Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.07.2009, 00:17:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Să fi sigură Mirela, că cei ce vor ajunge în Împărăția lui Dumnezeu, vor avea parte de toate bucuriile vrednice unor suflete luminate. Nimic din cele bine plăcute nouă și lui Dumnezeu nu vor lipsi. Deci dacă ți-au plăcut florile, dragă Mirela, de flori vei avea parte și multe, multe alte bucurii. Nimic nu li se refuză celor vrednici și bine plăcuți Lui, dar cel mai important până atunci este "trecerea testului", o trecere ce nu poate fi posibilă fără marea Lui milostivire, dar să avem și noi un gram de bunăvoință. Multă nădejde ! ! ! .
Draga Cristi, ma tem ca ne indepartam prea mult de cuvintele celebre ale Sfantului Apostol Pavel "ceea ce ochiul nu a vazut si la inima omului nu s-a suit asa este in imparatia cerurilor" nici nu trebuie sa ignoram materia, dar trebuie sa intelegem ca toate vor fi spiritualizate. Materia trebuie sa ne devina un mijloc in unirea cu Dumnezeu. Bucuria mea este sa fiu in comuniune cu Dumnezeu, prin toate va fi straveziu Dumnezeu, cum spune Sfantul Apostol Pavel "va fi in toate si prin toate". Nu vom fi coplesiti de aspectul exterior al lucrurilor. Spunea Parintele Staniloae ca sfintii inca din viata aceasta pregustau fericirea vesnica- negraita, pentru ca un sfant cand gusta dintr-un mar nu se oprea la dulceata sensibila a marului, ci gandea la dulceata raiului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.07.2009, 01:21:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Draga Cristi, ma tem ca ne indepartam prea mult de cuvintele celebre ale Sfantului Apostol Pavel "ceea ce ochiul nu a vazut si la inima omului nu s-a suit asa este in imparatia cerurilor" nici nu trebuie sa ignoram materia, dar trebuie sa intelegem ca toate vor fi spiritualizate. Materia trebuie sa ne devina un mijloc in unirea cu Dumnezeu. Bucuria mea este sa fiu in comuniune cu Dumnezeu, prin toate va fi straveziu Dumnezeu, cum spune Sfantul Apostol Pavel "va fi in toate si prin toate". Nu vom fi coplesiti de aspectul exterior al lucrurilor. Spunea Parintele Staniloae ca sfintii inca din viata aceasta pregustau fericirea vesnica- negraita, pentru ca un sfant cand gusta dintr-un mar nu se oprea la dulceata sensibila a marului, ci gandea la dulceata raiului.
Sa dea Bunul Dumnezeu, draga George, sa gustam si noi din DULCEATA RAIULUI .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.07.2009, 22:44:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu gandesc asa: orice fiinta/vietate are suflet. La cele mai putin evoluate, sufletul, este pur si simplu suflul, vaiata lor.
La cele mai evoluate (mamifere), sufletul inseamna mai mult.
De multe ori un animal are suflet mai mult decat un om. Sa nu uitam: iubire, loialitate, putere de sacrificiu (te salveaza si de la moarte). Am auzit cazuri extreme de astfel de cazuri. Asta nu inseamna suflet? Cati oameni isi dau sufletul ca sa te salveze de la moarte?

Referitor la intrebare voastra: de ce sa eutanasiezi un animal? Eu una nu inteleg: daca animalul se chinuie trebuie sa fie omorat, dar daca se chinuie un om nu. Unde este diferenta pentru voi? Si de ce sa fie vreunul din ei omorati?
Fiecare moare asa cum ii este lasat de la Dumnezeu.
Este o dilema mare pentru mine, recunosc. Nu stiu daca un om trebuie, la chinuri mari sau coma, sa fie eutanasiat, sau nu.
Chinul este mare, imi dau seama, dar cine suntem noi sa luam vieti (chiar si de la animale)? Si daca se intampla si minuni si pot fi slavati totusi? Stim noi ce plan are Dumnezeu cu fiecare din noi?

In final: totul a fost creat de Dumnezeu, si animale si plante. Si sufletul lor se intoarce la EL.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.07.2009, 01:19:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu gandesc asa: orice fiinta/vietate are suflet. La cele mai putin evoluate, sufletul, este pur si simplu suflul, vaiata lor.
La cele mai evoluate (mamifere), sufletul inseamna mai mult.
De multe ori un animal are suflet mai mult decat un om. Sa nu uitam: iubire, loialitate, putere de sacrificiu (te salveaza si de la moarte). Am auzit cazuri extreme de astfel de cazuri. Asta nu inseamna suflet? Cati oameni isi dau sufletul ca sa te salveze de la moarte?
Am incercat intr-o postare anterioara sa lamuresc acest aspect. Numai omul este dupa chipul lui Dumnezeu si chemat la o asemnare infinita, sau cum spune Sfantul Vasile cel Mare: "numai omul a primit porunca sa devina dumnezeu prin har". Manifestarile animalelor nu sunt acte personale, care au la baza ratiunea , libertatea, vointa, etc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.07.2009, 12:48:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Georgeval - eu nu cred ca este chiar asa.
In primul rand ca eu nu stiu ce porunca a primit omul de la Dumnezeu, dar ca sa ajunga un alt Dumnezeu, nu cred. El a fost facut sa fie om.
Iar animalele au primit mai mult, chiar daca noi nu credem, sau nu pricepem.
Poat ca au mai mult instinct, dar au si ele o vointa si alte cele. Ratiune, chiar - depinde cum o definim.
Dar tot nu am inteles de ce sa le eutanasiem.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.07.2009, 13:57:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sofia, George are dreptate. Scriptura face o diferenta radicala intre modul in care sunt aduse la fiinta omul si animalele. Dupa aducerea la fiinta a animalelor nu se face precizarea ca ele au fost create dupa chipul lui Dumnezeu, pe cand atunci cand se ia in discutie crearea omului se mentioneaza acest fapt.

Asa ca omul are menirea de a face trecerea de la chip la asemanare. Animalele nu au aceasta menire, si oricat de mult le-am indragi ele tot necuvantatoare raman. Deci, sa nu ne straduim sa punem semn de egalitate intre om si animal sau sa credem ca sunt mai mult decat ceea ce sunt.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.07.2009, 15:32:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sofia, George are dreptate. Scriptura face o diferenta radicala intre modul in care sunt aduse la fiinta omul si animalele. Dupa aducerea la fiinta a animalelor nu se face precizarea ca ele au fost create dupa chipul lui Dumnezeu, pe cand atunci cand se ia in discutie crearea omului se mentioneaza acest fapt.

Asa ca omul are menirea de a face trecerea de la chip la asemanare. Animalele nu au aceasta menire, si oricat de mult le-am indragi ele tot necuvantatoare raman. Deci, sa nu ne straduim sa punem semn de egalitate intre om si animal sau sa credem ca sunt mai mult decat ceea ce sunt.
Pe lumea asta nu exista superior ori inferior,fiecare cu rostul sau.
Faptul ca nu sunt creeate dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu,asta nu inseamna ca nu au un suflet.
Nu sunt atat de evoluate ca noi,insa sunt si ele copiii mai mici ai lui Dumnezeu,de care trebuie sa purtam de grija.
Sfantul Francisc de Assisi le numea "fratii si surorile noastre mai mici" si le predica,comunica cu ele,asa cum si alti sfinti au facut-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.07.2009, 16:01:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sigur, fiecare isi are rostul sau. Dar rostul unui animal nu este sa se indumnezeiasca. Sa nu orbim iubind animalele. Ma tem ca dintr-o iubire oarba vom ajunge in curand sa dam anafura, aghiasma si lor. Si asta ar fi o mare ratacire.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2009, 19:19:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sigur, fiecare isi are rostul sau. Dar rostul unui animal nu este sa se indumnezeiasca. Sa nu orbim iubind animalele. Ma tem ca dintr-o iubire oarba vom ajunge in curand sa dam anafura, aghiasma si lor. Si asta ar fi o mare ratacire.
In toate trebuie sa existe echilibru,insa,crede-ma cand iti spun,ca mai orbi de multe ori sunt cei care nu stiu sa iubeasca o floare,un animalutz decat cei care o fac.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2009, 20:05:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In toate trebuie sa existe echilibru,insa,crede-ma cand iti spun,ca mai orbi de multe ori sunt cei care nu stiu sa iubeasca o floare,un animalutz decat cei care o fac.
Eu cred ca ar trebui sa lamurim care este rostul animalelor. Pentru ca din pacate multi ne dam cu parerea si mai putin cunoastem invatatura Bisericii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 16:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 01:46:46