. Sf Iosif și cu Sf Maria căutau un loc în care Sf Maria să nască. Tanti Crăciunița ar fi vrut să-i ajute, dar Moș Crăciun, din răutate (bărbații sunt răi și insensibili) a dat-o afară, în frig. Atunci, pe ascuns, nevastă-sa i-a dat cheile grajdului, ca să aibă un loc cât de cât cald pentru ca să nască. Auzită de mine de la fiul meu, care la rândul lui a auzit-o de la Doamna Învățătoare...
Si eu am auzit aceasta versiune :D, nu stiu de la cine, dar cand am incercat sa o povestesc la noua mea invatatoare, se uita nedumerita la mine.
Parca Mos Craciun nu taiase dupa acea mainele Craciunitei?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2010, 23:33:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Parca Mos Craciun nu taiase dupa acea mainele Craciunitei?
In legendele romanesti, Mos Craciun este un om bogat, rau si zgarcit. Ii taie mainile din cot sotiei sale, Craciuneasa, pentru ca a primit-o in grajd pe Maica Domnului ca sa-L nasca pe Hristos. Maica Domnului a vindecat-o in chip minunat pe sotia acestuia. In urma acestei minuni, Craciun si-a cerut iertare, iar Maica Domnului i-a spus sa aduca daruri copiilor de Nasterea Domnului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.12.2010, 09:53:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi asta e...tot. Sf Iosif și cu Sf Maria căutau un loc în care Sf Maria să nască. Tanti Crăciunița ar fi vrut să-i ajute, dar Moș Crăciun, din răutate (bărbații sunt răi și insensibili) a dat-o afară, în frig. Atunci, pe ascuns, nevastă-sa i-a dat cheile grajdului, ca să aibă un loc cât de cât cald pentru ca să nască. Auzită de mine de la fiul meu, care la rândul lui a auzit-o de la Doamna Învățătoare...
Am gasit-o pe net intr-o poezie:

La Betleem să se-nscrie
Merge Iosif și Maria.
Să-mplinească proorocia.

Obosiți de drum sosiră
La casa lui Moș Crăciun;
Un om rău cu barba rară,
Ziua s-a sfârșit, e seară
Nu găsesc un loc mai bun.

Însă ieslea oilor
Știe-a serii taină mare
Și așteaptă cu fior
Steaua când pe cer răsare.

O lumină minunată
A cuprins deodată lumea...
Cerul e scăldat de raze,
Și s-a luminat pădurea!

Un păstor ce sta de pază,
Lângă foc a ațipit.
Oo, ce minunat visează
Și își zice că-i vrăjit.

Palmele pe ochi își pune
Și îi freacă cu temei...
- Dar, sunt treaz! Nu dorm, își spune:
E aievea? Doamne! Ce-i?

Ce minuni s-au întâmplat?
Se întreabă într-o doară...
- Cerul tot s-a luminat
Și în vale se coboară!

- Slavă întru cei de sus,
Cântă îngerii oștire,
Pe pământ să fie pace,
Și pe veci bunăvoire!

Oo, ce înger minunat!
Se coboară...Și-i vorbește!
- Astăzi Pruncul Împărat
Mântuirea vă vestește!.

Ia pe frații tăi păstori,
Calea steaua vă arată,
Prunc în ieslea oilor,
Veți găsi acum îndată.

Lui cu cinste vă-nchinați,
Pe-a Sa Maică mângâiați!
Și să spuneți tuturor
S-a născut lumii Păstor!
Mesia cel așteptat
Peste veacuri Împărat.

Păstorii s-au bucurat
După rază au plecat
C-un mieluț în brațe cântând
Floricele culegând.

Și-au aflat pruncu-nfășat
De-a lui Maică legănat.
Cu mult drag se închinară
Și iarăși cântând plecară
Să vestească tuturor
Pe pruncul Mântuitor.
........................
(legendă)

Moașa Crăciuneasă
La suflet aleasă
Se umple de milă
De Maica copilă
Cu pruncul plăpând
La sân legănând.
Pânză albă de in
Mirosind a crin

Albă și curată
I-a adus de-ndată
Pruncul a-nfășat
Maica a culcat.

Crăciun mânios
Om răutăcios
Pe-a lui Crăciuneasă
La suflet aleasă,
O ia la bătaie
Mâinile îi taie.

Dar, vaai, ce minune!
Căci la loc îi pune
Mâinile îndată
Maica Preacurată.

Crăciun de-a văzut,
Îndată-a căzut
Cerându-și iertare
Cu lacrimi amare.

Zice Maica Sfântă,
Către el cuvântă:
- De vrei îndurare,
De la prunc iertare,
Daruri la copii,
Multe bucurii,
Să le dai mereu
Pentru Dumnezeu.

De cântări răsună valea
Merg păstorii și colindă
Moș Crăciun își află calea
Pe la case intră-n tindă.

Sacu-i plin, abia îl duce
Barba îi atârnă jos,
Nuci, covrigi și turtă dulce,
La copii le dă voios.
.........................
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2010, 10:02:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Prima minune a lui Iisus

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
... si Craciun a taiat mainile sotiei... care ulterior s-ar fi lipit atunci cand s-a atins de prunc... aceasta e Legenda lui Mos Craciun...
Asa am auzit-o si eu prima data ca mainile femeii s-au lipit la loc cand s-au atins de Iisus.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2010, 11:19:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bună observație. Numai că problema exact asta este: oamenii uită "latura religioasă" a sărbătorii. Ei uită ce este Crăciunul de fapt, și anume o zi onomastică: este aniversarea zilei de naștere a cuiva care a influențat istoria mai mult decât oricare om. Inclusiv istoria țării noastre. De ziua lui Eminescu, cei mici sunt duși cu școala sau puși să învețe din creația lui. Foarte bine. Dar de ziua lui Isus, se face același lucru, sau se uită ? Aș adăuga faptul că oamenii sunt ajutați să uite: prin supermarketuri, prin magazine, ba chiar și la Poștă, tot ce găsești sunt: crăciunei cu barbă, pitici, reni, brăduleți, săniuțe, globuri, ciorăpei cu petice, iar mai nou: cotoroanțe din pluș ori desenate. Nimic despre Pruncul. Nimic despre Maica Sa. Nimic despre tatăl Său adoptiv. Nimic nici măcar despre păstori, magi, tămâie, aur, smirnă, leagăn, bou, asin sau iesle. Acuma, nu că aș fi eu conspiraționist, dar nici nu prea cred ipoteza că toate acestea sunt rodul întâmplării.
Doar părerea mea.
Bine zis. Partea bună e că totuși n-o să moară niciodată colindele. Ele vestesc Nașterea Domnului. Din păcate apar tot mai multe colinde în care nu se zice nimic de Iisus, dar nu cred că se va renunța nici la cele cu Hristos pentru că unele au devenit internaționale, cum ar fi "Noapte de vis".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2010, 18:43:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit partea buna este

ca nu mai este mos gerila deocam-data,partea rea este ca s-au suptiat cetele de colindatori,rominii nostri datorita problemelor economice, au luat lumea in cap si s-au imprastiat cit e lumea de mare.noi cei ce am ramas in tara din diverse motive[batrini,bolnavi,copii si nu in cele din urma patriotii],suntem asa de cuprinsi cu problemele de zi cu zi incit ne departam incet da sigur de preocuparile crestinesti de sarbatori.e rau sa se piarda obiceiurile bune, motive de bucurie crestineasca, datorita saraciei rominul pare-se nu se mai poate bucura de nimic,peste tot vezi numai fete posomorite si ingrijorate generatiile imbatrinesc pare-se 'nainte'de vreme, numai o relansare spirituala poate sa ne mai scoata din starea de fapt.intrebare:oare cine va face relansarea noastra spirituala?oare o va face cineva?de nu ,ne paste ateismul occidental.Domnul si Maica Domnului sa ne fereasca si sa ne intareasca sa nu ajungem sa abandonam lupta si sa fim fermi pe pozitie ca altfel nu se poate.

post linistit si binecuvintat.amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 00:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 11:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47