Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.06.2007, 17:39:08
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Din pacate nu numai prin violenta se poate distruge o casnicie si copii sa aibe groaznic de suferit. Va pot marturisi ca sora mea n-a fost batuta de sot niciodata, nici copii, insa din cauza serviciului, sotul cam pleca noptile de acasa. S-a incurcat cu prietena lor de familie si finalul a fost ca sora mea n-a vrut sa creada pana nu a vazut cu ochii ei. Divortul a fost iminent, sora mea l-a parasit si s-a intors acasa cu cei 2 copilasi, care isi iubeau tatal cu disperare, ei n-au inteles atunci gestul mamei lor. Au trecut niste ani, din relatia extraconjugala s-a nascut o fetita si din prima casatorie mai avea un baiat. Nepotii mei sufereau tare de dorul dupa tatal lor si din pacate, nepoata mea a si murit din aceasta cauza ( s-a imbolnavit , medicii nu stiau ce diagnostic sa-i puna, ba ca a facut meningita, ba hepatita, cert este ca a facut leucemie si la 18 ani ne-a parasit. Dumnezeu s-o odihneasca ! Dupa cativa ani, am auzit ca fostul meu cumnat, nu si-a schimbat naravul, o insela si pe "prietena de familie" cu care se casatorise intre timp, dar a fost gasit mort . Se pare ca murise in timpul actului sexual cu o "alta". Copii sufera cel mai tare din despartirile dintre parinti. Sa ne ajute Dumnezeu sa traim in pace si armonie in familie ! Pana la urma, chiar ca, fiecare isi are crucea lui de dus si deciziile le ia fiecare dupa cum simte. DOAMNE AJUTA-NE! icamilin
copiii sufera cand cei doi se despart.insa asta nu inseamna ca raman fara mama sau fara tata.eu cred ca este mult mai rau pentru copil sa asiste la bataile si amenintarile din casa.vreau sa spun ca din doua rele il aleg pe cel mai mic:decat sa sufere de groaza si de frica,mai bine sa ii fie dor.pentru ca isi poate vedea oricand tatal.iar daca situatia s-ar remedia,adica s-ar renunta la violenta,atunci familia s-ar putea reintregi!iar copilul va fi unul mandru de parintii lui,si nu unul ingrozit de viata si de familia din jurul lui!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.06.2007, 11:13:46
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Nu pot sa cred ca Dzeu care e iubitor de oameni cere femeii supunere pana la agresiune fizica. La taina cununiei ii cere femeii supunere, dar nu supunere de sclava, iar barbatul sa o iubeasca cum a iubit Hristos biserica.

Amandoi barbatul-femeia sunt egali in fata lui Dzeu, amandoi sunt facuti de El si el si ea sunt fiinte cu demnintate, cu personalitate etc si nu trebuie sa fie relatii de subordonare psihica sau cu pumnul.

Tine si de gradul de educatie.
Nici nu inteleg cum poti sa mai faci dragoste cu sotul care inainte te-a agresat verbal sau fizic. Ce viata e asta?

Personal nu as accepta asa o viata.


Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2007, 00:01:48
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Succesul casniciei: Iubiti mult si rabdati mult.
astfel totul va fi perfect
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2007, 04:53:34
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75
Citat:
În prealabil postat de icamilin
Din pacate nu numai prin violenta se poate distruge o casnicie si copii sa aibe groaznic de suferit. Va pot marturisi ca sora mea n-a fost batuta de sot niciodata, nici copii, insa din cauza serviciului, sotul cam pleca noptile de acasa. S-a incurcat cu prietena lor de familie si finalul a fost ca sora mea n-a vrut sa creada pana nu a vazut cu ochii ei. Divortul a fost iminent, sora mea l-a parasit si s-a intors acasa cu cei 2 copilasi, care isi iubeau tatal cu disperare, ei n-au inteles atunci gestul mamei lor. Au trecut niste ani, din relatia extraconjugala s-a nascut o fetita si din prima casatorie mai avea un baiat. Nepotii mei sufereau tare de dorul dupa tatal lor si din pacate, nepoata mea a si murit din aceasta cauza ( s-a imbolnavit , medicii nu stiau ce diagnostic sa-i puna, ba ca a facut meningita, ba hepatita, cert este ca a facut leucemie si la 18 ani ne-a parasit. Dumnezeu s-o odihneasca ! Dupa cativa ani, am auzit ca fostul meu cumnat, nu si-a schimbat naravul, o insela si pe "prietena de familie" cu care se casatorise intre timp, dar a fost gasit mort . Se pare ca murise in timpul actului sexual cu o "alta". Copii sufera cel mai tare din despartirile dintre parinti. Sa ne ajute Dumnezeu sa traim in pace si armonie in familie ! Pana la urma, chiar ca, fiecare isi are crucea lui de dus si deciziile le ia fiecare dupa cum simte. DOAMNE AJUTA-NE! icamilin
copiii sufera cand cei doi se despart.insa asta nu inseamna ca raman fara mama sau fara tata.eu cred ca este mult mai rau pentru copil sa asiste la bataile si amenintarile din casa.vreau sa spun ca din doua rele il aleg pe cel mai mic:decat sa sufere de groaza si de frica,mai bine sa ii fie dor.pentru ca isi poate vedea oricand tatal.iar daca situatia s-ar remedia,adica s-ar renunta la violenta,atunci familia s-ar putea reintregi!iar copilul va fi unul mandru de parintii lui,si nu unul ingrozit de viata si de familia din jurul lui!
Aveti dreptate, copii sufera cel mai mult din cauza neintlegerilor dintre parinti. Daca ar exista credinta in aceea familie, n-ar exista neintelegeri iar copilasii ar trai fericiti,lipsiti de grija de maine, insa din pacate bautura, curvia si mandria sunt patimi grele care duc la dezastru in familie. Stiu persoane care au sotul cu patima bautului si care afirma ca atunci cand nu bea " e painea lui Dumnezeu" dar daca bea, e agresiv, bate si cand se trezeste se roaga sa-l ierte, plange ca nu va mai bea si tot felul de promisiuni desarte. Fereasca Dumnezeu pe toata lumea de astfel de pacate!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.06.2007, 10:21:18
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Citat:
În prealabil postat de mihaela75
Citat:
În prealabil postat de icamilin
Din pacate nu numai prin violenta se poate distruge o casnicie si copii sa aibe groaznic de suferit. Va pot marturisi ca sora mea n-a fost batuta de sot niciodata, nici copii, insa din cauza serviciului, sotul cam pleca noptile de acasa. S-a incurcat cu prietena lor de familie si finalul a fost ca sora mea n-a vrut sa creada pana nu a vazut cu ochii ei. Divortul a fost iminent, sora mea l-a parasit si s-a intors acasa cu cei 2 copilasi, care isi iubeau tatal cu disperare, ei n-au inteles atunci gestul mamei lor. Au trecut niste ani, din relatia extraconjugala s-a nascut o fetita si din prima casatorie mai avea un baiat. Nepotii mei sufereau tare de dorul dupa tatal lor si din pacate, nepoata mea a si murit din aceasta cauza ( s-a imbolnavit , medicii nu stiau ce diagnostic sa-i puna, ba ca a facut meningita, ba hepatita, cert este ca a facut leucemie si la 18 ani ne-a parasit. Dumnezeu s-o odihneasca ! Dupa cativa ani, am auzit ca fostul meu cumnat, nu si-a schimbat naravul, o insela si pe "prietena de familie" cu care se casatorise intre timp, dar a fost gasit mort . Se pare ca murise in timpul actului sexual cu o "alta". Copii sufera cel mai tare din despartirile dintre parinti. Sa ne ajute Dumnezeu sa traim in pace si armonie in familie ! Pana la urma, chiar ca, fiecare isi are crucea lui de dus si deciziile le ia fiecare dupa cum simte. DOAMNE AJUTA-NE! icamilin
copiii sufera cand cei doi se despart.insa asta nu inseamna ca raman fara mama sau fara tata.eu cred ca este mult mai rau pentru copil sa asiste la bataile si amenintarile din casa.vreau sa spun ca din doua rele il aleg pe cel mai mic:decat sa sufere de groaza si de frica,mai bine sa ii fie dor.pentru ca isi poate vedea oricand tatal.iar daca situatia s-ar remedia,adica s-ar renunta la violenta,atunci familia s-ar putea reintregi!iar copilul va fi unul mandru de parintii lui,si nu unul ingrozit de viata si de familia din jurul lui!
Aveti dreptate, copii sufera cel mai mult din cauza neintlegerilor dintre parinti. Daca ar exista credinta in aceea familie, n-ar exista neintelegeri iar copilasii ar trai fericiti,lipsiti de grija de maine, insa din pacate bautura, curvia si mandria sunt patimi grele care duc la dezastru in familie. Stiu persoane care au sotul cu patima bautului si care afirma ca atunci cand nu bea " e painea lui Dumnezeu" dar daca bea, e agresiv, bate si cand se trezeste se roaga sa-l ierte, plange ca nu va mai bea si tot felul de promisiuni desarte. Fereasca Dumnezeu pe toata lumea de astfel de pacate!
si din punctul tau de vedere ce ar fi de facut intr-o asa situatie?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.06.2007, 20:02:15
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Barbatul este 1/2-a femeii si femeia este 1/2-a barbatului,asa ca ei amandoi fac un intreg,si ei trebuie sa se sfatuiasca,sa ia decizii impreuna,sa se consulte, sa se respecte reciproc, sa se iubeasca reciproc,si sa nu treaca unul peste hotararile celuilalt.Femeia isi va lasa mama,tata,etc.,pt.a fi cu sotul ei,iar el isi va lasa mama,tata,etc., pt.a fi cu nevasta sa,si amandoi impreuna vor fi un singur trup,un intreg asa deci.;)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.06.2007, 21:14:18
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Problema se pune asa cred eu. Cel fara de credinta este fara de frica. Cel fara de frica este rau, egosit, predispus sa conduca. Ceea ce putem noi face e sa ii invatam cu rabdare sa Il cunoasca pe Hristos,( fie barbat fie femeie) apoi sa ii cerem sa respecte familia. Daca nu va avea credinta nici iubire, mila , responsabilitate nu va avea. Unui suflet mort nu ii poti cere sa simta!
Familia are scut binecuvantarea nuntii dar, ea este cu ei numai daca au o viata crestina amandoi!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.04.2009, 12:05:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ce este interesant mi se pare faptul ca, in afara de desfranare, nici un parinte (citit pana acum) nu spune ca violenta in familie are voie sa duca la divort. Este interesant ca bataia dintre soti (ca sunt posibile doua variante) nu da voie celui batut sa plece din familie. In Legea cea Veche se datea voia ca, din pricina rautatii evreilor, sotiile sa poata pleca de langa ei, prin carte de despartire, insa Hristos a oprit aceasta. Nu spun eu asta, ci Evanghelia.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.04.2009, 12:27:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu spun ca bataia este mai usoara decat adulterul, insa pentru adulter se da voie a se parasi sotul/sotia, insa pentru bataie nu. Aceasta este invatatura crestina inca dintru inceput. Nu imi cereti mie socoteala. Eu spun ce stiu. Fiecare sa rabde cat poate si Domnul va vedea, caci El stie toate.

Cu toata sinceritatea, prefer sa fiu batut de sotie (chiar daca poate suna comic) decat sa ma insele. Si cred ca la aceasta subsriu multi dintre voi. Pacatul bataii afecteaza pacea familiei, insa adulterul o rupe din temelii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2009, 17:21:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Greu de raspuns. Un om care iubeste nu-si loveste persoana iubita, dimpotriva, se jertfeste. Pe de alta parte o persoana care ia bataie, nu stiu cata putere mai are de a-l iubi pe cel ce o bate.

Of Doamne, cat de frumoasa e viata si noi ne batem joc de ea. In loc sa iubim, uram; in loc sa luam de mana persoana iubita, o lovim...

In astfel de situatii raman fara grai. Cert e ca am cunoscut persoane care toata viata au fost batute. Ochii mei nu au vazut mai multa rabdare ca in acele persoane. Rabdarea lor nu a fost expresia lipsei de inteligenta, ci a unei iubiri pe care nu o pot comenta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 22:51:12
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 22:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18