Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2010, 19:51:20
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Spunea parintele azi la slujba ca Papa Ioan Paul II, Dumnezeu sa-l ierte, ar fi dorit sa reconsidere dogma infailibilitatii papale, dar nu ar mai fi avut timp.
(Nici un catolic n-ar putea crede una ca asta. Si ma mir cum de un preot ortodox cunoaste / isi da cu parerea despre... agenda papala si stie de ce a avut sau timp un papa sau altul!)

Ca toti sa fie una nu era doar o dorinta unui papa. Este dorinta lui Hristos, si pentru ea, episcopi / patriarhi sau ne-episcopi, crestinii toti trebuie sa caute implinirea acestui indemn.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2010, 20:30:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Mai, nu sari asa, ca nu am scris-o in sens rau! Mirarea vine din faptul ca a fost pomenit Papa Ioan Paul al II-lea in predica- eu nu am auzit asta in nici o biserica ortodoxa in care am fost pana acum, inclusiv in cea la care merg de obicei. In ceea ce priveste ecteniile- evident ca ele sunt comune si cuprind si rugaciunea de a ne uni toti crestinii si iti imaginezi ca sunt parte a Sf. Liturghii peste tot. A fost deci o surpriza placuta sa aud ca acest papa (pe care eu il admir mult si care pentru mine a contribuit mult la, sa zicem, apropierea de Biserica) a fost citat intr-o biserica ortodoxa; imaginea generala pe care o lasa ortodoxia in momentul de fata e destul de intrensigenta. Acum intelegi? Deci nu mai era nevoie sa detaliezi ca asteptam intoarcerea catolicilor la vechile dogme; si, a propos- nu cred ca putem considera catolicii secta.
Iarta-ma, m-am pripit cu detalierea, pentru ca, vorba ta, imaginea generala este una de intransigenta, dar lucrurile nu stau asa, dovada si postarea ta si predica de astazi.

@Ducutu, predica nu era pentru catolici, era pentru ortodocsi. Si preotul despre care am vorbit nu este nicidecum un ignorant, asa cum reiese din mesajul tau. Sa nu ne mai adunam pacate, dand cu presupusul, asa cum am facut eu mai sus cu Arwein.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2010, 21:33:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

@Ducutu, predica nu era pentru catolici, era pentru ortodocsi. Si preotul despre care am vorbit nu este nicidecum un ignorant, asa cum reiese din mesajul tau. Sa nu ne mai adunam pacate, dand cu presupusul, asa cum am facut eu mai sus cu Arwein.
Probabil ca o sa vina Mihnea Dragomir si va scrie mai bine, dar si eu cred ca parintele tau, chiar nefiind ingnorant, nu a inteles corect. Cel mult papa JPII ar fi re-adus in discutie problema infailibilitatii papale in sensul de a discuta mai mult si de a intelege mai bine problema, nu in sensul "hai sa vorbim despre asta ca sa vedem noi catolicii cum am putea renunta ca sa ii impacam pe ortodocsi." Oricat ar visa unii ortodocsi ca s-ar putea vreodata in viitor ca romano-catolicii sa devina ortodocsi in ritual si dogma in mare, e doar o iluzie, asa ceva nu e posibil. Ceea ce ne putem ruga este ca sa ne intelegem reciproc, sa vedem exact unde anume de fapt spunem si credem acelasi lucru, doar cu alte cuvinte, sa renuntam la mandrie de ambele parti, sa renuntam la ignoranta si prostie, etc...si Sf. Duh, la care ar trebui sa ne rugam in mod special in aceste zile, poate aduce si unitatea/unirea, si intelepciunea, si pacea, si iubirea.... Dar sa te rogi ca preotii catolici sa se imbrace in odajdii ortodoxe, sau sa ai impresia ca papa va deveni simplu episcop...asta deja nu prea are rost.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2010, 22:28:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cel mult papa JPII ar fi re-adus in discutie problema infailibilitatii papale in sensul de a discuta mai mult si de a intelege mai bine problema...
Exact asta am spus si eu referitor la acest subiect.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2010, 10:39:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand si cum a aparut aceasta doctrina a infaibilitatii papale?

In ceea ce priveste luarea ei in discutie, ca s-ar fi putut, ca ar fi vrut..astea is "mituri urbane" e bine sa ramanem strict la situatia "de facto".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2010, 13:44:21
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

In fapt, atunci cand Isus i-a incredintat lui Petru cheile Imparatiei.

Primele formulari doctrinare au aparut in Evul Mediu - in scrierile lui Thomas d'Aquino, Abu-Qurrah, Peter Olivi, Guido Terrena.

Definitia dogmatica a fost adoptata de Conciliul Vatican I, in 1870.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2010, 16:56:05
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Da mult, s-au mai gandit...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.05.2010, 09:57:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ei, ce sa-i faci, oameni suntem.

Daca Dumnezeu ar fi vrut sa ne dea totul mura-n gura, ar fi scris Isus toate dogmele Bisericii, Crezul etc.

In loc de asta, a hotarat, in intelepciunea Lui, sa ne transmita ceea ce este esential, si a trimis Duhul Sfant printre noi, pentru a ne ajuta sa rezolvam si singuri anumite probleme de dogmatica.

Daca intelegem diferenta de proportie intre cunoasterea umana si cunoasterea lui Dumnezeu, ar trebui s a nu ne miram ca inca nu am dezlegat toate problemele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.05.2010, 10:37:02
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Ne-am obisnuit lenosi... nu mai vrem sa citim, dar vrem mura-n-gura informatiile si atunci ne miram de ce ajung eronate (telefonul fara fir). Se poate citi in acest sens:
"Papalitatea Schismatica " si "Papalitatea eretica" - Vladimir Guittee.
Toate informatiile sunt acolo cu lux de amanunte.

http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0613.htm - Papalitatea schismatica
http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0605.htm - Papalitatea eretica

Spor la treaba!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2010, 11:00:29
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In fapt, atunci cand Isus i-a incredintat lui Petru cheile Imparatiei.

Primele formulari doctrinare au aparut in Evul Mediu - in scrierile lui Thomas d'Aquino, Abu-Qurrah, Peter Olivi, Guido Terrena.

Definitia dogmatica a fost adoptata de Conciliul Vatican I, in 1870.
Ce vrei sa spui? Cand Petru a primit cheile Imparatiei, a devenit infailibil? Si apoi toti cei urcati pe scaunul Romei??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Comentariu rugaciune "Cuvine-se cu adevarat" Ludescu Despre Biserica Ortodoxa in general 17 26.05.2011 05:17:42
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Organizarea Bisericii inainte de Marea Schisma(1054) Danut7 Generalitati 4 13.03.2010 13:13:32