Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1251  
Vechi 25.10.2012, 12:11:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Scopul suprem al căsătoriei soților este mântuirea reciprocă.
:D Scopul casatoriei este mantuirea familiei, indiferent de numarul de membri.

Sotii nu au cum sa se mantuiasca reciproc (unul pe celalat) cu doar sa se intrajutoreze reciproca pe drumul mantuirii pe care ne-o ofera Hristos Iisus prin conlucrarea cu harul Duhului Sfant.
Hristos Iisus este singurul Mantuitor. Maica Domnului, Sfintii, oamenii doar ne ajuta cu harul lui Hristos Iisus... caci fara EL nu putem face nimic.
Da este adevarat "datori suntem noi cei puternici sa putram neputintele si suferintele celor neputinciosi"... "purtati-va saricinile unii altoroa" insa intru Hristos, cu harul Lui.

P.S. E bun "meciul"? parca suntem la tenis... pesonal imi place schimul de replici, polemica caci intelegem mai bine si ne conturam pozitiile. :)
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1252  
Vechi 25.10.2012, 12:15:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Scopul unirii sotilor in Taina Casatoriei este mantuirea.
Sau mai corect spus mântuirea reciprocă.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Astfel scopul unirii sexuale firesti ca manifestare a dragostei sotilor si pe acest plan este mantuirea.
Scpoul unirii trupești firești este nașterea de prunci ca o manifestarea a iubirii. La fel cum nu mănânci să te mântuiești, ci să trăiești pentru a te mântui. Nașterea de prunci este premergătoare mântuirii (e o bulină albă)...dar nu te mântuiești doar cu faptul că ai dat naștere unor copii.
Reply With Quote
  #1253  
Vechi 25.10.2012, 12:17:45
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Exprimarea iubirii nu se face numai prin sex, iar cei care se limitează numai la asta nu știu ce înseamnă dragostea sufletească.
Cele două trebuie alternate. Oricum, cand treburile merg bine intre soti, relatiile conjugale vin sa pecetluiasca. Eu cred ca nimeni nu cauta in sine placerea sexuala, ea vine sa implineasca ceva. Problema este atunci cand aceasta placere este înfierată, deși, în inima ta, tu simți că aduce ceva deosebit în relația dintre tine și sot / soție. Să trăiești relațiile conjugale cu soțul / soția cu teama că păcătuiești ontologic, cu gândul că înainte de păcat, oamenii nu s-au împreunat așa cum se face azi (dar cum? ideea asta am citit-o chiar și în acest topic), cu gândul că plăcerea, în sine, este rea (am întrebat atunci: să nici nu mai mâncăm sau bem), astea sunt impedimente mentale și sufletești majore. Dacă stăm să ne gândim doar la conformația fizică a femeii și a bărbatului, atunci poate ne dăm seama de niște lucruri pe care Dumnezeu ni le-a dăruit, în înțelepciunea și bunătatea sa. Sau (mi se va spune), corpurile noastre erau altfel înainte de căderea în păcat? Din câte știu, Isus era destul de asemănător cu cei din vremea lui. Giulgiul din Torino aduce, în plus, acest argument.
Reply With Quote
  #1254  
Vechi 25.10.2012, 12:18:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
:) Tu zici... ca rodirea de prunci ca scop este mai presus de mantuire si de iubire impartasita intre soti?..
Ai înțeles greșit.Ți-am răspuns mai sus.
Reply With Quote
  #1255  
Vechi 25.10.2012, 12:24:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sotii nu au cum sa se mantuiasca reciproc (unul pe celalat) cu doar sa se intrajutoreze reciproca pe drumul mantuirii pe care ne-o ofera Hristos Iisus prin conlucrarea cu harul Duhului Sfant.
Ce le mai diseci....nu despre asta era vorba. Normal că nu ne mântuim singuri. Nu fii copil...încearcă să fii atent pe subbiect.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
P.S. E bun "meciul"? parca suntem la tenis... pesonal imi place schimul de replici, polemica caci intelegem mai bine si ne conturam pozitiile. :)
Mie sincer nu-mi place jocul asta de "tenis". Te rog nu mai concluziona aberații în numele meu.
Reply With Quote
  #1256  
Vechi 25.10.2012, 12:29:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce le mai diseci....nu despre asta era vorba. Normal că nu ne mântuim singuri. Nu fii copil...încearcă să fii atent pe subbiect.
Pai le disec caci consider dialectica socratica o metoda adecvata in polemici.
Consideri ca aspectele evidentiate in postarile mele sunt de neglijat?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mie sincer nu-mi place jocul asta de "tenis".
Spune ce joc iti place si te rog nu te irita, nu te impacienta. Fii barbat.
:D
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1257  
Vechi 25.10.2012, 12:36:42
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Scpoul unirii trupești firești este nașterea de prunci ca o manifestarea a iubirii. La fel cum nu mănânci să te mântuiești, ci să trăiești pentru a te mântui.
Frumoasa asertiunea felicitari.
Si ce te faci daca procreerea si nasterea de prunci lipseste (din motive fiziologice sau de alta natura independente de soti) ca urmare a unirii trupesti firesti? Consideri ca scopul unirii firesti ca manifestare a dragostei sotilor nu a fost atins? Poti afrima ca o familie care nu are copii si-a ratat scopul casatoriei?

__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1258  
Vechi 25.10.2012, 12:54:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frumoasa asertiunea felicitari.
Si ce te faci daca procreerea si nasterea de prunci lipseste (din motive fiziologice sau de alta natura independente de soti) ca urmare a unirii trupesti firesti? Consideri ca scopul unirii firesti ca manifestare a dragostei sotilor nu a fost atins? Poti afrima ca o familie care nu are copii si-a ratat scopul casatoriei?
Păi dacă erai atent, Alin a punctat foarte bine acest aspect, iar eu am fost de acord cu el. De asta te rog fii mai atent.
Reply With Quote
  #1259  
Vechi 25.10.2012, 12:59:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi dacă erai atent, Alin a punctat foarte bine acest aspect, iar eu am fost de acord cu el. De asta te rog fii mai atent.
:D Interesanta divagarea clasica... apelul la o terta persoana.
Sunt atent la "joc" cu tine :P
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1260  
Vechi 25.10.2012, 13:08:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
:D Interesanta divagarea clasica... apelul la o terta persoana.
Sunt atent la "joc" cu tine :P
Nu am apelat, el a explicat foarte bine. Are rost să tot repetăm?

Last edited by ovidiu b.; 25.10.2012 at 13:11:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02