Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2013, 23:48:16
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Intrebare hazlie dar si serioasa

Mai demult o amica imi spunea ca a citit cartea Minunile creatiei si mi-a dat exemplul tantarului , care are 7 cutite si este ca un bun chirurg, a fost interesant. Eu nu suport mustele, tantarii, si puricii, si ma intreb de ce a facut Dumnezeu insectele astea? sa chinuie oamenii? pur si simplu nu-mi dau seama care e rolul lor...poate ma lamureste cineva :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2013, 00:14:39
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Mai demult o amica imi spunea ca a citit cartea Minunile creatiei si mi-a dat exemplul tantarului , care are 7 cutite si este ca un bun chirurg, a fost interesant. Eu nu suport mustele, tantarii, si puricii, si ma intreb de ce a facut Dumnezeu insectele astea? sa chinuie oamenii? pur si simplu nu-mi dau seama care e rolul lor...poate ma lamureste cineva :D
O sa redau o povestioara pe care nu stiu daca am retinut-o intocmai, dar esentalul zic eu ca l-am retinut. Se spune ca era un ostenitor al lui Dumnezeu care nu pricepea deloc de ce au fost lasate mustele pe lume. Le ura pur si simplu... Erau sacaitoare nu numai pentru om, dar si pentru bietele animale care nu mai stiau cum sa se apere de intepaturile lor. Dar odata a venit mare prigoana, iar el a trebuit sa fuga din calea unor talhari care il cautau sa-l omoare. Zile in sir a stat fugar si cu talharii pe urme, si nici el nu-si explica cum reusise pana atunci de nu apucase sa-l prinda. Odata, ostenit de atata haituiala si panda, a adormit intr-un luminis, dar la un moment dat o musca i s-a asezat pe fata si l-a intepat asa de rau ca a sarit ca ars din somn. Si chiar atunci a observat ca talharii erau pe cale sa-l gaseasca, iar daca nu l-ar fi trezit musca aceea, el chiar ar fi fost prins si omorat. Furisandu-se din nou din calea talharilor, a dat slava lui Dumnezeu si si-a cerut iertare fiindca in lipsa lui de intelepciune a putut sa spuna ca Dumnezeu a creat ceva pe lumea asta fara nici o utilitate.
Stiintific vorbind, sunt convins ca realizezi fara prea mare efort care este rolul mustelor in natura... Au rolul ingrat de a devora starvurile in putrefactie... Lasa o bucata de carne undeva unde au mustele acces, iar in scurt timp va fi plina de viermi...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2013, 00:16:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Marcel Ionut

Trebuie sa ganditi ca toata creatia are un scop, toate cele create au rostul lor, ratiunea lor pentru care exista, rost ce se poate impleti cu rostul altora create si poate de aceea nu-l intrezarim rapid, in mod clar si ajungem sa ne intrebam: ce sens au mustele, puricii? Mustele au rol in polenizare, existenta unor flori de camp depinde de muste, fara acestea ele ar ramane fara seminte, ceea ce ar duce la extintia acestor organisme vegetale, care la randul lor sunt legate de altele s.a.m.d Echilibrul in natura se mentine prin relatii ce se completeaza si integreaza reciproc. Puricii sunt agenti patogeni, dar au si ei rostul lor, pe care trebuie sa-l intuim, nu sa ne gandim la inutilitatea existentei lor :)

Last edited by ioanna; 28.02.2013 at 00:20:47.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2013, 00:32:14
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

tantarii masculi stiu ca polenizeaza. larvele sunt mancare de pesti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2013, 00:42:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sunt un preview pentru ce ne asteapta dincolo daca nu ne bagam mintile in cap, si in plus faptul ca ne deranjeaza somnul e iar un lucru bun ca si asa dormim prea mult.Macar sa fie asta singurul lucru suparator din viata noastra.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2013, 02:48:46
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

nu are legatura cu mustele dar e foarte fain articolul:

Parintele Cleopa- FILOSOFIA PĂIANJENULUI

http://carteromaneasca.wordpress.com...-paianjenului/

"Sfântul Vasile cel Mare o ia de la păianjen, de la furnică, de la albină și merge până la astrele cerești, descriind minunile lui Dumnezeu din zidiri. Și cu cât cunoști mai mult minunile lui Dumnezeu din zidiri, cu atât mai mult te aprinzi de dragostea față de Ziditorul lor și te unești cu El.

spune la Ecclesiast: Câte a făcut Dumnezeu, pe toate le iubește și de toate poartă grijă."

Last edited by antiecumenism; 28.02.2013 at 02:51:25.
Reply With Quote
Răspunde