Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2017, 17:40:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Îndemn la rugăciune!

Îndemn la rugăciune și ajutor pentru Maria, soția preotului Petru Gavrilă, cel care a murit împreună cu doi dintre copiii săi într-un accident de mașină în drum spre Sf. Parascheva !


Sâmbătă, 14 octombrie, în timp ce ieșea din localitatea Cornu Luncii, mașina preotului Petru Gavrilă a fost lovită cu violență de un automobil care venea din sens opus. În urma impactului, preotul a decedat, alături de el murind și sora sa, Aurora Șandru și soțul ei, Dumitru Cătălin Șandru.

Din cei patru copii ai preotului, Anisia, fata în vârstă de 6 ani, a decedat în ambulanță, în drum spre spital. O altă fetiță, Anastasia, în vârstă de 10 ani, a murit vineri, în spitalul din Suceava, la aproape o săptămână de la accident. Ceilalți doi copii sunt în afara oricărui pericol.

Într-o stare gravă se află soția preotului, Maria Gavril, în vârstă de 35 de ani, iar doctorii susțin că pronosticul este rezervat, dar așteaptă o minune.

Directorul medical al Spitalului de Urgență a explicat că pacienta a fost supusă unei intervenții chirurgicale efectuate de o echipă formată din doi chirurgi și un urolog, iar în prezent se află la Terapie Intensivă, unde este intubată, iar "aparatele și substanțele care asigură activitatea inimii o mențin în viață”.

Dr. Motan a spus că „se așteaptă o minune” care ar putea fi adusă de vârsta tânără a femeii, de doar 35 de ani, de regimul de viață sănătos pe care l-a dus și de lipsa unor antecedente patologice.

"Așteptăm o minune care să fie adusă de statusul pacientei – vârsta de 35 de ani, un regim de viață sănătos, a născut natural toți cei patru copii, nu are antecedente patologice, la care sigur că așteptăm ca cineva din Univers să canalizeze energia de care are nevoie pentru a supraviețui și a fi alături de cei doi copii rămași în viață. Spun doi, pentru că, din nefericire, pentru fetița de zece ani nu există nici o șansă de vindecare”, a afirmat directorul medical al spitalului pentru Monitorul de Suceava.

O umbră de optimism în această tragedie care a distrus viața atâtor familii a fost adusă de purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgență, dr. Mihai Ardeleanu, care a declarat că medicii din secția Anestezie – Terapie Intensivă (ATI) au sesizat la mama copiilor un „ușor reviriment”.

"Cei de la Reanimare au remarcat la mamă un ușor reviriment, ei au chiar impresia că a reușit să recâștige din reflexele primare, astfel încât poate că totuși tinerețea și vigoarea organismului ei își spun cuvântul. Reanimatorii au impresia că ea deja aude ceea ce se vorbește în camera în care se află, astfel încât și discuțiile care se desfășoară acolo trebuie gestionate, ca să nu facem o traumă psihică mai mare sau mai devreme. Aici ar fi se pare o ușoară notă optimistă”, a spus dr. Ardeleanu.

Conform procedurilor terapeutice, Alexia a fost informată, luni, de moartea tatălui și a surorii sale mai mici și de faptul că mama și sora mai mare sunt în viață, dar în stare foarte gravă și susținute de aparate.

„Trebuie să știe, este benefic pentru ea să vorbim despre suferința pe care o are. Este important să comunice, să vorbească despre ceea ce simte. Am vorbit despre viață și despre moarte, este foarte matură în gândire. S-a comportat și se comportă foarte firesc, tatăl lor le-a vorbit despre ciclul vieții și al morții și a reacționat extrem de matur. Este un copil căruia nu îi este teamă de moarte și asta este rodul educației primite de la părinți, de la tatăl ei, mai ales. Ieri am învățat multe de la un copil de 9 ani”, a afirmat psihologul Geanina Cîrlan.

Ea a spus că ieri dimineață, când s-a trezit, Alexia le-a cerut medicilor să fie dusă la capela în care au fost depuși tatăl și sora ei, într-un moment al zilei când nu este nimeni acolo, pentru a-și lua rămas-bun, solicitare care i-a fost acceptată imediat, ca parte a terapiei emoționale. Înainte de a ajunge la capelă, unde a fost așteptată de duhovnicul ei, Alexia a trecut pe acasă, de unde a luat o brățară și o iconiță, ultime daruri pentru sora și tatăl ei.

Redacția ActiveNews vă îndeamnă să o pomeniți pe Maria în rugăciunile voastre, iar cei care puteți da o mână de ajutor - prin eventuale soluții medicale, să o facă. Să ne rugăm ca Ioan și Alexia, cei doi copii care au surpraviețuit accidentului de săptămâna trecută, să nu o piardă și pe mama lor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2017, 20:14:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Un thread si un post mai cu sens pentru specificul forumului... bine ca mai sunt si din astea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.10.2017, 01:20:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Soția preotului Petru Gavril, Maria Gavril, a ieșit din comă, iar de luni dimineață respiră fără ajutorul aparatelor.Medicii o mențin în continuare sub atentă supraveghere având în vedere multiplele leziuni interne pe care le-a suferit în accidentul rutier de sâmbătă, 14 octombrie, când un șofer beat i-a distrus familia.Potrivit medicilor din Anestezie Terapie Intensivă - ATI, pacienta a fost informată parțial de drama petrecută în familia ei. Ea va fi consiliată îndeaproape de unul dintre psihologii spitalului.Numărul celor din familia Gavril care au sfârșit în acest accident a ajuns la cinci: tatăl, preotul Petru Gavril, cele două fiice ale sale, Anastasia, de zece ani, și Anisia, de 6 ani, sora preotului, Aurora Șandru, și soțul acesteia, Cătălin Șandru. Ceilalți doi copii, Alexia și Ioan, au fost de asemenea răniți, dar din fericire au suferit leziuni mai ușoare, iar acum sunt în afara oricărui pericol, în grija unei mătuși. În accident a murit și autorul acestuia, care, beat fiind, cu o alcoolemie de peste doi la mie, s-a izbit frontal, cu o viteză de peste 130 de km la oră, în mașina condusă regulamentar de preotul Petru Gravril. În urma celui care provocat această tragedie au rămas doi copii și o soție grav bolnavă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2017, 22:06:56
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Numai Dumnezeu stie si ingaduie toate, e greu sa intelegem ca oameni asemea tragedie...sa-i dea Dumnezeu credinta, sănătate si putere sa-I accepte voia si sa-si crească copilasii si sa-i aline...e greu sa te trezesti fara sot si fara doi copilasi...ca mama si sotie trebuie sa fie sfasaietor...si sa fii obligata sa lupti si sa te ridici de dragul celorlalti ramasi...sa gasesti putere si tărie sa le explici, sa-ti păstrezi credinta si sa le-o insufli si lor...e tare greu..dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta...oricat ni se pare noua de tragic cu siguranta El le-a randuit pe toate spre mântuire tuturor!!Dumnezeu să-i ajute!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2017, 03:03:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
Numai Dumnezeu stie si ingaduie toate, e greu sa intelegem ca oameni asemea tragedie...sa-i dea Dumnezeu credinta, sănătate si putere sa-I accepte voia si sa-si crească copilasii si sa-i aline...e greu sa te trezesti fara sot si fara doi copilasi...ca mama si sotie trebuie sa fie sfasaietor...si sa fii obligata sa lupti si sa te ridici de dragul celorlalti ramasi...sa gasesti putere si tărie sa le explici, sa-ti păstrezi credinta si sa le-o insufli si lor...e tare greu..dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta...oricat ni se pare noua de tragic cu siguranta El le-a randuit pe toate spre mântuire tuturor!!Dumnezeu să-i ajute!!!
Doamne asa o tragedie nici ca se mai poate. Sa o ajute Dumnezeu sa se ridice din patul suferintei sa-si creasca macar copii ramasi in viata.
Doamne tu le stii pe toate ca noi santem neputinciosi in asemenea necazuri.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.11.2017, 05:02:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preoteasa Maria Gavril a dorit ieri să mulțumească personalului medical de la Spitalul Județean „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava și tuturor celor care au făcut posibil să rămână alături de cei doi copii, Alexia și Ioan, în ciuda rănilor extrem de grave pe care le-a avut în urma accidentului rutier din 14 octombrie a.c., care i-a distrus familia.
”Mulțumesc în primul rând medicilor, întregii echipe medicale care m-a operat și m-a monitorizat și la toată lumea care s-a mobilizat pentru noi, celor care au donat sânge, care ne-au susținut material și care s-au rugat pentru noi. Aflând cum am fost și cum sunt acum, m-am simțit ca un puzzle refăcut de echipa medicală. Au făcut tot ce au putut și m-au refăcut cu toate la locul lor”, a afirmat Maria Gavril.


Ea spune că, deși a fost multă vreme în comă, a simțit că foarte mulți oameni i-au fost alături, ”cu multă iubire”. Dacă de la prietenii mulți pe care îi are se aștepta să-i găsească lângă ea, a surprins-o, în schimb, empatia celor care nu i-au cunoscut familia, dar au fost impresionați de dramă și i-au transmis un gând bun sau au pomenit-o în rugăciunile lor. ”Dovada asta de iubire m-a copleșit, că foarte multă lume care nu ne cunoaște s-a mobilizat pentru noi. M-a impresionat foarte tare când mi s-a spus”, a arătat ea.

”O suferință ca asta este o situație pentru care Dumnezeu îți dă explicația cu întârziere”
Preoteasa a spus că își dorește să ajungă acasă, la copii, dar așteaptă ”cuminte” deciziile medicilor și face tot ce i se spune pentru a fi în putere să plece acasă. Are emoții pentru ziua când va părăsi siguranța spitalului, dar, afirmă ea, ”faptul că am susținere îmi atenuează frica de plecare”. ”Am emoții, dar primează gândul de a mă face bine ca să plec”, a spus femeia căreia viața i-a atârnat de un fir de ață după accident și care a supraviețuit miraculos.
După ce va pleca acasă, va decide împreună cu copiii și cum va fi viața lor mai departe. Până atunci, ”cu pași mici” merge spre însănătoșire.
În ceea ce privește tragedia care i-a distrus familia, Maria Gavril ne-a spus că deocamdată este împăcată cu gândul că ”ăsta a fost planul lui Dumnezeu”. ”El știe de ce. O suferință ca asta este o situație pentru care Dumnezeu îți dă explicația cu întârziere. Mă gândesc că știe El de ce a vrut să se întâmple așa. Are un plan cu mine și trebuie să am răbdare, să văd care e planul ăsta. Nu m-am gândit niciodată că mi s-ar putea întâmpla ceva de genul ăsta și că am să pot suporta. Este o putere care nu-mi aparține. Dumnezeu mi-a dat încercarea asta, dar tot El mă și întărește”, a mai spus preoteasa Gavril.
Menționăm că Alexia și Ioan sunt bine și se află în grija unei mătuși. Cei doi copii, în vârstă de 3 și 9 ani, și Maria sunt singurii supraviețuitori, dintre cei opt membri ai familiei, care se aflau în mașina cu șapte locuri condusă regulamentar de preotul Gavril, izbită frontal cu peste 120 km /oră de un șofer beat. Șoferul vinovat a murit și el la impactul dintre cele două autoturisme.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare