Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2010, 01:07:08
anacozz anacozz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

acum doua seri am visat ca participam la mormantarea lui iisus.nu i-am vazut fata nici pe el ,sicriul era eva de culoarea alba ,ceva ca un fel de ceata.era isoti doar de preoti imbracati in negru.in capatul sicriului se afla un preot care parea mai inalt decat ceilalti .as dori daca poate cineva sa-mi explice visul.anna
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.04.2010, 09:11:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Tehnic vorbind, Iisus nu a fost inmormantat in sicriu, ci in giulgiu direct. Si nu era insotit de preoti .

Insa visul tau, daca e adevarat, nu anunta nimic bun. Esti in pericol sa-L inmormantezi pe Iisus, adica relatia ta cu Dumnezeu sa moara. Eu zic sa faci ce vei crede de cuviinta sa te apropii de Dumnezeu cat mai mult. Mergi la biserica, roaga-te mult, spovedeste-te si spune-i parintelui visul, posteste si iar roaga-te ca sa nu moara dragostea ta pentru Hristos si sa nu o iei pe caile ratacite ale lumii.
Daca Dumnezeu ne anunta de vreun pericol o face ca sa ne protejeze si sa-l putem preveni. Inseamna ca exista sanse sa preintampinam acest pericol. Sa-ti dea Dumnezeu harul sa treci cu bine peste toate astea!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.04.2010, 09:30:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
oricum am pierdut acest dar si nu numai acesta,altele mult mai importante,din cauza pacatelor.
nu cred ca mi s-a aratat pentru ca am un suflet curat ,pentru ca si non crestinii L-au vazut de atatea ori si sunt alti crestini care au un suflet mult mai curat decat al meu.dar cred ca trebuie sa incercam sa ne focalizam asupra spiritualui cu toata puterea sufletului nostru,cu toata puterea pe care o avem sa incercam sa simtim iubire si sa ne detasam de material.
E posibil sa fi avut o astfel de vedere minunata,prin care Dumnezeu sa iti intareasca credinta si sa faca sa Il doresti.
Si eu am avut odata la o impartasire,o senzatie minunata,dumnezeiasca,care nu s-a mai repetat la celelalte impartasanii.
Oricum vedenia probabil nu va mai reveni,dar vei ramane cu amintirea ei minunata.Si sa nu mai doresti sa revina,pentru ca ,dupa cum ai citit si alte comentarii,poate fi inselare.

Explicatia pentru care nu se repeta aceste daruri este ca am deveni mandri.Numai oamenilor foarte sporiti,care nu mai au riscul sa devina mandri,aceste daruri sunt mai dese.
Sfantului Siluan i s-a daruit foarte devreme Rugaciunea inimii,ca dar,si apoi datorita mandriei,i s-a retras vreme de multi ani acest dar,pana cand cugetul i s-a smerit.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.04.2010, 10:26:40
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Citeste ceea ce a zis Parintele Cleopa Ilie despre vise si ai sa intelegi mai multe.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2010, 06:07:17
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
mie mi se pare un lucru minunat si mi-a adus multa fericire si iubire.pentru ca practic,asta am simtit in timpul somnului,iubire.la fel si dupa ce m-am m-am trezit.nicidecum sa ma ajung sa ma consider clarvazatoare pentru ca L-am vazut in vis,nu in viata de zi cu zi.daca L-as fi vazut in realitate as fi crezut ca e aratare diavoleasca.
Ce frumos...:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2010, 16:29:46
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Dar daca visam diavoli foarte des, ce inseamna?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2010, 16:42:26
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
fa bine si nu te mai gandi la asta,multi copii il vad pe iisus..ei si ce?Daca gandesti prea mult in directia asta,te vei proclama clarvazatoare in scurt timp.Ca a fost sau nu ce mai conteaza ca l-ai vazut?Daca se intampla sa-l mai vezi inchina-te si spune "nu sunt vrednica sa mi te arati mie Doamne"(cu convingere ca esti pacatoasa)..si daca nu e IIsus vedenia dispare,fiindca dracii nu suporta modestia,ei au cazut din mandrie.

Cum oare sa se inchine daca visele nu le poti controla?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2010, 16:44:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Dar daca visam diavoli foarte des, ce inseamna?

Ca te gandesti prea mult la ei sau ti-e frica prea mult de ei.Cu cat ne gandim la un lucru mai mult cu atat visam si lucrul acela.Visele sunt activitati ale creierului ,majoritatea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2010, 16:51:31
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ca te gandesti prea mult la ei sau ti-e frica prea mult de ei.Cu cat ne gandim la un lucru mai mult cu atat visam si lucrul acela.Visele sunt activitati ale creierului ,majoritatea.
Da... si eu cred ca in mare parte se datoreaza imaginatiei mele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2010, 19:54:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Dar daca visam diavoli foarte des, ce inseamna?
Si eu am visat de vreo 3 ori, cand aveam 10 ani. Abia acum scriind chestia asta, imi dau seama ca in aceeasi perioada citeam Psalmi singura si aveam o mare deschidere spre religie (fara a merge la biserica, insa) facand chiar planuri in sinea mea sa ma calugaresc (desi evident habar nu aveam ce inseamna asta). Nu mai stiu ce s-a intamplat, familia nu m-a incurajat, mai mult ma rusinam de ei ca ma gaseau ingenuncheata cu Biblia prin colturi si intr-un tarziu mi-a trecut.

Iar pe la 6 ani, punandu-ma cu mama in pat sa dormim dupa-amiaza, ne-am uitat la tv la o emisiune din care nu mai retin altceva decat vocea lui Florian Pittis spunand asa, cu greutate, ... Daca Dumnezeu nu exista, atunci totul este cenusa. E ultimul lucru de care-mi aduc aminte inainte de a adormi in acea dupa-amiaza, am meditat eu un pic pe tema asta, avand doar 6 ani, dar am simtit si atunci exact ce simt acum cand imi aduc aminte de fraza aceea :) adica am luat-o foarte in serios; si l-am visat pe Iisus Hristos copil, asa cum il vazusem intr-o icoana cu MD si Pruncul. Intrasem pe o poarta intr-un camp fara margini, plin de margarete, mai ca nu se vedea iarba, atat de dese erau. Acolo era El, parca asteptandu-ma. Nu mai stiu daca am vorbit si ce, si nu cred ca a fost o intalnire reala cu El nici ca acela ar fi fost raiul.

Nu stiu ce a fost. Hai sa zicem ca nimic.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
Avem voie sa bem vin sau nu? Abaut Domnul Iisus vin sau must? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 624 28.03.2012 09:52:17
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47