Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2021, 12:25:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Raspuns la Intrebarea 1.

1. Afirm dupa ce am fost pe la fratii ortodocsi din NIP de cateva ori ca sa particip la sarbatori pentru ca cred in Cuvant, afirm deci iar si iar ca nu este nicio inselare demonica, nici erezie si nici dogma ortodoxa calcata si nici gresala canonica sau altceva rau si nu este vorba de nicio secta. Este ortodoxie si viata ortodoxa curata si sfanta si exemplara chiar daca comunitatea de credinta a fost exclusa din BOR si pare o comunitate izolata. Acelasi raspuns a fost dat de Inalt-Preasfintitul Irineu Pop care se pricepe mai bine ca oricine la dogme si la lucrari ortodoxe ca staret de manastiri si in acelasi timp inalt ierarh indelung scolit care a avut cele mai bune rezultate, deci este un credincios intelept pe care putem sa-l credem ca sigur a stiut ce spune si ce face si ce crede atunci cand a binecuvantat si s-a ingrijit si a lucrat si a afirmat ca NIP nu este erezie si nici secta si ca nu vine de la cel rau ce se intampla acolo si baza pe care si-a intemeiat afirmatiile a fost una solida deoarece a studiat fenomenul NIP 8 ani de zile cu deamanuntul dupa cum afirma in interviul publicat la ziar aceia fiind ca si niste fii Duhovnicesti de-ai lui dar cum s-a ocupat Dumnezeu de ei inca din 1955 a inteles ca nu trebuie sa le poarte de grija caci asa cum s-au descurcat pana acum se pot descurca si pe mai departe.

Nu e vionvat Sfantul Sinod pentru nedreapta judecata din 1993 ci patriarhul Teoctist care a cedat din pricina colaborationismului sau cu regimul comunist, la fel a fost vinovat parintele Cleopa si mai putin Papacioc (care nu i-a osandit pe frati inaintea sf. Sinod desi apoi a declarat minciuni la interviuri puse pe Youtube aparand defapt hotararea Sinodului) care au fost trimisi in recunoastere si au fost vinovati pentru marturisirea lor ce a indreptatit minciuna iar mai tarziu se face vinovat si ierarhul Vasile al Targovistelui de la acea vreme care a crezut in monstruoasa hotarare si nu putea sa-i suporte pe frati din pricina acelei condamnari si bineinteles ca a fost vinovat si Inalt Preasfintitul Irineu care dupa ce a lucrat binele si Adevarul trimis de Arhiepiscopul Hrineanu al Clujului ca sa-si marturiseasca Credinta s-a lasat silnicit de colegii din Sfantul Sinod si s-a lepadat de NIP, numind ascultare de mai mari aceasta lepadare de NIP si netinand seama de faptul ca nu ai de ce sa faci ascultare de neascultarea altora si sa te mai si supui lor cu umilinta maxima ca si cum te-ai pocai si te-ai indrepta de ceva ce nu tu ai gresit. El o fi socotit ca ar face dezbinare in poBOR si ca ar pierde prea usor lucrul pentru care s-a pregatit o viata, ar pierde pastorirea turmei crestin-ortodoxe in conditiile in care Dumnezeu l-a daruit cu mult har si multa putere de munca pentru a fi in slujba lui Dumnezeu si noastra, a poporului roman ortodox. Iar daca Dumnezeu ocroteste NIP de ce ar mai fi nevoie de marturisirea lui pentru ca oamenii sa creada? E trist ca s-a lepadat si mie-mi produce un gust amar cand mi-amintesc de cineva care nu mai marturiseste Adevarul lasand sa triumfe minciuna si nedreptatea pentru o pace vicleana. E ca si cum intrun razboi ai lepada tabra sfintilor ca sa te supui celor ce o ataca pentru a face pace si nedezbinare. Poate ca are dreptate in ceea ce a facut din interes.

Stiu insa ca e voia lui Dumnezeu ca el sa fie mare pastor de suflete si stiu ca l-a iertat Dumnezeu pentru aceasta lepadare de NIP si de lepadarea propriei marturisiri si pentru participarea impreuna cu ierarhul Vasile al Tragovistei, care a murit, la osandirea fratilor ortodocsi de acolo din sfanta cetate. L-a iertat sigur.

A iertat Domnul Hristos si pe parintele Cleopa si pe parintele Papacioc si pe patriarhul Teoctist si pe ierarhul Vasile ajuns in iad ca un antihrist si i-a mantuit, i-a iertat si pe altii care au negat pana la moarte cum a fost parintele Anania care l-a tinut pe Irineu in puscarie ca sa nu cumva sa mai "recidiveze" marturisind Cuvantul si amenintandu-l cu excomunicarea asa cum a vrut sa faca acelasi lucru cu Arhiepiscopul-mitropolit Sofronie Drincec pentru ca a facut o procesiune comuna cu cineva de la catolici sau grecocatolici plimbandu-se impreuna prin Oradea. Acolo nu era un amestec al credintei cu ereticii, a fost o confuzie caci era un demers civic, s-au plimbat prin oras impreuna pentru a da un elan credinciosilor de diferite confesiuni ca sa nu se certe intre ei, insa imediat "canonistii" au interpretat cu rea credinta si au osandit proletar in timp ce ei sunt amestecati cu ciuma rosie, cu legionarii-nazisti, cu lumea si cu masoneria si cu toti ereticii prin sinodul cretan si nu le pasa ca au intrat in hora cea mare a lumii vrand sa-l introneze pe antihrist-ue-ilicitescu-bidon-ecumenism in catedrala mantuirii neamului.

Iarta Dumnezeu mereu iarta insa nimeni nu e dator sa faca ascultare de partea aia rea, de neascultarea de Dumnezeu a mai marilor nostrii ci doar de ascultarea lor de Dumnezeu.

Deci patr. Teoctist si parintii Duhovnici Cleopa, Papacioc si Vasile al Targovistei care au trecut la Domnul au fost iertati de Domnul si s-au mantuit iar pe Irineu il marturiseste Dumnezeu ca pe un mare ierarh care a fost iertat pentru lepadarea facuta si nu-l obliga acum sa marturiseasca daca nu vrea sau nu poate. Nu obliga, nu forteaza si nu silniceste Dumnezeu pe nimeni sa marturiseasca Adevarul Duhului Sfant al Cuvantului iar eu nu-i reprosez nimic, ii multumesc pentru vremurile cand putea marturisi Cuvantul fara frica inaintea oricui.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.11.2022 at 12:03:05.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2021, 14:17:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit @gpalama

In conditiile in care tactica ta e sa persisti in repetarea acelorasi afirmatii batjocoritoare ca sa-mi pierd cumpatul si sa ma scoti din minti atunci nu-ti mai raspund nimic.

La prima abatere pe care o mai faci alunecand in papuris de la un dialog onest care trebuie practicat cu buna credinta, ma opresc din a-ti mai raspunde la ceva caci nu esti dumneata Dumnezeu ca sa-mi dai sentinte definitive si irevocabile si nici duhovnicul meu care sa practice provocarea prin insistenta, mitomanie si repetabilitate ca sa vada cat sunt de umilit si smerit si daca ma pocaiesc cu adevarat cand sustin ca ma lepad de trufie si desfranare si de fapte rele sau sa poata el discerne carui duh dau apa la moara in credinta si in viata mea.

Daca vrei raspunsuri multumeste-te ca un reporter cu raspunsurile primite! Nu te apuca sa-ti bati joc de mine dupa ce-ti dau importanta si-ti raspund ignorand tonele de calomnii si batjocuri cu care ma kkdorisesti. Doar de dragul lui Hristos si al dialogului fratesc nu ma lepad de tine. Dar daca insisti am sa te eliberez de problema si n-am sa-ti mai acord nicio atentie exact asa cum practica unii pe sfinvers, nevrand sa-L ia in seama pe Dumnezeu ignorandu-L complet.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 14:24:37.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2021, 14:51:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Nu recomand cearta, scandalul, judecarea si acuzarea, osindirea, etichetarea!

1. "Mai bine sa-si lege cineva o piatra de gat si sa se arunce in mare decat sa faca rau mai micilor Mei",
2. "Mai bine sa nu se fi nascut decat sa huleasca cineva pe Duhul Sfant Mangaietorul" asta ne spune Domnul Hristos.

Nu vreau sa infricosez pe nimeni dar trebuie sa avem un pic de respect daca vrem sa dialogam pe tema asta. Nu poti sa-ti permiti sa ranesti si sa umblii si sa tot redeschizi rani si sa tot lovesti in ele. Trebuie sa cauti ceea ce cauti cu buna credinta si nu cu viclenie, procesomanie si desfranare ascunsa alergand dupa idoli.

@gpalama, nu-ti mai raspund pana nu dovedesti ca am cui raspunde. Cat timp ma faci pe orice fir de discutie si la fiecare postare in fel si chip nu socotesc ca esti vrednic de o discutie deschisa, onesta ci cred ca nu faci altceva decat aplici un plan de bataie viclean ca sa ma scoti din minti si sa ma demonstrezi gresit si apoi sa sustii ca etichetele tale s-au bazat pe cunoasterea Duhului si a teologiei caci tu esti un fel de prooroc cu o vedere duhovniceasca si stii intotdeauna ce spui.

Daca vrei sa-ti mai raspund te rog sa te comporti politicos si sa-mi acorzi respectul cuvenit oricarui cetatean roman si oricarui om si sa te abtii de la a mai face afirmatii si atacuri la persoana despre mine sau despre fratii din NIP.

Tu nu intrebi, tu vrei sa distrugi prin repetare intrebarilor pe care le tot repeti sustinand ca nu ti s-a raspuns la ele in timp ce ma batjocuresti in fel si chip. Discuta in felul asta miselesc cu cine vrei ca eu m-am cam saturat.

Hotareste-te daca vrei sa-ti mai raspund si daca da atunci da-ti seama daca-ti poti infrana limba de la a mai rani pe cineva ca orbul care nimereste (cu cutitul) Braila lasand in urma lui numai cadavre duhovnicesti si mult durere.

Esti in stare de un dialog serios si onest?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2021, 15:30:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Erezel, unde scrie in sfintii Parinti despre cele 7 trambite?

Unde zic sfintii.

Si grecii si rusii au aceleasi trambite?

Cine a produs elucubratiile astea despre "trambitele romanesti"..

Toata informatia asta sectara pe care o produci de unde apare ca debitatie apocaliptica inafara bisericii?

A zis Biserica asa ceva?

Daca Biserica nu a zis, care eretic a produs ereziile astea?


Cele 7 trambite sectare ale apocalipsei.

Apropo. Vezi ca penticostalii au trambitele lor. Si baptistii si adventistii au si ei un set de trambite. Tot sectare.

Astia din No Ierusalim a primit un set dedicat de trompete apocaliptice??

Sau vanta toate trompetele sectare apocaliptice impreuna?

Si ce trompetesc, sectarismul final?

Vezi tu Biserica are deja sfinti mari care au vorbit despre apocalipsa Lavrentie al Cernigovului Cuviosul Paisie. Oameni intteegi la minte in calendar.

Nu are nevoie de demonizati precum baba Vanga care in posedare sibstare de neconstienta (neharixa) vorbea diabolul prin ea. veronica si restul demonizatiloe vorbesc in stare de inconstienta.

Trompetele.din secta noului ierusalim, gramada de nebuni adunata acolo este ce a zis Hrisros ca la.sfarsit multi sw voe eidixa si vor zice ca "eu sunt aici". Si tot Hristos a zis nu va duceti dupa nebuni si trompete.

Glasul Bisericii e in sfinti nu in trompetele demonizate.

Tu intelegi ca pe tine te tamaiaza satana cand scrii? Ca esti produsul satanei? Ca scrii sub "inspiratie satanica"?

Tu chiar nu intelegi nimic din Biserica?

Ca tot ce zici trebuie sa repeti din ce zice Biserica?

Trompetele tale.sunt inafara Bisericii sunt vorbele sevtare ale sotilor Zidaru, demonizati ca si veronica si compania.

Vrobesti ca un protrstant nunca unnorrodox. Cum poti sa dii orrodox cand arhumentele.tale sunt sectare lrotrstante.

Cand repeti arhumentaria protestanta pe un forum ortodoz cum poti spune ca esti orrodox?

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 15:40:50.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2021, 15:45:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
1. "Mai bine sa-si lege cineva o piatra de gat si sa se arunce in mare decat sa faca rau mai micilor Mei",
2. "Mai bine sa nu se fi nascut decat sa huleasca cineva pe Duhul Sfant Mangaietorul" asta ne spune Domnul Hristos.

Nu vreau sa infricosez pe nimeni dar trebuie sa avem un pic de respect daca vrem sa dialogam pe tema asta. Nu poti sa-ti permiti sa ranesti si sa umblii si sa tot redeschizi rani si sa tot lovesti in ele. Trebuie sa cauti ceea ce cauti cu buna credinta si nu cu viclenie, procesomanie si desfranare ascunsa alergand dupa idoli.

@gpalama, nu-ti mai raspund pana nu dovedesti ca am cui raspunde. Cat timp ma faci pe orice fir de discutie si la fiecare postare in fel si chip nu socotesc ca esti vrednic de o discutie deschisa, onesta ci cred ca nu faci altceva decat aplici un plan de bataie viclean ca sa ma scoti din minti si sa ma demonstrezi gresit si apoi sa sustii ca etichetele tale s-au bazat pe cunoasterea Duhului si a teologiei caci tu esti un fel de prooroc cu o vedere duhovniceasca si stii intotdeauna ce spui.

Daca vrei sa-ti mai raspund te rog sa te comporti politicos si sa-mi acorzi respectul cuvenit oricarui cetatean roman si oricarui om si sa te abtii de la a mai face afirmatii si atacuri la persoana despre mine sau despre fratii din NIP.
Acum hai sa o luam punctual.

Deci NIP sunt fratii tai. Deci esti in NIP in secta cindamnata de BOR.

"Pui de satana si naparca careninconjurati pamantul sa aduceti rod Gheenei. Nici voi nu va mantuiri si impiedicati si pe altii"

Pui de eretici care fugi sa raspandesti semintele ereziei peste tor pe.unde poti.
Duhul satanic protrstatn este cel care te da de gol care se simte de la.o posta. Fara sa stiu vine esti s-a vazut cum esti din argumentsrie din dujul.satanic sectar care lucreazain tine.

Lucrarea ta este neascultarea si erezia.

Nici macar o data nu ai vorbit de asculatarea de Biserixa ci din contra ai vorbit despre "neascultarea de biserixa si ascultarea de lucrarea sectara a NIP".

Asa zic si sectarii ca tine sa nu asculti de biserica.

Asa a scos diabolul pe adam in rai ca pe tine prin neasviltare de biserixa...

Nimic nu zici bun si tot ce zici e stricat.

Tot ce spui este sectarism ieftin.

Esti identic cu orice penticostl baptist so adventist.

Daca ai avea studii teolofice ai vedea ca diferenta intre tine si protrstanti sectari este zero.

Esti in linia sectaro-protrstanra. Penrru ca nu asculti de Biserica, ti-ai inventat tu dogma ta si hulesti Biserixa. Ai zis in alt post ca trebuie ascultat de "textul sectar numit Cuvantul lui Dumnezeu" mai mult dcat de Biserixa...

Biserixa estein fspt Glasul lui Dumnezej care este in Biserixa nu in sectele de care te-ai lipit.

Tu nu ai raspuns la nimic pana acum. Pentru ca nunpoti sa raspunzi. Nu ai raspuns la nimic pentru ca tot ce spui este incompatibil cu ce spune Biserixa.

Ti-am zis si eu si AlinB si Igor - suntem 3 teologi ai Bisericii care mai stim putin cu ce se mananca dogma Bisrricii.

Si de fiecare data nu te-a ibteresat te-ai victimizat si ai ebitat oeice raspuns direcr la inttebare.

Citeste-ti posturile.

Tot ce spui este COMPLET INAFARA BISERICII.

Este sectarism de cea mai joasa speta.

Nu te mai indreprati cifa asciltare de Biserixa si te indreapta.

Bisrrica iti cere si iti spune sa te indrepti

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 15:58:00.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2021, 16:10:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@MOROCO

Hai sa iti explic detaliat EREZIA SI ABORDAREA TA ERETICA.

1. Tot ce ai scris pe forum NU APARTINE BISERICII..

2. Vorbesti doar despre NIP, despre profetiile NIP, despre veronica, despre tot ce este acolo.

3. Nu mentionezi nimic despre pozitia Bisericii

4. Nu ai folosit dogma Bisericii

5. Nu ai facut nici o referinta la ce spune Biserica despre subiect.


6. Singurul lucru pe care il spui ESTE DESPRE NIP

Este o obsesie a ta, ai ajuns intr-o obsesie in care tu nu mai stii decat NIP.

Restul cu BOR este vrajheala doar ca material pentru a-ti sprijini.

De fapt tu esti un membru activ NIP si incerci sa te lipesti de BOR declarativ....


7. Citeste-ti posturile. Nu EXISTA NICI URMA DE BOR - DOGMA, PARERE, POZITIE.

Posturile tale NU AU NIMIC, NU AU NICI UN CONTINUT DIN BOR.


8. Pozitiile tale sunt ANTIGONICE celor ALE BOR.

Pe toate directiile - dogma, lucrare, pozitionare, ascultare.

Tu ai deplin o pozitie faptica ANTI-BOR. Nu asculti de Bor, nu iti convine dogma Bor, Bor a gresit cu NIP, Bor a gresit peste tot unde nu iti convine tie, Bor nu este buna de nimic, dar e buna in mare generic...

Pe scurt nu dai 2 bani pe Bor, dar iti amintesti de Bor cand citesti textele tale sectare..

9. Tot ce vorbesti despre despre TEXTUL TAU SECTAR. Doar atat vorbesti si scoti pe forum. Doar despre textul tau sectar, despre trompetele si aberatiile de acolo.

10. Esti deja in lumea ta, in lumea ta sectara, doar in textul tau sectar, si nimic din BOR nu mai este cu tine...

@Moroco - esti intr-o cu totul alta lume decat BOR - vezi continutul mesajelor tale. Esti intr-o halucinatie sectara din care nu poti iesi. Ai luat un drog, un duh sectar si nu poti scapa de el...

Tot ce spui este NIP, NIP, NIP si NIP este bine cu BOR, BOR e rau cu NIP... un discurs afon despre NIP si BOR. Doar atat poti sa scoti

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 16:35:19.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2021, 16:37:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Erezel, unde scrie in sfintii Parinti despre cele 7 trambite?
Erezel? Nu dovedesti ca vrei sa stam de vorba, sa dialogam. Esti procesoman si nu vrei decat sa provoci si sa te certi. Esti copil? Ma sacai si ma poreclesti ca sa ma provoci? Cati ani ai? Desi te-am avertizat continui sa-ti bati joc. Sa-ti raspunda erezel la intrebari. Daca cu mine vorbesti vezi ca am alt nickname domnule stupizel.
Citat:
Unde zic sfintii.
Daca-i fi urmarit macar odata vreo liturghie pe Trinitas de la catedrala Patriarhala ai fi auzit unde zic sfintii de Trambite! Cauta domnule teolog cara n-aveti habar de scripturi acolo unde sf. Ap. Pavel vorbeste ce se va intampla la sfarsit cand in glas de Trambite vom fi rapiti in nori si asa vom fi impreuna cu Domnul.

Citat:
Si grecii si rusii au aceleasi trambite?
Astea-s si-s 7 deci si ei au aceleasi trambite.

Citat:
Cine a produs elucubratiile astea despre "trambitele romanesti"..
Credinta lor, minunile lor, viata lor exemplara, lupta lor cu regimul comunist de trista amintire, prezenta Domnului in mod evident impreuna cu ei, faptele lor si marturisirile si scrierile lor. Ai orbul gainilor? In oastea Domnului au activat sute de mii de oameni, la Maglavit a mers toata Romania si multi au crezut si s-au vindecat, de arsenie Boca sau Nil Dorobantu nu ma vorbesc cate minuni au fost marturisite si cate proorocii care s-au implinit. Ai vazut picturile de la Draganescu? De par. Ioan Iovan si de Maica Veronica care a facut puscarie pentru Hristos si de vedeniile ei nu mai vorbesc. De Maica Virginia si de NIP nu mai vorbesc, pai cartile lor sunt Cuvantul lui Dumnezeu pentru prezent. Asta inseamna sa fi Trambita, te vede si te stie o lume intreaga si-ti aude glasul ceresc. Prin tine sufla Dumnezeu lucrarile sale de la sfarsit de timp. Unde ai mai vazut asa ceva la rusi sau la greci? De aia sunt romanesti pentru ca Dumnezeu a ales Romania ca si tara a lui imediat ce a fost alungat din Israel prin rastignire. E tara pe care Tatal a tocmit-o de la popoarele daco-romanice pentru a fi tara stralucirii unde Domnul isi va avea scaunul de Domnie si va carmui toate popoarele prin Cuvantul Sau.

Citat:
Toata informatia asta sectara pe care o produci de unde apare ca debitatie apocaliptica inafara bisericii?
Unde sa apara daca BOR a exclus NIP? Sunt in adevarata Orttodoxie toate cele 7 Trambite caci n-au facut compromisuri si nu pot fi acuzate de colaborationism cu regimul comunist.I-au acuzat de sectarism tocmai cei ce au fost colaboratori cu vechiul regim. Fiind incomozi pentru regim le-a facut pe plac iar dupa caderea regimului s-au temut de reclama negativa daca ar sustine ca e vorba de ortodocsi, au acoperit sa nu se stie exact ca si catolicii care nu au facut publice mesajele de la Fatima sau din alte parti.
Citat:
A zis Biserica asa ceva?
Ei sunt ortodocsi din BOR fara pata, fara sa fi cedat regimului, ortodocsi exemplari, ei au fost alesi de Dumnezeu si nu s-au ales singuri. Au marturisit ce au auzit si ce au vazut si minunile si implinirile proorocirilor s-au dovedit ADEVARATE. Prin ei a marturisit insasi BOR-ortodoxia inaintea intregii lumi.

Citat:
Daca Biserica nu a zis, care eretic a produs ereziile astea?
Ei sunt biserica ortodoxa a secolului trecut, ei sunt sfintii care au marturisit si au trambitat si mesajele lor si astazi sunt valabile! Deci biserica a zis prin gura lor iar Cuvantul marturiseste Adevarul de 65 de ani neintrerupt asa ca nu te poti lega de proorocia in somn profund facuta prin sf. Virgina suflata de Dumnezeu ca printro Trambita caci Cuvantul este auzit si scris de la Dumnezeu si astazi exact ca pe vremea lui Moise sau David!

Citat:
Cele 7 trambite sectare ale apocalipsei.
Nu pricepi ca toate Trambitele au fost oameni exemplari din BOR toata viata lor? Ei ne-au pazit de lume si de secte prin mesajele lor.
Citat:
Apropo. Vezi ca penticostalii au trambitele lor. Si baptistii si adventistii au si ei un set de trambite. Tot sectare.
Ale noastre sunt dovedite prin minuni si prin Cuvant si prin proorocii implinite.

Citat:
Astia din No Ierusalim a primit un set dedicat de trompete apocaliptice??
In felul asta n-are sens sa-mi mai bat capul sa-ti raspund. Esti rau intentionat si batjocoritor.
Citat:
Sau vanta toate trompetele sectare apocaliptice impreuna?

Si ce trompetesc, sectarismul final?
Glume proaste de teolog raspopit ce are orbul gainilor. N-am ce sa-ti raspund.

Citat:
Vezi tu Biserica are deja sfinti mari care au vorbit despre apocalipsa Lavrentie al Cernigovului Cuviosul Paisie. Oameni intteegi la minte in calendar.
Despre cei ce parasesc Cetatea Noului Ierusalim de la pucioasa, gradina intalnirii si Romania gradina Maicii Domnului vorbea sf. Lavrentie. Tu habar n-ai si nu pricepi nimic. Bine ca ai amintit. Noteaza, conform lui Lavrentie, antihristul creste in cel din NIP care paraseste lucrarea intorcandu-se in lume si crezand ca BOR sau altii o sa-l indreptateasca inaintea lui Hristos respectiv e vorba despre ortodocsii din BOR cei ce parasesc Romania si se duc la alte culte crestine. Dupa ce pleaca lovesc indarat si devin niste oameni chinuiti care nu-si mai gasesc linistea.

Citat:
Nu are nevoie de demonizati precum baba Vanga care in posedare sibstare de neconstienta (neharixa) vorbea diabolul prin ea. veronica si restul demonizatiloe vorbesc in stare de inconstienta.
Prin Trambita a grait Dumnezeu si nu diavolul. Sigur ca exista demonizati, vezi demonizatii din Gadara dar aceia vorbesc cu totul si cu totul altceva si nu fac minuni si nu scriu carti duhovnicesti si nu respecta poruncile Domnului.

Citat:
Trompetele.din secta noului ierusalim, gramada de nebuni adunata acolo este ce a zis Hrisros ca la.sfarsit multi sw voe eidixa si vor zice ca "eu sunt aici". Si tot Hristos a zis nu va duceti dupa nebuni si trompete.
N-are rost sa mai discutam!!! Esti provocator si rau. Nu mai discut. E ultima data cand mai iti raspund fiindca n-am de ce sa-mi fac pacate nevrand sa vad ca n-am cui vorbi. Omul e prea tampitel si are orbul gainilor si neaga evidenta ca s-o tina pe a lui. Nu a fost si nu e niciunul nebun din cele 7 Trambite. Sunt oameni-ingeri-calugari cu vieti martirice exemplare, incoruptibile.
Citat:
Glasul Bisericii e in sfinti nu in trompetele demonizate.
Glasul Bisericii e in sfinti dar si in Trambitele apocaliptice asa cum este scris la Apocalipsa. Daca tu nu vrei sa crezi tu te dovedesti demonizat caci calci peste lucrarile lui Dumnezeu de la sfarsit de timp.
Citat:
Tu intelegi ca pe tine te tamaiaza satana cand scrii? Ca esti produsul satanei? Ca scrii sub "inspiratie satanica"?
Eu vorbesc stiind ce vorbesc stiind ce spun, stiind si Crezand Adevarului de la Dumnezeu pe cand tu osandesti ca si prostul ce are orbul gainii si loveste cu cutitul in Ortodoxie crezand ca o apara. Esti in tabara prostilor ce lupta impotriva lui Dumnezeu. Eu sunt in ascultarea de Dumnezeu din BOR iar tu esti in neascultarea de Dumnezeu din BOR, eu sunt in credinta iar tu in necredinta.

Citat:
Tu chiar nu intelegi nimic din Biserica?
Inteleg ca sunt unii refractari, prosti si indaratnici care trebuie rabdati si acceptati asa cum sunt ca nu ai cum sa-i fortezi sa creada daca nu vor.

Din felul in care dialoghezei sa vede ca defapt nu vrei sa dialoghezi ci sa lovesti si sa batjocuresti provocandu-ma sa ma razbun. N-am s-o fac si nici n-am sa-ti mai raspund la provocari pentru ca nu cauti si nu intrebi ci te lupti ca prostul contra lui Dumnezeu. Cand vei dovedi ca te sti comporta pe un forum ortodox asa cum se cuvine incat sa nu mai batjocuresti mai discutam, pana atunci vorbesti singur!

Orbul din tine afirma ca vede si ca a vazut, surdul ca aude si a auzit, prostul ca stie si a invatat, iar nebunul ca lupta pentru ortodoxie sau cu duhul rau nestiind ca merge sa dea cu capul in stalpi. Cele 7 Trambite sunt si 7 Stalpi ai dreptei Credinte!

Cine da cu capul, cu hula sau cu piciorul ii va fi foarte greu candva. De aceea ma opresc eu daca nu vrei sa stii ce faci ca sa nu-ti periclitez mantuirea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 16:43:52.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2021, 16:45:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca-i fi urmarit macar odata vreo liturghie pe Trinitas de la catedrala Patriarhala ai fi auzit unde zic sfintii de Trambite! Cauta domnule teolog cara n-aveti habar de scripturi acolo unde sf. Ap. Pavel vorbeste ce se va intampla la sfarsit cand in glas de Trambite vom fi rapiti in nori si asa vom fi impreuna cu Domnul.


Orbul din tine afirma ca vede si ca a vazut, surdul ca aude si a auzit, prostul ca stie si a invatat, iar nebunul ca lupta pentru ortodoxie sau cu duhul rau nestiind ca merge sa dea cu capul in stalpi. Cele 7 Trambite sunt si 7 Stalpi ai dreptei Credinte!
Ascult des liturghia la Trinitas. Poate mai inteleg si ceva din ea fata de tine.
Din nefericire pentru tine trambitele nu sunt trompetele sectare fabricate de duhuri necurate....


Anatema sa fii Moroco pentru HULIRE A CREDINTEI !!!

Anatema sa fiii pentru schimbarea dogmei si pentru numirea ereziei Stalp al Credintei !!!

Anatema sa ii pentru negarea stalpilor credintei - DOGMA ORTODOXA a sfintilor parinti si pentru INLOCUIREA ACESTEIA CU trompetele sectare ale Noului Ierusalim.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 16:50:40.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2021, 16:51:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit @gpalama

Ai trecut la blesteme? Sa te ierte Dumnezeu. Eu sunt vinovat. Ai grija de tine ca ti se vor intoarce in capul tau. Doamne iarta-l si nu i le scrie. Ti-am dovedit ca nu stii decat sa te certi?

Vezi ca daca mai raspunzi sa stii ca vorbesti singur. Am incetat dialogul fiindca unde nu e nici Dumnezeu nu cere! Nu ma mai obosesc citindu-ti textele fara sens.

Cine blesteama si anatemizeaza pe el insusi se blesteama si se anatemizeaza. Mergi degraba la spovedanie si marturiseste cum ai aparat tu ortodoxia de ortodocsi si de Trambitele Domnului.

Eu te-as ierta, dar nu-ti ceri iertare. Asa ca doar ma rog sa fii iertat. Ei vezi de asta m-am temut insa fiecare pasare pe limba ei piere si se dovedeste ce duh are in el.

"Voi binecuvantati pe cei ce va blastama si faceti bine celor ce va fac rau"

Te iert si am incetat discutia cu tine fiind mi-e clar ca esti bolnav.

Sa fii binecuvantat!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 16:59:26.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2021, 16:56:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cat timp hulesti credinta, am sa vorbesc.

Tot ce spui este hula si hulire a credintei....

Cat timp vii cu un aplomb sectar ca tu esti in BOR dar esti in NIP si nu te intereseaza BOR si BOR e bun dar NIP e si mai bun si BOR e rau dar NIP e bun pentru ca este in BOR.... cu vrajeli sectare o sa mentin acelasi discurs si ton...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare