Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.04.2011, 14:45:20
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Pacatele spovedite mai demult la un preot (ma refer la toate, incepand cu cele din copilarie), trebuie spovedite din nou daca acum mergem la alt preot?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.04.2011, 15:38:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Pacatele spovedite mai demult la un preot (ma refer la toate, incepand cu cele din copilarie), trebuie spovedite din nou daca acum mergem la alt preot?
Nu.

Păcatul trebuie ținut minte. Dar spovada trebuie să ne elibereze de sentimentul de vinovăție. Dacă mă simt încă vinovat de păcatul pe care Cristos l-a iertat, înseamnă că nu mă încred în iertarea Lui și cad în alt păcat, cel al deznădejdii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.04.2011, 15:42:07
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Pacatele spovedite mai demult la un preot (ma refer la toate, incepand cu cele din copilarie), trebuie spovedite din nou daca acum mergem la alt preot?
Parerea mea este sa le notezi cu atentie pe toate pe o hartie si pe cele vechi spovedite la duhovnicul din trecut si pe cele nespovedite inca. Si cand vei fi pe locul de spovdanie sa-l intrebi pe parintele daca trebuie sa le mai spui si pe cele vechi. Daca zice DA, atunci tu le ai pregatite si le spui. Daca zice NU, nu...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.04.2011, 16:17:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Parerea mea este sa le notezi cu atentie pe toate pe o hartie si pe cele vechi spovedite la duhovnicul din trecut si pe cele nespovedite inca. Si cand vei fi pe locul de spovdanie sa-l intrebi pe parintele daca trebuie sa le mai spui si pe cele vechi. Daca zice DA, atunci tu le ai pregatite si le spui. Daca zice NU, nu...
Parerea ta nu este relevanta.
Totul trebuie facut dupa randuiala Bisericii nu dupa "parerea" fiecaruia.

Pacatele spovedite sunt iertate de Dumnezeu si dezlegate prin preotul duhovnic. In functie de gravitatea pacatului, preotul decide canonul spre vindecarea credinciosului de urmarile patimilor si ale pacatelor. (Nicidecum canonul nu este pentru determinarea iertarii. Hristos iarta gratuit pe cel ce se pocaieste sincer.)

Preotul duhovnic poate decide oprirea omului de la Sfanta Impartasanie pentru anumite pacate si patimi mai grele. Desigur ca face aceasta din dragoste pentru om, ca nu cumva sa il arda Sfanta Impartasanie (I Corinteni). Desigur ca preotul duhovnic spune: fiul meu duhovnicesc intru Hristos Iisus Domnul Dumnezeul nostru, pentru pacatele x,y,z este bine pentru tine sa nu te apropii de Sfanta Impartasanie deocamdata. Stai aproape de Biserica, participand la Sfintele Slujbe, mai ales la Taina Sfantului Maslu, Taina Spovedaniei si Sfanta Liturghie. Pacatele a,b,c sunt dezlegate.

In cazul in care omul merge la alt parinte duhovnic el trebuie sa marturiseasca doar pacatele x,y,z pentru care nu a primit inca dezlegarea, nu si pacatele a,b,c pentru care a primit dezlegarea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.04.2011, 16:29:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu.

Păcatul trebuie ținut minte. Dar spovada trebuie să ne elibereze de sentimentul de vinovăție. Dacă mă simt încă vinovat de păcatul pe care Cristos l-a iertat, înseamnă că nu mă încred în iertarea Lui și cad în alt păcat, cel al deznădejdii.
Nu trebuie tinut minte pacatul caci se nesocoteste Taina Sfintei Spovedanii precum si Taina Sfineti Euharistii. Rugaciunea ortodxa crestina de la Taina Sfintei Euharistii spune clar: "iata S-a atins de buzele voastre si TOATE pacatele voastre le va curati" Hristos Iisus insusi evident.

Nu exista: "Te iert dar te tin minte". Iertarea este deplina la Dumnezeu (El nu tine minte cat de pacatos a fost omul), se vede clar in cazul Fiului Risipitor.

Psalmul 50 spune clar:
" Stropi-mă-vei cu isop și mă voi curăți; spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi.
Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele. "

Putere are Dumnezeu sa ridice pe om din pacat. Nu zice Dumnezeu "oare voiesc EU moartea pacatosului, sau sa se intoarca si sa fie viu"? "Mila voiesc iar nu jertfa".

Iezechiel cap 18.
" Și cel nelegiuit, dacă se întoarce de la nelegiuirea sa, pe care a făcut-o și face judecată și dreptate, își întoarce sufletul său la viață;
Căci el a văzut și s-a întors de la toate nelegiuirile sale, pe care le-a făcut; de aceea va fi viu și nu va muri. "

Cei 12 Apostoli sau Sfintii lui Hritos au fost fara de pacate? Au fost oameni pacatosi, chiar sfantul Petru marturiseste: "Doamne Iisuse Hristoase iesi de la mine ca sunt om pacatos", nu sunt vrednic sa stai in barca mea... TU care este Sfant si izvorul Sfinteniei, al iubirii, al dragostei, al adevarului.
Dar pe toti acestia (si pe multi altii) Hristos Domnul i-a rascumparat cu scump sangele Sau si i-a curatit de toate patimile si pacatele si i-a indumnezeit si in vecii vecilor vor fi cu EL.

"Cine oare ne poate desprati de dragostea lui Hristos", spune Sfantul Pavel? Cei 12 Apostoli pururea sunt cu Hristos, nu langa EL, ci pe tron cu EL, asemenea multora care traiesc cu adevarat intru EL (Apocalipsa 3) caci Hristos spune clar ca la "judecata nu vor veni ci s-au mutat de la moarte la viata" (Ioan 5), iar despre cei 12 Apostoli spune explicit ca ei vor fi Judecatori la Dreapta Judecata a lui Dumnezeu. Amin.

Last edited by Eugen7; 13.04.2011 at 16:38:41.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.04.2011, 17:14:37
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Parerea ta nu este relevanta.
Totul trebuie facut dupa randuiala Bisericii nu dupa "parerea" fiecaruia.

Pacatele spovedite sunt iertate de Dumnezeu si dezlegate prin preotul duhovnic. In functie de gravitatea pacatului, preotul decide canonul spre vindecarea credinciosului de urmarile patimilor si ale pacatelor. (Nicidecum canonul nu este pentru determinarea iertarii. Hristos iarta gratuit pe cel ce se pocaieste sincer.)

Preotul duhovnic poate decide oprirea omului de la Sfanta Impartasanie pentru anumite pacate si patimi mai grele. Desigur ca face aceasta din dragoste pentru om, ca nu cumva sa il arda Sfanta Impartasanie (I Corinteni). Desigur ca preotul duhovnic spune: fiul meu duhovnicesc intru Hristos Iisus Domnul Dumnezeul nostru, pentru pacatele x,y,z este bine pentru tine sa nu te apropii de Sfanta Impartasanie deocamdata. Stai aproape de Biserica, participand la Sfintele Slujbe, mai ales la Taina Sfantului Maslu, Taina Spovedaniei si Sfanta Liturghie. Pacatele a,b,c sunt dezlegate.

In cazul in care omul merge la alt parinte duhovnic el trebuie sa marturiseasca doar pacatele x,y,z pentru care nu a primit inca dezlegarea, nu si pacatele a,b,c pentru care a primit dezlegarea.
Da, asa este, de randuiala Bisericii trebuie sa tinem cont. Dar, mi-am dat si eu cu parerea.
Si am facut-o cu destula prudenta... n-am zis nici ca DA nici ca NU. Sfatul meu a fost sa intrebe pe duhovnic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.04.2011, 17:54:12
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Nu cred ca pacatele marturisite o data, daca nu s-au repetat, mai trebuiesc iar marturisite...E ca si cum n-am avea incredere ca Dumnezeu ne-a iertat...Asa cred eu...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.04.2011, 18:39:16
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu cred ca pacatele marturisite o data, daca nu s-au repetat, mai trebuiesc iar marturisite...E ca si cum n-am avea incredere ca Dumnezeu ne-a iertat...Asa cred eu...
Poate ca omul constientizeaza atat de mult gravitatea pacatului, incat simte ca-l mai apasa inca, ca nu s-a iertat el si atunci de ce sa nu le mai marturiseasca?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2011, 20:06:07
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Poate ca omul constientizeaza atat de mult gravitatea pacatului, incat simte ca-l mai apasa inca, ca nu s-a iertat el si atunci de ce sa nu le mai marturiseasca?
Sigur....Imi exprimasem opinia! Fiecare e liber sa procedeze cum simte!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2011, 21:09:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mai oameni buni

voi chear credeti ca va jucati cu mintuirea,pai ce spune biserica e adevarat si verificat si nu se da cu parerea nicicum,pacatul o data marturisit si dezlegat de preot cu acesta sa incheiat o data pt.totdeauna.conditia este sa nu il mai repetam,dupa marturisire se da canon de pocainta de catre duhovnic ce trebuie respectat ca si cind ne-ar fi zis Mintuitorul.incheindu-se canonul preotul duhovnic hotaraste daca suntem vrednici pentru sf.impartasanie.sunt cazuri cind anumite persoane dupa spovedanie avind o viata mai curata preotul duhovnic ii impartaseste direct fara sa mai urmeze perioada de canon.ce trebuie sa faca crestinul: post, rugaciune,fapte bune milostenie,cercetarea bolnavilor,ajutarea vaduvilor si orfanilor etc.
concluzia finala nu mai dati cu presupusul si respectati ce spune biserica referitor la spovedanie chear de nu ne convine alta cale nu este. sf.sinoade bisericesti au hotarit acest lucru si unde-i lege nu-i tocmeala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 22:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 22:02:30
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 02:50:58
Dumnezeu m-a uitat! der_golem Generalitati 10 21.05.2008 18:08:41