Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.01.2013, 03:04:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se stie, desigur, ca Panait Istrati a abjurat si chiar s-a intors "vers l'autre flamme". Ramane insa un fapt: timp de ani de zile acest mare altruist a fost pacalit de cei care sustineau ca poti sa-i ajuti pe saraci saracindu-i pe bogati. Si nu e singurul suflet mare, nu e singura minte sprintara care a cazut in plasa sustinatorilor "luptei de clasa". Aceiasi, in fond, cu cei care considera ca impunerea muncii unui om cu 75 la suta e un lucru normal.
Daca unii se pot imbogati saracind pe altii, oare procesul invers, saracii sa traiasca mai bine usurandu-i pe bogatani de putin din ceea ce au in plus, n-ar fi posibil?

Sau cu alte cuvinte, oricat l-ai intinde, cascavalul tot ala e, ca sa fie mai mult intr-o parte, trebuie sa iei din partea cealalta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.01.2013, 03:13:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am vorbit numai de impozitul pe venit. Cota de 75 ù reprezinta numai pe impozitul pe venit, iar alte taxe si contributii sunt alti bani.
Oricum ar fi, e neesential daca fiscul romanesc sau fiscul francez ia mai multi bani.
Ceea ce am vrut sa sublinez si se pare ca se incaptaneaza sa-ti scape, este ca mult mai multi oameni o duc mult mai greu decat Depardieu-cel-impozitat-cu-75% si nu dau nici bir cu fugitii nici nu se grabesc sa linga talpi pentru bani care sunt mult peste un necesar decent.

Citat:
Esential e ca s-a ajuns la absurd cu fiscalitatea, care e MULT mai mare decat in Evul Mediu. Astfel, in Evul Mediu cel mai mare impozit (si singurul, in principiu, platibil in bani) a fost zeciuiala (zakkat-ul) platita Bisericii, bani din care Biserica intretinea multe alte lucruri decat cultul divin (intretinea scolile, de exemplu). Pe vremea fumaritului si vacaritului (apropo, aceste taxe exista si azi bine mersi) o impunere care sa depaseasca 50 la suta era de neconceput.
Asta pe unde era asa "democratic"?
Pai mosierul (majoritatea fiind iobagi) nu-i plateau nimic?
Catre Stat nu plateau nimic?

Sigur erau scoli pe atunci?

Citat:
Gandirea asta de tip comunist e ultimul lucru la care ma asteptam de la tine. Ce e cu haiduceala asta, in care statul e menit sa ia de la bogati si uita sa dea saracilor ? Calculam "de la fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa necesitati", sau ce ?
In schimb, gandirea asta de capitalist hraparet care se crede indreptatit sa stea pe o gramada de bani in timp ce altii mor de foame in jurul lui, ca si cand ar avea un drept divin in acest sens, nu ma mira la tine.

Apropo, iti aduci aminte de o vorba despre bogati si imparatia Cerului, aia cu camila si urechea acului?
Dar stii ce e mai trist?
Ca poti fi si sarac efectiv dar si cu mentalitate pierzatoare de suflet, a bogatului de care se vorbeste in Evanghelie.

Caz in care, s-ar putea sa asisti la urmatorul fenomen: oricat ai sa incerci sa lasi saracia in urma, se va tine scai de tine pe oriunde ai merge.
Iar daca intr-un fel sau altul vei face niste bani, nu vor fi neaparat insotit de binecuvantari ci poate dimpotriva.

Pana la urma, mataluta in ce categorie ai prefera sa dea Doamne Doamne sa te incadrezi?
1. a celor care castiga 10.000euro/an si sunt impozitati doar cu 5%
SAU
2. a celor care castiga 1.000.000 euro/an si sunt impozitati cu 75%?

Vezi si chestiunea cascavalului din postarea de mai sus.

Citat:
Omule, in ce tara traiesti ? Colegi de-ai tai de liceu, de facultate, vechi colegi de serviciu nu au plecat ? In satul soacrei mele (jud Brasov), pentru prima data in istoria cunoscuta nu s-a putut forma ceata colidatorilor de Craciun. Motivul: flacaii sunt plecati, care in Italia, care in Spania, care pe unde au putut (e drept, mai putin in Rusia).
Si tot nu ajungem la treimea extrapolata de tine de la statistica alcatuita adhoc si arbitrar pe spatele forumistilor de aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2013 at 03:23:13.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.01.2013, 12:43:17
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca unii se pot imbogati saracind pe altii, oare procesul invers, saracii sa traiasca mai bine usurandu-i pe bogatani de putin din ceea ce au in plus, n-ar fi posibil?

Sau cu alte cuvinte, oricat l-ai intinde, cascavalul tot ala e, ca sa fie mai mult intr-o parte, trebuie sa iei din partea cealalta.
Nu mi se pare cu rezultate bune nici prima varianta nici a doua. Ne raportam mereu la vecinul, e bogat poate "cotiza", nu are nevoie de atatea (judecam noi cam cat trebuie sa-i furam, impozitam, etc.) in loc sa producem fiecare (si ma refer si la institutii). Cate proiecte care sa atraga bani se deruleaza la noi?...dar de ce sa faca ceilalti/institutia bani?...mai bine sa nu aiba proiecte...sa colaboram ca sa castige altii? Mai bine nu castiga.
De ce sa aiba institutie noastra responsabilitati? Mai bine are alta institutie. Si fenomenul este generalizat.

Cascavalul, cum spui, nu e tot ala...daca este incurajata munca, managementul bun si profitul (nu consumul sa depaseasca productia) atunci si cascavalul se intinde.
Sunt tari fara resurse care stiu sa traiasca foarte bine.

Oricum problema se reduce cred la educatie, grad de constiinta sau corectitudinea oamenilor.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.01.2013, 12:58:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa sa fie in "tara lui Ludovic cel Sfant" ?
Păi cam de când și-au dezgropat regii și le-au profanat mormintele...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.01.2013, 16:29:19
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Poze cu Depardieu fericit:

http://de.rian.ru/photolents/20130107/265277814_5.html
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.01.2013, 16:32:16
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Multi spun ca a plecat pentru impozit.

Dar sa vedem. Daca pleca in Monaco ar fi avut impozit de 0%. In Elvetia se negociaza impozitul pe an direct cu cantonul. In Belgia este de asemenea un impozit mic.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.01.2013, 16:39:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Multi spun ca a plecat pentru impozit.

Dar sa vedem. Daca pleca in Monaco ar fi avut impozit de 0%. In Elvetia se negociaza impozitul pe an direct cu cantonul. In Belgia este de asemenea un impozit mic.
mai contează motivul?
important este că le-a dat idei și alor noștri.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.01.2013, 18:08:04
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu, Alin, cu Istrati nu e vorba de interes pecuniar. Omul acesta nu tinea aproape nimic pentru el. Daruia banii sarmanilor de pretutindeni, din intreaga lume unde putea sa ajunga un mandat postal.
Nu uita ca a fost un mare vagabond, ca citea cu Mihail in original, sub ciupiturile paduchilor, cartile rare ale lumii.
A fost un om daruit fara egal dragostei, prieteniei, cunoasterii adevarului fiintei umane.
Poate ca, dincolo de limbajul lui literar tributar epocii si curentelor, Istrati chiar ar merita mentionat, prin mesajul de dragoste jertfelnica al cartilor si vietii lui personale, la topicul cu literatura ortodoxa. Eu unul chiar o fac acum!
F frumos spus, mi-ai amintit ,intr-adevar ,de adolescenta si de bucuria cu care ii citeam cartile. Era unul din scriitorii mei preferati. Din pacate, aproape il uitasem. Multumesc, Cezar!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin nothing1000 Stiri, actualitati, anunturi 164 26.06.2012 06:51:02
cum si de ce au devenit... victortiti89 Calugarul 5 31.05.2011 22:02:32
Parintele Themi, ateul devenit preot misionar in Africa dianagroza Preotia (Hirotonia) 12 11.03.2011 18:17:41
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18