Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.03.2012, 19:36:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Le asteptam pe Adriana Cluj
Gata. Am fost, am primit binecuvantarea pentru rugaciunea cu Acatiste pentru amandoi copiii.
Tine seama ca in 9, 13 si 23 sunt la rand pentru Radu Stefan, iar miercurea ajung putin mai tarziu acasa.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.03.2012, 20:16:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am primit mail de la o ruda a fetitei, cea care a scris mailul pe care l-ati citit in prima postare: este botezata ortodox si are trei nume de botez: PATRICIA-DIANA-MARIA.


Asadar, lista doritorilor (sa le rasplateasca Bunul Dumnezeu si sa le auda rugaciunile!):

7 martie - Zaharia 2009 a citit paraclis II plus catisma 1. Pe 7 martie seara voi citi eu acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
8 martie - Lacrimi - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
9 martie - Andrusca CIM - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie - astept confirmare
10 martie - un user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie -
11 martie - alt user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
12 martie - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
13 martie - anita - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie - astept confirmare.
14 martie - Annyta - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
15 martie - Yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie - astept confirmare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.03.2012, 20:22:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am primit mail de la o ruda a fetitei, cea care a scris mailul pe care l-ati citit in prima postare: este botezata ortodox si are trei nume de botez: PATRICIA-DIANA-MARIA.




16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie - astept confirmare.
Da, 16 martie.
In drum spre casa, eu am trecut-o pe pomelnic (la Sfanta Liturghie) Diana, tot asa am scris si la sfantul Maslu, asa cum a fost prezentata in prima postare.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.03.2012, 01:06:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit offtopic

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Mi-am dat seama singura ca nu sunt vrednica de citirea Psaltirii, am citit aici:

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...in-acest-post/

"Desigur, daca cineva simte ca are unele oprelisti sau indoieli in constiinta sa, ori i se pare prea mult, prea greu, se simte prea cazut, etc., atunci nu trebuie sa se apuce fara spovedanie si fara dezlegare de la parintele sau duhovnicesc."
Inainte de citatul acesta scrie acolo:

"E bine si sa se ceara binecuvantare de la duhovnicii personali, dar, oricum, fiecare sa fie incredintat ca demersul acesta se face cu binecuvantare si nu este cazul sa se teama in mod superstitios sau exagerat de ispite din cauza Psaltirii, insa este nevoie in prealabil sa fie integrat in randuiala Bisericii, sa mearga cel putin duminica la Sfanta Liturghie, sa se spovedeasca periodic, sa tina postul si sa incerce sa traiasca, pe cat poate mai mult, o viata duhovniceasca atenta, iar Psaltirea, si orice rugaciune, sa fie facuta cu smerenie, cu inima infranta, binestiind ca mai ales trufia sau parerea de sine duc la parasirea harului si intetirea ispitelor."

Acum, eu nu sunt nici pe departe o mare rugatoare, in putinul timp in care ma rog imi vin in minte tot felul de ganduri; ma straduiesc eu sa duc o viata cat de cat in ordine, dar e la stadiul de cat de cat, adica mai bine putin decat nimic. Am decoperit frumusetea Psaltirii doar de vreun an si jumatate, inainte nu prea stiam cum se citeste si chiar am declinat o invitatie de pe forum de citire a psaltirii. Din putina mea experienta, pot sa va spun ca nu e asa cum se spune, ca vin ispite mari... adica daca vin, vin din alte cauze, vin ca rod al pacatelor noastre, vin sa ne incerce sa vada daca avem intr-adevar credinta si asezare duhovniceasca. E adevarat ca si eu am patit, aproape de fiecare data cand mai citesc, cate o ispita, dar nu as putea sa spun ca au fost lucruri majore sau care m-au tulburat peste masura, de obicei, se intampla niste lucruri exterioare, care te silesc sa iei o atitudine: iti spune cineva un cuvant nelalocul lui, cineva se cearta cu tine din te miri ce, niste intamplari care iti pot rapi usor putina pace din suflet.
Insa eu personal am trait si bucurii duhovnicesti foarte mari de la citirea Psaltirii. Cea mai recenta dintre ele a fost chiar la inceputul postului acestuia. Dupa slujba canonului de luni, parintele a rugat pe cei prezenti sa isi ia fiecare cate o catisma, pe care sa o citeasca in biserica sau acasa, in ziua respectiva. Eu am luat una si am continuat cu citirea alteia si marti dimineata. Apoi, in aceeasi zi m-am dus la serviciu, unde un coleg mai ateu, cum a aflat ca tin post, a inceput, pret de vreo jumatate de ora, sa aduca tot felul de acuze preotilor, Bisericii noastre, si sa spuna chiar niste erezii si niste aberatii mai mari decat am vazut pe acest forum, pe cuvant! Pana atunci nu avusesera loc astfel de discutii in biroul nostru, desi ne stiam fiecare de ce orientare suntem. Dar acum... Si atunci am vazut eu puterea Psaltirii, ca mi-a dat Dumnezeu puterea sa ii raspund cu blandete, pe cat m-am priceput, la intrebarile acelea sacaitoare si sa nu ma supar sau sa il judec cumva. Am remarcat ca in ziua aceea a incercat sa faca multe lucruri ca sa ma enerveze, dar m-a ajutat Domnul de am putut sa imi pastrez linistea sufleteasca, pe care in alte situatii mi-o pierd cu lucruri mult mai marunte, si sa pastrez o atitudine de colegialitate. Dupa acest episod nici nu a mai adus vorba de chestiuni religioase. Asa ca ceea ce ar fi trebuit sa fie o ispita a fost pentru mine o bucurie duhovniceasca, pentru ca niciodata nu as fi crezut ca as fi putut reactiona in acest fel, in fata atator acuze si chiar blasfemii cate am auzit atunci. Psalmii sunt, intr-adevar, o pavaza foarte puternica.

Apoi, pe seara, am mai avut o alta bucurie duhovniceasca. Mie imi plac slujbele frumoase, lungi si bogate in cantari. La biserica la care fusesem luni, slujba canonului tinuse trei ore, dar la biserica din cartier stiam ca tine o ora. Luni m-am bucurat de slujba, dar taica-meu, pe care daca nu il imping eu de la spate sa faca ceva, nu face, nu s-a dus. Asa ca am luat marti hotararea sa sacrific desfatarea la slujba cea frumoasa din centru ca sa merg cu taica-meu la biserica mea de cartier. Si minune! Tatalui meu i-a placut slujba aceea de o ora mai mult decat mi-a placut mie cea din seara precedenta, asa incat in urmatoarele zile, cand eu nu am mai putut sa il insotesc, s-a dus singur la Canon, ba chiar s-a dus si vineri, la Sfantul Maslu, fara sa il mai trag eu de maneca sa se duca. Aceasta a fost iarasi o mare bucurie pentru mine. E bun si minunat Dumnezeu si psalmii sunt cu adevarat desfatare! sa ne intarim in credinta si sa nu ne temem sa ii citim! caci daca primim bucurii,le primi spre slava Domnului, iar daca primim necazuri si ispite, le primi pentru pacatele noastre si pentru a ne face sa nu mai continuam in lucrarea cea buna.

Ontopic
Astept confirmarile userilor de pe lista si alti doritori. Sa se milostiveasca Domnul catre acesti copilasi, Patricia-Diana-Maria si Radu-Stefan, spre slava Sa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.03.2012, 01:23:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In cea de-a 40-a zi,eu as sugera sa ne rugam toti impreuna,sa alegem o ora care sa convina tuturora.
Nu stiu daca va place ideea ,dar este doar o sugestie...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.03.2012, 01:59:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In cea de-a 40-a zi,eu as sugera sa ne rugam toti impreuna,sa alegem o ora care sa convina tuturora.
Nu stiu daca va place ideea ,dar este doar o sugestie...
Mie imi place ideea. A 40 a zi este Sambata Mare, daca am calculat eu bine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.03.2012, 03:50:58
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

E tarziu sa particip si eu la aceste rugaciuni?Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.03.2012, 11:14:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Pentru 17 martie ma inscriu eu. Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.03.2012, 11:31:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

1. 7 martie - Zaharia 2009 a citit paraclis II plus catisma 1. Pe 7 martie seara voi citi eu acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
2. 8 martie - Lacrimi - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
3. 9 martie - Andrusca CIM - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie - astept confirmare
4. 10 martie - un user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie -
5.11 martie - alt user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
6. 12 martie - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
7. 13 martie - anita - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
8. 14 martie - Annyta - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
9. 15 martie - Yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
10. 16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
11. 17 martie - Rodica 50.
12. 18 martie - Beliver
13. 19 martie - anonim
14. 20 martie - LaraG

Dumnezeu sa va rasplateasca efortul si inima buna si sa asculte rugaciunile!

_____Edit: am facut calculul, a 40-a zi e ziua Invierii, e 15 aprilie!!!!!_____________
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 08.03.2012 at 22:42:12.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.03.2012, 13:17:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am primit un nou mesaj de la ruda fetitei, doamna Vasilica Stan:

"La multi ani!

Va multumesc pentru mesajul dumneavoastra plin de bunavointa. Va rog sa transmiteti persoanelor, care o vor pomeni in rugaciune, multumirile mele sincere. Voi transmite parintilor fetitei sugestiile facute. Parintele Nectarie, staretul de la Radu Voda, consateanul nostru, o miruieste si o impartaseste in fiecare duminica.

Inca odata mii de multumiri.

Doamne-ajuta!
Vasilica Stan"

Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa o pomenim si noi la rugaciune pe aceasta fetita!
Mai avem nevoie de vreo 27 de persoane, daca nu se vor strange, vom imparti zilele ramase intre cei anuntati deja, daca vor mai dori sa participe.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 00:00:35
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 21:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 00:32:41
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43