Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2011, 20:49:43
PascalHoratiu PascalHoratiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 7
Implicit la mine a fost asa

Discutand cu nasa si cu duhovnicul mi-au spus ca cel mai bine este sa ne spovedim si sa ne impartasim inainte cu o saptamana in nici un caz in ziua nuntii.(duhovnicul a fost intru toate de acord). Deoarece dupa ce te impartasesti nu mai ai voie sa te saruti deloc, sa dansezi, sa chiui si in final sa te imbeti de fericire cum se intampla la fiecare nunta si cum mi s-a intamplat si mie.
Cel mai important : consultati-va cu duhovnicul sau cu preotul care va savarsi cununia si faceti cum va indeamna el nu cum va indeamna lumea.
Apropo , multumim lui Dumnezeu nunta a fost un succes pe toata linia fara nici o problema.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2011, 21:06:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Parintele Cleopa spunea ca dupa administrarea tainei casatoriei, mirii sa astepte 3 zile pana la unirea trupeasca, din respect pentru Sf Impartasanie.
Mai stiti si alte pareri, mai sunt parinti care fac referire la acest lucru?
Eu nu sunt foarte de acord cu acest lucru, pentru ca dragostea din noaptea nuntii e binecuvantata si curata. Sau nu?
Probabil ca tot asa ii iubiti si pe Hitler, Stalin, Ghe. Ghe. Dej, Ana Pauker, Teoharie Georgescu, Ceausescu, pe Iuda iscarioteanul , pe imparatii romani Galeriu, Deciu, Diocletian, Iulian Apostatul, Valens, ... ca doar de, nu asa a spus Iisus? sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine , nu ?(asta ca o alta binecuvintare a Mintuitorului)
Adica, o fi nunta binecuvintata, dar trupul lui Hristos este darul suprem pt. unirea cu El si nu cu oamenii , fie ei chiar si sotii/sotiile noastre si ca atare are multa prioritate inainte de orice !
Dar puteti accepta ca regula generala de viata in duh si adevar regula : ,,fara nici o regula in viata mea " si atunci totul devine tot mai simplu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2011, 22:52:51
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Question

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Probabil ca tot asa ii iubiti si pe Hitler, Stalin, Ghe. Ghe. Dej, Ana Pauker, Teoharie Georgescu, Ceausescu, pe Iuda iscarioteanul , pe imparatii romani Galeriu, Deciu, Diocletian, Iulian Apostatul, Valens, ... ca doar de, nu asa a spus Iisus? sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine , nu ?(asta ca o alta binecuvintare a Mintuitorului)
Adica, o fi nunta binecuvintata, dar trupul lui Hristos este darul suprem pt. unirea cu El si nu cu oamenii , fie ei chiar si sotii/sotiile noastre si ca atare are multa prioritate inainte de orice !
Dar puteti accepta ca regula generala de viata in duh si adevar regula : ,,fara nici o regula in viata mea " si atunci totul devine tot mai simplu !
Eu nu sunt casatorita,dar din ce am aflat de la prietenii mei, duminica mergeau la liturghie si se impartaseau daca aveau binecuvantare apoi se oficia Sf Taina a Cununiei,apoi mergeau la restaurant.De marti incolo e dezlegare la relatii intime tocmai pt ca se impartasesc.Dar ce nu inteleg eu este daca ai voie sa te saruti sau sa te zbantui dupa Sf Impartasanie,mai ales ca am vazut mirese care varsau la cununia religioasa de emotie ,de caldura.Cred ca trebuie sa avem si nadejde ca ne intareste Dumnezeu in momentele acela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2011, 23:04:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si mie mi-ar placea sa ma casatoresc dupa Sfanta Liturghie, trebuie sa fie foarte frumos! Numai ca oamenii veniti la slujba se tot zgaiesc la mire si la mireasa, in loc sa fie atenti la slujba.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.01.2011, 15:30:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asta cu trei zile dupa impartasanie sa ai relatii, nu poate functiona.
Ca mai sunt si zilele de post din timpul saptamanii si ce faci?
Dupa unii nu trebuie sa nu ai relatii niciodata.
Ca e pacat, murdar, destrabalare, impotriva lui Dumnezeu, a tainei cununiei.
Or sti ei, ca eu nu stiu si nu inteleg in veci.
Casatoria este lasata (tot de Dumnezeu) printre altele, ca sa aibe oamenii o viata normala (ca relatii trupesti) si sa procreeze si nu sa stea ca feciori.
Pentru acestia exista monahia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2011, 01:59:30
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Casatoria este lasata (tot de Dumnezeu) printre altele, ca sa aibe oamenii o viata normala (ca relatii trupesti) si sa procreeze si nu sa stea ca feciori.
Pentru acestia exista monahia.
Asa e, dar sotii, crestini fiind, trebuie sa cunoasca si postul. Casatoria nu se limiteaza la procreare, iar prin perioadele de abstinenta se evidentiaza tocmai acest lucru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2011, 02:15:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Asa e, dar sotii, crestini fiind, trebuie sa cunoasca si postul. Casatoria nu se limiteaza la procreare, iar prin perioadele de abstinenta se evidentiaza tocmai acest lucru.

De acord. Dar pentru ce să mănânci urzici tocmai în ziua Învierii Domnului ? Dar de ce să ții post exact în noaptea nunții ? Căci în fond, asta promovați să facă oamenii: să primească o prăjitură și să o țină la frigider trei zile, în ideea că astfel sunt mai buni creștini. Isus nu a ținut post la nunta din Cana, ci atunci a prefăcut apa în vin bun. Dar comparația dintre nuntă și prăjitură este imperfectă, fiindcă ceea ce au primit mirii la nuntă este mult mai mult decât o prăjitură. "Hai să ne începem viața în stare căsătorită trăind mai întâi în stare călugărită" e absolut simetric cu "să plângem după femeia iubită în primele trei zile după tonsură". Adică, Dumnezeu ne-a unit și ne vrea un singur trup, pe când noi: nu și nu ! Astfel, noi nu ținem o prăjitură la frigider trei zile din dragoste pentru Cristos, ci luăm prăjitura și I-o aruncăm direct în nas.

Din ceea ce scrieți, îmi dau seama că ați citit mult. Probabil că ați auzit de ispite de dreapta. Ei bine, despre asta e vorba aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.01.2011 at 02:19:34.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2011, 16:19:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

@Mihnea Dragomir

N-am spus ca toti mirii ar trebui sa posteasca in "noaptea nuntii", ci doar cei care s-au impartasit in ziua cununiei lor. Motivul ar fi ca bucuria impartasirii - a unirii cu Hristos, a primirii Trupului si Sangelui Sau - covarseste bucuira provenita din placerea unirii lor trupesti .

Vor dovedi prin abstinenta ca unitatea lor nu-i omenesca, deci trecatoare, ci harica. Cei proaspat casatoriti nu plang dupa fecioria pe care o vor pierde, ci se bucura de Hristos, constientizand ca doar ramanad uniti cu El vor fi capabili sa evite ruptura dintre ei si sa depaseasca necazurile vietii.

Dar cel mai bine e ca cei ce doresc sa se impartaseasca in ziua nuntii lor, sa asculte sfatul duhovnicului privitor la noaptea nuntii.

Nu socotesc ca aici e vorba de ispita de dreapta. Nu va lasati influentat de aparente, n-am citit mult, in schimb pot spune ca am intalnit persoane minunate de la care am avut ce invata.

Last edited by George.m; 05.01.2011 at 23:49:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2011, 17:28:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cel mai bine ar fi ca mirii sa fie impartasiti cu o saptamana inainte!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2011, 17:31:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta cu trei zile dupa impartasanie sa ai relatii, nu poate functiona.
Ca mai sunt si zilele de post din timpul saptamanii si ce faci?
Dupa unii nu trebuie sa nu ai relatii niciodata.
Ca e pacat, murdar, destrabalare, impotriva lui Dumnezeu, a tainei cununiei.
Or sti ei, ca eu nu stiu si nu inteleg in veci.
Casatoria este lasata (tot de Dumnezeu) printre altele, ca sa aibe oamenii o viata normala (ca relatii trupesti) si sa procreeze si nu sa stea ca feciori.
Pentru acestia exista monahia.
Sophia, din cate stiu eu, pentru tinerii proaspat casatoriti nu se cere respectarea zilelor de post la inceput daca acestia nu se pot infrana; insa cu trecerea timpului trebuie daca este posibil sa existe o randuiala. Iar daca mirii se impartasesc in ziua nuntii, trebuie sa cunoasca faptul ca nu pot avea relatii trupesti 3 zile!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 11:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 12:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 01:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 16:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 23:15:28