Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.11.2014, 06:49:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si matematica poate...
Da, și matematica. E un chin (la propriu) pentru unii să promoveze la matematică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.11.2014, 08:41:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu va amagiti ca motivul este pentru economia de buget.
Da ,bineinteles ca si asta e un motiv .
Pt ca daca nu se va aduna un nr minim de copii se va renunta ,iar economia e imensa.
Acum se pune accent pe economie ,trebuie recuperate cheltuielile din campanie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.11.2014, 08:46:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Sentimentele nu se pot instituționaliza!
*
Iar mie nu mi se pare un lucru foarte rău ce s-a întâmplat cu disciplina școlară numită Religie.
În definitiv, cine voiește să ofere copiilor o educație creștină e liber să o facă acasă precum și în biserici. Sunt atâtea lăcașuri de cult și așa frumos ne-ar sta să nu avem loc de copii la Sfânta Liturghie, la Sărbători etc.!

Modul de a fi creștin nu se poate preda și însuși în nici o școală de stat. Se însușește prin mecanismele de bază ale învățării: imitarea, modelarea, dialogul de tip socratic etc. Acestea se pot realiza cel mai bine în familie precum și în mici comunități interfamiliale care se sprijină și se orientează reciproc, în același duh frățesc al Bisericii.
Eventual și în școli speciale de tipul seminarelor.

Cateheza sistematică din biserici este de asemenea foarte importantă. Copiii au prilejul să întrebe, să se completeze unii pe alții, să prindă "aerul" duhovnicesc al preotului sau diaconului care învață, să simtă că au mereu o zi, o oră - un timp absolut special pentru cugetarea și dezbaterea celor sfinte.

Pe de altă parte, o serie de fenomene perverse care au apărut deja în școli vor înceta. Printre altele, nu se va mai da apă la moară detractorilor să strige "discriminare" și alte măgării izvorâte din ură și ignoranță, din invidie și prejudecăți lumești.
Copiii poartă deja morbul multor conflicte în relațiile dintre ei. E lucru bun, socotesc, că acum au un motiv mai puțin să se uite chiorâș unii la alții, unii cu obidă alții cu aroganță...

În ce mă privește, de cum va intra legea în funcțiune, voi cere ca fiul meu să participe la ora de religie. În noul format, cred că nu va avea decât de câștigat.
Bine ,bine ,se face optional.Dar de ce e obligatorie participarea copilului la serbari precum Halloween ,unde este obisnuit cu imagini hidoase ,draci ,varcolaci ,etc.
Ar trebui interzise aceste sarbatori in scoli ,mai ales ca nu au nici o legatura cu tara noastra.
Fiul d-voastra va face religie daca va exista un nr minim de copii care cer sa participe ,daca va fi singurul solicitant sa va cam luati gandul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.11.2014, 09:05:01
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Sentimentele nu se pot instituționaliza!
*
În definitiv, cine voiește să ofere copiilor o educație creștină e liber să o facă acasă precum și în biserici. [/i]
.......
Pe de altă parte, o serie de fenomene perverse care au apărut deja în școli vor înceta. Printre altele, nu se va mai da apă la moară detractorilor să strige "discriminare" și alte măgării izvorâte din ură și ignoranță, din invidie și prejudecăți lumești.
Absolut de acord cu aceste aspecte!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.11.2014, 13:18:31
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
As jubila doar daca aceasta materie ar fi inlocuita de altele.
Și de ce ai jubila pentru asta? Religia este acum opțională, deci "puiul de inorog" este în afara pericolului, nu mai trebuie să te forțezi să scrii o cerere pentru a-l retrage de la curs... Acasă îl poți educa liniștit, cum vrei, ce treabă ai cu opțiunea altor părinți? Nu ai alte motive de a jubila, în lumea inorogilor?
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.11.2014, 13:33:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Adica degeaba e dus copilasul in clasa I la impartasit daca apoi nu va mai calca in biserica, pentru ca nu are de la cine sa ia exemplu. Intre parinti, anturaj si profesorul de religie pe cine va asculta oare?
Multi parinti sunt credinciosi, dar nu sunt si practicanti. La scoala macar va afla cateva lucruri, nu putini au devenit crediosi, desi parintii nu erau. Nu pentru copiii ai caror parinti erau deja foarte credinciosi si oricum isi educau copiii in sensul asta erau introduse orele, ci mai mult pentru ceilalti copii, care nu aveau niste parinti foarte credinciosi.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu cred neaparat ca ar fi vorba despre o conspiratie, poate se gandesc sa faca economie la buget.
Am scris in alt mesaj, hotararea curtii a venit in urma sesizarii lui Moise, acela care a fost si cu interzicerea icoanelor in scoli. Motivul e clar.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.11.2014, 13:42:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am scris in alt mesaj, hotararea curtii a venit in urma sesizarii lui Moise, acela care a fost si cu interzicerea icoanelor in scoli. Motivul e clar.
Neutralitatea functioneaza asa:
In momentul in care pui o icoana cu Iisus intr-o scoala pentru toata lumea, atunci trebuie sa pui cate o incoana sau un idol pentru fiecare religie din acea scoala. In scolile din Romania mai gasesti si catolici, musulmani, evrei, etc.

Nu e mai usor sa nu pui nici o icoana, si sa aiba fiecare iconita lui, daca vrea, in buzunar, decat sa inlantui icoane si idoli prin toata scoala?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.11.2014, 14:11:22
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Și de ce ai jubila pentru asta? Religia este acum opțională, deci "puiul de inorog" este în afara pericolului, nu mai trebuie să te forțezi să scrii o cerere pentru a-l retrage de la curs... Acasă îl poți educa liniștit, cum vrei, ce treabă ai cu opțiunea altor părinți? Nu ai alte motive de a jubila, în lumea inorogilor?
Simplu: nu pun accentul pe faptul ca religia este acum optionala. As vrea ca acele ore sa fie inlocuite cu materii utile.
Repet: consider ca, in contextul actual, istoria si geografia religiilor e mai mult decat interesanta.
Sunt si alte teme pe care mi-as dori sa le acopere programa scolara, cu conditia ca ele sa nu fie supuse subiectivismului. Doresc ca el (copilul) sa fie mai degraba informat decat indrumat.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.11.2014, 14:34:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Neutralitatea functioneaza asa:
Mă, mă lași cu neutralitatea ta?
Da' de ce să fie dom'le neutralitate într-o țară ortodoxă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.11.2014, 14:35:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
As vrea ca acele ore sa fie inlocuite cu materii utile.
Io aș vrea ca tu să nu te mai bagi în materiile pe care le învață copii mei.
Crezi că poți? Altfel mă discriminezi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde