Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2013, 11:42:41
ma4ius ma4ius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2013
Mesaje: 2
Implicit poate sa ma ia o manastire ?

Doamne ajuta!
Eu sunt o persoana total singura si foarte bolnava (sunt practic mut, iar in ultima perioada am inceput sa am spasme si convulsii, din motive cerebrale). Viata in lume a devenit un cosmar (momentan am un job, dar nu stiu cat o sa-l mai pot duce). Presimt ca nu mai am mult de trait, iar ultima mea dorinta e sa mor la manastire.
Cunoaste cineva o manastire dispusa sa ma "infieze" ? Mie mi-e greu sa-mi gasesc singur, din cauza ca nu pot vorbi. Mentionez ca sunt o persoana cuminte si linistita, asa ca m-as acomoda usor la viata de manastire, si n-as crea probleme nimanui. Mersi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2013, 12:23:39
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ma4ius Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Eu sunt o persoana total singura si foarte bolnava (sunt practic mut, iar in ultima perioada am inceput sa am spasme si convulsii, din motive cerebrale). Viata in lume a devenit un cosmar (momentan am un job, dar nu stiu cat o sa-l mai pot duce). Presimt ca nu mai am mult de trait, iar ultima mea dorinta e sa mor la manastire.
Cunoaste cineva o manastire dispusa sa ma "infieze" ? Mie mi-e greu sa-mi gasesc singur, din cauza ca nu pot vorbi. Mentionez ca sunt o persoana cuminte si linistita, asa ca m-as acomoda usor la viata de manastire, si n-as crea probleme nimanui. Mersi!
Manastirea nu este un spital.Te duci acolo ca sa il cauti pe Dumnezeu,insa in acelasi timp trebuie sa te integrezi in viata manastirii,sa fii dispus sa faci muncile de acolo.Poti sa te duci la mastire pentru rugaciuni,sau pentru un sfat,dar sa vrei sa mori la manastire ?! Acolo se traieste pentru Hristos ,nu se moare....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2013, 12:39:14
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Manastirea nu este un spital.Te duci acolo ca sa il cauti pe Dumnezeu,insa in acelasi timp trebuie sa te integrezi in viata manastirii,sa fii dispus sa faci muncile de acolo.Poti sa te duci la mastire pentru rugaciuni,sau pentru un sfat,dar sa vrei sa mori la manastire ?! Acolo se traieste pentru Hristos ,nu se moare....
iar cei care sunt bolnavi si nu pot munci ce fac? spitalele nu ii tin decat temporar pt tratament si doar daca ai bani, centre speciale de ingrijire nu avem , asistenta sociala nu avem . cam dur mesajul dvs
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2013, 12:43:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Manastirea nu este un spital.
Atunci ce-o fi, frate?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2013, 12:49:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ma4ius Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Eu sunt o persoana total singura si foarte bolnava (sunt practic mut, iar in ultima perioada am inceput sa am spasme si convulsii, din motive cerebrale). Viata in lume a devenit un cosmar (momentan am un job, dar nu stiu cat o sa-l mai pot duce). Presimt ca nu mai am mult de trait, iar ultima mea dorinta e sa mor la manastire.
Cunoaste cineva o manastire dispusa sa ma "infieze" ? Mie mi-e greu sa-mi gasesc singur, din cauza ca nu pot vorbi. Mentionez ca sunt o persoana cuminte si linistita, asa ca m-as acomoda usor la viata de manastire, si n-as crea probleme nimanui. Mersi!
Aș vrea să vă pot ajuta și poate chiar am s-o fac, în vreun fel... Mai vorbim.
Deocamdată, dacă vă stă în putere, fizic, vă încurajez să mergeți și să vorbiți direct acolo, la mănăstire. Veți găsi o cale de comunicare, precum ați mai găsit de când tot conviețuiți cu guralivii...:)
Mergeți și întrebați! Cereți și sfatul și binecuvântarea duhovnicului.
Ce poate fi mai folositor și mai bineplăcut Domnului, decât să vă luați inima pe sus, cu nădejde și voioșie, și să bateți la o poartă, două dintre cele sfinte. Apoi veți mai vedea, în funcție de răspunsul concret (iar nu așa, din închipuiri deșarte care vă perpelesc și vă storc de vlagă.)
Iar pe noi să ne iertați, că suntem proști și nesimțitori, tot oameni din popor.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2013, 12:53:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

puteti trimite mailuri sau scrisori la manastiri, si nu numai, vorbiti cu preotul dvs, prin mail sau prin notite sa va indrume.

Doamne ajuta!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2013, 13:59:11
ma4ius ma4ius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2013
Mesaje: 2
Implicit .

Mersi mult pentru raspunsurile voastre blande, linistitoare si incurajatoare. Conteaza enorm (mai ales la sanatatea mea).

O sa incerc sa aplic sfaturile voastre. Mi se par bune. Eu momentan inca am un job, si cu sanatatea inca o mai pot duce, sper, cu ajutorul lui Dumnezeu, dar vreau sa rezolv problema cu manastirea acum, cat inca am o viata cat de cat ok, nu cand oi ajunge pe drumuri, Doamne fereste!

Iar la manastire nu consider ca ma duc ca la "spital". Ci pur si simplu consider ca mi se potriveste, pentru ca sunt o persoana foarte linistita, si ce mi se spune sa fac, exact aia fac. Si aici la mine acasa ma rog, dar parca e mai frumos si mai "real" sa faci asta intr-o manastire. Eu cred ca Dumnezeu se bucura mai mult atunci cand cineva isi savarseste viata in manastire, intr-o comunitate, avand o randuiala in viata, decat sa moara singur, ca un salbatic, fara o lumanare la cap si fara nimeni langa el.

Si mai e ceva: poate ca din momentul in care o sa fiu la o manastire, o sa mi se imbunatateasca vizibil sanatatea. Cine stie! Tainele Domnului!

Mersi mult inca o data! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2013, 14:10:05
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Cred ca daca vrei sa fii calugar,pur si simplu mergi la mai multe manastiri,si acolo iti spui dorinta.Vei afla astfel care sunt conditiile,si care manastire e dispusa sa te accepte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2013, 14:18:32
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

mesaj sters
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde