Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.05.2012, 21:31:10
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit cenzura

scuzele mele sincere. apucasem sa scriu ceva dintr-o prostie crasa. si anume: am avut impresia ca mi s-a sters postul, dar idiotul de mine il postase la stiri.

scuze inca odata. a apucat 7 views si imi cer scuze fata de cei 7 care au vizualizat.

nu era nimic ostentativ, totusi imi cer scuze pentru greseala facuta.

lucrez aproximativ 15-18 ore pe zi la acest proiect si o mai iau razna cu memoria :)

cu respect,
florin

Last edited by weareready; 26.05.2012 at 21:38:30.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2012, 21:37:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Repostati link-ul pentru materialul cu pricina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2012, 21:39:25
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

inca odata. scuzele mele, am facut o greseala nesimtita. postul exista in categoria "stiri".

puteti sterge aceasta greseala daca considerati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2012, 21:40:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu vi s-a sters topicul, d-voastra l-ati postat pe mai multe sectiuni ale forumului, inca mai exista. Poate ca ar fi fost mai bine sa va limitati la una, ca sa culegeti informatii dintr-un singur lor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2012, 21:49:55
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Daca nu sunt indiscret... weareready for what???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2012, 22:03:35
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

rog stergeti topicul din cadrul "profesori de religie". nu este activitate acolo:P

@ucenic - We Are Ready - in sensul in care putem dezbate aceste subiecte cu bun simt si mai ales crestineste. sub nicio forma nu intentionam sa denigram crestinismul sau biserica (asa cum ar putea parea pentru unii la prima vedere), din contra...Hristos este un model pentru mine pe care ma stradui sa-l urmez - evident ca nu reusesc... (ca si om...a nu se interpreta schizofrenic :P).

We Are Ready - pentru ca asa cum vechii greci, egipteni, coptici - toti laolalta denumiti eretici dupa consiliul de la Niceea in 325... dezbateau aceste subiecte. nu le dezbateau pentru a distruge ceva ci din contra...impreuna sperau sa gaseasca raspunsuri.

De exemplu, noi dezbatem conceptul iertarii divine (din perspectiva ratiunii umane, care in mod evident este incompleta si nu poate percepe dumnezeirea in toata slava) si il ducem in extrema, de exemplu: de ce Dumnezeu nu l-ar ierta si pe Lucifer, cel care din mandrie a vrut sa isi inalte tronul mai sus decat Creatorul sau. Daca noi, simple ganganii in creatia divina, avem sanse dupa sanse sa fim iertati, de ce nu si o entitate superioara noua (se presupune)? In esenta, prin natura sa ispititoare si aroganta, in mandria sa...in esenta ne-a oferit cunoastere.

Aceasta cunoastere, in fapt nu este atat de damnata pentru cei ce cunosc conceptul. sunt lucrari extrem de interesante scrise pe tema "pacatul necesar".

Una peste alta rezum dpdv DOGMATIC: daca omul nu era alungat din rai, Hristos nu ar fi trebuit sa vina (ca nu avea de ce). D-aia se considera "vina fericita...pacatul necesar".

In fine...continui doar daca doresc domniile voastre :P doresc. nu vreau sa par ca bat campii aiurea (desi poate o fac din perspectiva majoritatii).

Last edited by weareready; 26.05.2012 at 22:07:10.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2012, 22:29:43
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
We Are Ready - pentru ca asa cum vechii greci, egipteni, coptici - toti laolalta denumiti eretici dupa consiliul de la Niceea in 325... dezbateau aceste subiecte. nu le dezbateau pentru a distruge ceva ci din contra...impreuna sperau sa gaseasca raspunsuri.
Am inteles. Multumesc pentru detalii.

Eu cred ca raspunsuri in Scripturi nu au cei care isi pun mintea ci mai degraba cei ce-si pun inima sa inteleaga.

Cum vine asta? Exemplul meu.

Personal, eu sunt asa cum imi este si ID-ul, un "ucenic" al lui Iisus Hristos. Eu Il cred pe El, L-am primit pe El in inima mea, ma supun Lui, ma pocaiesc inaintea lui si in toate primesc bucurie din partea Lui. El este Domnul (Stapanul) meu, Mantuitorul meu, Invatatorul meu, El este Gloriosul meu Dumnezeu care m-a rascumparat din mocirla vietii de pacat si m-a asazat intr-o stare dupa voia Sa.

Eu alunec si cad adesea din pozitia aceasta binecuvantata insa El prin Duhul Sau ma avertizeaza, daca nu iau seama ma mustra si daca nu ma trezesc ma pedepseste. Si asta pentru ca ma iubeste si ma vrea cu gelozie pentru Sine, in vesnicie. Atunci eu ma pocaiesc, ma tanguiesc si stiu ca El este credincios si drept, si ma iarta.

Acesta sunt eu si acesta este Domnul meu. Nu sunt o persoana religioasa ci mai degraba una care a inteles ca mai presus de o teologie, un rit sau o forma de inchinare Dumnezeu vrea inima mea, vrea de la mine o relatie vie, ca intre Tata si fiu.

Aceasta am inteles eu din Cuvantul Sau. De aceea, scotocitul meu prin Scripturi nu este trecut prin filtrul analitic al mintii ci mai degraba prin filtrul dependentei de Cuvantator, Dumnezeu care a inspirat in om Scripturile.

Last edited by ucenic; 26.05.2012 at 22:35:50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2012, 22:40:01
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

@ucenic este cea mai pura si mai frumoasa forma de a fi, de a vrea, de a trai. Si aici ai admiratia mea sincera.

Totusi, crezul meu este urmatorul (nu neaparat adevarat):

1. Iisus a venit aici sa ne dea un exemplu, sa fim ca el. A venit aici sa ne arate "CUM".... care cum conteaza mai putin. Aici nu cred ca ma poti contrazice.

2. Iisus a invatat si a indemnat la invataturi si mai ales cautare. Iti pot cita multe pasaje din biblie cu acest indemn de "cauta si vei gasi"...asta daca doresti, sau daca nu esti de acord cu mine.

3. Iisus nicidecum nu a incurajat veneratia oarba, muteasca si umila. Nu a vrut niciodata sa fie un zeu...chiar a sustinut mereu sa ne rugam la Tatal, care este mai presus de toate. Stii bine cum a reactionat fata de farisei si de templu (si aici nu e vorba numai de cei care vindeau in templu...ci explicit in scripturi vizavi de cei ce "invata gresit").

Ca si o concluzie pot afirma:

- daca toti am fi ca tine (in ideea in care esti sincer in cele ce afirmi si nu ai dubii sau lupte interioare) lumea ar fi infinit mai buna
- daca toti am fi ca tine, ne-am plafona, am stagna nu am reusi sa urmam exemplu hristic.
- cred ca acesta este primul pas, cel in care esti tu acum. odata vietuita aceasta stare de umilinta si credinta ar trebui sa apara a doua stare de cautare...sau nu. Depinde de fiecare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.05.2012, 22:43:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul

Una peste alta rezum dpdv DOGMATIC: daca omul nu era alungat din rai, Hristos nu ar fi trebuit sa vina (ca nu avea de ce). D-aia se considera "vina fericita...pacatul necesar".
Care dogmatica te mai intreb odata. Multi spun ca Hristos ar fi venit oricum pentru ca venirea lui ne-a ridicat mai sus decat eram inainte de a cadea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.05.2012, 22:46:38
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Care dogmatica te mai intreb odata. Multi spun ca Hristos ar fi venit oricum pentru ca venirea lui ne-a ridicat mai sus decat eram inainte de a cadea.
nu ne-a ridicat mai sus decat eram domnule iuliu44 sau whatever.

A venit sa ne ispaseasca pacatele. Daca nu aveam ce sa ispasim nu avea de ce sa vina.
In fine, este usor sa o dam in demagogie. Este natura umana, de altfel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cenzura ex-christian Generalitati 9 22.04.2009 18:55:05
Cenzura la T|rinitas TV? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 12 10.12.2008 22:45:53
Jos cenzura! :) Florin-Ionut Generalitati 3 10.10.2008 11:32:13