Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.12.2013, 17:35:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Închisorile părintelui Nicolae Marinescu

S-a născut la 1 noiembrie 1913, în familia unor agricultori din localitatea vâlceană Mălaia, de pe Valea Lotrului. După școala primară din localitatea natală, în 1926 tânărul Nicolae s-a înscris la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. După absolvire (1934), din cauza situației materiale grele, este nevoit să muncească pentru a-și strânge banii necesari urmării studiilor de teologie.

Abia în 1942 își finalizează studiile de teologie la facultatea din Cernăuți, pentru ca mai apoi să fie mobilizat pe front. După demobilizare (februarie 1945), se angajează ca diurnist la Ministerul Finanțelor, în așteptarea primirii binecuvântării pentru hirotonie. În vederea ocupării unui post de profesor de religie sau de învățător, urmează Seminarul Pedagogic „Titu Maiorescu” din București.

În această perioadă are legături cu foști colegi de studii, fără a ști că unii dintre aceștia duc activitate legionară. La 25 octombrie 1946 este hirotonit diacon pe seama parohiei din satul natal, iar în iulie 1947 ca preot, după eliberarea postului de către fostul preot paroh, care se transferase. Ajunsese slujitor în smerita biserică de lemn cu hramurile „Cuvioasa Parascheva” și „Sfântul Nicolae” din Mălaia.

Pentru presupusa activitate legionară din vremea șederii în București, la 29 mai 1948, părintele Nicolae Marinescu este arestat de Siguranță, apoi internat în penitenciarele de la Râmnicu Vâlcea, Craiova (iulie 1948), Aiud (din octombrie 1948) și Ocnele Mari (din decembrie 1948). În acest timp, credincioșii din Mălaia înaintează un memoriu către ministrul afacerilor interne prin care cer eliberarea păstorului care le fusese arestat.

Deși avea o comportare neutră, lipsită de orice atitudine politică și se propusese chiar eliberarea sa, la 15 decembrie 1950, printr-o decizie a Ministerului Afacerilor Interne, părintele Marinescu primește o decizie de detenție administrativă de 24 de luni „colonie de muncă”. Culpa invocată era aceeași inexistentă „activitate legionară”. Este eliberat abia la 16 februarie 1953 din colonia Capu Midia de la canal.

Se întoarce în satul natal, în parohia sa, în mijlocul credincioșilor săi. Slujește cu devotament altarului și comunității în care se născuse. În 1958 începe ridicarea unei biserici de zid, cu hramurile „Cuvioasa Parascheva” și „Sfântul Iosif”. Dar în același an începe un nou val de arestări. Desigur că inițiativa sa de ridicare a unui lăcaș de cult a atras atenția autorităților comuniste, care la 31 ianuarie 1959 au dispus arestarea sa.

După anchete la Securitatea din Pitești, părintele Marinescu a fost condamnat de Tribunalul Militar Craiova prin Sentința nr. 483 la 15 ani de muncă silnică, pentru infracțiunea de „uneltire contra ordinii sociale”. Cunoaște penitenciarele de la Jilava (august 1960), Pitești (septembrie 1960), Oradea (noiembrie 1961) și Aiud (din noiembrie 1961). Este eliberat la 31 iulie 1964. Este reintegrat în preoție, mai întâi la Parohia Bărbătești-Vâlcea, apoi, din 1974, la Troianu, din Râmnicu Vâlcea. (sursa: ziarullumina.ro)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.12.2013, 17:38:17
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Părintele Gheorghe Beldiman sub persecuția comunistă

S-a născut la 21 martie 1915, în familia pădurarului Emanoil Beldiman, din cătunul Arhanghel de lângă Râmnicu Vâlcea. După școala primară din satul natal, în 1927 tânărul Beldiman se înscrie la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. După absolvire, la 10 august 1936 este hirotonit preot de episcopul Vartolomeu Stănescu al Râmnicului pe seama Mănăstirii Surpatele, din 1 noiembrie fiind salarizat de la bugetul de stat.

La 1 februarie 1938 este mutat în Parohia Bujoreni, situată în partea de nord a orașului Râmnicu Vâlcea, pe drumul ce duce înspre Sibiu. Parohia pe care preotul Gheorghe Beldiman a slujit-o până la sfârșitul vieții era alcătuită din satele Bujoreni, Olteni, Malul Alb și Lunca, în 1940 având 354 familii, respectiv 1.424 de suflete.

A slujit altarului și oamenilor, fiind permanent alături de cei păstoriți, prin operele de binefacere pe care frecvent le-a organizat și prin chemarea permanentă la potirul împărtășaniei. În 1940, Parohia Bujoreni era printre cele din Eparhia Olteniei care nu aveau nici un sectant. Totodată, părintele Beldiman a urmat cursurile Facultății de Teologie din București, unde la 19 decembrie 1941 a obținut diploma de licențiat în Teologie.

Doi ani mai târziu a urmat cursurile Seminarului pedagogic universitar din București. Deși nu făcuse nici un fel de politică, în circumstanțele alegerilor parlamentare din 1946, părintele Beldiman a acceptat să facă parte din delegația permanentă a Partidului Național Liberal-Tătărescu, din județul Vâlcea. Avea speranța plecării de la conducerea țării a comuniștilor, așa cum majoritatea românilor sperau.

La puțin timp, s-a înscris în „Frontul plugarilor”, însă, la fel, fără a duce o activitate militantă. Cu toate acestea, părintele Beldiman a intrat în vizorul organelor de Securitate. În documentele Securității figurează cu expresia: „Nu are manifestări ostile fățișe regimului, însă întreține legături cu elemente reacționare”.

Această opinie a „organelor competente” și antecedentele politice care figurau în arhivele fostei Siguranțe au constituit motivele ca în noaptea de 15 spre 16 august 1952, celebra noapte „a Adormirii Maicii Domnului”, să fie reținut și trimis în „detenție administrativă”. A primit o „condamnare administrativă” de 60 de luni. Până la 28 septembrie 1952 a fost deținut în Penitenciarul Pitești, apoi în ancheta Direcției Regionale de Securitate Pitești.

La 14 ianuarie 1953 a fost trimis la canal, la muncă forțată, în colonia de muncă Valea Neagră. Din 15 iulie același an, părintele Beldiman este la centrul de triere Văcărești, unde era un spital-penitenciar. Probabil că avea probleme de sănătate cauzate de regimul de muncă dur de la canal. Totuși, la 14 august 1953, părintele Gheorghe Beldiman este eliberat, întorcându-se în mijlocul familiei sale. (sursa: ziarullumina.ro)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2013, 19:57:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
De aceea, vă propun ca, în acest topic, să discutăm despre prigoanele cel puțin la fel de tragice și la fel de reale pe care credincioșii lui Hristos le-au îndurat mult mai recent... în secolul trecut... în epoca noastră de înflorire științifică, culturală.
Cati dintre respectivii credinciosi au avut legaturi legionare? Sau au fost suspectati de asemenea legaturi si/sau activitati?

BOR, care a colaborat bine mersi cu regimul comunist criminal din '47 pana in '89 ce crede despre acesti oameni care au murit sau suferit in inchisori?

Citat:
un regim totalitar ateu și antireligios, un regim apărător fanatic al unei ideologii antihristice infernale reușise (nu pentru o lună sau un an, ci pentru ZECI DE ANI) să readucă Biserica lui Dumnezeu în catacombe.
Antireligios? Serios? Sa inteleg ca toate bisericile din Romania au fost rase de pe fata pamantului, si toate bisericile pe care le avem acum in tara sunt doar cele construite dupa '89? Si daca nu, sa inteleg ca nu s-au renovat deloc biserici, pe banii Statului comunist intre '47 si '89?

Ce ciudat, eu am poze de la botezul meu, care s-a intamplat fix in una din acele biserici care nu existau. Hmmm. Stai sa o sun pe maica-mea, cred ca e vorba de o conspiratie aici :D

Despre Facultatile de Teologie care au functionat pana in '89 ce putem spune? Erau cumva clandestine? Sau la vedere, ca orice alta facultate?

Justinian Marina a iesit vreodata la lumina, sau propovaduia ortodoxia tot din "catacombe", in mod clandestin, si regimul "totalitar ateu și antireligios" incerca sa il prinda si sa il arunce in inchisoare, dar nu a reusit?

Ia uite o perla de ortodoxie pura a respectivului:

"Stalin, conducătorul Partidului Comunist, duce la îndeplinire legea istoriei, cu alte cuvinte acționează așa cum dorește Dumnezeu, motiv pentru care trebuie să ne supunem lui. Omenirea poate fi reînnoită după modelul rusesc; de aceea nici un creștin nu se poate opune ideii - crude, ce-i drept - care va crea un om nou pe întreaga planetă. Asemenea argumente sunt adesea folosite de clerici care sunt unelte ale Partidului. "Cristos este omul nou. Omul nou este omul sovietic. Prin urmare Cristos este sovietic!"

Deci cum iti permiti sa denumesti regimul asta ateu si antireligios, atata timp cat Patriarhul BOR considera ca Stalin actioneaza dupa cum doreste Dumnezeu? :)

Daca ortodocsii se plang apropo de perioada aia, greco-catolicii ce sa mai zica? Biserica lor a fost scoasa oficial in afara legii, nici macar sansa sa devina turnatori nu au avut-o.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.12.2013, 02:20:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Konijiro, bine ați revenit pe forum!
Mă bucur că ați propus spre dezbatere câteva aspecte interesante, oferindu-mi astfel ocazia de a posta anumite idei, care ar putea fi utile - sper - atât pentru dvs, cât și pentru alte persoane care au aceleași nelămuriri și obiecții.
Vă voi răspunde foarte succint, schematic, având extrem de puțin timp la dispoziție în acest moment.
1. Am folosit sintagma "Biserica lui DUmnezeu" nu în sens instituțional (Patriarhia BOR etc) și nici măcar confesional.
I-am imclus pe toți creștinii care au suferit pentru Dumnezeu, pentru Hristos, în perioada regimului totalitar de tristă amintire (așa cum am și precizat, în mesajul de deschidere a thread-ului, că mă voi referi și la creștini de alte confesiuni).
În sens teologic, Biserica este comuniunea tuturor celor care au aceeași credință în Dumnezeu (nu este doar o instituție), fiind constituită din clerici și laici credincioși împreună.
2. Ați scris așa: "Cati dintre respectivii credinciosi au avut legaturi legionare? Sau au fost suspectati de asemenea legaturi si/sau activitati?"
Ați formulat două întrebări distincte:
a. Câți au fost legionari?
Nu știu să menționez un procent exact. Trebuie cercetat "sine ira et studio". Cert este că NU TOȚI!
b. Câți au fost suspectați de activități legionare. Cred că toți sau, oricum, peste 80% dintre cei persecutați. Foarte mulți dintre ei au fost suspectați pe nedrept... sau nici măcar suspectați, ci acuzați de legionarism, ca pretext al arestării lor (de vreme ce, din motive propagandistice, regimul nu putea recunoaște faptul că organizează persecuții religioase și subminează libertatea de conștiință a cetățenilor).
Câți n-au fost legionari? Enorm de mulți! De exemplu, mulți dintre profesorii universitari teologi persecutați, precum pr. prof. dr. D. Stăniloae, prof. Theodor M. Popescu (care a luat chiar atitudine împotriva legionarilor în 1938) etc etc. Să nu-i uităm nici pe membrii mișcării teologice Rugul Aprins, persecutați doar pentru "crima" de a discuta pe teme teologice, fiindcă nici aceștia nu au avut vreo legătură cu legionarismul.
Acuzația oficială formulată împotriva membrilor acestei mișcări duhovnicești a fost: "activitate mistică ostilă".
3. Ați mai scris: "BOR, care a colaborat bine mersi cu regimul comunist criminal..."
Iar confundați credința cu instituția și iar faceți, chiar și în privința instituței, generalizări nejustificate.
Da, au existat, din păcate, colaboraționiști din rândurile clerului.
Dacă doriți, putem discuta și despre acei trădători ai lui Hristos, dar pe alte topic-uri.
Acest topic le este dedicat creștinilor persecutați, membrilor Bisericii, iar nu trădătorilor acesteia (adică nu dușmanilor Bisericii infiltrați în interiorul ei).
Oricine Îl reneagă pe Hristos (chiar și-n mod indirect, cooperând în orice fel cu un regim ateu) își pierde calitatea de membru al Bisericii (chiar dacă "oficial îi merge bine").
Oricine își trădează semenii este un trădător al lui Hristos.
Ce cred foștii colaboraționiști despre martirii din închisori? Nu știu și, sinceră să fiu, prea puțin mă interesează... nu sunt specializată în psihologia criminalilor și trădătorilor.
4. Da, a fost antireligios și da, a fost, așa cum ați scris și dvs, un regim criminal.
În chiar primul meu mesaj, am menționat numele mai multor asemenea creștini persecutați (unii dintre ei foarte cunoscuți) și am postat un link dedicat lor. Vă sugerez să vă interesați... doar pentru a afla lucruri deosebit de interesante și impresionante despre niște oameni care au suferit, ani sau chiar zeci de ani, pentru convingerile lor.
Se vor fi construit biserici, poate... deși personal știu doar despre demolarea a zeci de locașuri de cult creștine (multe dintre acestea fiind inclusiv monumente istorice). Chiar dacă este așa, la ce folosesc bisericile și slujbele religioase, când zeci de mii de creștini (clerici, monahi și simplii credincioși) zăceau în închisori? A, era să uit: și în spitalele de psihiatrie (după 1964), pentru că aveau "delir mistic"...
5. "Despre Facultatile de Teologie care au functionat pana in '89 ce putem spune?"
În perioada regimului comunist, nu au existat facultăți de teologie.
Da, este exact așa cum ați citit.
Încă din primul an al instalării regimului comunist (1948), toate facultățile teologice au fost excluse din universități, continuând să funcționeze doar ca institute teologice de grad universitar, aflate în subordinea BOR și, evident, sub permanenta supraveghere a autorităților de stat.
Foarte mulți profesori universitari teologi au fost arestați, unii dintre ei murind chiar în închisoare (precum pr. Ilarion Felea) sau în condiții suspecte (cum a fost cazul prof. Teodor M. Popescu). Doar câteva exemple de teologi persecutați: pr. Dumitru Stăniloae, pr. Ilarion Felea, pr. I. G. Savin, prof. T. M. Popescu etc.
Au fost prigoniți și arestați toți profesorii de mistică (disciplină eliminată din institutele teologice de către "comisia de raționalizare a învățământului" încă din 1948), cu excepția lui Nicolae Mladin care, ulterior... a făcut ce a făcut și a ajuns mitropolit.
Au fost persecutați, de asmenea, profesorii de Apologetică.
Și exemplele pot continua.
În institutele teologice era cu desăvârșire interzisă predarea filosofiei, pentru ca nu cumva teologia să fie asociată cu un domeniu admis în universități.
Mai doriți exemple concrete?...
Mai am foarte multe!...
6. "Justinian Marina a iesit vreodata la lumina..."
Nu mă interesează pe acest topic problema personalității controversate a lui Justinian Marina.
Este o temă interesantă, dar care ține de un alt topic.
Acesta este dedicat celor care L-au mărturisit pe Hristos și au suferit pentru El.
7. "Deci cum iti permiti sa denumesti regimul asta ateu si antireligios..."
Așa cum se "lăudau" înșiși comuniștii că sunt atei, "eliberați" de orice "obscurantism religios".
8. "...greco-catolicii ce sa mai zica?
Da, mulți dintre ei au suferit pentru convingerile lor religioase și mă bucur sincer că i-ați adus în discuție.
Domnul să-i odihnească în pace!
Desființarea abuzivă a BRU în 1948 și persecutarea sălbatică a acelor creștini - iată încă o dovadă (dacă mai era necesar) a "anticreștinismului comunist" (după titlul unei conferințe susținute de către prof. Teodor M. Popescu în 1943 - conferință pentru care a plătit scump... cu ani de închisoare).
Vă salut cu respect!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.12.2013, 09:27:52
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Ateismul, izvorul celor mai criminale regimuri politice și ideologice din istorie

Veniți-vă în fire și vedeți-vă de treabă! Propaganda mincinoasă a ateiștilor, care trece cu toată nonșalanța și nesimțirea spre exemplu inclusiv peste ceea ce s-a scris sau s-a dat copy-paste pe acest forum, nu urmărește altceva decât culpabilizarea creștinilor, dar mai ales ascunderea faptului că toate crimele comunismului s-au făcut cumva și în numele ateismului și materialismului, nu doar în numele unor așa zise principii economice și de dreptate socială. Ateismul a fost generatorul la nivel istoric a celor mai criminale regimuri de pe fața pământului și a istoriei, și va veni cândva ziua când adevărata istorie se va scrie și învăța, și când dreptatea istorică va fi (re)stabilită. Până atunci, știind bine ateiștii, care ascund adevărul istoric menționat mai sus, că atacul este cea mai bună apărare și că e bine să îi ții pe creștini într-o permanentă defensivă, apelează la strategia învinovățirii, cu niște culpe reale sau imaginare (oricum nu contează pentru ei), de genul colaborării cu legionarii ori a "colaborării" cu comuniștii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2013, 20:50:37
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro, bine ați revenit pe forum!
Multumesc.

Citat:
I-am imclus pe toți creștinii care au suferit pentru Dumnezeu, pentru Hristos, în perioada regimului totalitar de tristă amintire (așa cum am și precizat, în mesajul de deschidere a thread-ului, că mă voi referi și la creștini de alte confesiuni).
Oamenii care au fost inchisi in acea perioada nu au fost inchisi din motive care tin de religie (poate cei greco-catolici, si acolo nu religia a fost problema, ci confesiunea). Au fost vremuri intunecate, in care sute de mii de oameni au pierit in inchisori, dar acestia au fost detinuti politici. Exista o diferenta.

Citat:
Iar confundați credința cu instituția și iar faceți, chiar și în privința instituței, generalizări nejustificate.
BOR reprezinta credinta. O spun si ei. Confuzia nu imi apartine. Si nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat.

Citat:
4. Da, a fost antireligios și da, a fost, așa cum ați scris și dvs, un regim criminal.
Criminal? Fara indoiala. Antireligios? Selectiv.

Citat:
În perioada regimului comunist, nu au existat facultăți de teologie.
Da, este exact așa cum ați citit.
Încă din primul an al instalării regimului comunist (1948), toate facultățile teologice au fost excluse din universități, continuând să funcționeze doar ca institute teologice de grad universitar, aflate în subordinea BOR și, evident, sub permanenta supraveghere a autorităților de stat.
Putin importa cum se numeau si sub ce organizare au functionat. In acea perioada, daca vroiai sa te faci preot, puteai. Existau scolile pentru asta. Deci daca Statul permitea oamenilor sa urmeze aceasta cale, in mod oficial, cum putem vorbi de un Stat antireligios?

Citat:
Nu mă interesează pe acest topic problema personalității controversate a lui Justinian Marina.
E relevant, pentru ca arata ca Statul nu avea nimic impotriva Bisericii si preotilor, atata timp cat colaborau si/sau nu se opuneau fatis regimului, in plan politic. Si daca a exista un Patriarh care a colaborat fatis cu acel regim, de ce sunt acuzat de generalizare cand spun ca BOR a colaborat, la nivel institutional, cu Statul comunist? Nu e Patriarhul capul BOR? A colaborat ca persoana privata din pozitia de Patriarh? Sau cum?

Citat:
Așa cum se "lăudau" înșiși comuniștii că sunt atei, "eliberați" de orice "obscurantism religios".
Da, comunistii spuneau multe despre ii insisi. Regimul comunist din Romania nu a fost unul ateu, comunismul insusi este o ideologie care se incadreaza la religii politice. Un link explicativ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Political_religion

Comunismul e la fel de religios ca orice alta religie, pentru ca se bazeaza tot pe credinta si negarea realitatii (in cazul comunismului, realitatea care arata clar ca ideologia nu functioneaza).

In plus, cautati rezultatele recensamantului de la inceputul anilor '90. Unde au disparut toti ateii aia?

Citat:
Desființarea abuzivă a BRU în 1948 și persecutarea sălbatică a acelor creștini - iată încă o dovadă (dacă mai era necesar) a "anticreștinismului comunist" (după titlul unei conferințe susținute de către prof. Teodor M. Popescu în 1943 - conferință pentru care a plătit scump... cu ani de închisoare).
Dupa cum am spus, anticrestinismul respectiv a fost unul selectiv. Chiar credeti ca, dupa 1948, daca Partidul vroia sa inchida sau sa demoleze toate bisericile, nu puteau sa o faca? Sa fim seriosi, au omorat oameni in perioada pentru nimicuri. BRU a fost desfiintata urgent, fara discutie, si bisericile lor au fost date... BOR.

Deci, atata timp cat bisericile au functionat, preotia era o meseria pentru care puteai opta, BOR nu a incetat sa existe, nu putem vorbi de un regim antireligios, imi pare rau. Eu nu cunosc pe nimeni nascut in perioada aceea care sa nu fi fost botezat. Bunica mea ma ducea la biserica, care era plina duminica. Deci despre ce vorbim?

Nu contest suferinta celor aruncati in inchisori. Dar repet, au ajuns acolo pe criterii politice, nu religioase. Si aici ii includ pe cei care s-au opus comunismului cu Biblia in mana - tot opozitie politica era si aia, chit ca era izvorata din religie.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2013, 00:10:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Konijiro, uiti ca nu la noi a aparut comunismul, poti citi ce s-a intamplat in Rusia, cum erau daramate bisericile si aproape toti ierarhii au fost omorati sau trimisi in lagare. E adevarat, comunismul nu avea ca obiectiv numai lupta impotriva religiei, dar era si acesta un element important. El a aparut ca un produs al iluminismului ateu, a aparut mai intai socialismul. Ideologiile atee urmareau un bine fara Dumnezeu, la fel ca revolutia franceza. A iesit un macel mai mare decat oricand. Poate nu stii, unul din fondatorii socialismului a fost si cel care i-a indrumat pe Marx si Engels, Moses Hess.
Revenind la comunisti, ei au incercat in Rusia sa suprime Biserica si religia, dar au vazut ca nu au sanse, masele erau prea inchise la minte, cum spun si ateii de azi. Asa ca au lasat-o mai moale, au incercat ca macar sa controleze Biserica. Nu prea au reusit nici asta, s-au multumit doar cu informatori facuti si din randul clericilor.
Asadar au tolerat Biserica si religia, ca un rau necesar. E adevarat, au fost si tari in care a fost mai rau, de exemplu Albania si Coreea de Nord, eventual si China.
In cazul Romaniei Biserica nu a colaborat cu regimul, a fost tolerata, ca in orice tara comunista. Patriarhul Iustinian nici macar nu era informator, exista mai multe note ale securitatii in care se plangeau ca e impotriva regimului. La inceput s-a crezut ca va fi mai maleabil, datorita faptului ca il ajutase pe Dej. In schimb manastirile au fost inchise, puteau deveni calugari doar cei ce se pensionasera. Atunci Patriarhul Iustinian a protestat si a fost exilat sase luni la manastire (era pedeapsa ce se aplica ierarhilor, in special patriarhi).
Intrebi unde au disparut acei atei dupa 1990. Faci aceeasi asociere ca in cazul Bisericii, daca au fost cativa informatori preoti nu inseamna ca Biserica a cola borat. La fel in cazul comunismului, ideologia era antireligioasa, nu inseamna ca toti erau atei. Si multora le-a si venit mintea la cap pana la urma.
De exemplu Gheorghiu-Dej. Cand era pe moarte a trimis sa-l cheme pe Patriarhul Iustinian, care era in pijamale, pentru ca era noapte sau seara. A cerut sa fie spovedit si impartasit, exista relatari ale martorilor de atunci.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2013, 00:35:34
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro, uiti ca nu la noi a aparut comunismul, poti citi ce s-a intamplat in Rusia, cum erau daramate bisericile si aproape toti ierarhii au fost omorati sau trimisi in lagare.
In thread-ul asta era vorba de comunistii romani, si preoti/calugari romani aruncati in inchisoare. In Rusia, Stalin a omorat milioane, fara discriminare si fara legatura cu religia. Ierarhii au fost doar o parte dintr-o multime de morti, toti la fel de nevinovati.

Citat:
In cazul Romaniei Biserica nu a colaborat cu regimul, a fost tolerata, ca in orice tara comunista.
OK, care e criteriul dupa care decidem daca Biserica a colaborat la nivel institutional? Daca aflam ca sub 50% din ierarhi au colaborat, atunci e vorba de cazuri personale, si daca e vorba de 50% + 1, vorbim de BOR, ca institutie? Unde tragem linia?

E clar ca au fost destui, de unde si disperarea BOR de la inceputul anilor '90 pentru ca dosarele de informator/colaborator ale preotilor sa fie tratate in mod diferit de restul lumii. Lucru care le-a si reusit. Nu mai stiu detaliile, dar caut, daca vrei.

Daca numarul colaboratorilor sau informatorilor din sanul BOR ar fi fost infim, nu s-ar fi deranjat. Aranjamentele alea, facute cu politicienii dupa '90, dau de inteles ca nu e vorba de incidente izolate.

Bun, si sa admitem ca BOR ca institutie nu a colaborat cu Securitatea, ci doar anumiti indivizi au facut-o, in speta preoti. Ce a facut BOR in legatura cu asta? A existat vreodata un gest, vreo declaratie, vreun comunicat, care sa infiereze aceste fapte?

A dat vreun preot afara din cauza asta inainte de '89? Bun, sa zicem ca atunci nu se putea. Dar dupa '89? S-a intamplat ceva care sa ma faca sa cred ca asemenea oameni au fost pedepsiti? Ca BOR s-a delimitat in vreun fel de ei?

Citat:
Patriarhul Iustinian nici macar nu era informator, exista mai multe note ale securitatii in care se plangeau ca e impotriva regimului.
Nu stiu daca a fost informator, dar conteaza? In postura de Patriarh, nu abilitatile de informator contau, ci o coloana vertebrala flexibila. Pe care probabil ca a avut-o. Altfel ar fi fost inlocuit.

Pe scurt: cine vroia acces la religie, il avea. Cine vroia sa se faca preot, putea. Cine vroia la biserica, pentru slujba, cununie, botez, inmormantare, putea merge. Am fost botezat in una din bisericile principale din Brasov. Copil fiind, am batut strazile Brasovului ani la rand, in Ajunul Craciunului, carand o mare stea in spate, cu luminite, facuta de bunicul meu, la colindat, impreuna cu prietenii. Nu m-a intrebat nimeni nimic.

Asa ca toate afirmatiile astea cu "Statul anticrestin" nu isi au locul. Da, nu exista dezmatul de astazi, cand rasar biserici platite din bani publici pe peste tot, dar nu trebuia sa va bagati in beci ca sa va rugati. Asa ca afirmatii gen "biserica a fost readusa in catacombe", cum vei gasi in primele randuri din acest thread, nu isi au locul.

Citat:
Intrebi unde au disparut acei atei dupa 1990. Faci aceeasi asociere ca in cazul Bisericii, daca au fost cativa informatori preoti nu inseamna ca Biserica a cola borat. La fel in cazul comunismului, ideologia era antireligioasa, nu inseamna ca toti erau atei.
Am adus asta in discutie pentru ca daca intr-adevar regimul ar fi fost antireligios si anticrestin, si si-ar fi facut din distrugerea crestinismului in Romania un obiectiv principal (cum lasa Laura de inteles), Romania trebuia sa fie plina de atei in 1990. Realitatea a aratat altceva. Ceea ce inseamna ca accesul la religie era mult mai liber decat te-ai fi asteptat de la un Stat "anticrestin si antireligios".
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2014, 14:50:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai as dori sa va rog sa va linistiti.
Ati pornit un al nu stiu catelea fir instigator aici pe forum.
Haideti mai intai sa lasam mortii cu mortii. Sa nu mai scobim in lucruri rele si sa ne uitam inainte si nu inapoi.
A fost ce a fost si s-a dus.

Pe mine ma inebuneste de atata amar de ani sa tot scobim razboaie, puscarii si alte celea.
Hai sa ne gandim la prezent si la viitor, la ce sa facem sa fie mai bine, pace si iubire intre oameni.

Pe urma este pacat si nedrept sa generalizati.
Pur si simplu ii desconsiderati pe cei mai in varsta care si inainte de 1989 au avut o credinta.
Au fost si preoti atunci, au fost unii care au studiat si atunci teologie, au fost si monahi si manastiri, au fost oameni si atunci la biserica.

Eu marturisesc ca nu-mi plac anumite parti din istorie si de aceea nici nu le citesc. In cazul de fata nu stiu ce a fost mai rau credinta, sau o anumita atitudine politica.
Nu sunt lamurita cu unele grupari si persoane si evenimente din istorie si deci nu pot sa judec. Sunt aspecte delicate.

Dar va rog eu sa va linistiti si sa lasati sufletele acelea in pace, acolo sus in cer.

Sunt probleme mari acum cu credinta, poate mai mari ca inainte.
Hai sa le vedem pe acelea acum. Credinta ar trebui sa nu aibe nimic cu politica si este valabil si inversul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2014, 22:57:59
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De exemplu Gheorghiu-Dej. Cand era pe moarte a trimis sa-l cheme pe Patriarhul Iustinian, care era in pijamale, pentru ca era noapte sau seara. A cerut sa fie spovedit si impartasit, exista relatari ale martorilor de atunci.
De unde aveti astfel de informatii, domnule Cata?

Puteți să dați niște surse credibile, sau așa ați auzit și tindeți să credeți că altfel nici că ar putea să fie lucrurile?

Și, mă rog, cine l-a spovedit pe "Dej" și cine i-a "dat" dezlegare de păcate pe patul morții? Cumva cineva care i-a luat ăluia păcatele în spate? Sau le ispășeșete în purgator prin slujbe și milostenii ortodoxe. Făcute de cine?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare