Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.09.2016, 22:32:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai eu stau la loc caldut, am tot cunostinte ortodoxe si e cumva ok. Dar ma mai lovesc din cand in cand si de necredinciosi si am senzatia ca aterizez in jungla darwiniana.(E de-a dreptul firoros. Brr! ) Si de aceea ma mai uit si pe forumurile de pagani. :)
Incercati sa nu luati in seama rautatile, cinismul sau cruzimea unor indivizi!

Din pacate pe lume exista si astfel de indivizi, dar trebuie sa incercati sa nu va afecteze ce spun acestia, deoarece daca atata i duce mintea, atata spun!

In privinta temerilor legate de posibile probleme de sanatate care ar putea aparea, incercati sa consultati si un doctor- de multe ori un potential risc in privinta sanatatii, depistat din timp, poate fi tratat si vindecat.

Iar din punct de vedere moral si sufletesc, in primul rand sa aveti incredere in Dumnezeu si sa va rugati, dar si in sprijinul celor din jur, apropiati de dumneavoastra (familie, parinti, rude, prieteni, etc).

Sa va ajute Dumnezeu si sa aveti taria sa treceti peste orice incercare a vietii, si multa sanatate!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.09.2016, 22:44:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai eu stau la loc caldut, am tot cunostinte ortodoxe si e cumva ok. Dar ma mai lovesc din cand in cand si de necredinciosi si am senzatia ca aterizez in jungla darwiniana.(E de-a dreptul firoros. Brr! ) Si de aceea ma mai uit si pe forumurile de pagani. :)
Pai cam asa si este. Daca nu il ai pe Dumnezeu, il ai pe Darwin ca dumnezeu.

In orice caz, cu Dumnezeu sau fara trebuie sa intelegi care e adevarata dimensiuni a cuvantului "iubire" in lumea actuala.

De cele mai multe ori inseamna "am nevoie sa-mi dai ..." rareori "as putea sa-ti daruiesc", in cele mai fericite cazuri "as putea sa-ti daruiesc ...daca imi dai..".

Si pe teritoriul asta din pacate nici credinta nu face o separatie clara decat cel mult pe nivelul piramidei lui Maslow la care se afla "imi dai" si "iti dau".

Chiar si asa, lucrurile ar putea fi ok atat timp cat oameni cu atuuri modeste au pretentii modeste, insa in general lucrurile stau exact invers, la atuuri modeste asteptarile sunt destul de mari, de aici neimpliniri, frustrari, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.09.2016 at 22:50:11.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.09.2016, 22:45:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Incercati sa nu luati in seama rautatile, cinismul sau cruzimea unor indivizi!

Din pacate pe lume exista si astfel de indivizi, dar trebuie sa incercati sa nu va afecteze ce spun acestia, deoarece daca atata i duce mintea, atata spun!

In privinta temerilor legate de posibile probleme de sanatate care ar putea aparea, incercati sa consultati si un doctor- de multe ori un potential risc in privinta sanatatii, depistat din timp, poate fi tratat si vindecat.

Iar din punct de vedere moral si sufletesc, in primul rand sa aveti incredere in Dumnezeu si sa va rugati, dar si in sprijinul celor din jur, apropiati de dumneavoastra (familie, parinti, rude, prieteni, etc).

Sa va ajute Dumnezeu si sa aveti taria sa treceti peste orice incercare a vietii, si multa sanatate!
Mai Florinele, sa te ajute si pe tine sa pricepi ca morala care ti-o cere Biserica nu e negociabila.

Ma rog, putem accepta ca oameni, ca avem slabiciuni care o incalca, dar de aici si pana la a le face propaganda ca fiind ceva bun, normal, etc. e cale lunga.

Si stii la ce ma refer.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.09.2016, 23:46:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cam asa si este. Daca nu il ai pe Dumnezeu, il ai pe Darwin ca dumnezeu.
Aha!
Culmea discernamantului (alias Alin teologu) ne ofera, in sfarsit, cheia enigmei: cine-i dracu?
Ce nu ne-au spus Hristos si monahii cei imbunatatiti ne spune, iata, forumistu lu peste zis culmea discernamantului.
Cine sa fie domle, dracu? Aflam ca nimeni altu decat .... biologul Darwin.
Acum stim de cine sa ne ferim!....:))))))))

P.S. Sau nu?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.09.2016, 23:49:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca sa citez un clasic (inca) in viata forumului:

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intelegi prost.
Ca de obicei...:)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.09.2016, 00:46:33
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Lasa citatele, mai bine repeta cine ziceai matale ca e dracu: fratele nostru omul numit Darwin, nu? (ca sa citam un clasic inca in viata, cica...)
Teologule!....:)))))))))
Bravos crestine! Asa mergi tu la Liturghie, neamule?.......:))))
Culmea intelepciunii, supremul si alea alea, taman ala care zice ca distinge binele de rau!.....:)))))))
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.09.2016, 00:50:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Sper, amice, ca n-o sa ma plictisesti acuma sa facem inferente, din alea logice, cum iti plac matale.
Nu poti sa te ascunzi dupa o premisa a carei lucratura o stie toata crestinatatea si pe care ai invocat-o, tu insuti, de atatea ori.....:)))))

P.S. Mai bine zi ceva cu femeia, on-topic: de exemplu, cand i-ai sarutat ultima data manusita, fruntea, pantofiorul, ceva...:))))))))
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.09.2016, 01:52:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din acelasi:

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intelege cum te-oi pricepe si cum te-o lumina Bunul Dumnezeu!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.09.2016, 03:29:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai stii cum este, dupa cerere si oferta.
Daca femeia din biserica desi credincioasa foarte chipurile te ia si necredincios, apai ce sa te mai obosesti?

E mai usor sa fii dragut, romantic, nitel atent inainte de casatorie decat credincios o viata.

P'orma si femeia, are si ea nevoi mai putin ortodoxe si vrea si ea unul asa mai de viata, nu cineva care sa stea mai mult cu psaltirea in mana.
Uite asta imi place la tine: postezi astfel de pseudocugetari, astfel de socoteli fade ale nu stiu caror indivizi si individe si te socoti, probabil, un intelept.
Ma intreb cam ce satisfactie trebuie sa simti cand reversi mizeriile astea plicticoase. Si cum de iti trec ele prin minte.... Ce rost pot avea ele, de le tot desfasori, nu prea pricep. In fine...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.09.2016, 03:39:56
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

In orice caz, cu Dumnezeu sau fara trebuie sa intelegi care e adevarata dimensiuni a cuvantului "iubire" in lumea actuala.
Si cine poate sa inteleaga astfel? Ca intr-un fel intelegi cu Dumnezeu si altfel intelegi fara Dumnezeu.
Si inca, sa intelegi tocmai iubirea fara Dumnezeu... Asta nu cred ca se poate sau, in orice caz, poate duce exact la intelegerea pe care o descrii in continuarea postarii.

Si iarasi ma intreb cu mahnire si cu iritare (ca ai scris de sute de ori pe acelasi ton cinic si dezamagitor): ce tot descrii toate urateniile care se pot gasi la unii oameni si faci din ele o lege universala pentru lumea asta mare?
Cine ti-a spus tie ca oamenii iubesc cum iti trece tie prin cap?
De unde stii tu ca toti muritorii sunt plictisiti, dezamagiti si scarbiti in iubire?

Ei bine, ai putea sa iti dai seama ca sunt, slava Domnului, multime de barbati si femei care chiar invata sa iubeasca, iubind deja in fel si chip. Si sa scrii despre asta, cu bucurie.
Ai putea sa realizezi ca sunt, slava Domnului, multime de copii care iubesc si care sunt iubiti. Si sa scrii cu bucurie despre asta.
Dar tu alegi, constant, sa scrii cat de dezamagitori sunt oamenii in iubire, cat de raspandita e cutare sau cutare insuficienta... Ce nevoie vei fi avind sa faci asta? La ce o folosi?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie