Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.04.2012, 17:21:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

o neputinta, un suflet slab, superstitii... Iata ingredientele care alcatuiesc tabloul de aici.
Eu vad treaba mai simplu: important e sa te stresezi mai tare ca il ranesti cu un cuvant pe fratele tau, ca ii spui o vorba nepotrivita, ca ii provoci o durere sufletasca. Intristezi pe acela ptr care Hristos a murit. Oare cati prieteni, vecini, cunoscuti nu am intristat si nu ne-am mai facut mustrari de constiinta?
2. vietuirea animalelor impreuna cu omul face parte din tabloul paradisiac. Datorita starii de pacat, unele animale ne-au devenit dusmani. Altele ne-au ramas in continuare prieteni. Daca am fi mai ingaduitori fata de aceste fiinte necuvantatoare, am vedea ca vietuirea alturi de ele ar deveni o bucurie. Am avea ocazia sa ne bucuram la tot pasul de maretia creatiei lui Dumnezeu. Nu le-am mai ditruge cuiburile ca e rau, ci pentru ca bucuria de a le vedea zilnic, a ne bucura de cantecul lor va fi mai mare

daca ceilalti ziceau ca e rau sa strici cuibul, nu o ziceau din superstitie, ca vezi Doamne cine stie ce blesteme te asteapta, ci ptr ca e un lucru rau sa provoci suferinta cuiva, fie el om, animal, pasare . Nu asta ii invatam pe copiii nostri de mici?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.04.2012, 00:16:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ma bucur sa observ ca initiatoarea topicului este doar un caz izolat iar marea majoritate a userilor crestini(dar si atei) de pe acest forum sunt intr-adevar aureolati de mila si dragoste,in special pt fiinte nevinovate.
Imi pare o cruzime sa omori fiinte care nu-ti aduc niciun prejudiciu sau sa le strici oranduiala: stricatul cuiburilor,starpirea oualelor si a puilor.Nimeni nu spune sa nu te aperi de daunatori insa povestea cuibului de randunele din acest context este aproape un sacrilegiu.

Si mai presus de asta care a fost principalul motiv pt care o pasare nu s-a putut bucura de o scurta existenta lasata de Dumnezeu? Curatenia ferestrelor...fara cuvinte!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.04.2012, 05:26:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Imi amintesc in sat la noi ziceau batranii daca strici cuibul randunicii iti da foc la casa, gaseste ea un pai aprins pe undeva. Am vazut la nepotul meu in Bucuresti randunica avea cuib in baie sus deasupra WC ului, geamul trebuia lasat deschis sa vina la cuib, mult m-am minunat cita rabdare si dragoste pentru aceste gingase pasarele.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.04.2012, 05:55:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Imi amintesc in sat la noi ziceau batranii daca strici cuibul randunicii iti da foc la casa, gaseste ea un pai aprins pe undeva. Am vazut la nepotul meu in Bucuresti randunica avea cuib in baie sus deasupra WC ului, geamul trebuia lasat deschis sa vina la cuib, mult m-am minunat cita rabdare si dragoste pentru aceste gingase pasarele.
Il admir pe acest nepot al dvs,ma bucur nespus cand si ceilalti tolereaza existenta unor vietati nevinovate! Ce frumos!
Cand eram mica faceam eu cuiburi din nuiele, si le puneam in pomii din curte doar-doar le va locui o pasare sa ma bucur de priveliste,dar nu am avut sansa asta( o singura data am avut un cuib de gugustuci pe un raft in spatele casei din Arizona,am fost in extaz,au avut 2 pui care au continuat sa ma viziteze si dupa ce-au parasit cuibul).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.04.2012, 21:21:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Il admir pe acest nepot al dvs,ma bucur nespus cand si ceilalti tolereaza existenta unor vietati nevinovate! Ce frumos!
Cand eram mica faceam eu cuiburi din nuiele, si le puneam in pomii din curte doar-doar le va locui o pasare sa ma bucur de priveliste,dar nu am avut sansa asta( o singura data am avut un cuib de gugustuci pe un raft in spatele casei din Arizona,am fost in extaz,au avut 2 pui care au continuat sa ma viziteze si dupa ce-au parasit cuibul).
M-am mirat si eu cata rabdare la nepotul meu si familia lui sa accepte aceste pasarele cu toata mizeria lor, iti dai seama ca ele erau stapane acolo in baie.Asta a fost acum doi ani acum nu mai stiu daca mai sint acolo.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 22.04.2012 at 21:49:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 23:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 14.08.2010 00:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 23:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07