Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.12.2009, 13:54:15
suntanar suntanar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

M-as mira sa se intample atatea lucruri bune cu Bucurestiul care este innecat de pacatele noastre.Poate pe la tara sa creasca si mai mult spiritualitatea crestinilor.Acolo mai gasim suflete curate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.12.2009, 13:59:37
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Profetiile lui Sundar Singh se aseamana cu un sondaj de opinie masluit cu scopul sa ne conduca intr-o anumita diectie. In niciun caz nu am mai multa incredere in aceste profetii decat in cele ale parintelui Arsenie Boca si ale altor sfinti ortodocsi.
Eu am citit ceva asemanator prin 2002,faceam parte dintr-un grup de yoga,numai ca avea ceva in plus cum ca vom fi urati de toate popoarele lumii,toti vor stramba nasul la mamaliga romaneasca si ca fom fi respectati atunci cand toti romanii din lume vor fi uniti.Chestiunea cu unirea...e dificil.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.12.2009, 14:16:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puteți citi mai mult aici:
http://www.scribd.com/doc/99501507Pr...i-Sundar-Sings
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.12.2009, 14:32:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aici documentul care cuprindea și biografia a fost șters.Găsiți aici:
http://www.scribd.com/doc/12759240/P...i-Sundar-Sings
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2010, 13:16:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei cartea aceea ("la picioarele Stapanului meu") nu cred ca ar contine ceva profetii despre Romania (nu am citit-o),doar s-a considerat ca e o carte care poate fi folositoare crestinilor ortodocsi.
Imi cer iertare ca am scris pe aci chestii neverificate.
Daca numai cartea aceea apare cu binecuvantare,de aci se intelege ca nu a dat binecuvantare Sfantul Sinod sa se publice ceva profetii ale lui Sundar Singh despre Romania.
Acum referitor la afirmatia parintelui Iosif Trifa ca traim vremuri apocaliptice dupa parerea mea (care poate fi gresita eu fiind om pacatos si neduhovnicesc),de la venirea lui Dumnezeu Iisus Hristos pana acum omenirea a tot trait vremuri apocaliptice,da cei care faceau parte din Biserica luptatoare (adica clerul si credinciosii de atunci) lucrand dupa voia lui Dumnezeu au prevenit venirea lui Antihrist.
Ca daca nu se strangeau Sfintii Parinti la Sfantul Sinod Ecumenic intai,unde s-a aratat ca eretica invatatura de il inselasera dracii pe Arie sa o propovaduiasca,poate ar fi venit sfarsitul lumii pana acum.
Si asa mai departe.
Da ca sa te apuci sa omorii evrei fiind inselat de draci sa nu aibe zice-se din cine veni Antihrist,nu asa se previne venirea lui Antihrist,prevenirea se face traind dupa dreapta credinta.
Iar dreapta credinta nu permite asasinatul nici razboaiele de cucerire.

A fost intrebat un pustnic:
Cand va veni sfarsitul lumii?
Pustnicul acela vazator cu duhul a zis:
cand nu va mai fi punte intre vecin si vecin atunci va veni.
Adica cand nu va mai fi dragoste milostiva intre oameni care se arata si prin fapte si prin vorbe.

Last edited by mihailt; 02.01.2010 at 13:34:56.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2010, 10:47:26
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit Sundar Singh - Cuvantul lui Hristos pentru budisti si hinduisti

Traditie1:
"Sadhu Sundar Singh e considerat ortodox de catre parinti ca Ilie Cleopa (mi-a relatat un ucenic apropiat al lui). Scrierile sale (La Picioarele Mântuitorului) sunt ortodoxe în esenta lor si FOARTE FOLOSITOARE si au fost publicate în perioada interbelica în colectia Biblioteca Ortodoxa si republicate prin 1991-1992. Dar de aceste asa-zise profetii nu se mentioneaza în prezentarile care i se fac pe internet. Cred ca este vorba de un fals facut în România."

Iti multumesc mult pentru adevarul despre acest om care si-a dat viata de mai multe ori pentru Hristos, nu o singura data!

Intr-adevar, Sundar Singh a fost cel mai mare apostol al crestinismului in Tibet, a trait si a murit ca un martir, avandu-l permanent alaturi pe Iisus (de la care a primit in mod direct toata invatatura, intocmai ca si Sf.Pavel, dupa o convertire miraculoasa - prigonise Evanghelia cu fanatism pana in acel moment, ba chiar in furia lui arsese Biblia cu doar doua zile inainte!) Nu era absolut deloc interesat de studii teologale si nici de apartenenta la vreun cult crestin, ci doar de propovaduirea Evangheliei intre dusmanii lui Hristos din Himalaya si Tibet, hinduistii si budistii. Hristos a dat o sansa Tibetului, dar preotii lama l-au condamnat la moarte pe Sundar Singh (dupa ce martirizasera sau alungasera atat convertitii crestini dintre ai lor care incepusera sa proclame in gura mare Adevarul, cat si pe multi misionari indieni) - iar asta nu o data, ci de mai multe ori - de fiecare data insa el scapa miraculos; un episod a fost aproape ca si cu Sf.Petru in temnita, cand s-au deschis toate zavoarele si lui i s-au vindecat pe loc ranile. Dupa refuzul tibetanilor de a primi Evanghelia, acestia au patit ceea ce se stie - ocupatia chineza, distrugerea templelor si religiei lor, executarea de catre chinezi a preotilor budisti, fuga lui Dalai-Lama, etc (niciodata nu vine o asemenea pedeapsa de la Dumnezeu fara un avertisment inainte, ca si in cazul Daciei cu Apostolul Andrei)

Minciuna cu Sundar Singh adoratorul Romaniei e mare cat lumea, in realitate Sundar a vizitat o singura data Europa, in 1922 (dupa ce a mers sa vada pentru prima si ultima data locurile unde a propovaduit si patimit Hristos) si a refuzat invitatia insistenta de a vizita Romania, Grecia si alte tari est europene - un site serios despre el este http://jmm.aaa.net.au/articles/14570.htm :
"In 1921 Sundar Singh ministered in Tibet again. Then in early 1922 an old dream of his came true; he toured Palestine, tracing the steps of Jesus. From there he went to preach in Egypt; then in France; and then in Switzerland, where he spoke in the hall used by the League of Nations. In Germany he spoke in Martin Luther's own church in Wittenberg. Then he spoke in Sweden, Norway, Denmark, and Holland. He arrived back in England very tired, and spoke only at the Keswick conference in Wales. That year he turned down pressing invitations to speak in Finland, Russia, Greece, Romania, Serbia, Italy, Portugal, the United States, and New Zealand."

Sundar Singh subliniaza ca a venit in Europa cu o anumita misiune incredintata de Hristos si probabil nu ii va mai revedea pe cei carora le-a vorbit la Geneva si in Franta (in 1929 a disparut, probabil aflat intr-un nou drum in Tibet). Cuvantarile lui (asa-zise "predici") sunt extrem de critice la adresa starii crestinismului din Europa: el a suferit o mare deceptie venind aici si constatand ca de fapt nu exista tari crestine ci doar ici si colo indivizi crestini (asta era acum aproape 100 de ani, deci ne putem imagina ce soc ar suferi astazi cand apostazia a depasit orice limite!) Chiar el spune ca vorbele sale vor deranja pe multi si ca modul asta "caldicel" de intelegere a lui Hristos si a Evangheliei e calea sigura spre iad.

Daca dati un search pe Internet dupa profetiile lui Sundar Singh despre Romania, nu veti gasi decat blestematele situri yoghine si cateva pagini web unde au postat fanii (sau mai bine zis victimele) acestor practici demonice sau reprezentantii New-Age (ai neo-paganismului). Trist e ca aceasta diversiune monumentala arunca cu noroi si asupra lui Sundar Singh, pe care multi nici n-au mai catadicsit sa-l citeasca dupa ce au auzit enormitatile din respectivele "profetii" (un site cu nume bisericesc, foarte laudativ la adresa lui Pavel Corut - autor care dealtfel e impotriva lui Hristos, il ataca fara dovezi pe Sundar Singh, pe care il baga in borsul New-Age la un loc cu yoghinii). O sumedenie de asemenea "profetii" stralucite despre Romania, numai bune sa incante auzul celor plini de slava desarta si intinaciune "spiritualista" au fost difuzate prin editurile yoghinilor (fosti sau actuali, dar slabe sanse ca unul care a ajuns la asemenea grad de posedare si desfranare sa isi mai revina, chiar daca iese din randurile lor) - si au indraznit sa introduca in paginile lor chiar si persoana parintelui Arsenie Boca, atribuindu-i niste profetii superlative despre tara noastra (de ex. cartea "Viitor cu cap de mort" de la editura Daksha - stindard al curentului New Age) desi se stie ce a spus parintele Arsenie in 1940: "Zdreanta rosie, secera si ciocanul, steaua cu cinci colturi o sa dispara, dar va veni steaua cu sase colturi, anarhia, si va fi vai si amar de lume (...) Asta va fi peste multi ani, si noua, Dumnezeu nu ne va harazi sa vedem acele vremi (...) Mie nu-mi va fi dat sa vad, dupa sarbatoarea desarta a victoriei, cati dintre cei drepti au mai ramas. Caci dupa aceasta victorie desarta, putini dintre cei drepti vor fi in picioare si la sarbatoare. Peste tot vor fi naimiti (vanduti dusmanului) si abia atunci va incepe o noua lupta, fara jertfa de sange, dar la fel de lunga ca si cea pe care am inceput-o noi acum!" si apoi cu putin timp inainte de caderea comunismului: "Imi pare rau pentru voi. Frica e de la diavol... Imi pare rau pentru voi. Vor cadea multi dintre cei alesi. Va vor pune impozite, taxe si alte dari. Nu veti mai putea fi sfinti... Acum nu mai e timpul sfintilor. Acum incepe timpul mucenicilor." (in decembrie 1988, parintele a plans pt. prima si ultima data in fata obstii adunate la Prislop)

Chiar si pe tren mi s-a intamplat mai demult sa intalnesc practicanti yoga aflati in drum spre locurile "sacre" din Bucegi, unde isi fac "meditatiile" si probabil primesc indrumari pretioase de la demonii arhiconi privind misiunea planetara a sectei lor yoga si a Romaniei.

Se pare ca se da un adevarat razboi spiritual asupra romanilor, de curand am observat aparitia unui site New-Age, care si el promoveaza "dacismul", pt. ca din fericire alt paganism n-am avut la care sa ne intoarcem (ca porcul la mocirla lui, dupa cum spune Sf.Petru) - si de fapt asta e esenta programului New Age, intoarcerea natiilor la "misterele" si practicile spulberate prin venirea lui Hristos. Culmea nerusinarii e ca au luat aproape exact numele sitului ortodox www.razboiulnevazut.org (au pus .com la sfarsit), incercand sa i se substituie si sa insele, de ar fi cu putinta, cat mai multi...

In fine, ultima si cea mai serioasa opinie ortodoxa asupra asa-ziselor profetii ale lui Sundar Singh despre Romania am gasit-o in cartea pr. Danion Vasile: "Despre reincarnare si invazia extraterestra" (pag. 36-37):
http://www.manastirea-sireti.md/inde...oteca-digitala (apoi click pe titlul de mai sus)

P.S. Am ezitat sa intru in polemica asta despre Sundar Singh, dar "coincidenta" (nu exista coincidente!) a facut ca tocmai zilele astea incepusem sa citesc cartea lui - care m-a impresionat f.mult, plus faptul ca oricine prefera sa taca atunci cand aude o minciuna i se face partas acesteia, m-au determinat sa imi spun parerea. Oricum, cine a citit cartea de care vorbesc:
"Sundar Singh - Viata, pilde, predici si sfaturi pentru mantuire" (editata de Manastirea Portarita, jud. Satu Mare, 2006)
va fi socat de puterea cuvantului acestui mare evanghelist si de minunile relatate, pe care Hristos le-a facut nu doar cu el ci si cu alti martiri crestini din regiunea Nepal-Tibet. Ar merita deschis un subiect numai pe tema pildelor si invataturilor extraordinare pe care el le-a expus asa cum nici un teolog sau invatator din cati stiu nu a reusit (cu exceptia Sf.Pavel): omul acesta a fost un martir si mucenic pur-sange, cum au fost primii crestini si cum vor trebui sa fie si cei de pe urma!

Doamne ajuta!

Last edited by deja-vu; 11.01.2010 at 10:57:40.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2010, 19:42:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

deja-vu,

sunt si eu sigur ca asa-zisa profetie este un fals facut în România. Nu e singurul fals pseudo-religios facut în tara, pseudo-profetiile de la Pucioasa arata ca sunt printre noi oameni care se ocupa cu ratacirea premeditata a celorlalti.

Despre cartea lui, cred ca e folositoare, dar sa nu-l elogiem prea mult deoarece ramânerea lui în sfera exclusiv protestanta e dubioasa si mai dubios e modul în care si-a redactat cartea, sub forma dictarii de catre o pretinsa aparitie a Mântuitorului. Lipsit de traditia si experienta Parintilor era lipsit si de discernamânt fata de falsele aparitii si fata de închipuirea de sine. De asemeni râvna lui pentru apostolat e dubioasa, dovedeste lipsa de smerenie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2010, 20:47:30
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Profetiile lui Sundar Singh se aseamana cu un sondaj de opinie masluit cu scopul sa ne conduca intr-o anumita diectie. In niciun caz nu am mai multa incredere in aceste profetii decat in cele ale parintelui Arsenie Boca si ale altor sfinti ortodocsi.
aceste profetii ale par.ARSENIE BOCA si cele spuse de Sundar Sing se potrivesc ..dar ele se vor implini dupa o perioada de martiraj pentru credinta in Romania ,pt.credinta ortodoxa ..iar revigorarea romaniei ,care va uimi lume ase va face pe singele acestor martiri..si de ce nu ar fi asa devreme ce ROMANIA detine 6 la suta genii ,iar un popor cu un asemenea procentaj de genii dupa statisticile occidentale este un popor inteligent.Cite chemari ale tinerilor si burse gratuite nu se dau acuma azi romanilor de diverse tari straine ...si de ce credeti ca se dau? numai asa de pamlplaisir?..oare nu pt ca romanii sint inteligenti si se poate conta pe ei ,pe cei cu studii..Ia intrebati+impe cei ce sint deja acolo sa vedeti ce zic..ca eu i+am intrebat..si de aceea va scriu acuma .Poate ca ar fi bine sa stiti ca ceea ce se spune acuma romanilor ca sint ..asa pe nicaieri ..este din invidie..ca cei inteligenti stau acuma pe tusa pt ca nu a sosit vremea lor .Ia citiri un articol f.interesant despre geniile romannesti la linkul urmtor
http://gavrilutaiulian.blogspot.com/
Este bine sa va documentati si sa nu credeti numai ce vrea occidentul sau conducerea politica actuala sa ne insufle.De ce am crede occidentul si pe politicieni si nu pe SFINTI ,..ca doar se stie ca politica vine de la dracu!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2010, 00:56:42
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit sa zicem ca nu e adevarat

sa zicem ca nu e adevarat. Dar nu inteleg deraiajul asta verbal al tau. Parca te lupti cu cineva la fecare cuvant. Si ceea ce ste izbitor in postarea ta, este tonul; virulent si jignitor. Daca esti sigur de ceea ce spui de ce trebuie sa fii atat de acid? Dovedesti o tulburare interioara, provocata de ceva....


Citat:
În prealabil postat de YaminBen Vezi mesajul
Ce prostii pe capul lor!!! Auzi ma... Romania Capitala Terrei!!! Ho ho ho ho .... ce misto, ba fratilor. La ortodocsi le place. Marsavi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. ............................... Daca era o mustrare pentru Romania o respingeau fara sa mai stea pe ganduri. Dar oricum ei or inventat profetia lui satana!!!!!!!!!!!!!!!!............................ ..................... Huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu............ ereticii!!!!!!!!!!!!!!!........................... .................. Ce amgire pe capetele lor seci............................ De unde vremuri bune peste Romania, cand peste tot globul vin urgiile lui Dumnezeu pentru pacate...................................????????? ????????? Vai de capul vostru chel de intelepciune divina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!................... ..... Cercetati Biblia si o sa vedeti ca nu va fi asa cum profeteste pseudonimul Sadu Sundar Singh................ Credeti Biblia apoi cercetati profetiile, apoi vom mai discuta....................... Ce greu e sa crezi Biblia, dar profetiile amagitoare a lui satan cat de usor..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iadul va papa ba credulilor, needucatilor, analfabetilor, inapoitilor, .............!!!!!!!!!!!!!!!...................... ereticilor, ateilor, necrestinilor, cretinilor, bolnavilor, suferinzilor, etc, etc,...................................... Vai de cei care cred asa ceva, eu cel putin nu cred asa ceva. As vrea multe sa va spun, dar ma tem ca voi fi amendat de administratorii situ-lui....... In fine ce sa mai spun,sa consum literele de pe tastaura pentru niste dobitoace, psihopati, constipati, etc......!!!!!!!!!!!... Nici vorba.... ..............
ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho.................. si etc.............................
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.03.2010, 18:06:39
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Profetiile lui Sundar Singh despre Romania sunt, cel mai probabil o "facatura"...
Ele nu se regasesc in textele sale originale.
Cine nu ma crede, poate sa verifice pe surse concrete.

Circulatia lor a incepu prin anii 90, cand in Romania scapata de comunism avea loc o renastere spirituala a crestinismului care mergea in paralel cu o oarecare orientare a tineretului spre spiritualitatea Indiei... aceste "profetii" impacau oarecum cele doua directii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 15:14:15
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeții despre România IonutS Generalitati 81 01.05.2010 18:13:50
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01
Sundar Singh mirelat Generalitati 5 17.01.2008 21:09:53