Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2009, 12:49:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Red face 1 Martie - 8 Martie

Toata lumea este entuziasmata de aceste zile... Nu inteleg de ce... Pt ca Sarbatorile crestine, nu sunt prea luate-n seama... "simbolurile" crestine nu sunt in piete... pe toate mesele si pe bulevarde...
Ma mir totusi ca "idolatria" ramane "aparte" in noi...
Venind de la Facultate, vedeam cestinii cufundand-se in "martisoare"...
Stiu sunt "simboluri" al "pretuirii si respectului, al iubirii si al bucuriei" fata de cineva drag, in special catre partea feminina, fie sotie, sau iubita, sau sora, sau mama, sau matusa, bunica, colega!
Dar in restul anului oare nu se pot da? Se pot desigur, dar nu este specific "1martie"! Nu are aceeasi valoare daca dai un cadou in restul anului?

E frumos simbolul iubirii si al curatiei, reprezentate prin acel jnurulet rosu cu alb! Imi place tare mult acest jnurulet! mai ales ca am vazut ca la Sf.Munte in Vinerea Mare, icoana Maicii Domnului se impodobeste cu flori numai albe si rosii! - aceeasi semnificatie!

Fratiile voastre cum vedeti aceasta "sarbatoare" a martisorului???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.02.2009, 14:44:21
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratiile voastre cum vedeti aceasta "sarbatoare" a martisorului???
Orice sarbatoare frumoasa e frumoasa pana cand incepe sa fie comerciala, pana se transforma intr-un brand. 1 Martie si 8 Martie nu mai au nimic de-a face cu dragostea ci doar cu banii si asteptarile.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.02.2009, 15:47:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul

Imi place tare mult acest jnurulet! mai ales ca am vazut ca la Sf.Munte in Vinerea Mare, icoana Maicii Domnului se impodobeste cu flori numai albe si rosii! - aceeasi semnificatie!

Fratiile voastre cum vedeti aceasta "sarbatoare" a martisorului???
Mie una imi place teribil snurul de martisor pe care il port cu mare drag in fiecare an..doar simplul snur, atat.
Ceea ce este interesant este ca in urma săpăturilor arheologice din România s-au găsit mărțisoare cu o vechime mai mare de 8 000 de ani!!!!! Sub forma unor micipietre de râu vopsite în alb și negru, ele erau înșirate pe ață și se purtau la gât. Culoarea roșie, datăde foc, sânge și soare, era atribuită vieții, deci femeii. În schimb culoarea albă, conferită de limpezimea apelor, de albul norilor, era specifică înțelepciunii bărbatului. De altfel, șnurul mărțișorului exprima împletirea inseparabilă a celor două principii ca o permanentă mișcare a materiei. El semnifică schimbul de forțe vitale care dau naștere viului, necurmatul ciclu al naturii. Culorile alb și roșu au rămas până în zilele noastre ca simbol al sexelor, ele fiind regăsite și la bradul de nuntă sau înmormântare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2009, 16:13:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1 martie este un început.Simbolic este începutul primăverii.Ne bucurăm de ghiocei,de plăntuțele care abia așteaptă o zi mai călduță să scoată din pământ căușoarele.Mie îmi place foarte mult această luptă dintre iarnă și timida primăvară.La fel ca și Crăciunul comercianții profită de aceste simboluri dar fiecare le dă atâta importanță câtă crede de cuviință.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2009, 16:16:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
1 martie este un început.Simbolic este începutul primăverii.Ne bucurăm de ghiocei,de plăntuțele care abia așteaptă o zi mai călduță să scoată din pământ căușoarele.Mie îmi place foarte mult această luptă dintre iarnă și timida primăvară.La fel ca și Crăciunul comercianții profită de aceste simboluri dar fiecare le dă atâta importanță câtă crede de cuviință.
Și pentrucă mă bucur de venirea primăverii iar în grădina mea au înflorit ghioceii vă ofer și vouă dragii mei frați și surori.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2009, 16:18:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate de data asta voi reuși să postez.
Attached Images
File Type: jpg user9622_pic1398_1234216389_thumb.jpg (6,0 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2009, 17:24:19
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Toata lumea este entuziasmata de aceste zile... Nu inteleg de ce... Pt ca Sarbatorile crestine, nu sunt prea luate-n seama... "simbolurile" crestine nu sunt in piete... pe toate mesele si pe bulevarde...
Ma mir totusi ca "idolatria" ramane "aparte" in noi...
Venind de la Facultate, vedeam cestinii cufundand-se in "martisoare"...
Stiu sunt "simboluri" al "pretuirii si respectului, al iubirii si al bucuriei" fata de cineva drag, in special catre partea feminina, fie sotie, sau iubita, sau sora, sau mama, sau matusa, bunica, colega!
Dar in restul anului oare nu se pot da? Se pot desigur, dar nu este specific "1martie"! Nu are aceeasi valoare daca dai un cadou in restul anului?

E frumos simbolul iubirii si al curatiei, reprezentate prin acel jnurulet rosu cu alb! Imi place tare mult acest jnurulet! mai ales ca am vazut ca la Sf.Munte in Vinerea Mare, icoana Maicii Domnului se impodobeste cu flori numai albe si rosii! - aceeasi semnificatie!

Fratiile voastre cum vedeti aceasta "sarbatoare" a martisorului???
Ultima ora: majoritatea romanilor nu gandesc ca tine, sunt materialisti si snobi, nu prea-i intereseaza biserica si nu gasesc nimic rau in martisoare si 8 martie. De-aia sunt entuziasmati de 1 martie, Valentine's Day si in general orice ne aduce occidentul.

Poate ar trebui sa mai traiesti nitel si prin lumea reala, sa iei pulsul societatii romanesti, sa vezi cum sunt oamenii cu adevarat. Daca ai fi facut asta, acum ai fi inteles de ce romanilor le plac sarbatorile astea.

Sa nu crezi ca mie imi plac, le detest ca si dumneata, insa din alte motive.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2009, 18:29:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
ar trebui sa mai traiesti nitel si prin lumea reala, sa iei pulsul societatii romanesti, sa vezi cum sunt oamenii cu adevarat. Daca ai fi facut asta, acum ai fi inteles de ce romanilor le plac sarbatorile astea.
daca as trai in lumea ireala nu as mai vedea nimic de pe pamant! apoi nu ti-am cerut sa ma judeci, ti-am cerut numai sa exprimi cum vezi aceste zile!!! Iarta-ma!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2009, 18:36:33
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Pe mine ca femeie,sotie si mama...nu ma prea incanta aceste date..ziua femeii CRESTINE se sarbatoreste in Duminica Mironositelor...iar in locul unui martisor din ala de taraba mai degraba oferi o iconita,o cruciulita sau chiar o carte de rugaciuni care poate va schimba viata celui caruia i le-ai oferit..dar , coincidenta sau nu pe 8 martie va veni la noi la protopopiat sa ne vorbeasca Maica Siluana...abia astept sa merg...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2009, 18:55:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Va rog,scutiti-ma de fariseisme de genul acesta,daca doriti este timp pesntru sarbatorirea tuturor prilejurilor sociale,dar si spirituale,iar daca mai ai si un strop de omenie,in aceste zile daruiesti o floare si-i spui sotiei cat de mult o iubesti,nu cred ca faceti acest lucru in zilele de sarbatoare crestinesti.
Imi amintesc,cu cat entuziasm intampinam in copilarie astfel de sarbatori,imi pregateam un caiet in care prindeam martisoare pentru colege,trecand numele acestora langa ele,si tare ma bucuram,asa cum numai un suflet de copil poate sa o faca,intr-un mod,poate mai pur decat pretindem noi ca sarbatorim o zi crestina,noi cei adulti si plini de "credinta".
Imi amintesc cum strangeam banut cu banut(banutii de biscuiti)si-i cumparam mamei mele un buchet de flori,un baticut si un furau,pentru ca aceste articole erau nedespartite de ea,si tare se bucura si ne iubea.Ce vedeti rau in aceste gesturi,oameni buni si demni de cartire?Daca nu va convine,nu fiti sensibili si atenti cu femeile de langa voi,daca nu va convine complaceti-va in credinta care credeti ca va da pe din-afara,criticand astfel de gesturi.
Pe aceasta cale,eu daruiesc un martisor virtual tuturor doamnelor si domnisoarelor de pe acest forum,un martisor cald si frumos venit din suflet,poate,poate va insenineaza chipul macar pentru o zi,o prima zi de primavara.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 11:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 18:47:41
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 01:40:56
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 17:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 23:45:47