Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2012, 02:32:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Parintele Adrian Fageteanu spunea ca un om se va declara sfant atunci cand vrea Dumnezeu! Deci NU cand vor oamenii. Asta e o mare,mare greseala!
Si oamenii ce ar trebui sa faca? Sa astepte un semn divin ca sa canonizeze un Sfant? Nu pica asa din cer. Oamenii incearca sa il canonizeze pe Pr Arsenie Boca, ptr ca este un sfant si este iubit de multi, si vor sa mearga si la praznicul dansului.Vor icoane oficiale si acatiste oficiale cu si ptr dansul. Vor cinstea cuvenita lui. Oamenii o sa incerce, insa daca Dumnezeu nu o sa vrea canonizarea, nu o sa se intample. O sa fie tot felul de probleme ivite. Dar oamenii nu gresesc cu nimic daca incearca sa il canonizeze. Ei isi arata doar dragostea fata de el. Atata imi e sa nu atace mormantul lui.

Sincer ma indoiesc ca Patriarhul il va canoniza. Daca nici e Sf Mihai Viteazu nu l-au canonizat inca si dosarul este de mult. I s-au gasit moastele lui Mihai Viteazu de ceva vreme si nu e canonizat odata. Enervant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2012, 03:59:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Laura draga,pe Sfantul Irodion de la Lainici uite ca l-a canonizat,chiar anul trecut. Moastele au fost gasite in 2010,cand a randuit Dumnezeu,dupa multa rugaciune. Au mai fost incercari in trecut,i-au mai dezgropat mormantul etc. insa nimic,nu au gasit nimic. De fapt nici de data asta nu gasisera nimic initial,insa a randuit sfantul sa se arate sub mormintele gasite (deci mormant sub un alt mormant). Dorinta de canonizare a aparut la mitropolitii Olteniei de dupa 1990, la IPS Nestor si IPS Teofan,insa cum se spune,"probabil nu se implinise numarul de rugaciuni". Plus ca inainte cu un an s-a aratat in vis unei maici ce avea evlavie mare la el si i-a spus ca "La anul viitor parintele staret imi va face haine noi". Adica descoperirea si punerea sfintelor moaste in racla. Repet,poate nici in 2009 nu s-ar fi gasit sfintele moaste daca dezgroparea nu se facea dupa multa rugaciune aspra si post. A fost in Postul Mare,chiar de praznicul Sf. Calinic de la Cernica,care si caruia i-a fost duhovnic,era ruda sa spirituala cum se zice. Asadar totul e randuit de Dumnezeu,nimic nu se face intamplator. Canonizarea oficiala s-a realizat dupa cum spuneam anul trecut.

Parintele Adrian a fost intrebat odata despre canonizarea cuiva (nu dau nume). Dialogul a fost urmatorul,unul foarte,foarte intelept,si as recomanda tuturor sa faca efortul sa-l citeasca:

"- Si ar putea fi sanctificat,parinte? Ar putea fi canonizat?
- Dar de ce puneti problemele astea? Cine are dreptul,cine are initiativa la canonizare?
- Sfantul Sinod.
- Nu-i adevarat!
- Puterea poporului,iubirea poporului...
- Nu-i adevarat! Fals,minciuna,fals,fals! Numai Dumnezeu! Dumnezeu cand a vrut sa arate ca nadejdea unor crestini a slabit in inviere,dupa trei sute si atatia ani,la Efes,a desfacut pestera in care a aratat ca aceia erau sfinti,pentru ca au crezut in inviere. Numai cand se intampla ca la Manastirea Neamt ,cand merg parintii la miezonoptica si se roaga,se roaga,se roaga,si cand ies din biserica,vad ca s-a intamplat ceva afara: trotuarul s-a ridicat. Si atunci au sapat si au dat de niste oseminte. Or,osemintele nu puteau sa ridice trotuarul. Deci numai Dumnezeu are initiativa. Numai cand Dumnezeu are initiativa,atunci se canonizeaza. In privinta asta,va spun foarte sincer si cu frica lui Dumnezeu adevarul,nu-i aprob nici pe legionarii care vor sa-l canonizeze pe Codreanu,daca Dumnezeu inca n-a hotarat. Am sa va spun ceva ce nu va place celor care l-ati iubit sau il iubiti pe cine-am iubit eu cel mai mult in viata,pe Corneliu. Am sa va spun ca Corneliu nu-i deacord cu cei care vor sa-l canonizeze. Numai Dumnezeu trebuie sa ia initiativa,la timpul potrivit...
- De ce nu e deacord?
- Pentru ca nu e timpul pentru asa ceva. V-am spus ca pe cei sapte tineri din Efes ,abia dupa 378 de ani... Deci Dumnezeu stie cand trebuie sa...
- Si cum ne arata Dumnezeu ca trebuie canonizat cineva?
- Cum a aratat la Neamt,cand s-a ridicat pamantul.
- Dar,de pilda,la Stefan cel Mare cum a aratat?
- A aratat prin alte fapte. N-as vrea sa intru in amanunte acuma. Pot sa intru,dar nu e momentul,pentru ca si parinti buni,buni,buni,chiar prieteni de-ai mei,arhimandriti,au fost impotriva canonizarii lui Stefan,pentru ca a trait cu cutare femeie sau cutare,nu?
- Da,si Petre Tutea...
- Dar Constantin a fost mai pacatos ca Stefan si Dumnezeu a hotarat canonizarea lui. David a curvit si apoi l-a ucis pe sotul curvei,nu? Si e mai sfant ca altii. Deci,Dumnezeu,cand face socoteala minus si plus,trage linie si spune: Nu,binele pe care l-a facut e mult mai mare decat raul. De aceea am spus ca la Stefan a intervenit Dumnezeu,pentru binele pe care l-a facut el in tara noastra - nu numai in tara noastra! A facut biserici si in Grecia,si in Sfantul Munte,si in multe locuri..."



Ma scuzati pentru postarea lunga. Nici mie nu-mi plac mesajele voluminoase si textele "kilometrice",insa am considerat necesar sa impartasesc cu voi acest fragment din cartea "Viata mea. Marturia mea",de aceea am depus si efortul de a scrie litera cu litera spre a da si altora posibilitatea sa citeasca.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care e greseala, ca nu am inteles?
Am scris mai sus... De fapt a raspuns un mare parinte,nu eu,care sunt un pacatos.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 06.02.2012 at 04:05:43.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2012, 04:39:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si totusi e putin cam dur sa ii acuzi pe oameni ca doresc canonizarea Pr.Arsenie Boca. Cum am zis mai mult, chiar daca o sa incerce si Dumnezeu nu doreste canonizarea, nu o sa se faca oricat ar incerca. Insa nu poti sa ii judeci ptr. ca vor sa il vada Sfant oficial pe Pr. Arsenie Boca.
Esti sigur ca la tine e vb strict de randuiala? Sau faptul ca nu prea il agreezi pe Pr. Arsenie Boca e mai puternic si nu-l vrei Sfant? Tot Parintele Adrian si nu numai el, neaga Sfintenia Parintelui Arsenie Boca.. si cum tu asculti fara clintire de ce a spus Pr. Adrian, tot posibilul sa il renegi si tu pe Pr. Boca. Sper sincer sa fi analizat gresit. Multi ai ideea asta ca daca nu a fost legionar Pr. Boca automat nu e Sfant.

on-topic. Ar fi superb sa fie canonizat Pr. Arsenie Boca. La fel cum rusii si-au canonizat marii sfinti (de ex. Sf.Xenia) si grecii la fel(de ex.Sf.Nectarie), ar fi frumos sa il avem si noi pe Pr Arsenie Boca. Aveti idee cat de multi sfinti a canonizat Rusia? Numai sfintii de pe vremea comunismului trec de nr 1000.
Am mai spus. Daca nu era Pr Arsenie Boca, nu stiu ce s-ar fi intamplat cu ortodoxia noastra, mai ales pe vremea comunismului. A fost stalpul ortodoxiei, piatra care nu se misca. I-a indreptat pe oameni si i-a facut sa ramane ortodocsi, in ciuda atacurilor ateiste a comunistilor. Faptul ca mormantul sau aduna sute de crestini in fiecare an e o dovada cat de mult a fost este si va fi iubit de catre romani. (nu doar romani, am inteles ca si sarbii merg la dansul)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2012, 04:59:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stai asa,pe cine am acuzat? Nu mai imi atribui vorbe pe care nu le-am zis. Am spus doar ce am considerat ca trebuie spus. Uita-te la parintele Ilie Lacatusu,care e sfant in toata regula (desi necanonizat),si nu se face asa mare tam-tam - in cazul lui neexistand niciun dubiu. De aceea ziceam ca orice graba e oarecum inutila.

Si am toate motivele sa fiu apropiat de parintele Adrian,infinit mai multe decat as avea fata de parintele Arsenie. Si pentru mine parintele Adrian e sfant (si sunt convins ca e!),insa cand si daca va fi canonizat numai Dumnezeu decide,nu oamenii.

Last edited by Raoul; 06.02.2012 at 05:06:53.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2012, 08:58:33
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stai asa,pe cine am acuzat? Nu mai imi atribui vorbe pe care nu le-am zis. Am spus doar ce am considerat ca trebuie spus. Uita-te la parintele Ilie Lacatusu,care e sfant in toata regula (desi necanonizat),si nu se face asa mare tam-tam - in cazul lui neexistand niciun dubiu. De aceea ziceam ca orice graba e oarecum inutila.

Si am toate motivele sa fiu apropiat de parintele Adrian,infinit mai multe decat as avea fata de parintele Arsenie. Si pentru mine parintele Adrian e sfant (si sunt convins ca e!),insa cand si daca va fi canonizat numai Dumnezeu decide,nu oamenii.
Canonizarea de face de catre Biserica. Bineinteles cu voia lui Dumnezeu, dar Biserica este formata din oameni. Cine spune ca nu acum vrea Dumnezeu?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2012, 10:56:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
A fost stalpul ortodoxiei, piatra care nu se misca. I-a indreptat pe oameni si i-a facut sa ramane ortodocsi, in ciuda atacurilor ateiste a comunistilor.
Asa este. As dori sa mai adaug un aspect. Parintele cand a fost inchis a transformat inchisoarea in manastire - de Pasti toata inchisoarea canta rasunator "Hrisos a Inviat" de se cutremurau zidurile inchisorii. Conducatorii inchisoriii au spus: "trebuie sa-i drumu la asta ca ne-a transformat inchisoarea in manastire. Oricum el pleaca cand vrea si vine cand vrea, ce rost are sa-l mai tinem inchis."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2012, 13:39:03
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Mda.... si eu sunt pentru canonizare....... voia lui Dumnezeu poate fi schimbata..... parintele Arsenie Boca e cu adevarat sfant...... toti cei care spun altceva, si care se impotrivesc canonizarii sa mearga la mormant...... dupa acea experienta o sa lupte din rasputeri pentru canonizare....... sunt de acord cu Laura... nu ar trebui sa atace mormantul pana sfantul nu o sa dea de inteles ca vrea sa ii fie scoase moastele...... avem nevoie de un acatist, avem nevoie de o icoana, avem nevoie de rugaciuni... tara oricum e slabita, deznadejdea intra tot mai mult in oameni.... un astfel de sfant poate tine oamenii uniti, poate aprinde acea flacara care ardea in stramosii nostri care au fost mult mai chinuiti, persecutati, ucisi... dar Dumnezeu a ramas mereu pe locul intai..... e bine stiut ca parintele Adrian Fageteanu nu il privea cu ochi buni pe parintele Arsenie Boca, mai ales in ultima parte a vietii. Oricum realizarile parintelui Boca sunt incomensurabile fata de realizarile altor duhovnici romani.... un varf de lance in lupta cu ateismul, un roman patriot, persecutat, smerit peste masura, dur in acelasi timp cu cei care meritau... asemenea marilor sfinti ai crestinismului, si-a aratat sfintenia inca din timpul vietii, marturii fiind sute, daca nu chiar mii..... sunt atatea volume in care oamenii povestesc minuni adevarate... ce dovezi ne mai trebuie, ele sunt in fata noastra.... SF Irodion de la Lainici, a fost canonizat doar pentru ca in timpul vietii a dus o viata smerita, si pentru ca moastele sale erau inca neputrezite...... au fost raportate doar cateva minuni... si cred ca a mai existat si un oarecare scop comercial, inca o sursa de bani in vistierie... in schimb la parintele Arsenie Boca situatia e total opusa....eu am fost si la mormant si am fost si la moastele Sfantului Irodion... e o diferenta enorma, la Prislop te incarci cu energie, de descarci de necazuri, suparari, in fiecare petala de floare de pe mormant simti cum razbate o raza de lumina..... cand am fost eu era un ger groaznic, dar cat am stat la coada la mormant, cateva ore, transpirasem, si nu imi puteam explica de ce, nici eu nici prietenii cu care eram..... sunt volume intregi cu astfel de marturii... trebuie doar culese... oricum parintele o sa ramana in sufletul nostru ca sfant, indiferent daca va fi canonizat sau...... Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2012, 13:57:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si oamenii ce ar trebui sa faca? Sa astepte un semn divin ca sa canonizeze un Sfant? Nu pica asa din cer. Oamenii incearca sa il canonizeze pe Pr Arsenie Boca, ptr ca este un sfant si este iubit de multi, si vor sa mearga si la praznicul dansului.Vor icoane oficiale si acatiste oficiale cu si ptr dansul. Vor cinstea cuvenita lui. Oamenii o sa incerce, insa daca Dumnezeu nu o sa vrea canonizarea, nu o sa se intample. O sa fie tot felul de probleme ivite. Dar oamenii nu gresesc cu nimic daca incearca sa il canonizeze. Ei isi arata doar dragostea fata de el. Atata imi e sa nu atace mormantul lui.

Sincer ma indoiesc ca Patriarhul il va canoniza. Daca nici e Sf Mihai Viteazu nu l-au canonizat inca si dosarul este de mult. I s-au gasit moastele lui Mihai Viteazu de ceva vreme si nu e canonizat odata. Enervant.
In Biserica ortodoxa de obicei un sfant e canonizat dupa ce trec mai multi ani, de obicei de ordinul sutelor. Exceptie fac mucenicii, care si-au dat viata, si sfintii carora li se dezgroapa sfinte moaste. In general am vazut ca trec cel putin doua sute de ani.
De exemplu sf. Irodion, Ioan Iacov Hozevitul, sfantul Nectarie, toti au sfinte moaste, deci au fost canonizati la scurt timp dupa trecerea la Domnul.
E si bine sa se intample asa, ca sa nu se faca vreodata o greseala, in timp se va arata sfintenia acelei persoane. Asadar singura solutie pentru canonizarea in zilele noastre a Parintelui Arsenie Boca ar fi daca ramasitele sale sunt sfinte moaste. Dar cum parintele a lasat sa nu se dezgroape vor trece multi ani pana se va pune problema canonizarii.
ma indoiesc ca s-au gasit moastele lui Mihai Vitezul, poate e vorba de ramasitele sale. Atentie, sfintele moaste nu sunt doar ramasitele pamantesti, ci au anumite caracteristici inexistente in afara crestinismului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2012, 14:07:47
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Biserica ortodoxa de obicei un sfant e canonizat dupa ce trec mai multi ani, de obicei de ordinul sutelor. Exceptie fac mucenicii, care si-au dat viata, si sfintii carora li se dezgroapa sfinte moaste. In general am vazut ca trec cel putin doua sute de ani.
De exemplu sf. Irodion, Ioan Iacov Hozevitul, sfantul Nectarie, toti au sfinte moaste, deci au fost canonizati la scurt timp dupa trecerea la Domnul.
E si bine sa se intample asa, ca sa nu se faca vreodata o greseala, in timp se va arata sfintenia acelei persoane. Asadar singura solutie pentru canonizarea in zilele noastre a Parintelui Arsenie Boca ar fi daca ramasitele sale sunt sfinte moaste. Dar cum parintele a lasat sa nu se dezgroape vor trece multi ani pana se va pune problema canonizarii.
ma indoiesc ca s-au gasit moastele lui Mihai Vitezul, poate e vorba de ramasitele sale. Atentie, sfintele moaste nu sunt doar ramasitele pamantesti, ci au anumite caracteristici inexistente in afara crestinismului.
catalin, nu e imperios necesar ca sa fie scoase moastele pentru a canoniza un sfant, sunt atatia sfinti fara moaste, cel mai reprezentativ fiind Sf Ilie, sau in rusia este Sfanta Xenia din Sankt Petersburg, ale carei moaste nu au fost scoase din mormant, si este atat de iubita acolo..... parintele a spus doar sa nu se dezgroape corpul, nu a spus niciodata sa nu fie canonizat..... a spus ca nimeni sa nu se atinga de moaste pana la a doua venire a Mantuitorului.. atunci stim ca o sa fie apocalipsa, deci asta ar insemna sa nu fie canonizat niciodata..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2012, 14:42:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
parintele a spus doar sa nu se dezgroape corpul, nu a spus niciodata sa nu fie canonizat..... a spus ca nimeni sa nu se atinga de moaste pana la a doua venire a Mantuitorului.. atunci stim ca o sa fie apocalipsa, deci asta ar insemna sa nu fie canonizat niciodata..... Doamne ajuta!!!
Am si eu o nelamurire. In ce context a spus parintele acest aspect? Eu unul inca nu am gasit nimic scris. Cine stie in ce context a spus acest lucru. Sau poate ne incearca din nou credinta, asa cum isi incerca enoriasii spunandu-le sa il vorbeasca de rau. E greu sa intelegem noi toate cate ni le-a lasat parintele. Un Sfant de multe ori este greu de inteles, atata timp cat noi suntem ai lumii. De asta chiar si preoti si mari duhovnici uneori nu l-au inteles.
Eu am vorbit cu un parinte care astazi este calugar si care i-a fost ucenic - a stat cu parintele la Draganescu. Acest parinte mi-a spus asa: ca parintele Arsenie a lasat vorba sa nu se umble la mormantul lui, insa daca IPS Laurentiu a hotarat canonizarea lui - noi trebuie sa facem ascultare....daca acest lucru se va implini Dumnezeu stie mai bine.

Last edited by ovidiu b.; 06.02.2012 at 14:44:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 13:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 15:35:50