Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2012, 22:00:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfantul Teofil cel nebun pentru Hristos

In perioada 11-16 octombrie, credinciosii care vor merge sa cinsteasca moastele Sfintei Cuvioase Parscheva se vor putea inchina si la moastele Sfantului Cuvios Teofil, cel nebun pentru Hristos, de la Manastirea Kitaev - Ucraina. Atasez o imagine cu racla Sfantului Teofil pentru cei care nu vor reusi sa ajunga. (Foto - Marin Osoianu)

Informatii despre viata Sfantului Teofil pot fi gasite si pe acest site:
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...os-137622.html


Last edited by costel; 10.10.2012 at 22:02:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2012, 11:58:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Dorind insa a se indeletnici si mai mult cu rugaciunea, sfantul a cerut binecuvantare pentru a se retrage in pustnicie, in pesterile sapate de Cuviosul Teodosie, in satul Lesniki. Neprimind binecuvantarea dorita, cuviosul a inceput a se nevoi din ce in ce mai aspru, sub chipul "nebuniei pentru Hristos". In ziua de 9 decembrie 1834, el a fost randuit schimnic, sub numele de Teofil. Din aceasta zi, sfantul s-a retras intr-o livada izolata, langa satul Glubocita, unde s-a nevoit multi ani. Datorita varstei inaintate, in ziua de 1 decembrie 1844, ieroschimonahul Teofil a cerut sa fie inchinoviat in Lavra Pecerska. Insa, arhiepiscopul Filaret l-a mutat in pustia Goloseev, aflata tot in apropiere de Kiev.
In anul 1848, fiind ocarat pentru comportamentul sau "ciudat", cuviosul a fost alungat din pustia Goloseev, retragandu-se intr-o livada din apropiere de Kitaev. "

Nu m-am prins de ce este Sfîntul supranumit "cel nebun pentru Hristos".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2012, 13:52:46
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am citit o carte despre viata lui si am certitudinea ca filmul Insula a fost facut dupa acea carte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2012, 21:01:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu m-am prins de ce este Sfîntul supranumit "cel nebun pentru Hristos".
Păi, tocmai pentru comportamentul lui "ciudat"...

Din articolul postat de Costel :

Nebunul pentru Hristos nu e nebun cu adevarat, aceasta fiind marea deosebire. El este deplin sanatos la minte; el numai "fatareste" nebunia; el alege sa para nebun; el face totul pentru ca toti ceilalti sa-l socoteasca cu adevarat nebun, ramanand insa stapan pe gesturile si vorbele sale, folosite intotdeauna cu un anume rost.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2012, 23:54:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata si Acatistul Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos. Este impresionant.

http://www.crestinortodox.ro/acatist...fil-67175.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2012, 01:55:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

M-a impresionat in viata acestui Sfant faptul ca mama sa l-a prigonit cu atata ura si i-a dorit moartea de atatea ori. Cate a patimit de mic, prin cate necazuri a trecut, dar Domnul a fost cu el si l-a scapat din toate. Cartea Viata Sfantului Teofil cel nebun dupa Hristos, merita citita. Redau un sfat al Sfantului Teofil de un real folos:

Iubiti-va unul pe altul cu dragoste sfanta si nu tineti manie. Nu va lasati amagiti de nimic; nu va alipiti inima de nici un lucru pamantesc; toate acestea le vom lasa aici si ne vor urma numai faptele cele bune. Bine va fi de trait in Rai cu Dumnezeu: dar sa nu dea Domnul sa ajunga careva in iad cu dracii!…Trebuie sa va ingrijiti de suflet mai mult decat de trup, sa va rugati mai des si sa va plangeti pacatele, dar nu numai pe ale voastre ci si pe ale aproapelui vostru; fara asta nici un trup omenesc nu se va mantui…

Multi credinciosi sunt azi si multi s-au indepartat de turma lui Hristos. Vai lor…Pastorul nostru este Domnul. Toate oile Sale merg in urma Lui implinind poruncile. E drept, sunt si oi slabe si bolnave dar si acestea se tin de turma. Cei care si-au pierdut credinta insa sunt cu totul despartiti de turma si lepadati spre mancarea fiarelor. Ei nu asculta glasul Lui. Oile Mele asculta de glasul Meu si Eu le cunosc pe ele si ele vin dupa Mine…Nu va cunosc pre voi; plecati de la mine – le va zice in ziua infricosatei Judecati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2012, 10:17:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
M-a impresionat in viata acestui Sfant faptul ca mama sa l-a prigonit cu atata ura si i-a dorit moartea de atatea ori. Cate a patimit de mic, prin cate necazuri a trecut, dar Domnul a fost cu el si l-a scapat din toate. Cartea Viata Sfantului Teofil cel nebun dupa Hristos, merita citita. Redau un sfat al Sfantului Teofil de un real folos:

Iubiti-va unul pe altul cu dragoste sfanta si nu tineti manie. Nu va lasati amagiti de nimic; nu va alipiti inima de nici un lucru pamantesc; toate acestea le vom lasa aici si ne vor urma numai faptele cele bune. Bine va fi de trait in Rai cu Dumnezeu: dar sa nu dea Domnul sa ajunga careva in iad cu dracii!…Trebuie sa va ingrijiti de suflet mai mult decat de trup, sa va rugati mai des si sa va plangeti pacatele, dar nu numai pe ale voastre ci si pe ale aproapelui vostru; fara asta nici un trup omenesc nu se va mantui…

Multi credinciosi sunt azi si multi s-au indepartat de turma lui Hristos. Vai lor…Pastorul nostru este Domnul. Toate oile Sale merg in urma Lui implinind poruncile. E drept, sunt si oi slabe si bolnave dar si acestea se tin de turma. Cei care si-au pierdut credinta insa sunt cu totul despartiti de turma si lepadati spre mancarea fiarelor. Ei nu asculta glasul Lui. Oile Mele asculta de glasul Meu si Eu le cunosc pe ele si ele vin dupa Mine…Nu va cunosc pre voi; plecati de la mine – le va zice in ziua infricosatei Judecati.
Foarte mult m-au impresionat cuvintele bolduite. Am ascultat de curand predica unui parnite care spunea ca, daca pe un om care ne greseste il blestemam, asta se cheama ca-L lovim pe Dumnezeu peste mana. Dumnezeu ingaduie sa ne smereasca prin cine considera, Dumnezeu ne ocroteste cand considera, iar noi trebuie sa iertam, daca vrem sa fim iertati, si sa ne rugam pentru vrajmasii nostri ale caror ispite au un rost pe care doar Dumnezeu il vede clar.

Iubirea vrajmasilor astfel este o porunca. A ne iubi vrajmasii inseamna a ne ruga pentru mantuirea lor, adica sa-i scape Dumnezeu de chinurile cele vesnice. Dumnezeu, Caruia ne rugam sa ne ierte pe noi, poate sa-i intoarca la pocainta si pe altii.

Chiar si Iov a fost ispitit cat a fost necesar pentru a se implini voia lui Dumnezeu si nu mai mult. Dumnezeu sa ne ajute sa-i iubim si pe cei care ne gresesc noua. Si noi si ei avem un singur vrajmas care vrea sa ne doboare pe unii prin altii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sfantul teofil

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viata Sfantului Simeon cel Nebun dupa Hristos Nestiut Generalitati 4 10.04.2014 19:58:59
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos antoniap Diverse Sarbatori 1 03.10.2011 08:36:34
Intrebare: Sfantul Petru era un apostol al Domnului Hristos? 52ZIZO Despre Sfanta Scriptura 7 25.08.2010 23:57:21
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24