Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.11.2013, 18:43:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dumneavoastra aveti dreptate- cel putin in sensul in care nicioadata nu i-as putea dori raul persoanei care o iubesc, chiar daca ea a ales sa nu fie cu mine........
Nu sunt razbunator......

Insa ca om nu am cum sa nu sufar ca nu e cu mine..........stiu, poate nu e crestineste, poate nu e bine, insa nu pot fi perfect, sunt doar un om facut din carne si oase......
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.11.2013, 19:11:27
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Dupa parerea mea iubirea nu poate fi la timpul trecut, ci doar la timpul prezent! In momentul in care spunem ''iubesc pe cineva'' acest lucru poate fi adevarat sau nu, ne putem da seama de acest lucru doar in timp. O iubire care s-a terminat (in sufletul omului, nu ma refer la relatia in sine), aceea n-a fost iubire. N-are cum. Asta am inteles eu ca inseamna iubirea, va rog sa ma contraziceti daca gresesc. E ca si cum ai spune: mi-am iubit copilul, dar acum nu-l mai iubesc, a plecat departe sau stiu eu ce lucruri rele a facut si gata, s-a terminta iubira). Sau am iubit-o pe mama...

Eu cred ca atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva n-ai cum sa suferi. Cand poti sa iubesti e suficient ca sa fi fericit. Nefericirea e atunci cand nu poti iubi. Poti iubi o persoana toata viata ta fara ca acea persoana sa te iubeasca sau sa fiti impreuna. Daca o iubesti, o iubesti si gata! Esti fericit ca exista, esti fericit ca acea persoana e fericita, chiar daca cu altcineva....

Cand ''suferi'' pentru ca nu e cu tine, atunci se cheama egoism, vanitate, atasament, impatimire sau oricum altcumva, dar nu iubire!
Nu poti sa fi nefericit pentru ca persoana pe care o iubesti tu a ales sa aiba alta viata, a ales sa fie cu altcineva, iubeste pe altcineva...

Asta am inteles eu ca este iubirea. Dar poate ca n-am inteles bine...
Da e adevarat,cand e vorba de iubire nu-i poti dori decat binele .Dar cand vezi ca "nu ai fost tu cel(a) aleas(a) ",oricat de bun crestin ai incerca sa fii,tot te doare.In primul rand nu cred ca in iubirea pentru cineva ,acel cineva nu are nici o vina.Nu sunt doar iluziile unuia.Celalalt nu iubeste ,e libertatea fiecaruia sa aleaga dar trebuie sa nu se lase iubit ,sa aiba si el (ea )grija de sufletul celuilat.Sa nu se uite ca cine te iubeste cere de la tine o iluzie de ideal,dao ori nu te lasa iubit.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.11.2013, 19:31:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Da e adevarat,cand e vorba de iubire nu-i poti dori decat binele .Dar cand vezi ca "nu ai fost tu cel(a) aleas(a) ",oricat de bun crestin ai incerca sa fii,tot te doare.In primul rand nu cred ca in iubirea pentru cineva ,acel cineva nu are nici o vina.Nu sunt doar iluziile unuia.Celalalt nu iubeste ,e libertatea fiecaruia sa aleaga dar trebuie sa nu se lase iubit ,sa aiba si el (ea )grija de sufletul celuilat.Sa nu se uite ca cine te iubeste cere de la tine o iluzie de ideal,dao ori nu te lasa iubit.
Cam asa e........poate daca n-am suferi am fi ori sfinti (ceea ce evident nu se poate!) ori roboti (ceea ce nu cred ca ar vrea nimeni!)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.11.2013, 19:39:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cam asa e........poate daca n-am suferi am fi ori sfinti (ceea ce evident nu se poate!) ori roboti (ceea ce nu cred ca ar vrea nimeni!)
Doamne ajută.

Măi Florine, frate moldovene, "evident" că se poate să fim sfinți. "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt". - I Petru 1, 16. De ce înveți prostii pe cei mai mici decât tine ? Îți aduni osândă, știai ? Acum ști !

Doamne Iisuse, mă dore capul când văd ce scrieți aici, of, măi suflete dragi of...

Citiți Scripturile, și Sfinții Părinți, lăsați lamentările pe siteuri și pe internet, e pierderea timpului prețios mântuirii. Vă rog în numele lui Dumnezeu, citiți Scripturile ca să nu vă rătăciți și dacă aveți nelămuriri din Scripturi, alergați la Sfinții Părinți și de nu veți găsi acolo răspuns, mergeți la preoții voștri duhovnici și rugați-vă cât mai mult posibil. Spuneți de fiecare dată când vă aduceți aminte de rugăciune un Doamne miluiește măcar și vi se va deschide inima ca un izvor și veți începe să spuneți și rugăciunea inimii și mai mult decât Doamne miluiește.

Măi dragul meu frate Florin, ești și funcționar public, deci timp ai, citește Scripturile, ca să nu te rătăcești neștiindu-le, cum spune la Matei 22, 29, că te vei mira de ce îți va merge rău în viață. Pentru depărtarea ta de Dumnezeu. Și tot pe EL vei da vina.

Hristos în mijlocul nostru.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.11.2013 at 20:18:07.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.11.2013, 23:15:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dumneavoastra aveti dreptate- cel putin in sensul in care nicioadata nu i-as putea dori raul persoanei care o iubesc, chiar daca ea a ales sa nu fie cu mine........
Nu sunt razbunator......

Insa ca om nu am cum sa nu sufar ca nu e cu mine..........stiu, poate nu e crestineste, poate nu e bine, insa nu pot fi perfect, sunt doar un om facut din carne si oase......
In tot ce se intampla cu noi exista o purtare de grija a lui Dumnezeu. Nimic nu este intamplator in viata noastra, de aceea incearca sa vezi lucrurile dintr-o perspectiva duhovniceasca. Poate femeia pe care ai iubit-o nu era cea potrivita, poate Dumnezeu ti-a pregatit ceva mult mai special. Sa nu te descurajezi, chiar daca iti este tare greu, sa te rogi si sa nadajduiesti ca Dumnezeu le va aranja pe toate in cel mai minunat mod.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.11.2013, 23:27:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Oricum, va multumesc pentru sfaturile date si ca ati avut rabdare!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.11.2013, 23:49:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Oricum, va multumesc pentru sfaturile date si ca ati avut rabdare!
Pentru noi este usor sa vorbim din afara suferintei, este mai greu cand treci prin ea. Nu cred ca exista om care sa nu fi suferit din dragoste, face parte din viata noastra si din aceasta experienta capatam un fel de intelepciune.

Chiar daca ne este cunoscuta teoria, stim care este rezolvarea, suportarea suferintei este cumplita. Sa iti ajute Dumnezeu sa depasesti aceasta stare si sa iti daruiasca ceea ce iti este de folos!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.11.2013, 03:29:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Nu are rost sa suferi pentru o persoana care nu te vrea. Intoarce-i si tu spatele sa vada ca poti si fara ea. Dute in locuri unde poti cunoaste lume si ai sa vezi ca ai sa gasesti pe altcineva macar pentru prietenie.
Mama mea avea o vorba "nu fugi dupa caruta care nu te asteapta" si a avut mare dreptate.
Viata e scurta si nu are rost sa o irosim pentru cineva care ne intoarce spatele.
Si vorba colegilor de forum poate Dumnezeu are pe alcineva rezervat pentru tine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.11.2013, 05:20:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Am spus foarte clar ca situatia imi aduce razvratire si ca intr-adevar sunt momente in care simt ca nu mai vreau sa fac nimic. Si ce alta cale as mai putea sa vad decat monahismul, drum pe care am spus ca nu voiesc a merge.



Nu vreau o ANUME persoana, doar sa fiu linga cineva pe care sa-l ajut si sa ma ajute spre mantuire, indiferent ca este usor sau greu.



Fiti fara grija ca nu am dus lipsa de "dusuri reci". Mi-am recunoscut mandria si necredinta si o fac in continuare. Problema majora este ca le constientizez pur rational, nu si cu inima



Si care este doctoria? Am spus clar ca am facut acatiste, merg la biserica, ma spovedesc si ma impartasesc cand imi da voie duhovnicul...insa in momentul de fata nu ma mai ajuta. Singurul lucru care ma linisteste este paraclisul Maicii Domnului cantat de o voce care stie sa cante psaltica, dar daca il citesc eu vine furtuna de razvratire in sufletul meu.



Nu vreau compasiune, vreau doar o solutie care sa linisteasca apele ceva mai multa vreme, sa mi se spuna pe "tonul" potrivit unde si ce gresesc, cum as putea sa aduc mintea in inima etc. pentru ca eu nu mai stiu si, repet, sunt momente in care simt ca nici nu vreau. Caut sa invat cum sa vreau fara sa dau vina pe cineva ca m-ar forta sa fac anume lucruri.
Sunt insa persoane (poate si eu fac la fel) cand spui ca iti "este sete" nu fac decat sa te bage cu capul in butoiul cu "apa" si sa zica "Na, bea pana te saturi!".

Si ca sa il contrazic pana la capat pe domnul AlinB, fiti fara grija, nu m-ati suparat si nici nu imi sunteti antipatica. Tot ce ati spus este adevarat, numai ca sunt momente in care sufletul meu nu le poate percepe. Mintea da, dar sufletul nu.
Numai Dumnezeu știe și ne dă totdeauna ceea ce avem nevoie pentru mântuire, iar dacă tu nu primești nimic înseamnă că exact de asta ai nevoie: nimic.
Că tu dorești sau vrei un bărbat, nu înseamnă că chiar ai nevoie, ba dimpotrivă. Asta e o patimă de care trebuie să scapi; împătimindu-te nu scapi de ea, ci te înlănțuiești ma tare.
E frumos că te duci la biserică, la spovadă, la duhovnic, dar astea sunt fente pe care ți le strecoară în cuget necuratul ca să te crezi vrednică de binecuvântarea lui Dumnezeu, de la Care tu ai pretenția să-ți ”livreze” la termen(cel târziu azi) un ”însoțitor” care să corespundă condițiilor care-ți plac ție.
Pentru că ai petenții(să primești), înseamnă nu ești capabilă să dăruiești, de unde rezultă că Dumnezeu îl protejează pe ”soțul tău” de însoțirea cu tine. De aceea e nevoie să te schimbi; vei primi(poate!) când nu vei mai dori.

Te rog să mă crezi(cu totul improbabil s-o faci) că m-am căznit să nu fiu dur(adică sincer) cu tine, dar atitudinea ta te duce la pierzare acum.
Nu-mi rămâne decât să mă rog pentru tine, nu pentru dorințele tale deșarte.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul, și pe AGabriela!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.11.2013, 20:38:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ma intreb cateodata unde am gresit ca sa merit sa fiu singur..........ca sa va puteti face o idee despre ce fel de om sunt:

-in general si in relatiile cu femeile in special am cautat sa fiu cat mai corect, sa nu-mi bat joc de om si in general sa nu-i creez sperante false. Daca de exemplul am cunoscut o femeie si doar mi-a placut de ea ca si prezenta, nu i-am dat sperante false si nu i-am zis ca o iubesc, insa chiar si asa tot civilizat m-am comportat;

-insa in momentul in care am simtit ca intradevar am iubit o femeie, atunci am actionat foarte hotarat, nu numai prin vorbe, cat mai ales prin fapte, in sensul de a ma zbate si a face tot ce e omeneste fizic posibil pentru a fi impreuna cu ea- inclusiv de a ma muta in alt oras si de a-i fi alaturi in orice situatie, fie de veselie, fie de necaz;

-in relatiile inter-umane sunt sociabil- imi place mult sa ies cu prietenii in oras, mergem servim o bere, stam de vorba, o tabla, un biliard, un meci de fotbal (ma rog-activitati specific masculine); Insa de exemplul daca femeia iubita are un necaz , atunci- indiferent cine m-ar invita la un meci de fotbal- il refuz politicos, si prefer sa fiu alaturi de femeia iubita.

-daca un cunoscut sau vecin imi cere ajutorul il ajut cu placere, atat cat ma pricep (fie cu un sfat, fie cu o incurajare, fie cu o treaba in gospodarie, etc)

-aici intradevar- multi colegi au zis ca este pacat- insa sa am cu cine cand ma duc la o petrecere, nunta, chef, etc imi place simt ca ma bucur. Si nu in sensul- cum din pacate multi "inteleg distractia" de a bea ca prostu' si a intepeni apoi toata noaptea pe scaun! Nu asa!
Ci bun- am luat un pahar de vin nu-i problema- insa apoi cand incepe formatia sa cante mi-am luat partenera de mana, si m-am dus la dans. Acolo- ca la petrecere- o hora o sarba, ceva sa-mi zica si mie lautaru' una de inima albastra la ureche!
Iar asa mai spre dimineata un dans mai romantic-un blues ceva!
Nu stiu- o fi pacat- insa acel sentiment cand esti bucuros si te prinzi in hora sau cand dansezi un blues cu femeia iubita este ceva deosebit!

-cu bautura niciodata nu mi-a placut sa exagerez, asta poate si pentru ca am crescut printre ceferisti, unde mai mare seriozitate , disciplina si corectitudine la locul de munca si in viata nu am prea mai vazut la nimeni.
De exemplul cum am zis- la masa un pahar de vin sau in oras cu prietenii o bere merge, insa nicioadata sa-mi pierd controlul sau sa ma apuc de facut scandal.
Reply With Quote
Răspunde