Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2007, 22:36:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Datorita unui inimos si sufletist membru al acestui forum, am primit Acatistul Sfantului Grigorie Decapolitul si impreuna cu Acatistul am primit si o bucatica din vesmantul acestui Sfant facator de minuni . Nu am cunoscut spre rusinea mea nimic din viata acestui sfant. Va spun cu mana pe inima, ca simt efectele bine facatoare, de cand citesc zilnic din Acatistul primit. SFANTUL GRIGORIE s-a nascut la IRINOPOLIS,oras in DECAPOLIA Asiei Mici, in anul 780 , primind aleasa educatie crestineasca,aratandu-se inca din pruncie infrumusetat cu credinta,curatie si infranare. Mare facator de minuni in timpul vietii, dar mai ales dupa moarte,a primit darul tamaduirii neputintelor sufletesti si trupesti, mai ales a epilepsiei si duhurilor necurate, chiar si undelemnul ce arde in candelele de la racla sa avand puteri tamaduitoare. Sfintele sale moaste, intregi si binemirositoare, se pastreaza inca din 1497 in biserica manastirii BISTRITA-VALCEA, fiind izvor de tamaduiri celor ce alearga cu credinta catre ele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2007, 01:26:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Datorita unui inimos si sufletist membru al acestui forum, am primit Acatistul Sfantului Grigorie Decapolitul si impreuna cu Acatistul am primit si o bucatica din vesmantul acestui Sfant facator de minuni . Nu am cunoscut spre rusinea mea nimic din viata acestui sfant. Va spun cu mana pe inima, ca simt efectele bine facatoare, de cand citesc zilnic din Acatistul primit. SFANTUL GRIGORIE s-a nascut la IRINOPOLIS,oras in DECAPOLIA Asiei Mici, in anul 780 , primind aleasa educatie crestineasca,aratandu-se inca din pruncie infrumusetat cu credinta,curatie si infranare. Mare facator de minuni in timpul vietii, dar mai ales dupa moarte,a primit darul tamaduirii neputintelor sufletesti si trupesti, mai ales a epilepsiei si duhurilor necurate, chiar si undelemnul ce arde in candelele de la racla sa avand puteri tamaduitoare. Sfintele sale moaste, intregi si binemirositoare, se pastreaza inca din 1497 in biserica manastirii BISTRITA-VALCEA, fiind izvor de tamaduiri celor ce alearga cu credinta catre ele.
De 8 ani am simtit si simt in continuare binefacerile Sfantului Grigorie Decapolitul. Nu sant vrednica sa-i multumesc pentru tot ce a facut pentru mine ,familia mea si prieteni.
Mi-a ramas inima la Sfanta Manastire Bistrita si cand simt ca imi " ard calcaiele ", ma urc pe Normandia si fug acolo, stau sub racla Sfantului, ma rog si plang pana ma linistesc. Urc la pestera liliecilor, beau apa din izvorul de sub stanca, ma plimb pe valea Bistritei, pun parastas pentru toti mortii nostri, ma spovedesc si particip cu drag la toate slujbele tinute in biserica manastirii. Cand plec acasa de la manastire, sunt trista dar simt ca mi-am incarcat bateriile si pot lucra cu mult spor acasa si toti ai casei simt binefacerile Sfantului. Mi se intampla cateodata sa simt mirosul de la racla Sfantului si am senzatia ca Sfantul este langa mine, de fapt cand sant in impas il rog sa vina sa ma ajute sa-mi deschida calea, sa pot rezolva problemele pe care le intampin si chiar simt ca e langa mine si ma ajuta. DOAMNE , cat sunt de fericita ca am ajuns sa sarut racla cu Sfintele Moaste ale Sfantului Grigorie Decapolitul ! Daca n-ati fost niciodata la Manastirea Bistrita, faceti tot posibilul si MERGETI ! Daca ati fost odata sant sigura ca va veti mai intoarce acolo. DOAMNE AJUTA ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2007, 04:29:44
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

In aceasta seara m-am intors cu inima si sufletul plin de pace sufletesca de la hramul SFANTULUI GRIGORIE DECAPOLITUL. Am stat la manastire o saptamana, am ajutat la pregatirile pentru hram, am pus un parastat pentru cei adormiti, am participat la 2 Sfinte Masluri, am participat la toate slujbele din cadrul manastirii, m-am spovedit si cuminecat.
Nu va pot descrie in cuvinte cat de bine ma simt, cat sunt de fericita ca am reusit si in acest an sa fiu acolo.
In ultimul timp, Sfantul Grigorie Decapolitul este tot mai bine cunoscut in randurile credinciosilor, datorita cartilor, pliantelor si a iconitelor tiparite. La sfanta Manastire Bistrita, in preajma sfintelor moaste ale Sfantului Grigorie, se savarsesc zilnic, slujbe bisericesti dupa randuiala calugareasca, aici primesc tamaduire si mangaiere toti crestinii care vin cu credinta si dragoste, se inchina si saruta sfintele moaste.
Si acum aud inca in urechi minunatele voci ale maicutelor care la fiecare icos sfasit canta : " BUCURA-TE, SFINTE PREA CUVIOASE PARINTE GRIGORIE ! "

RUGACIUNE DE LAUDA SFANTULUI GRIGORIE

CA UN SOARE PREALUMINAT RASARIND, PREACUVIOASE, INTRU TOT SFANTA POMENIREA TA, RAZE STRALUCESTE LUCRAREA FAPTELOR TALE CELOR BUNE, PREAFERICITE GRIGORIE, LUMINAND SIMTIRILE CREDINCIOSILOR CU LUMINA MINUNILOR TALE. PENTRU ACEASTA, PRAZNUIND CU BUCURIE, LAUDAM SI CU CREDINTA FERICIM INTRU TOT CINSTITA POMENIREA TA.
CA UN INGER VIETUIND PE PAMANT, MARITE, PRIN INFRANARE TOPINDU-TI TRUPUL TAU CU PRIVEGHEREA SI ADUCEREA AMINTE DE MOARTE, CU OSARDIE INVATANDU-TE, DUMNEZEIESTI FAPTE AI CRESCUT, PARINTE, SI CU MARI SUISURI LA VARFUL CEL DORIT, LA INSUSI HRISTOS, CU ADEVARAT PRIN ACEASTA TE-AI APROPIAT.
PATIMILE TRUPESTI PRIN INFRANARE SI PRIN NEINCETATA RUGACIUNE LE-AI OMORAT, SI PE SARPELE CEL AMAGITOR CU CURGERILE LACRIMILOR TALE L-AI INECAT, PARINTE. SI LUI DUMNEZEU TE-AI FACUT BINE PLACUT MAI MULT DECAT CEI MULTI, PREMINUNATE GRIGORIE. PENTRU ACEASTA CU DUMNEZEIESTI DARURI TE-A IMPODOBIT PE TINE IISUS, IUBITORUL DE OAMENI SI MANTUITORUL SUFLETELOR NOASTRE.
CU DUMNEZEIASCA LUMINA FIIND STRALUCIT, CAND AI CAUTAT CU MINTEA CURATA SI AI ALES IN LOCUL CELOR DE ACUM PE CELE VESNICE CE VOR SA FIE, ATUNCI FOC AI PRIMIT IN INIMA TA SI, APRINZANDU-TE DE DUMNEZEIASCA DRAGOSTE, AI UITAT TRUPUL SI SANGELE SI SPRE NEVOINTELE SIHASTRIEI TE-AI GATIT. pENTRU ACEASTA PATIMILE TRUPESTI LE-AI SUPUS SUFLETULUI TAU, PARINTE PREACUVIOASE.
SUINDU-TE, TE-AI SALASLUIT LA INALTIMEA DUMNEZEISETILOR MUNTI SI TOPINDU-TI ACEST SMERIT TRUP CU NECAZURILE SCARBELOR, CU STAREA DE PRIVEGHERE SI CU NEINCETATELE RUGACIUNI, PARINTE GRIGORIE, PREBUNULUI DUMNEZEU IMPARTASINDU-LE, TE-AI LUMINAT.
SI LUAND HARUL MULTOR FELURI DE MINUNI, TUTUROR CELOR CE VIN CU CREDINTA LA RACLA SFINTELOR TALE MOASTE, LE DARUIESTI VINDECARI. PENTRU ACEASTA CA PE UN DUMNEZEIESC FACATOR DE MINUNI SI INVATATOR, PE TINE TE LAUDAM.
Cu mult drag, icamilin DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2007, 06:00:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
La sfanta Manastire Bistrita, in preajma sfintelor moaste ale Sfantului Grigorie, se savarsesc zilnic, slujbe bisericesti dupa randuiala calugareasca, aici primesc tamaduire si mangaiere toti crestinii care vin cu credinta si dragoste, se inchina si saruta sfintele moaste.
Multe multumiri, Dna Ica Milin, pentru faptul ca mi l-ati adus din nou aproape pe acest minunat sfant al meleagurilor romanesti!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2007, 01:56:26
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de icamilin
La sfanta Manastire Bistrita, in preajma sfintelor moaste ale Sfantului Grigorie, se savarsesc zilnic, slujbe bisericesti dupa randuiala calugareasca, aici primesc tamaduire si mangaiere toti crestinii care vin cu credinta si dragoste, se inchina si saruta sfintele moaste.
Multe multumiri, Dna Ica Milin, pentru faptul ca mi l-ati adus din nou aproape pe acest minunat sfant al meleagurilor romanesti!
Draga Mirelat, ma bucur din suflet ca ai evlavie la Sfantul Grigorie Decapolitul.
Am simtit si simt mereu puterea rugaciunilor facute catre acest mare sfant, pana de anul nou, va aparea o noua carte cu minunile Sfantului Grigorie si sunt tare bucuroasa ca am facut si eu cateva marturisiri ce vor fi tiparite acolo. Recunosc ca, ori de cate ori am ocazia, povestesc tuturor celor ce ma intreaba, intamplarile, minunile pe care eu le-am simtit personal in diverse ocazii cand nu mai speram la nici o rezolvare. Este primul hram in care odata ajunsa sub racla Sfantului nu am mai avut nici o rugaminte ci doar am MULTUMIT pentru binefacerile care s-au revarsat asupra mea, a familiei mele si nu numai.
O spun spre slava lui Dumnezeu, nu ca lauda, departe de mine acest gand, dar nu pot sa nu aduc la cunostiinta tuturor celor ce sunt in griji, in necazuri, ca daca crezi cu adevarat ca prin rugaciunea sincera, spusa din suflet vei ajunge sa obtii ceea ce-ti doresti asa de mult. Sa ne ajute pe toti, bunul Dumnezeu ,sa fim mai buni, mai milostivi, sa ne iubim aproapele si sa facem numai lucruri bune. DOAMNE AJUTA! Cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2008, 02:28:43
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Invitatie la hram! Pe 15 aug.2008, cu ocazia praznuirii Adormirii Maicii Domnului, lansez o chemare spre cei ce inca nu au ajuns la Manastirea Bistrita , la Sfantul Grigorie Decapolitul sau spre cei ce au fost si au simtit binefacerile sfantului. Doamne ajuta!cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2008, 00:58:05
Anntonia Anntonia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

Sfantul Grigorie Decapolitul m-a adus inapoi la ortodoxie.
Ajunsesem extrem de confuza cu privire la credinta mea. Acum multi ani, am fost intr-o excursie cu scoala la Man. Bistrita. Vazand lumea care trecea pe sub racla cu moastele Sfantului, am izbucnit in ras si am comentat ceva cu sarcasm. O profesoara m-a auzit si mi-a aruncat o privire aspra, care m-a durut foarte tare, pentru ca eram eleva buna (chiar tocilara) si imi pasa mult de parerile profesorilor.
Dupa vreun an, dorindu-mi mult de tot ceva, am ajuns din intamplare la Man. Bistrita cu parintii. De data asta am trecut si eu pe sub racla Sfantului si, cu toate indoielile mele, l-am rugat sa-mi implineasca acea dorinta anume si am promis ca in schimb voi crede in Dumnezeu si in sfinti. De fapt, eram convinsa ca acel lucru nu are cum sa se intample (era intr-adevar ceva absurd si stiam ca prin propriile puteri nu am nicio sansa sa-mi implinesc dorinta).
Absurd cum era, acel lucru s-a implinit dupa vreo jumatate de an, exact cum l-am formulat eu pe cand ma aflam sub racla Sfantului. Evident ca dupa ce s-a implinit mi-am dat seama ca formulasem gresit, ca nu asta mi-as fi dorit eu cu adevarat, dar important in toata intamplarea a fost ca de atunci nu am mai putut sa nu cred. Sfantul Grigorie m-a readus la credinta cea adevarata!
De atunci merg la sfintele lui moaste de cate ori am ocazia (de 2-3 ori pe an) si niciodata nu s-a intamplat sa nu-i simt prezenta si ajutorul! Asa nesimtita si impietrita cum eram, Sfantul m-a luat in seama si s-a rugat lui Dumnezeu sa-mi implineasca pana si o cerere cu totul absurda. Sper sa nu uit asta niciodata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2008, 16:35:14
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Anntonia, m-a impresionat foarte tare, prima ta marturisire pe site-ul "Crestinortodox", nu doar pentru faptul ca l-ai descoperit pe Sfantul Grigorie Decapolitul ci pentru faptul ca si eu, acum 8 ani, cand am fost prima data la manastirea Bistrita, am avut un comportament asemanator cu al tau, efectiv nu stiam nimic de sfantul dar nici de importanta trecerii pe sub racla sfantului. Regret, plang si-mi cer iertare ori de cate ori ingenunchez de atunci la racla sfantului pentru ignoranta, nestiinta de care am dat dovada.
Sfantul e milos, simt ca m-a iertat, de atunci in Timisoara si nu numai, cand am ocazia si simt ca pot comunica cu diverse persoane despre religie, tuturor le povestesc binefacerile pe care le-am simtit eu, familia mea si diversi prieteni, impartind icoane cu poza Sfantului Grigorie, vesmant, anafora, aghiasma mica si chiar noua carte aparuta in dec.2007, cu noi minuni ale Sfantului, unde am trimis si eu cateva marturisiri personale.
De hram si ori de cate ori mi dor de Sfantul, fug spre manastirea Bistrita, cele 7 ore de drum sunt foarte usor de suportat, parca as merge pe drum doar o ora.Doamne ajuta!
SFANTUL GRIGORIE DECAPOLITUL sa va ocroteasca pe fiecare! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2008, 23:04:48
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit 20.11.2009

Sfantul Prea Cuvios Parintele nostru Grigorie Decapolitul, ale carui moaste se gasesc la Manastirea "Bistrita-Olteana" din satul Bistrita, comuna Costesti, judetul Valcea, sa va ocroteasca de-a pururi, oriunde-ati fi!
Rugati-va Sfantului, nu-l uitati! (eu... l-am cam uitat!...)
Sfinte Prea Cuvioase Parinte Grigorie Decapolitul, roaga-te pentru noi. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2008, 23:05:30
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enculescu Vezi mesajul
Sfantul Prea Cuvios Parintele nostru Grigorie Decapolitul, ale carui moaste se gasesc la Manastirea "Bistrita-Olteana" din satul Bistrita, comuna Costesti, judetul Valcea, sa va ocroteasca de-a pururi, oriunde-ati fi!
Rugati-va Sfantului, nu-l uitati! (eu... l-am cam uitat!...)
Sfinte Prea Cuvioase Parinte Grigorie Decapolitul, roaga-te pentru noi. Amin.
imi pare rau pentru greseala: e 20.11.2008
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia petru63 Intrebari utilizatori 3 18.11.2012 17:51:59
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 21.11.2011 23:50:01
Sfantul Grigorie Decapolitul + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 21.11.2011 22:49:58
Sfantul Grigorie Decapolitul cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 7 27.11.2010 01:39:29
Sfantul Grigorie Teologul georgeval Diverse Sarbatori 6 26.01.2010 15:19:43