Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2014, 22:43:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Solveig are dreptate si atunci, daca la asta se refera legea, chiar nu inteleg de ce este pedepsit medicul.
Daca se refera la suicidul asistat, atunci este altceva. Dar si acolo este cineva care decide si vrea acest lucru si acela nu este medicul.

@Delia - eu nu pot vorbi atat de detasat ca tine despre probleme atat de sensibile.
Sincera sa fiu nu pot sa-ti raspund la intrebare.
In general sunt pentru viata. Intotdeauna mai vad o mica sansa...

Dar noua ne este usor sa vorbim asa, spre deosebire de cei care sufera cu adevarat. Nu ne putem pune in pielea lor si nu putem sti ce simt si gandesc ei. Cat pot ei duce?

Pe urma problema cu suferinta, cu o boala grea nu este asa usoara.
Nu stiu daca este asa cum spui tu.

Eu cred ca Dumnezeu deja ne indica sfarsitul atunci cand ne da o boala grea, cu sanse mici de vindecare (ca sa n-o numesc incurabila). Altfel de ce nu ne da pana la urma un leac la ea, sa ne vindecam?

EL stie cui si ce da.
Nu stiu cum este la copii. Nu pot sa ma pronunt. Adica tu spui ca Dumnezeu sacrifica pe copii pentru a-i invata/intoarce pe parinti la El? Nu cred ca este atat de monstruos. Cred ca exista alta explicatie...

Si cred ca si cei care sufera si isi doresc sa ajunga mai repede la Dumnezeu, sunt cu El.
Sunt oameni care isi doresc sa incheie si sa se duca la Dumnezeu.

Nu Delia, eu nu sustin moartea in locul suferintei. Dar nu putem noi sa ne punem in locul altora si sa le dictam ce sa faca.

Lucrurile nu sunt suficient de clare in medicina, mai sunt si minuni.
Si ma deranjeaza toate discutiile din ultima vreme: ba cu eutanasia, ba cu sinuciderea asistata, ba sa ne hotaram sa ne donam organele.

Pe de alta parte preotii ne spun ca moartea este frumoasa, buna, continuarea vietii. Atunci de ce este rau s-o dorim?

In fine, nu stiu cum vedeti voi lucrurile, cum ati proceda. Ce solutie vedeti?
Probabil suferinta pana la sfarsit.
Dar am spus: trebuie multa consiliere si ajutat cel aflat in suferinta.

Si mai spuneam ca vinovat este pana la urma cel ce ia decizia, de asta legea nu mi se pare corecta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2014, 22:50:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dragă: ÎNTOTDEAUNA e vorba de salvarea sufletului. Nu neapărat ȘI a trupului. Încearcă să pricepi asta: Dumnezeu ne dă încercările pentru curățirea sufletului. Atât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2014, 23:19:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Eu cred ca Dumnezeu deja ne indica sfarsitul atunci cand ne da o boala grea, cu sanse mici de vindecare (ca sa n-o numesc incurabila). Altfel de ce nu ne da pana la urma un leac la ea, sa ne vindecam?

EL stie cui si ce da.
Nu stiu cum este la copii. Nu pot sa ma pronunt. Adica tu spui ca Dumnezeu sacrifica pe copii pentru a-i invata/intoarce pe parinti la El? Nu cred ca este atat de monstruos. Cred ca exista alta explicatie...


Pe de alta parte preotii ne spun ca moartea este frumoasa, buna, continuarea vietii. Atunci de ce este rau s-o dorim?
Crestinul pretuieste viata pentru ca este un dar al lui Dumnezeu. Singurul lucru mai de pret decat viata este insusi Dumnezeu. De asta Hristos ne spune " cine nu uraste... viata nu este ucenicul meu ". Asta nu inseamna sa-ti urasti parintii sau sa-ti doresti moartea, inseamna doar sa-l pui intotdeauna pe primul plan pe Dumnezeu chiar cu pretul vietii. Este ceea ce au facut toti martirii de-a lungul timpului.

Biblia spune :
" Gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre și căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Și cât de departe sunt cerurile de la pământ, așa de departe sunt căile Mele de căile voastre și cugetele Mele de cugetele voastre. "

Deci inainte sa spui ca Dumnezeu ar trebui sa ne dea vreun leac, sau ca ii sacrifica pe copii, gandeste-te de doua ori. Poate nu pricepi tu bine ce inseamna suferinta. Poate copilul ala care sufera o face pentru a-ti smulge tie macar o lacrima si o farama de compasiune. Poate ca daca exista eternitate suferinta de aici inseamna cu totul altceva decat ceea ce inseamna suferinta privita din punct de vedere materialist. Dar ne-am obisnuit cu umanismul asta fara Dumnezeu si atunci ni se pare ca ii facem un bine cuiva daca-i curmam suferinta...de fapt tot din egoism o facem dar asta e alta discutie. E mai usor sa-l blamam pe Dumnezeu ca nu ne-a facut sanatosi pe toti si nu ne lasa sa traim 1000 de ani.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2014, 23:22:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Uciderea "medicala" la cererea persoanei (care este capabila de a se exprima!) se numeste SUICID ASISTAT MEDICAL si despre acesta e vorba aici.
Eutanasia este procedura de incetare a vietii unei persoane incapabile sa se exprime ( de exeplu deconectarea de la aparate, starea vegetativa etc), ceruta de obicei de catre familie.
Unde ai gasit tu distinctia asta in practica curenta?
Sinuciderea asistata intra sub umbrela eutanasiei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.01.2014 at 23:25:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2014, 23:36:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce-a ajuns si medicamentul asta. Intr-o zi o sa-i spunem si glontului medicament.
Tine de trecut. Acum inaintam spre o epoca mult mai ... "umana".
Scopurile sunt cam aceleasi, dar de data asta se umbla cu manusi.
Impunerea prin forta produce martiri pentru Rai pe cand persuasiunea folosind slabiciunile firii produce clientela pentru Iad.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.01.2014, 23:39:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"Pe de alta parte nu prea inteleg obiectiile voastre la eutanasie. Pai daca vad pe aici o gramada de pareri (chiar de preoti) care sustin ca moartea este ceva frumos, bun, ca se duc la Dumnezeu, ca este tot o viata, cum interzici oamenilor chinuiti sa nu si-o doreasca, sa scape de suferinta?"

Mai citeste te rog o data aceasta fraza a mea. Poate intelegi ce vreau sa spun.
Nu e nimic rau sa ti-o doresti, sa ti-o produci printr-o interventie directa este o manifestare a lipsei de credinta.

Daca tu crezi in Dumnezeu, de ce nu crezi ca te va lua la timpul potrivit si in schimb vrei sa pleci intr-un moment in care poate ca nu esti pregatit(a)?

Sinuciderea tocmai asta este, o negare a faptul ca Dumnezeu exista si ca intervine intr-un mod activ in viata omului.

Si e cu atat mai tragica/patetica aceasta manifestare a necredintei cat si datorita faptului ca oamenii care au o boala terminala care este insotita si de suferinta primesc de cele mai multe ori si analgezice puternice, care ii feresc de mai bine de 90% din suferinta fizica care altfel ar trebui sa o indure efectiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.01.2014 at 23:41:55.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.01.2014, 11:34:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca o persoana decide sa se sinucida, autoritatile statului nu o pot impiedica!

Insa daca aceeea persoana este ajutata sa se sinucida atunci este cu totul alta treaba si vorbim de crima, deoarece nimeni (cu unele exceptii- politisti sau jandarmi nevoiti sa foloseasca armamentul din dotare pentru retinerea, imobilizarea unui infractor sau pentru legitima aparare, membri ai fortelor armate care participa la razboaie de aparare a patriei, cazuri de razbunare in situatii deoasebit de grave, legitima aparare) nu are dreptul sa ia viata altui om!

Atitudinea personalului medical care se confrunta cu cazuri de boli incurabile, ar trebuie sa fie in felul urmator- sa incerce sa-i aline suferinta fizica a bolnavului (prin medicamente, morfina-in cazul celo bolnavi de cancer in faza terminala), iar daca tratamentul se poate aplica si la domiciliul bolnavului, si când sunt constienti ca-si traieste ultimile zile, sa-l externeze ca bolnavul macar sa moara inconjurat de dragostea familiei, decat intr-un salon de spital.

Asadar sinuciderea este o chestiune si nu poate fi pedepsita de lege, iar eutanasia la cerere este cu totul alta chestiune si cine omoara un om, chiar la cerea acestuia (fara a fi intr-o situatie din exceptiile prezentate mai sus), comite o crima, care trebuie pedepsita de lege.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2014, 11:42:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci esti pro-eutanasiere, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.01.2014, 12:04:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Tocmai ce am spus mai sus- sunt anti-eutanasie!

Singurele cazuri când un om este indreptatit sa ia viata altui om ar fi

-daca este politist sau jandarm si infractorul nu se supune la somatia regulamentara (focul de avertisment tras in aer), atunci al doilea foc se executa in plin, daca este posibil la picioare. Daca de exemplul infractorul- mai ales când se intervine la clanurile tiganesti- ataca fortele de ordine (cu furci, topoare, pietre, etc) atunci se poate executa foc in plin fara somatie.

-daca esti membru in fortele armate si participi la razboaie de aparare a patriei, cum au fost cele din 1877-1878, 1916-1918, 1919 campania din Ungaria, 1941-1944 campania pe frontul de est pana la Nistru si campania pentru eliberarea nord-vestului Transilvaniei, atunci ca soldat in razboi, vrând-nevrând omori soldati inamici.

-daca faci parte dintr-un pluton de executie, care trebuie sa puna in aplicare o hotarare judecatoreasca de condamnare la moarte

-in cazuri de legitima aparare, când, pentru a respinge un atac neprovocat si iminent, care-ti pune viata ori integritatea corporala in pericol, tie sau unei persoane apropiate, esti nevoit sa reactionez si chiar sa iei viata unui om.

-in cazuri de razbunare indreptatita, când cineva iti provoaca o suferinta cumplita-iti omoara sau violeaza copilul, sotia sau iubita.

In afara de cazurile mentionate mai sus, daca cineva ia viata altui om (inclusiv in cazuri de avort) se cheama crima, care trebuie pedepsita de lege.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.01.2014, 12:11:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, aici in principiu e vorba de un om care isi ia viata si altul il ajuta.
NU ca o face in locul lui, ci il ajuta procurandu-i ceea ce are nevoie ca sa-si atinga mai usor scopul.

Cazul asta mi se pare ca nici macar nu este tratat de Codul Penal de la noi.

In articolul citat in deschiderea topicului se refera la actul de a lua efectiv viata cuiva.

Este diferenta intre a face o injectie mortala si aceea de a "uita" o seringa cu un compus mortal la indemana celui cu intentii clare de suicid.
Sau a-i procura o substanta mortala in acest scop, de ex.
Si aici se pare ca mai sunt doua nuante, cel putin conform codului penal din alte tari: de a o face din motive pecuniare sau altruiste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.01.2014 at 12:15:18.
Reply With Quote
Răspunde