Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2011, 15:01:50
infatuat infatuat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Am o intrebare

Buna ziua , povestea mea pe scurt este urmatoarea : in data de 24 aprilie 2010 mi-am unit destinul cu sotia mea , oficial ....pe data de 26 feb a.c ....am divortat din diverse motive. Intre timp ..ne-am regasit ...si am vrea sa ne recasatorim :) ...intreabarea este : Trebuie sa intram din nou in biserica? Multumesc. M-ati ajuta foarte mult
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2011, 15:02:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Depinde, dar mai mult ca sigur nu.
Dar ești sigur că ai nimerit bine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2011, 15:08:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de infatuat Vezi mesajul
Buna ziua , povestea mea pe scurt este urmatoarea : in data de 24 aprilie 2010 mi-am unit destinul cu sotia mea , oficial ....pe data de 26 feb a.c ....am divortat din diverse motive. Intre timp ..ne-am regasit ...si am vrea sa ne recasatorim :) ...intreabarea este : Trebuie sa intram din nou in biserica? Multumesc. M-ati ajuta foarte mult
Ai o biserică aproape de casă sau una de suflet? Dacă da, mergi acolo întreabă un preot și o să afli toate informațiile de care ai nevoie.
Aici pe forum întrebarea ta cu țintă precisă va da naștere unei noi controverse iar după 150 de postări derutante tot n-ai să afli mare lucru din ce te interesează.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2011, 15:19:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce intrebarea asta aici si nu direct la preot?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2011, 23:58:12
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar ești sigur că ai nimerit bine?
=)))))

"infatuat", in fata lui Dumnezeu esti unit cu sotia ta "pana cand moartea va va desparti", indiferent cate certificate de casatorie legati si dezlegati pe parcursul vietii !!!

Sunteti amuzanti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2011, 00:33:42
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de infatuat Vezi mesajul
Buna ziua , povestea mea pe scurt este urmatoarea : in data de 24 aprilie 2010 mi-am unit destinul cu sotia mea , oficial ....pe data de 26 feb a.c ....am divortat din diverse motive. Intre timp ..ne-am regasit ...si am vrea sa ne recasatorim :) ...intreabarea este : Trebuie sa intram din nou in biserica? Multumesc. M-ati ajuta foarte mult
Sigur că trebuie să intrați în biserică de acum înainte și să nu mai ieșiți...

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2011, 02:30:48
Ademus Ademus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Daca tu in adancul tau simti, fara perversiune, ca este de un ajutor duhovnicesc faptul ca stati unul langa celalalt, atunci dute la biserica si spunei duhovnicului prin ceea ce treci. Dar atentie, trebuie sa simti ca natura sexuala fata de alte fapturi este adusa la pace prin uniunea cu ea. Daca inlauntrul tau simti provocare sexuala fata de alte fapturi, abtinete. Singura dorinta sa fie aceea ca femeia ta te leapada de rataciri sexuale si te face "de-al casei". Daca nu simti aceasta daruire atunci nu iti bate joc nici de ea nici de tine.
Reply With Quote
Răspunde