Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2005, 18:39:58
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Face rau prea mult Harry Potter in viata copiilor nostrii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2005, 21:54:58
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Eu nu cred ca face atata rau cat zic unii si altii . Macar bine ca citesc ceva pentru ca in ziua de azi copii cu greu mai citesc o carte.
Daca copilul este dus la biserica nu are cum o carte sa-i succeasca mintile.
Harry Potter ca Harry Potter dar de ce nimeni nu vorbeste de Star Wars.
Acolo chiar e problema pentru ca unii oameni au ajuns sa creda in Jedi !! Citeam intr-o revista ca in Australia a fost facut un sondaj si 55.000 cred ca Jedi , nu cred in Dumnezeu dar cred in Jedi, asta e culmea penibilului.Unii saracii de ei asteapta sa vina Jedi sa-i ajute. Aia chiar este o problema dar ca in Harry Potter sunt vraji asta sunt imaginatie, nu au legatura cu realitatea.
Ca J.K.Rowling s-a imbogatit de pe urma cartilor asta e alta treaba.
Poate ca daca eu m-as apuca sa scriu o carte (sau o serie de carti) care sa aiba un succes incredibil si m-as imbogatii s-ar trezi o groaza de oameni care vor zice ca promovez nu stiu ce secta (magie sau mai stiu eu ce) ...

Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2005, 22:01:54
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Aaa si-am mai uitat un lucru, mai era o prostie de genul ca melodia de la desenul animat are legatura cu Satana. Chipurile daca ascultai melodia invers se auzea "I love Satan" sau ceva de genul asta. Asta chiar mi se pare o MARE porcarie.
Eu am luat la un moment dat un mic mp3 de pe net si am ascultat si m-a bufnit rasul.

Ca sa nu mai vorbesc de o alta gaselnita. Vezi Doamne, cartile de credit Visa sunt buletine 666 ! Asta chiar m-a lasat cu gura cascata mai ales ca am auzit de la multi preoti batrani (chiar si Paisie Aghioritul, am ramas putin uimit dar am citit cartile lui in continuare pentru ca imi plac foarte mult).
Se pune problema ca-mi ia libertatea aceata afirmatie o gasesc chiar aberanta !!!
Eram intr-o zi la Unirea si era un batran (imbracat ca un calugar) care urla acolo de buletinul 666 adica cartile de credit Visa (si nu numai) .

Ma intreb oare ce alte afirmatii "geniale" ca astea mai urmeaza
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2005, 22:04:28
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Scuze iar am uitat ceva :( . Desenul animat cu "I love Satan" era Pokemon. Melodia de generic cica redata invers este " I love Satan" .
Este de tot rasul !

Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2005, 22:53:28
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Eu nu i-as da copilului meu sa citeasca asa ceva. Sunt mii de povesti mult mai interesante si mai frumoase decat Harry Potter. Genul acesta de carte, cu secrete "intunecate", si tot tacamul nu e potrivita unui copil. In plus, pana la 7 ani copii fac greu deosebire intre fictiune si realitate( acesta ar fi si unul dintre motivele pentru care copiii de sub aceasta varsta nu trebuie lasati sa se uite la televizor).

Am citit undeva un articol pe care nu-l mai gasesc, unde copiii isi spuneau parerea despre cartea lor preferata. Ceva de genul, citez: "O sa caut sa fiu exact ca Harry, sunt sigur ca magia exista". Cam neortodox, nu? Chiar vreti ca fiul/fata dvs sa aiba ca model in copilarie pe Harry Potter? :D Sa fim seriosi.

Star Wars, alta prostie. De fapt, din o mie de filme pe care le face Hollywood-ul in fiecare an, selectate, decat vreo doua-trei sunt bune de ceva, asa ca n-are rost sa ne mai miram.

Cat despre mesajele din spatele melodiilor, Valentin. Am auzit multe cazuri. Este o practica obisnuita, mai ales in muzica rock. Se pare ca diavolul nu doarme niciodata.
.
Despre buletinele 666, chiar nu ma afecteaza. Pot sa puna semnul asta oriunde vor, pe un crestin adevarat nu-l vor afecta nici mesajele subliminale, nici buletinele 666. Parintele Arsenie Papacioc foarte frumos odata ca "Dumnezeu ne iubeste mai mult decat ne uraste diavolul" Si asa si este. N-avem de ce sa ne fie teama
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2005, 01:47:50
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Eu n-am spus ca daca as avea copil i-as baga Harry Potter pe gat dar cred ca se exagereaza putin cu povestea asta.

Normal ca exista alte povesti mult mai interesante si mai frumoase decat Harry Potter dar daca copilul iti cere insistent cartea/cartile (din cauza ca este atat de mediatizat) ce-ai face i-ai interzice si l-ai controla daca nu cumnva a imprumutat cartea de la un coleg/prieten ?

Am auizt si eu de muzica rock.Eu nu ascult asa ceva dar chestia cu melodia de la Pokemon mi se pare exagerata.

Cu buletinul 666 nu era problema ca apare scris 666 ci ca iti "rapeste" libertatea,pentru ca cei de la carduri vor vedea tot timpul unde esti.Daca functionarul de la carduri vede ca ai folosit cardul in Bucuresti si apoi la Constanta ti-a rapit libertatea. Doamne fereste! Acel functionar (compania de carduri) va stii permanent unde esti.
Nu inteleg de unde vin ideile astea !?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2005, 13:01:00
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valentin
Eu n-am spus ca daca as avea copil i-as baga Harry Potter pe gat dar cred ca se exagereaza putin cu povestea asta.

Normal ca exista alte povesti mult mai interesante si mai frumoase decat Harry Potter dar daca copilul iti cere insistent cartea/cartile (din cauza ca este atat de mediatizat) ce-ai face i-ai interzice si l-ai controla daca nu cumnva a imprumutat cartea de la un coleg/prieten ?


Nu i-as interzice, sau l-as controla. Normal ca nu.

Sper sa fiu in stare sa-i dau copilului meu educatia necesara a.i. sa nu ceara insistent nimic. Si sa nu simta nevoia sa ceara Harry Potter.( Si, cu toata mediatizarea, la noi nu e chiar asa ca la americani. Imi zice sora mea mai mica, ca la scoala cei care spun ca citesc Harry Potter sunt luati peste picior, ironizati.)
Si daca nu intelege, si o tine pe-a lui. Ii dau sa citeasca si pe Harry. Ca de el sa aiba parte.:D Sa isi dea seama si singur ce prostie e.

Cu cardurile ai dreptate, cu supravegherea. Doamne fereste!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2005, 22:43:06
alexoac
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit si eu de muzica redata invers,ca sunt tot felul de mesaje,mai ales pe un site ziceau acolo despre mai multe melodii... cica daca asculti Queen-Another On Bites The Dust redata invers se aude "Start to smoke marijuana" am ascultat si eu dupa acel site si m-a bufnit rasul, nu gluma,nu e de la melodie: pot sa zic si eu normal si sa ma inregistrez si sa dau inapoi ca tot asa se aude,e de la cuvine ci nu din muzica...
Rock ascult si eu,dar nu orice rock,dala mai linistit....
Si despre Harry Potter sa nu credeti ca toti copiii citesc cartea.. sa fim seriosi,o mare parte din copii au vazut doar filmul...si am mai citit tot pe un site ca filmul harry poter contine tot felul de semne satanice....
Pokemon nu sunt de acord cam deloc, ce se intampla? au uitat copiii de Alba ca zapada? de Pinochio?Frumoasa din padurea adormita? Cartea Junglei? cred ca nici n-au auzit de desenele astea.. cel puti astia care s-au nascut dupa revolutie,ei gata! se uita doar la Pokemon :D in fine.. nu am nimic cu ei,parintii sunt cei mai vinovati ca nu le-au dat educatie cum trebuie...
Apropo,eu sunt magician,e ceva rau in asta? inseamna ca sunt pacatos?Nu m-am luat dupa Harry potter sau eu stiu ce.. fac magie adica iluzie.. daca intelegeti.. sunt un fel de iluzionist,gen David Copperfield sau mai mult ca David Blaine...si lumea e chiar impresionata de cea ce fac,si ii fac sa se simta bine ???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2005, 16:25:23
Copilutz's Avatar
Copilutz Copilutz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tudor
Face rau prea mult Harry Potter in viata copiilor nostrii?
Este cu siguranta o carte (sau un film) negativ. Este o poveste total diferita de povesti ca "Fat-frumos din lacrima" sau "Praslea cel voinic si merele de aur" deoarece desi si in intr-o parte si cealalta apar vrajitori zmei sau alte personaje scopul e altul.
Ritualurile din HARRY POTTER sunt ritualuri adevarate prezentate pe intelesul copiilor. Practic se urmareste o educare a mintii lor de a accepta practici pagane ca mod de viata. Nu este decat un pas ca cuvintele magice rostite in film sa fie inlocuit cu incantatii adevarate. Stiati ca in paginile web despre HARRY POTTER gasiti link catre WICCA (o religie a vrajitorilor) in care esti invatat sa faci incantatii reale si trepte de initiere in WICCA ? Marele pericol este ca toate aceste informatii sunt prezentate intr-un mod foarte atractiv si la un nivel de intelegere pentru cei mici.
Nu as dori ca copii mei sa fie invatati sa-si prepare droguri sau sa practice lucruri pe care Dumnezeu le condamna.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2005, 17:05:29
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tudor
Face rau prea mult Harry Potter in viata copiilor nostrii?
Nu cred! Sunt altele mult mai rele, si care fac rau!!!!!
Pe mine altceva ma necajeste, ca o ameteala ca Harry Potter, face atatia bani si valva!!!!
Surogatul se vinde bine, prostia umana se vede treaba ca este universala ca si geniul crestin! Ce legatura o fi intre ele? Decat ca sunt pe acceasi lume si in textul meu sunt puse una langa cealalta! ..........Aici e aici, prostia face ........gripa aviara, si chiar mai rau, omoara!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare