Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2007, 00:30:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Chiar si Mintuitorul a folosit argila amestecata cu saliva SA pentru vindecarea orbului din nastere...adica s-a folosit de creatia Tatalui ...elementele din natura pentru vindecare. De ce ne-a dat El acest exemplu de vindecare cind putea doar sa-l atinga cu mina, de ex?
Soldatii si aventurierii... Marco Polo foloseau apa tulburata in argila cind nu erau siguri daca este curata sau nu si exemplele pot continua
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2007, 00:37:16
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Si eu iti spun din experienta mea cu bolnavii (si sint mii)ca toti ajung (care supravietuiesc)dupa incercatul remediilor mai fine (ceaiuri)sau mai grosolane (taieturi sub limba)tot la medicina!!!!
Si iti mai spun ca in tarile civilizate oamenii sint protejati de escroci. Nici un vraci nu are dreptul sa vindece boli infectioase. Dar pina sa ajunga Romania acolo mai este!
Si dracoveniile de medicini alternative mai au un cusur. Cunosc inselati din acestia care dupa ani de incercari nereusite de vindecare cu tratamente naturiste, au ajuns la concluzia ca trebuie incercata medicina. Dupa vindecare nu medicina a fost cauza ci tratamentul naturist premergator.??? Cum altcumva decit inselare poti numi asa ceva?
Societatea actuala are ca baza banul. Cum puteti crede ca o casa de asigurari care doreste sa faca cistig ca oricare alta firma este dispusa sa plateasca 40 000 de euro pe un tratament cu interferon in loc de 10 Ron pentru un tratament naturist avind acelasi efect? Nu credeti ca li se pare pacat si de cei 10 Euro?
Vrei despre Gelul de Aloe. Spre rusinea mea l-am folosit si eu. Da recunosc prostia nu m-a ocolit nici pe mine. Si eu am avut bani pt el. Rezultatul a fost o crestere a viremiei proportionala cu venitul celui care mi-a vindut scirbosenia de gel.
Dar si prostia are un remediu. Smerenia. Recunosti ca ai fost prostit pui mina pe carte si te mai luminezi putin! Si daca nu o faci atunci meriti sa-si bata un smecher joc de tine!
Domnule, nu stiu daca trebuie sa inteleg din mesajul de mai sus ca esti medic.
Dar esti bine indoctrinat, in orice caz.
Nu stiu ce rezultat ai obtinut dumneata cu gel de aloe si pentru ce l-ai luat. Eu iti spun ca l-am folosit si a fost mult mai eficient decat omezul si ranitidina. Si nu sunt singurul care spun asta, pentru ca si eu am aflat despre acest tratament de la cineva pe care nu l-am crezut cand mi-a spus cat este de eficient.
Iar daca esti medic, si ai tratat mici raceli cu aspirina si paracetamol, poate ai fi provocat mai putin ulcere daca prescriai in schimb doze corecte de echinacea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.11.2007, 00:42:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cineva a luat premiul Nobel pentru descoperirea Helicobacter Pylori, o bacterie care produce ulcerul. Si s-a descoperit tratamentul modern pentru ulcer: antibioticele. In schema si doze recomandate de medic. Si ulcerul nu mai revine. Mergi la un internist sau gastroenterolog.
Am fost cam categorica. Exista incercari de vindecare a diabetului, la stadiul de cercetare.
Ceaiul de musetel si galbenelele pot da alergii severe,la unele persoane. Mai ales ca si cataplasma, in ulcerul de gamba. Dermatologii au vazut destule cazuri. Ca tot la ei vin pacientii cand vad ca e de rau.




Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.11.2007, 00:48:55
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Si eu iti spun din experienta mea cu bolnavii (si sint mii)ca toti ajung (care supravietuiesc)dupa incercatul remediilor mai fine (ceaiuri)sau mai grosolane (taieturi sub limba)tot la medicina!!!!
Si iti mai spun ca in tarile civilizate oamenii sint protejati de escroci. Nici un vraci nu are dreptul sa vindece boli infectioase. Dar pina sa ajunga Romania acolo mai este!
Si dracoveniile de medicini alternative mai au un cusur. Cunosc inselati din acestia care dupa ani de incercari nereusite de vindecare cu tratamente naturiste, au ajuns la concluzia ca trebuie incercata medicina. Dupa vindecare nu medicina a fost cauza ci tratamentul naturist premergator.??? Cum altcumva decit inselare poti numi asa ceva?
Societatea actuala are ca baza banul. Cum puteti crede ca o casa de asigurari care doreste sa faca cistig ca oricare alta firma este dispusa sa plateasca 40 000 de euro pe un tratament cu interferon in loc de 10 Ron pentru un tratament naturist avind acelasi efect? Nu credeti ca li se pare pacat si de cei 10 Euro?
Vrei despre Gelul de Aloe. Spre rusinea mea l-am folosit si eu. Da recunosc prostia nu m-a ocolit nici pe mine. Si eu am avut bani pt el. Rezultatul a fost o crestere a viremiei proportionala cu venitul celui care mi-a vindut scirbosenia de gel.
Dar si prostia are un remediu. Smerenia. Recunosti ca ai fost prostit pui mina pe carte si te mai luminezi putin! Si daca nu o faci atunci meriti sa-si bata un smecher joc de tine!
Si chiar m-ai enervat pentru ca am un dinte impotriva doctorilor.
Domnule, un macelar din aceasta breasla mi-a omorat un unchi.
Domnule, vorbesti de medicina cand mergem cu totii la doctor si stim cat de multi, din pacate, sunt simpli functionari care nu stiu sa scrie decat trimiteri?
Stii dumneata de cate ori m-am tratat aiurea cu antibiotice date de niste imbecili iresponsabili in halate albe, fara analize, fara antibiograme, fara nimic? Crezi ca degeaba am facut ulcerul ala?
Mai au si pretentia sa nu dea farmacistii antibiotice decat prescrise de doctori.
Adica trebuie musai sa treci pe la doctor ca sa-ti dea un antibiotic la plesneala, poate s-o nimeri sa fie ce trebuie.
Un ceai sau gel de aloe, doamne fereste, sa nu creasca viremia!
Dar antibiotice cu pumnul se poate!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.11.2007, 00:53:41
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Cineva a luat premiul Nobel pentru descoperirea Helicobacter Pylori, o bacterie care produce ulcerul. Si s-a descoperit tratamentul modern pentru ulcer: antibioticele. In schema si doze recomandate de medic. Si ulcerul nu mai revine. Mergi la un internist sau gastroenterolog.
Am fost cam categorica. Exista incercari de vindecare a diabetului, la stadiul de cercetare.
Ceaiul de musetel si galbenelele pot da alergii severe,la unele persoane. Mai ales ca si cataplasma, in ulcerul de gamba. Dermatologii au vazut destule cazuri. Ca tot la ei vin pacientii cand vad ca e de rau.



H. Pylori nu e singura cauza.
Mi-am facut analiza in mod repetat si testul a iesit negativ. Nu am avut infectie cu Pylori si totusi am avut ulcer.
Macar in acel caz, doctorita mea nu m-a pus sa iau aiurea antibiotice.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.11.2007, 00:58:37
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

In Occident toata medicina lui Dumnezeu combinata cu elementele naturii create de El, de care amintea Anca, a fost DISCREDITATA de culte, secte, chanell-ari, guru, profeti falsi, si a ajuns de bataie de joc si toata critica care se face la adresa unor ecscroci se rasfringe automat si asupra celor de buna credinta asemanator cu critica adusa catolicilor care ne invaluie si pe noi odata cu ei...chiar si aici, culmea mai sunt oameni care vin si ne reproseaza "ororile" comise de crestini!!! nestiind ca noi nu suntem deloc in comuniune cu duhul eretic al Catolicilor si a nenorocirilor comise de ei

Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.11.2007, 01:02:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

http://hepatita-c.net/alternative-dictionar_fitoterapeutic.htm
Interesant site.
Echinacea face bine in viroze,infectii, dar face rau in leucemii.
Nu am zis ca e singura cauza de ulcer acea bacterie. Mai sunt si antiinflamatoriile. Uneori nu se cunoaste cauza.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.11.2007, 01:07:11
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
http://hepatita-c.net/alternative-dictionar_fitoterapeutic.htm
Interesant site.
Echinacea face bine in viroze,infectii, dar face rau in leucemii.
Nu am zis ca e singura cauza de ulcer acea bacterie. Mai sunt si antiinflamatoriile. Uneori nu se cunoaste cauza.
Da, deci cine are leucemie sa nu ia.
Dar mie mi-a folosit in mai multe randuri, mai ales ca nu puteam sa iau aspirina. dar cine sa recomande bolnavului echinacea, gel de aloe si altele? Habar n-au de nimic, sunt niste simpli functionari.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.11.2007, 01:08:55
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
mai sunt oameni care vin si ne reproseaza "ororile" comise de crestini!!! nestiind ca noi nu suntem deloc in comuniune cu duhul eretic al Catolicilor si a nenorocirilor comise de ei
Te referi la cruciade?
Si totusi, Il rastignim inca pe Domnul nostru Iisus Hristos cu pacatele noastre.
Cred ca termenul "medicina lui Dumnezeu" merita explicat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.11.2007, 01:25:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

"Medicina" lui Dumnezeu...adica post, rugaciune, Taine, samd

cruciade, inchizitia, pogromurile, holocaustul iar mai nou, homosexualii in biserica, abuzarea sexuala a copiilor in biserica, poveste care la catolici nu se mai termina...

da, il rastignim pacatuind insa nu deranjam aproapele in mod deosebit, adica nu-l ardem pe rug si nu-l aruncam la lei...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tratamente Naturiste - Ajutor Tina06 Generalitati 15 21.12.2018 21:22:47
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 13:51:24
Parerea parintelui Calistrat despre catastrofele naturale sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 0 15.03.2011 23:22:05
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 13:10:26
Un spital din Barcelona, anchetat pentru ca ofera tratamente de "vindecare" a homosex florinbrasov0 Generalitati 2 15.06.2010 21:58:43