Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 13:36:19
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Cuib de randunele daramat -e pacat?

Ajutor ! sunt speriata

Primavara trecuta, randunelelor care-si facusera cuib 2,3 primaveri la rand la geamul meu le-a fost inchisa usa casei cu scoci ;dupa ce saptamana de saptamana apoi zi de zi faceau o mizerie de nedescris atat pe pervaz cat si de-a lungul geamului de sus pana jos. Doamna care se ocupa de curatenie m-a intrebat odata daca sa le strice cuibul. Cunoscand o vorba din batrani cum ca nu e bine sa strici cuibul pasareleor , ne-am gandit noi sa intrebam preotul cat este de adevarata povestea respectiva ca sa nu ne expunem la o actiune riscanta , facand aceasta. Intalnirea cu preotul a mai avut loc insa intrebarea nu a mai fost pusa ptr ca doamna gasi-se o solutie intre timp . I-a trecut prin gand sa lipeasca intrarea in cuib cu scoci . Zis si facut. Asta s-a intamplat primavara trecuta.

Astazi , revenind la curatatul geamurilor ,vazand ca scociul dupa o iarna lunga s-a mai dezlipit , am spus ca ar fi bine sa-l intarim. dar... din neatentie si din cauza pozitiei proaste de pe scara la o apasare mai puternica cuibul a cedat si s-a spart. Atunci a zis doamna ca-l da jos cu totul iar eu am consimtit. In timp ce-l desfacea bucatica cu bucatica , am gasit si o pasarica moarta in el

Ce-mi puteti spune legat de aceasta vorba veche din batrani?
Azi cautand pe google dupa un raspuns am mai dat si peste un articol in care scria ,cum ca ,acele case la a caror geam isi fac cuib pasarele sunt binecuvantate de Dumnezeu -- asta a fost cireasa de pe tort.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2010, 14:01:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Ajutor ! sunt speriata

Primavara trecuta, randunelelor care-si facusera cuib 2,3 primaveri la rand la geamul meu le-a fost inchisa usa casei cu scoci ;dupa ce saptamana de saptamana apoi zi de zi faceau o mizerie de nedescris atat pe pervaz cat si de-a lungul geamului de sus pana jos. Doamna care se ocupa de curatenie m-a intrebat odata daca sa le strice cuibul. Cunoscand o vorba din batrani cum ca nu e bine sa strici cuibul pasareleor , ne-am gandit noi sa intrebam preotul cat este de adevarata povestea respectiva ca sa nu ne expunem la o actiune riscanta , facand aceasta. Intalnirea cu preotul a mai avut loc insa intrebarea nu a mai fost pusa ptr ca doamna gasi-se o solutie intre timp . I-a trecut prin gand sa lipeasca intrarea in cuib cu scoci . Zis si facut. Asta s-a intamplat primavara trecuta.

Astazi , revenind la curatatul geamurilor ,vazand ca scociul dupa o iarna lunga s-a mai dezlipit , am spus ca ar fi bine sa-l intarim. dar... din neatentie si din cauza pozitiei proaste de pe scara la o apasare mai puternica cuibul a cedat si s-a spart. Atunci a zis doamna ca-l da jos cu totul iar eu am consimtit. In timp ce-l desfacea bucatica cu bucatica , am gasit si o pasarica moarta in el

Ce-mi puteti spune legat de aceasta vorba veche din batrani?
Azi cautand pe google dupa un raspuns am mai dat si peste un articol in care scria ,cum ca ,acele case la a caror geam isi fac cuib pasarele sunt binecuvantate de Dumnezeu -- asta a fost cireasa de pe tort.
Clementia, sunt multe alte pacate in viata noastra asupra carora trebuie sa luam seama, si, de asemenea, sunt si multe alte semne ale binecuvantarii lui Dumnezeu, in viata noastra de zi cu zi, pe care trebuie sa le constientizam.

Insa, in intamplarea ta precum si in maniera in care o prezinti, am recunoscut parca aceeasi noblete sufleteasca pe care a aratat-o Sfantul Dimitrie Basarabov, atunci cand, fara sa vrea, a calcat peste un cuib.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2010, 14:17:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica sa-l strici este pacat dar sa nu lasi pasarile sa-l foloseasca n-ar fi?

Mi se pare mai degraba superstitie decat o judecata morala sanatoasa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 14:36:20
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit O, pervaz frumos...

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Ajutor ! sunt speriata

Primavara trecuta, randunelelor care-si facusera cuib 2,3 primaveri la rand la geamul meu le-a fost inchisa usa casei cu scoci ;dupa ce saptamana de saptamana apoi zi de zi faceau o mizerie de nedescris atat pe pervaz cat si de-a lungul geamului de sus pana jos. Doamna care se ocupa de curatenie m-a intrebat odata daca sa le strice cuibul. Cunoscand o vorba din batrani cum ca nu e bine sa strici cuibul pasareleor , ne-am gandit noi sa intrebam preotul cat este de adevarata povestea respectiva ca sa nu ne expunem la o actiune riscanta , facand aceasta. Intalnirea cu preotul a mai avut loc insa intrebarea nu a mai fost pusa ptr ca doamna gasi-se o solutie intre timp . I-a trecut prin gand sa lipeasca intrarea in cuib cu scoci . Zis si facut. Asta s-a intamplat primavara trecuta.

Astazi , revenind la curatatul geamurilor ,vazand ca scociul dupa o iarna lunga s-a mai dezlipit , am spus ca ar fi bine sa-l intarim. dar... din neatentie si din cauza pozitiei proaste de pe scara la o apasare mai puternica cuibul a cedat si s-a spart. Atunci a zis doamna ca-l da jos cu totul iar eu am consimtit. In timp ce-l desfacea bucatica cu bucatica , am gasit si o pasarica moarta in el

Ce-mi puteti spune legat de aceasta vorba veche din batrani?
Azi cautand pe google dupa un raspuns am mai dat si peste un articol in care scria ,cum ca ,acele case la a caror geam isi fac cuib pasarele sunt binecuvantate de Dumnezeu -- asta a fost cireasa de pe tort.
Clementia draga, înainte de a căuta ce se spune pe net, înainte de a încerca să afli ce se spune în popor, trebuia să-ți întrebi inima. Chiar nu ai avut un pic de milă pentru acele păsărele? Trebuie să găsești pe net mila față de suflarea de viață?
Nu știu dacă putem numi asta păcat - dar în tot cazul este o lipsă de dragoste față de viețuitoarele care ne înconjoară. Este cruzime.
Iar dacă "acțiunea riscantă" e singurul lucru de care te temi, atunci află că e GRAV !
De ce? Întreabă-ți sufletul. Dacă repeți acțiunea, poate vei avea și o slabă mișcare de răspuns... Dacă nu vei avea răspuns, probabil că sufletul ți-a rămas în cuib, alătri de puiul pe care l-ai zidit de viu, pentru curățenia pervazului tău. Doamna de la curățenie poate respira liniștită. Nu va mai trebui să spele pervazul atât de des.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2010, 14:40:34
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Clementia, sunt multe alte pacate in viata noastra asupra carora trebuie sa luam seama, si, de asemenea, sunt si multe alte semne ale binecuvantarii lui Dumnezeu, in viata noastra de zi cu zi, pe care trebuie sa le constientizam.

Insa, in intamplarea ta precum si in maniera in care o prezinti, am recunoscut parca aceeasi noblete sufleteasca pe care a aratat-o Sfantul Dimitrie Basarabov, atunci cand, fara sa vrea, a calcat peste un cuib.
Maniera in care o prezint poate ma ajuta sa ma pun intr-o luminma mai putin proasta ....Nu cunosc povestea Sf Dimitrie de Basarov.Daca exista si o poveste....
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.04.2010, 14:43:04
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica sa-l strici este pacat dar sa nu lasi pasarile sa-l foloseasca n-ar fi?

Mi se pare mai degraba superstitie decat o judecata morala sanatoasa.
Si tu ai dreptate. Si chiar de asta mi-e team : sa nu cred intr-o superstitie!
Adevarul este ca in Ghidul de spovedanie printre cele peste 300 de pacate nu se aminteste si de acesta. Sau se incadreaza la a face rau cuiva voit?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2010, 14:45:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Maniera in care o prezint poate ma ajuta sa ma pun intr-o luminma mai putin proasta ....Nu cunosc povestea Sf Dimitrie de Basarov.Daca exista si o poveste....
Intamplarea la care am facut referire este consemnata in viata sfantului. Iata adresa unde o poti citi: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...nou-72958.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2010, 14:55:01
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Intamplarea la care am facut referire este consemnata in viata sfantului. Iata adresa unde o poti citi: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...nou-72958.html
Sunt si mai speriata de istorioara. se vede bine ca sfantul si-a facut canononul singur ptr fapta sa.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2010, 15:31:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Povestiri despre și cu rândunici

Locuiam într-un apartament la etajul 6.Niște rândunele și-au făcut cuib în colțul de sus al gemului de la dormitor(era pe nord).Le priveam fascinată cum aduceau paie lut și apă de la mare distanță,apoi au făcut ouă și au scos pui.Deși făceau mizerie eam foarte fericită căci auzisem din bătrâni că este semn bun atunci când rândunelele își fac cuib la casa cuiva.
Într-o după-amiază de vară a venit o furtună cumplită cu piatră și am privit pe geam cum era distrus cuibul iar pui erau omorâți.Am plâns atunci și mult timp după aceia când mă uitam pe geam.
Dacă ar fi să cred în semne pot spune că nu a fost un semn bun dar...asta e altă poveste.
....
La casa bătrânească unde locuiesc acum într-o vară patru rândunici (două mari și două mici...nu glumesc -cred că era o familie)au început să-și facă cuib deasupra ușii de la bucătărie.Au venit și al doilea an au lucrat la cuib dar, spre toamnă l-au părăsit și nu le-am mai văzut de atunci nici măcar prin preajmă.
....
Unicul meu fiu într-o zi s-a apucat să-și arnajeze o casă pe lângă părinții lui(adică noi).Într-o zi a cunoscut o fată de departe,s-a îndrăgostit de ea și a luat-o de soție.Au zburat împreună și s-au apucat să-și construiască o casă în alt loc.....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2010, 16:04:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Si tu ai dreptate. Si chiar de asta mi-e team : sa nu cred intr-o superstitie!
Adevarul este ca in Ghidul de spovedanie printre cele peste 300 de pacate nu se aminteste si de acesta. Sau se incadreaza la a face rau cuiva voit?
Nu stiu, mie mi se pare o fapta de cruzieme, adica cred ca mizeria se poate tolera dar daca e mai importanta decat fiintele respective..era tot una daca le stricai de la inceput cuibul, poate ca una era si acum in viata, daca nu cumva o fi fost pui si oricum n-ar fi putut zbura..

Delicatetea sufleteasca e un atribut al sfinteniei, avem marturii despre sfinti care traiau impreuna cu animalele, fie ele chiar si insecte si se straduiau sa nu faca rau la nici una.

Nu cred ca spovedania ar trebui sa se faca dupa "lista de pacate" care in nici un caz nu se rezuma la 300, ci dupa ceea ce constiinta noastra spune, constiinta cu care ar trebui sa comunicam si sa ne asiguram ca este vie..

Pana la urma, daca constiinta ta nu zice nimic pentru faptul ca nu le-ai lasat sa-si faca cuib acolo, intreaba duhovnicul..
Cred ca se pot spovedi si pacatele pentru care nu simtim neaparat parere de rau daca totusi constientizam sau macar ni se spune ca a fost o greseala..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07