Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2009, 00:53:03
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit Lamuriri despre purgatoriu, inima lui Iisus, Calea Crucii, etc

Buna tuturor,

din ce am citit si citesc (Parintele Cleopa, Staniloae, Nicodim Mandita plus alte reviste) sunt din ce in ce mai confuz.
Bunicii mei sunt ortodocsi dar au trecut la catolicism. Chiar daca tatal si mama mea au fost botezati la ortodocsi eu am fost botezat la catolici.
Dar uite ca acum sunt din ce in ce mai confuz, parca nu mai inteleg nimic.
Parintii ortodoxi zic ca Purgatorul nu exista. Preotul meu zice contrariul. Am citit viata lui Padre Pio si un calugar zicea ca Sfantul din Pietricilna spovedea sufletele din Purgator. La fel si cu rugaciunile la Sfanta Brigita. Mai departe sunt recompensele date Brigitei de Iisus:

Cel care va spune aceste rugăciuni în fiecare zi timp de un an:
1.
va scoate din purgatoriu 15 suflete dintre rudele sale;dintre rudele sale, 15 drepți vor obține harul statorniciei;

2.dintre rudele sale

3.
dintre rudele sale, 15 păcătoși se vor converti;
4.
cu 15 zile înainte de moarte îi voi oferi Trupul Meu prețios, pentru ca prin El să fie ferit de foamea veșnică;
5.
îi voi da să bea din Sângele Meu, pentru a-l feri de setea veșnică;
6.
cel care va face rugăciunile va atinge cele dintâi trepte ale desăvârșirii;
7.
cu 15 zile înainte de moarte va fi cuprins de o mare căință și o mare cunoaștere a păcatelor sale;
8.
Eu așez semnul Crucii Mele triumfătoare între el și dușmanul cel rău, pentru a fi ocrotit de capcanele sale;
9. etc...


Si aici alta recompensa cu rugăciunea Sfintei Gertrude cea Mare, dictată de Domnul nostru Iisus Hristos, cu promisiunea eliberării a 1000 de suflete din Purgatoriu, cu fiecare repetare:

Părinte Veșnic, Îți ofer Preaprețiosul Sânge al Divinului Tău Fiu, Iisus Hristos, în unire cu Sfânta Liturghie celebrată astăzi pe întregul Pământ, pentru toate sufletele sfinte din purgatoriu, pentru păcătoșii de pretutindeni, pentru păcătoșii din Biserica Universală, pentru păcătoșii din apropierea mea și din familia mea. Amin!


Sincer, nu stiu ce sa cred. De mic am fost educat in credinta catolica dar acum... nu stiu!

La fel se intampla si cu rugaciunile la neprihanita inima a lui Isus sau a Mariei; sau Calea Sfintei Cruci. Sau rozariul.
Existau aceste practici in primele secole ale Bisericii?

Sunt confuz; citesc opinii diferite si nu stiu unde e adevarul. Un duhovnic ortodox personal nu am.

Sper ca Dumnezeu sa ma lumineze!

Last edited by antonio; 26.08.2009 at 00:55:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2009, 07:29:24
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Una dintre diferentele dogmatice fundamentale intre Biserica Catolica si cea Ortodoxa este dogma purgatoriului. Pentru ortodocsi acesta nu exista. Celelalte diferente fundamentale ar fi primatul papal, validitatea impartasirii cu piine nedospita, dogma filioque (daca duhul sfint vine doar de la Tata, sau si de la Fiu). Sper ca nu am omis nimic.

Deci nu au de ce sa te confuzeze scrierile ortodoxe, trebuie sa fii numai constient ca acestea nu pot decit sa fie in dezacord cu dogma catolica, dupa cum e si normal. Nu vad de ce atita confuzie ?

Definitia dogmatica a Purgatoriului a fost data la Primul Conciliu de la Lyon din 1254, deci dupa Marea Schisma. E greu de raspuns la intrebarea ta daca existau acele practici in primele secole ale crestinismului, mai ales ca multi autori crestini din acele vremuri au fost declarati eretici si unii se contraziceau in ce priveste acest aspect.
Relevanta este prima epistola a apostolului Petru, cap. 3, descriind coborirea lui Iisus in iad si propovaduirea catre sufletele aflate acolo. Origen in mod explicit se refera la acest pasaj si crede ca predica lui Iisus in iad ofera sufletelor de acolo posibilitatea mintuirii. Sfintul Ioan Gura de Aur era de cu totul alta parere, spunind ca vremea mintuirii este pe pamint, si ca dupa moarte este timpul "judecatii si al osindirii".

De aceea este greu de dat un raspuns la intrebarea ta, in primele secole de crestinism nu exista o dogma sau practici universal acceptate.

Oricum, nu trebuie sa te simti confuz fata de parerile acestea diferite. Sunt interesant de studiat pentru orice crestin (si nu numai, eu de exemplu sunt ateu) diferentele dogmatice intre principalele confesiuni crestine.

Last edited by razvan4; 26.08.2009 at 09:22:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2009, 11:19:43
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Presupunand ca Purgatoriul exista, a "scoate" pe cineva de acolo inseamna a-l trimite in Rai (sau in Iad, alte destinatii decat astea doua nu exista). Carevasazica, cei vii pot sa decida asupra destinului celor morti, rugandu-se. Nu e absurd acest lucru, avand in vedere ca numai Dumnezeu decide cine se duce si unde se duce dupa ce moare? Cum se poate suprapune omul peste vointa lui Dumnezeu?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2009, 11:56:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In teologia ortodoxa exista multe stari de mantuire si multe categorii de munci. Raiul si Iadul ar fi impartite fiecare in noua parti principale, mai apropiate si mai indepartate de Dumnezeu. Sufletul ajunge in locasul pe care-l merita, in functie de faptele si credinta sa. Criminalii in serie vor sta deoparte in Iad de ceilalti care sunt despartiti de Dumnezeu (cei mai pacatosi probabil ajung in aceeasi gheena unde vor fi aruncati vrajmasii nostri nevazuti dupa Judecata de Apoi); similar, in Rai cei desavarsiti vor fi cel mai aproape de slava Lui Dumnezeu (de exemplu Ioan Botezatorul, Apostolii si toti Greii crestinismului), pe cand cei mantuiti "la limita" de mila divina ca sa zic asa vor fi asezati in alta slava, in alt locas dupa nivelul la care a ajuns fiecare...

Nici unul din aceste locuri insa nu seamana cu Purgatoriul catolic, unde sufletele stau o perioada si automat pleaca in Rai dupa ce cantitatea suferintei va fi suficienta pentru a satisface "onoarea" sau dreptatea Lui Dumnezeu (daca nu gresesc asa cred catolicii)...

Si in conceptia ortodoxa cei damnati pot fi scosi din osanda pentru rugaciunile Bisericii, dar Dumnezeu Insusi ii scoate dupa vointa Lui, nu energiile pozitive emanate cumva de crestinii rugatori, ca sa raspund indirect la intrebarea de mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2009, 15:44:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Acest subiect merita mutat in alta sectiune, pentru ca este inetersant si aici se va pierde in multime.
Eu nu stiu ce spune B.O. ca se intampla cu sufletul dupa moarte.
Stiu, dar nu sigur, ca sufletul calatioreste 40 zile pana la cer. Acolo are loc Judecata de Apoi, in fata Domnului si se hotaraste ce se intampla cu sufletul.

In rest am auzit de celelalte elemente ale catolicismului.
De unde au venit ele la Catolicism si numai acolo, nu stiu. La inceput a fost o singura biserica, pe urma au aparuta idei noi si s-a produs separarea, dupa care fiecare cu ideile ei. Car or fi bune si care gresite, stie numai Dumnezeu.

Mie im plac rugaciunile lor din rozariu, catre Sf. Fecioara.
Imi place si ideea de rugaciune comuna pe care o practica ei in biserica (ex. rozariul se citeste in comun, chiar in slujba separata).
Si mie mi-ar place la noi sa fie mai multa rugaciune la slujba, fara cantat, fara alta gestica si ritualuri.
Purgatoriul, inima si trupul lui Iisus pe care le ei le serbeaza, alti sfinti ai lor, nu stiu ce sa spun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2009, 16:57:36
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Buna tuturor,

.... Sper ca Dumnezeu sa ma lumineze!
Asa sa fie.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2009, 17:30:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La catolici se sutine ca prin taina spovedaniei omul primeste iertare de pacate. Dar omul daca a primit iertarea pacatelor, nu a primit si stergerea pedepsei. Dumnezeu intr-o astfel de situatie imi apare ca dand iertarea la schimb. Daca El mi-a dat ceva, trebuie sa-i dau si eu satisfactie.

Pedepsele pe care le sufera aceste suflete in purgatoriu nu au nici un rol curatitor sau desavarsitor pentru ele, de vreme ce pacatele au fost sterse, ele au numai rostul de a satisface pe Dumnezeu.

Insa, aceasta satisfactie este straina de Dumnezeu, caci El este iubire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2009, 17:56:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La catolici se sutine ca prin taina spovedaniei omul primeste iertare de pacate. Dar omul daca a primit iertarea pacatelor, nu a primit si stergerea pedepsei. Dumnezeu intr-o astfel de situatie imi apare ca dand iertarea la schimb. Daca El mi-a dat ceva, trebuie sa-i dau si eu satisfactie.

Insa, aceasta satisfactie este straina de Dumnezeu, caci El este iubire.
Costel,

Ma tem ca si la noi e similar: primim iertarea, insa pedeapsa vine oricum, dar in timpul vietii. Nu uita de dreptatea divina, care cere pedeapsa pentru pacat. Intr-adevar, iubirea Sa covarseste dreptatea Sa ca sa ma exprim asa, din moment ce pedepsele/suferinta dureaza foarte putin in acest inceput al existentei, comparativ cu vesnicia care urmeaza.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2009, 18:18:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, nu vine nicio pedeapsa. Ceea ce numim noi a fi pedeapsa este doar o urmare a ruperii legaturii cu Dumnezeu prin pacat. Sa luam aminte la acest aspect: Dumnezeu nu a zis "sa muriti in ziua in care veti manca", ci "veti muri in ziua in care veti manca".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2009, 20:16:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ionut, nu vine nicio pedeapsa. Ceea ce numim noi a fi pedeapsa este doar o urmare a ruperii legaturii cu Dumnezeu prin pacat. Sa luam aminte la acest aspect: Dumnezeu nu a zis "sa muriti in ziua in care veti manca", ci "veti muri in ziua in care veti manca".
Moartea despre care vorbesti este moartea spirituala, plecarea Duhului Sfant din inima lui Adam si a Evei.

Dar o data cu pacatul a intrat suferinta in lume: Dumnezeu i-a spus Evei ca in durere va naste fiii, lui Adam i-a promis ca-si va castiga existenta cu sudoarea fruntii...

Si in Traditia noastra sunt exemple de suferinta care vine implicit dupa pacat, chiar daca pacatul respectiv a fost iertat, ca o consecinta directa si inevitabila.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 21:22:04
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 16:10:56
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 01:24:14
Despre purtarea crucii ionut12 Generalitati 8 30.11.2010 19:47:54