Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2010, 09:15:45
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Bunicul din visul fetei mele

Bunicul meu drag a plecat dintre noi in urma cu 3 ani la varsta de 94 de ani si a fost cel mai drag membru al familiei din cauza bunatatii , blandetii si a iubirii neconditionate ce ne-a oferit-o. Fiica mea adoptiva in varsta de 11 ani nu s-a bucurat de afectiunea lui decat 1 an de zile. Dar aminteste deseori de el, spune ca-i este dor de strabunicul ei . Ieri a fost una din zilele acelea cand a amintit de el dupa care mi-a spus : "sti ca eu il visez uneori, ca vine la mine; se intrerupe brusc visul , se deschide o poarta si apare el care-mi spune; copila, mi-ai fost tare draga cand am fost pe pamant, tu sa fii cuminte si sa urmezi calea lui Dumnezeu daca vrei sa vii aici sa ne intalnim din nou" mai zice ca il vede luminos sau ca pe un sfant , ca sf. Nicolae.Chiar Nicolae l-a chemat.Nu stiu daca este adevarul pur ceea ce povesteste. Am facut greseala sa-i spun ca visele sunt de la necuratul si s-a speriat ca va venii din nou noaptea la ea in somn. A mai spus cum sa fie cel rau daca ma invata lucruri bune, adica sa-l ascult pe Dumnezeu.Am redresat-o apoi cum am stiut.
Dar ce m-a speriat pe mine este interpretrea sotului care a auzit povesti de genul ,( de fapt povestile acestea cred ca le cunoaste mai multa lume)
il /o vizitau rudele raposate in somn, dupa care persoana a murit. Fetita mea urmeaza sa suporte o interventie chirurgicala de indepartare a unui rinichi anul acesta .
Dumnezeu sa ma ierte ptr credinta-mi putina dar daca ma puteti ajuta cu o vorba sau un sfat care sa ma intareasca in credinta va ascult cu interes.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2010, 10:38:18
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Bunicul meu drag a plecat dintre noi in urma cu 3 ani la varsta de 94 de ani si a fost cel mai drag membru al familiei din cauza bunatatii , blandetii si a iubirii neconditionate ce ne-a oferit-o. Fiica mea adoptiva in varsta de 11 ani nu s-a bucurat de afectiunea lui decat 1 an de zile. Dar aminteste deseori de el, spune ca-i este dor de strabunicul ei . Ieri a fost una din zilele acelea cand a amintit de el dupa care mi-a spus : "sti ca eu il visez uneori, ca vine la mine; se intrerupe brusc visul , se deschide o poarta si apare el care-mi spune; copila, mi-ai fost tare draga cand am fost pe pamant, tu sa fii cuminte si sa urmezi calea lui Dumnezeu daca vrei sa vii aici sa ne intalnim din nou" mai zice ca il vede luminos sau ca pe un sfant , ca sf. Nicolae.Chiar Nicolae l-a chemat.Nu stiu daca este adevarul pur ceea ce povesteste. Am facut greseala sa-i spun ca visele sunt de la necuratul si s-a speriat ca va venii din nou noaptea la ea in somn. A mai spus cum sa fie cel rau daca ma invata lucruri bune, adica sa-l ascult pe Dumnezeu.Am redresat-o apoi cum am stiut.
Dar ce m-a speriat pe mine este interpretrea sotului care a auzit povesti de genul ,( de fapt povestile acestea cred ca le cunoaste mai multa lume)
il /o vizitau rudele raposate in somn, dupa care persoana a murit. Fetita mea urmeaza sa suporte o interventie chirurgicala de indepartare a unui rinichi anul acesta .
Dumnezeu sa ma ierte ptr credinta-mi putina dar daca ma puteti ajuta cu o vorba sau un sfat care sa ma intareasca in credinta va ascult cu interes.
Doamne-ajuta!

Am mai citit pe acest forum ca visele sunt de la ala necurat. Este fals. Nu toate visele vin de la el. Ba chiar as spune ca foarte putine din visele noastre au ingerinte ale lui.
Pentru cei imbunatatiti exista sanse mult mai mari de a fi incercati in vis cu aparatii amagitoare. Noua, cei care suntem la inceput de drum, mici sanse sunt sa fim amagiti in vis pentru simplu fapt ca suntem suficient de pacatosi ziua ca sa nu mai fie nevoie si de interventii suplimentare ale neuratului si noaptea.
La copii (mai ales la cei de varste mici) trebuie sa fim foarte atenti la cele ce ne povestesc pentru ca ei inca au posibilitati de a vedea ceea ce noi nu mai suntem in stare pentru ca ne-am atrofiat grav simtirea dincolo de fire prin acumularea de pacate si patimi. Ei sunt inca curati si de multe ori avem ocazia sa auzim de la ei ceea ce noi nu mai suntem in stare a recepta.

Draga sora, vorbeste din nou cu fetita si explica-i nuantat ca este posibil ca uneori, foarte rar, sa avem si vise inselatoare si de aceea trebuie sa ti le povesteasca. Imediat ce se trezeste pentru ca dupa aceea uita. Si spune-i ca atunci cand nu poti sa ii descifrezi un vis, duhovnicul ei este mult mai avizat si poate sa mearga sa vorbeasca cu el. In acest fel vei pune inceput bun unui dialog intre fetita si duhovnic.

In acest caz pare a fi adevarat ceea ce a visat, dar iti trebuie tact pentru a nu duce copilul in zona superstitiilor si pentru a nu ii crea necuratului punte pentru a strecura pe un fond verosimil mesaje periculoase. De aceea, pana va fi la varsta la care sa poata discerne, este indicat sa va povesteasca cu sinceritate deplina, fratiei voastre si duhovnicului.

Am auzit de la prieteni de incredere de cateva cazuri in care copii de 3-5 anisori povestesc despre ceea ce vad dincolo. Cred ca el, copilul, trebuie sa inteleaga toate acestea intr-un registru al firescului si nu ca pe ceva exceptional. Si ar fi mare lucru daca parintii ar intelege ca ei, copiii, isi vor pastra aceste simturi cat timp vor fi curati. Doar ei si cei ca ei, sfintii, mai pot transcende.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2010, 08:07:48
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

laurschepsis, multumesc ptr postare, dar nu pot spune ca m-au linistit in vreun fel cele scrise de tine.mai astept pareri
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2010, 08:19:37
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Bunicul meu drag a plecat dintre noi in urma cu 3 ani la varsta de 94 de ani si a fost cel mai drag membru al familiei din cauza bunatatii , blandetii si a iubirii neconditionate ce ne-a oferit-o.
Off topic:
In acest context trebuia folosit "datorita"
"Din cauza" il folosesti cand te referi la ceva negati\v.

Last edited by MarinaAlca; 09.02.2010 at 08:21:52.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2010, 10:19:36
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Domnul sa va ajute sa treceti cu bine peste interventie, te rog sa-mi spui numele fetitei sa spun o rugaciune pentru ea, stiu ca sunt pacatos dar Domnul asculta rugaciunile tuturor, iar referitor la vise nu te stresa si nu fi gandita din cauza lor. Domnul le stie pe toate, noi nu. Tot ce putem face este sa ne rugam si sa avem credinta in Iisus Hristos Mantuitorul nostru si in Maica Sfanta Mijlocitoarea noastra. N-ar strica sa da-i si niste acatiste, si in special Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2010, 13:04:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Bunicul meu drag a plecat dintre noi in urma cu 3 ani la varsta de 94 de ani si a fost cel mai drag membru al familiei din cauza bunatatii , blandetii si a iubirii neconditionate ce ne-a oferit-o. Fiica mea adoptiva in varsta de 11 ani nu s-a bucurat de afectiunea lui decat 1 an de zile. Dar aminteste deseori de el, spune ca-i este dor de strabunicul ei . Ieri a fost una din zilele acelea cand a amintit de el dupa care mi-a spus : "sti ca eu il visez uneori, ca vine la mine; se intrerupe brusc visul , se deschide o poarta si apare el care-mi spune; copila, mi-ai fost tare draga cand am fost pe pamant, tu sa fii cuminte si sa urmezi calea lui Dumnezeu daca vrei sa vii aici sa ne intalnim din nou" mai zice ca il vede luminos sau ca pe un sfant , ca sf. Nicolae.Chiar Nicolae l-a chemat.Nu stiu daca este adevarul pur ceea ce povesteste. Am facut greseala sa-i spun ca visele sunt de la necuratul si s-a speriat ca va venii din nou noaptea la ea in somn. A mai spus cum sa fie cel rau daca ma invata lucruri bune, adica sa-l ascult pe Dumnezeu.Am redresat-o apoi cum am stiut.
Dar ce m-a speriat pe mine este interpretrea sotului care a auzit povesti de genul ,( de fapt povestile acestea cred ca le cunoaste mai multa lume)
il /o vizitau rudele raposate in somn, dupa care persoana a murit. Fetita mea urmeaza sa suporte o interventie chirurgicala de indepartare a unui rinichi anul acesta .
Dumnezeu sa ma ierte ptr credinta-mi putina dar daca ma puteti ajuta cu o vorba sau un sfat care sa ma intareasca in credinta va ascult cu interes.
Suna a vis de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2010, 21:29:39
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Draga clementia

Tatal meu a plecat dintre noi in urma cu trei luni. Fetita mea, de nici 2 anisori, a fost lumina ochilor lui. Visa mereu s-o vada mare, s-o duca la gradinita, s-o auda vorbind.. N-a vrut Domnul sa fie asa. Ce vreau sa spun este ca au avut o relatie speciala. Ultimele cuvinte ale tatalui meu au fost pentru Ioana.
Imediat dupa disparitia tatii n-am vrut sa-i amintesc fetitei mele de el ca sa n-o fac sa sufere. Oricum ea ii simtea lipsa, pentru ca uneori intreba de el. Dar la un moment dat a dormit in camera care fusese a tatalui meu, si, cand s-a trezit, senina, a spus foarte clar (primul cuvant cum a deschis ochii) "Bubu".. Asa ii numea ea. Banuiesc ca l-a visat. E prea micuta sa-mi povesteasca.

Si eu sunt de parere ca cei mici si curati cu inima "vad" lucruri pe care noi nu le percepem. Nu e nimic de speriat. Si in nici un caz nu e ispita de la cel necurat.

Poate ca nu e cazul sa te sperii ci mai degraba sa te gandesti ca bunicul o apara de acolo de unde e si vegheaza asupra ei. Daca aveti credinta si rugaciune va fi foarte bine cu operatia, eu asa simt :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2010, 08:14:19
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Nu ne scrie oare ceva , un preot de pe forum?
In fiecare dimineata cand ma trezesc , gandul meu e la postarea asta si vin in graba sa citesc.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2010, 09:32:01
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Nu ne scrie oare ceva , un preot de pe forum?
In fiecare dimineata cand ma trezesc , gandul meu e la postarea asta si vin in graba sa citesc.
cind avem vise ne gindim mereu la ceva rau !de e nu te gindesti ca bunicul nu face decit sa va indemne sa perseverati in credinta si sa va rugati caci numai asa veti trece cu bine peste interventie .Bunicul vine sa va intareasa .Daca avea peste 90 de ani cind atrecut la cele vesnie si era constient inseamna ca a fost si credincios cu frica de Dumnezeu si de aceea i se permite sa va viziteze sa va indemne sal urmati in exemplul vietii si va fi bine atat in acesta lume dar si in cea viitoare.Acum nu sumtem decat calatori in lumea asta sa ne pregatim pt vasnicie. Nu te teme si ai nadejde in Dumnezeu si va veti bucura
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2010, 10:06:55
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
cind avem vise ne gindim mereu la ceva rau !de e nu te gindesti ca bunicul nu face decit sa va indemne sa perseverati in credinta
pentru ca parintele cleopa ne invata sa nu credem in vise. spune ca aceia care cred in ce au visat sunt ademeniti de necuratul.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Suferinta fetei nemaritate aurelia1984 Nunta 427 07.09.2012 11:44:14
visul meu cu SF NECTARIE patricia2006 Generalitati 8 04.08.2012 21:43:55
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 00:16:55
Bunicul Solomon ben_gal Intrebari utilizatori 3 25.03.2010 09:41:44