Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2009, 13:36:11
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Pastrarea Anafurii

Vreau sa pun o intrebare putin mai ciudata.
Voi cum pastrati anafura (in ce conditii -spatiu inchis/deschis- si in ce recipiente-din ce material-) pentru tine mai mult. Sa nu mucegaiasca, sa se prafuiasca sau sa se strice.
La mine in casa anafura mi se strica destul de repede si nu mai stiu pe unde sa o pun, sau in ce sa o pastrez.
Ceva sfaturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2009, 14:24:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu iau decat duminica anafura. Insa, bunica mea ia in fiecare zi. Ea o pune la uscat o zi, iar dupa aceea intr-un vas acoperit (asa o fereste de praf).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2009, 14:28:30
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

eu am de mai bine de 1 luna (de dinainte de Sfintele Pasti), si e fara pic de mucegai
[COLOR=Gray](nici eu nu ma asteptam sa reziste, dar s-a pastrat, in pungulita de hirtie, pe care am pus-o in cutiuta de lemn descoperita, .... nu s-a inchis capacul ca era cam multa... si spre uimirea mea, nici nu s-a impietrit, nici n-a mucegait, ci se poate minca foarte usor) :)[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2009, 20:01:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu iau decat duminica anafura. Insa, bunica mea ia in fiecare zi. Ea o pune la uscat o zi, iar dupa aceea intr-un vas acoperit (asa o fereste de praf).
Mulți duhovnici și preoți recomandă creștinilor la taina spovedaniei să ia în fiecare dimineață anafură și aghiasmă.În zilele în care ajunezi înainte cu o oră de masă este bine a se lua anafură.În casa unui creștin nu e rău să fie o bucățică de anafură pentru cineva călător,pentru un bătrân,pentru un bolnav.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2009, 22:59:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulți duhovnici și preoți recomandă creștinilor la taina spovedaniei să ia în fiecare dimineață anafură și aghiasmă.În zilele în care ajunezi înainte cu o oră de masă este bine a se lua anafură.În casa unui creștin nu e rău să fie o bucățică de anafură pentru cineva călător,pentru un bătrân,pentru un bolnav.
Dorina, eu nu ma ridic deasupra sfaturilor unui duhovnic. Insa, stii ce ma doare? Ca ne multumim cu prea putin. Ne spunem e bine si asa. Astfel, nu mai depunem niciun efort sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului. In loc ca anafura sa ne trezeasca "pofta" de a ne impartasi cu Trupul Domnului, dormim linistiti ca am luat anafura.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2009, 08:50:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dorina, eu nu ma ridic deasupra sfaturilor unui duhovnic. Insa, stii ce ma doare? Ca ne multumim cu prea putin. Ne spunem e bine si asa. Astfel, nu mai depunem niciun efort sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului. In loc ca anafura sa ne trezeasca "pofta" de a ne impartasi cu Trupul Domnului, dormim linistiti ca am luat anafura.

Draga Costel, asa mare dreptate ai!
Asta ar fii bine sa mergem sa ne spovedim si apoi impartasanie, este corect.

Totusi, sa stii ca si Dorina are dreptate, deoarece ea se referea la faptul ca cineva poate fii pe drum, sau bolnav sau cine stie ce situatie, si are la indemina anafora, care este extraordinar de bine.

Deci vorbim aici de 2 situatii diverse, adica una cind nu ai unde sau cum sa te spovedesti( situatia expusa de Dorina), iar alta, cind ai posibilitatea sa te spovedesti mereu, si-i pacat sa nu te silesti la spovedanie( situatia expusa de tine).
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2009, 09:58:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulți duhovnici și preoți recomandă creștinilor la taina spovedaniei să ia în fiecare dimineață anafură și aghiasmă.În zilele în care ajunezi înainte cu o oră de masă este bine a se lua anafură.În casa unui creștin nu e rău să fie o bucățică de anafură pentru cineva călător,pentru un bătrân,pentru un bolnav.
De care aghiazma sa se ia dimineata? Probabil ca aghiazma mica.

Mie duhovnicul mi-a spus ca pot sa iau aghiazma mare numai miercuri si vineri daca ajunez pana la ora 15:00. Exceptand cazul in care te spovedesti si nu te impartasesti, atunci poti lua in loc de impartasanie, bineinteles.

Eu ma gandesc sa fac o cura de apa sfintita, pentru sanatate:

http://www.orthodoxtube.com/videos.h...eo&video_id=10
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2009, 15:00:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, eu nu iau aghiasma in fiecare zi. Fie ea si "mica". Si nu fac asta pentru ca ma consider plin de sfintenie si daca as mai lua o gura as da "pe afara sfintenia". Dimpotriva, incerc sa fiu cat mai pregatit pentru asta. Si numai atunci iau aghiasma.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2009, 19:37:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De care aghiazma sa se ia dimineata? Probabil ca aghiazma mica.

Mie duhovnicul mi-a spus ca pot sa iau aghiazma mare numai miercuri si vineri daca ajunez pana la ora 15:00. Exceptand cazul in care te spovedesti si nu te impartasesti, atunci poti lua in loc de impartasanie, bineinteles.

Eu ma gandesc sa fac o cura de apa sfintita, pentru sanatate:

http://www.orthodoxtube.com/videos.h...eo&video_id=10
Aghiasmă mică Florin.Aghiasmă mare... (dar nu pot eu să te sfătuiesc altfel decât duhovnicul tău - tu de el asculți nu de mine sau de altul de pe forum) este o rânduială pentru aceasta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2009, 20:50:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In concluzie cu anafura sau fara anafura nu conteaza.Conteaza rugaciunea.Recomandat este ca prima imbucatura sa fie anafura care se ia facand rugaciunea ,pe stomacul gol multumindu-i Domnului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44
Semnaturi pt pastrarea Religiei in Licee C-tin Stiri, actualitati, anunturi 0 06.02.2008 18:10:42
Pastrarea icoanelor in scoli - MAI FERM MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 7 22.08.2007 15:18:05