Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 29.09.2015, 12:11:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

cred ca ar fi mai bine "sa-l lasam" pe bunul Dumnezeu "sa decida" unde merg sufletele copiilor avortati. Cine suntem noi sa venim cu ipoteze unde merg aceste suflete, atat timp cat nu stim NIMIC unde anume sa duc sufletele acestor copii nefericiti si nevinovati. Are Dumnezeu grija de ele!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #152  
Vechi 20.02.2016, 12:46:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cred ca ar fi mai bine "sa-l lasam" pe bunul Dumnezeu "sa decida" unde merg sufletele copiilor avortati. Cine suntem noi sa venim cu ipoteze unde merg aceste suflete, atat timp cat nu stim NIMIC unde anume sa duc sufletele acestor copii nefericiti si nevinovati. Are Dumnezeu grija de ele!
Nu zici bine aici.
Sunt cateva marturii despre unde se duc sufletele copiilor avortati.
Ce zici tu arata ca nu ai citit marturii ale parintilor despre problema asta.

Copiii avortati NU se duc in Imparatia lui Dumnezeu pentru ca nu au fost botezati.
Insa nu se duc nici in Iad pentru ca sunt fara de pacat.

Unde se duc? Intr-un loc fara de lumina, unde sufera pentru ca nu au ajuns in Imparatia lui Dumnezeu si nu alte chinuri, si de unde cer pedeapsa pentru parintii lor care nu i-au lasat sa se mantuiasca si sa aiba o viata. Sunt mai multe carti/parinti care zic lucrul asta.

Ce trebuie facut? Rugaciune multa si milostenie pentru sufletele lor, pentru ca Dumnezeu sa-i primeasca in Imparatia Sa.


Vezi ce zice Parintele Paisie Aghioritul cand s-a rugat pentru sufletele copiilor avortati.

Pacatul cel mai mare pe care il putem face pe pamantul asta este SA IMPIEDICAM UN SUFLET SA INTRE IN IMPARATIA CERURILOR.

Prin omor, prin sminteala, prin minciuna, prin erezie, prin altele, OMORAM SUFLETELE altora. Asta este pacatul cel mai mare pe pamantul asta.


Biserica are Raspunsuri pentru toate problemele, de 2000 de ani toate problemele au primit un raspuns, trebuie sa cauti suficient de adanc in miile de carti scrise, si cu siguranta vei gasi pe cineva care a avut problema ta.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 20.02.2016, 17:47:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios?

Referinte din Sf. Parinti pentru teologumena asta, ai?

Daca tot faci reeferinte la scrieri si cautari profunde, o trecere asa, prin istoria teologica a Bisericii, care sa justifice ideea asta, estem?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 20.02.2016, 18:04:05
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?

Referinte din Sf. Parinti pentru teologumena asta, ai?

Daca tot faci reeferinte la scrieri si cautari profunde, o trecere asa, prin istoria teologica a Bisericii, care sa justifice ideea asta, estem?
Probabil citatul din Cleopa, dar asta e doar teologumena. Nu exista nici un Sinod Local/Ecumenic cu horos pe tema asta. In consecinta, ar trebui sa nu exista afirmatii transante ale unora, bazate pe vise, pareri, inferente, citate din "marii duhovnici", etc. Daca si copiii pot ajunge Jos, atunci de ce Mintuitorul, in cel putin doua momente distincte, ii da ca pilda sau standard? Copiii, mai ales cei care nu au paucat macar sa calce o regula, fei ea de Sus, fie pur omeneasca si arbitrara, sint ca niste foi albe. Adultii...eh, noi adultii sintem sau ajungem la finele vietii fie ca tabelele Legii lui Moshe (cazul sfintilor autentici), fie ca o hirtie igienica sau absorbant dupa folosire (extrema cealalta). Dar, dupa cum s-a demonstrat printr-un anume tilhar, cindva, nimeni nu e lipsit de sansa sau sansele mai degraba, mintuirii. Cu atit mai mult niste prunci.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 20.02.2016, 23:52:41
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Noi toti suntem inaintea lui Dumnezeu precum copiii, omul se straduie sa cugete in curatie, cu simplitate si aducerile sale aminte sa fie dintre cele mai frumoase. Cu atat mai mult Bunul Dumnezeu priveste inspre noi intr-un mod poate de neinteles adesea pentru ratiunea umana. Este frumos sa avem preocupari duhovnicesti, dar sa nu ingaduim ca aceste preocupari sa se transforme in dispute. Unde este pace si asezare acolo este si Bunul Dumnezeu.
Este o binecuvantare sa amintesti un titlu de carte duhovnicesca in care este dezbatuta mai pe larg o anumita tematica, cei cu adevarat preocupati se vor apuca de citit..
Sufletul pentru noi oamenii simplii este o mare taina, dar celor ce se apropie cu bunavointa Dumnezeu le vorbeste, le raspunde. Cuvantul lui Dumnezeu care emana o putere si transforma fiinta noastra, este Cel care va raspunde si va hrani sufletele noastre flamande.
Sfintii Parinti ne cheama si pe noi, in acest timp scurt cand abandonam preocuparile de zi cu zi, ne cheama la rugaciune. Fiecare in slabiciunile si neajunsurile noastre, sa cerem mila si purtarea de grija a lui Dumnezeu.
Daca noua in starea aceasta de decadere na pasa si avem un gand bun pentru un suflet, cu atat mai mult Bunul Dumnezeu este Cel care va aduce odihna, pace si mangaiere.


Fost-am purtati pe brate sfinte,
Ravneau sa sape-n stanca si sa ascunda
Batrani cu chipuri luminate,
Ce-n rugi fierbinti strabat nemarginitul,
Ca arsita lumii, sa nu-i atinga,

Mahniti ca am ramas straini,
Traiuri inmuiate intr-un sigur dor,
Ani si ani ne-am tot indepartat;
Reply With Quote
  #156  
Vechi 21.02.2016, 00:00:02
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Partasi privim neputinciosi,
Cum se frange al nost popor.

Cuvantul e bland si aspru rasuna,
Privind intinsul campiei
Plangeti pe cei, ce ieri si azi,
Au fost lipsiti de viata
Si lumina zilei.

Si tu dorule cuvant maret,
De-mi vei putea raspunde :
Oameni mai mult morti, decat vii
Cum si-or aduce aminte
De-un suflet ce nu se poate intrezari?

Un suflet e viu si viu va ramane,
Si mama se cheama aceea si stie,
Si-n pantece aspre, si-n pantece blande
Sufletul e plamadit pentru vesnicie. (Sufletul)

Iertare pentru greseli..
Reply With Quote
  #157  
Vechi 03.03.2016, 07:55:56
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit se duc in iad dar pot fi scosi

Parintele Arsenie Boca a scris mai multe carti in care ne explica faptul ca Dumnezeu ii pedepseste pe copii pentru pacatele parintilor lor. Si asta pe baza unor texte din Sf. Scriptura!
In cartea "Cuvinte vii" cred ca puteti gasi amanunte, cei interesati tb neaparat sa o citeasca si, in general, tot ce a scris parintele Arsenie Boca tb citit pt ca e cu adevarat o comoara a ortodoxiei.
Pot fi scosi din iad de mamele lor daca se ocupa de alti copii in loc (sa boteze copii si sa se ocupe de ei pana cresc mari, in calitate de nasi de botez) dar asta neaparat sub îndrumarea duhovnicului care stie ce si cat tb facut in functie de spovedania personala.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 04.03.2016, 14:24:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?

Referinte din Sf. Parinti pentru teologumena asta, ai?

Daca tot faci reeferinte la scrieri si cautari profunde, o trecere asa, prin istoria teologica a Bisericii, care sa justifice ideea asta, estem?

Sunt extrem de putine invataturi clare pe tema asta (si am citit suficiente), insa am gasit in foarte putine locuri referinte precise pe tema asta.
Pentru ca sunt atat de putine nici tu nu poti sa aduci cine stie ce "referinte directe", ci doar concluzii "logice", dovezi indirecte, asa cum isi dau toti cu parerea pe aici, ca sunt curati, ca alte virgule.

Eu am cautat "marturii directe" din mistica ortodoxa, pentru ca de fapt acolo trebuie sa cauti, in VIATA ORTODOXA de 2000 de ani. Mistica este trairea dogmaticii, este expresia vie a invataturii si dogmaticii Bisericii. ESTEM ? (Aroganta expresia asta... plina de superiorate si alea alea, nepotrivita pentru un crestin sau teolog)


1. La Sf Paisie Aghioritul ce a vazut el.
2. Am gasit intr-o carte ce zicea un parinte cu experienta pe tema asta unei femei, cum sa se roage pentru cei 2 copii avortati ai ei; m-a uimit claritatea parintelui pe tema asta.
3. Am mai gasit o carte care povestea ce a vazut o femeie pe tema asta, cum a visat-o pe Maica Domnului suparata si cei 2 copilasi ai ei, cum s-a rugat cum lucrurile s-au indreptat pentru ea.



Insa referinta cea mai importanta este Dumnezeu. Daca nu ma credeti pe mine rugati-va Lui sa va arate. Daca Sf. Paisie Aghioritul s-a rugat si a vazut asta, pe el de ce nu il credeti? Din necredinta.... Marturie mai mare ca a lui ce sa avem.
Si eu m-am rugat si de asta va zic ce e mai sus.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 28.03.2016, 21:53:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pe masura ce regasesc referintele o sa le adaug aici, pentru a lumina aceasta problema cu "documentatie" corecta.

In Viata Cuviosului Paisie Aghioritul, pagina 278, zice asa:
Vedenie Infricosatoare Despre Sufletele Copiilor Avortati

"La 11 Aprilie 1984, in Martea Luminata, la ora 12 noaptea, Staretul a avut o vedenie in care i s-a aratat infricosatoarea crima a avorturilor.
Aceasta vedenie a povestit-o multora si este chiar publicata, dar o consemnam si aici pentru ca subiectul este o mare insemnatate si ii preocupa pe multi in nadejdea ca vor fi ajutate cateva suflete.

"Intr-o noapte povestea staretul, dupa ce am aprins doua lumanari, asa cum obisnuiesc sa fac chiar si atunci cand ma odihnesc, pentru cei care sufera si sufleteste si trupeste, in care se cuprind si cei adormiti, am avut o vedenie infricosatoare. Am vazut un lan de grau necopt, care abia incepuse sa scoata spicul. Eu ma aflam in afara zidului care imprejmuia acel lan si aprindeam lumanari de partea exterioara a lui pentru cei adormiti. In partea stanga era un teren neuniform, rapos si neroditor, care se cutremura de vuietul a mii de voci sfasietoare, care ar fi sfartecat chiar si cea mai impietrita inima. In timp ce sufeream din pricina acelor voci sfasietoare, si nu-mi puteam explica vedenia, am auzit o voce spunandu-mi: Lanul cu grau necopt este cimitirul cu sufletele mortilor care vor invia. Iar locul acela care se cutremura de acele voci sfasietoare, este locul unde se afla sufletele copiilor avortati".

Dupa ce a incetat vedenia, nu-mi puteam reveni din pricina marii dureri pe care o simteam. Nici macar nu ma puteam intinde in pat ca sa ma odihnesc putin, cu toate ca eram frant de oboseala, din pricina mersului pe jos si a statului in picioare din ziua precedenta."
Reply With Quote
  #160  
Vechi 28.03.2016, 22:14:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

In cartea Minunile Vremurilor din Urma,
pagina 76, Minunile din Tuapse (Rusia) zice asa:

Am fost pe lumea cealalta

Este vorba despre povestea unei femei, necredincoase, care are un accident de masina si care este luata de ingerul ei pazitor si dusa pe lumea cealalta unde i se arata toate pacatele omenesti. Ce este extrem de interesant asupra descoperirii este stilul extrem de laic al prezentarii, complet lipsit de orice influenta a textelor sau formularilor regasite curent in textele bisericesti.

..... intamplarea este foarte lunga are multe pagini, extrag doar paragraful cu pricina.
In partea opusa a curtii am vazut niste coridoare deschise ca in localitatile rurale. Era murdar si dezordine. Si deodata, in aceasta mizerie, am vazut niste copilasi murdari si manjiti. Impreuna cu ei erau doua femei, insa ele sedeau cu spatele la mine, parca supraveghindu-i pe copii. Cei ce mai insoteau mi-au explicat: "Acestia sunt copiii nenascuti". Eu am intrebat cum asa? "Sunt jertfele avoturilor". In momentul acela mi s-a intunecat mintea, parul mi s-a facut valvoi si am inghetat de frica, de rusine si de groaza! Nu stiam unde sa ma ascunde de rusine. Nu mai aveam intrebari si indreptatiri: acolo erau copiii mei caci facusem avorturi si nu intelelsesem ca era pacat. Cuvantul aceasta nu il cunosteam. Am simtit chinul si suferinta si am simtit ca trebuie sa raspund pentru ei. Insotitorii mei taceau, simtind vina mea de moarte. Femeile care sedeau impreuna cu copiii erau partase la faptele noastre, nu-si intelegeau munca lor si sufereau pentru noi toate. Mi-am dat seama de soarta mea si i-am lasat pe copii sortiti pierii. Si tocmai atunci am simtit ca voi fi dusa la locul meu, iar care era el va puteti inchipui usor.
.........
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare