Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.06.2010, 12:01:33
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dumnezeu se manie ,Dumnezeu pedepseste,Dumnezeu uraste pacatul ,Dumnezeu omoara intreaga planeta,Dumnezeu trimite in iad pe cei pacatosi,dar niciodata nu se poate spune ca Dumnezeu uraste pe cineva . Nu ii este placut poate,uraste caile aceluia,dar Dumnezeu care este iubire,nu are cum uri. Ar fi echivalent cu a zice ca exista chiar si o mica pata ,in perfectiunea dumnezeirii.
Cine simte ura lui Dumnezeu,inseamna ca nu a cunoscut dragostea sa.
cum spuneam si eu:

uite concluzia:Domnul Dumnzeu e ste iubire si nu ura,ura vine de la diavol.Domnul mai cearta pe omul dar il iubeste:"Domnul cearta pe cel pe care-l iubeste si ca un parinte pedepseste pe feciorul care Îi este drag"(Pilde lui Solomon cap 3 vers.12)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.10.2010, 13:48:05
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dumnezeu se manie ,Dumnezeu pedepseste,Dumnezeu uraste pacatul ,Dumnezeu omoara intreaga planeta,Dumnezeu trimite in iad pe cei pacatosi,dar niciodata nu se poate spune ca Dumnezeu uraste pe cineva . Nu ii este placut poate,uraste caile aceluia,dar Dumnezeu care este iubire,nu are cum uri. Ar fi echivalent cu a zice ca exista chiar si o mica pata ,in perfectiunea dumnezeirii.
Cine simte ura lui Dumnezeu,inseamna ca nu a cunoscut dragostea sa.

Dumnezeu NU se manie, ci pur si simplu isi ' ia mana ' de pe cel care staruie in pacat, pana ce singur va invata din greseli si se va intoarce;
Dumnezeu NU pedepseste, ci noi insine o facem, netinand cont de voia Lui si astfel ajungand sa traim Iadul inca din aceasta viata;
Dumnezeu NU omoara pe nimeni, ci noi alegem ' moartea cea vesnica ' prin alegerile facute fara El, prin viata traita in pacat;
Dumnezeu NU trimite in Iad pe nimeni, ci noi insine alegem aceasta cale inca din aceasta viata prin pacatele noastre;
De urat nici nu poate fi vorba...cand EL ESTE IUBIRE.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.10.2010, 13:50:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Dumnezeu NU se manie, ci pur si simplu isi ' ia mana ' de pe cel care staruie in pacat, pana ce singur va invata din greseli si se va intoarce;
Dumnezeu NU pedepseste, ci noi insine o facem, netinand cont de voia Lui si astfel ajungand sa traim Iadul inca din aceasta viata;
Dumnezeu NU omoara pe nimeni, ci noi alegem ' moartea cea vesnica ' prin alegerile facute fara El, prin viata traita in pacat;
Dumnezeu NU trimite in Iad pe nimeni, ci noi insine alegem aceasta cale inca din aceasta viata prin pacatele noastre;
De urat nici nu poate fi vorba...cand EL ESTE IUBIRE.
Am citit aceasta frumoasa cugetare- imi scapa numele autorului- paradoxul este ca a fi iubit de Dumnezeu inseamna a fi parasit- aparenta parasire, pana la a descoperi ceea ce ne este de folos.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.10.2010, 13:54:27
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am citit aceasta frumoasa cugetare- imi scapa numele autorului- paradoxul este ca a fi iubit de Dumnezeu inseamna a fi parasit- aparenta parasire, pana la a descoperi ceea ce ne este de folos.
Acestea erau cuvintele mele. Din cele cate am citit pana acum ( si nu am citit prea mult ), m-au ajutat sa-mi formez aceasta parere.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 20.10.2010, 13:56:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Acestea erau cuvintele mele. Din cele cate am citit pana acum ( si nu am citit prea mult ), m-au ajutat sa-mi formez aceasta parere.
Nicolae Steindhart
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.10.2010, 14:17:37
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Dumnezeu NU uraste...

DUMNEZEU este perfectiunea insasi....EL nu poate fi animat de sentimente telurice...Poate fi trist ca unii sunt pacatosi, dar NU CRED ca uraste...

DIN SFINTII PARINTI..

Iubirea lui Dumnezeu față de cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt față de Dumnezeu. ARSENIE BOCA



Iubirea pentru Dumnezeu a celui mai mare sfânt de pe pământ este infinit mai mica decât iubirea lui Dumnezeu pentru ultimul ticălos de pe pământ.Sf. Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.10.2010, 14:31:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu m-as intrista sa stiu ca Dumnezeu ma uraste. El si daca iubeste si daca uraste tot spre indreptarea si mantuirea noastra o face. Noua insa a iubi si a uri nu ne e tot una. Iadul exista nu pentru ca Dumnezeu uraste pe diavol si pe oamenii cazuti in pacat. Iadul exista pentru ca divolul Il uraste pe Dumnezeu, iar omul uraste spre propria pierzare, urand spre moarte si osanda.

Last edited by Marius22; 20.10.2010 at 14:34:09.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.04.2011, 16:08:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Da nu critic pe Domnul, afirm doar ca Domnul nu doar iubeste, ci si uraste. Asta afirma Sf Scriptura. Pe Petru l-a iertat ca s-a pocait. Da ia zi-mi, pe Iuda l-a iertat?
Eu spun ca trebuie sa punem toate aceste lipsuri existentiale, manifestate prin ura, razbunare, furie, pe seama noastra, nu a lui Dumnezeu.

Am intalnit o viziune extrem de profunda asupra acestui subiect, la Sfantul Isaac Sirul, in lucrarea "Cuvinte catre singuratici":

"Faptul de a ne inchipui ca mania, furia, gelozia sau alte asemanatoare acestora au ceva de-a face cu Firea dumnezeiasca ne umple de oroare, caci nimeni care are o minte sanatoasa si inteligenta nu poate ajunge la o asemenea nebunie incat sa gandeasca asa ceva despre Dumnezeu. Nu putem spune nici macar ca El se poarta asa pentru a rasplati raul, chiar daca in afara Scripturile par sa spuna acest lucru. Chiar si numai a gandi asa ceva despre Dumnezeu si a spune ca el rasplateste cele rele este o uraciune. A pretinde ca El se foloseste de un lucru atat de insemnat si grav cum e gheena drept rasplatire a raului inseamna a atribui o slabiciune Firii dumnezeiesti.

Imparatia si gheena sunt realitati milostive, gandite in existenta lor de Dumnezeu din pricina bunatatii Lui vesnice, si nu ca rasplatire, chiar daca li s-a dat numele de rasplatire. (...) Iar a spune ca El ne preda focului, suferintelor, chinurilor si la tot felul de rele inseamna a atribui Firii lui Dumnezeu o dusmanie fata de creaturile rationale pe care le-a creat prin har, sau a-L face sa lucreze sau sa gandeasca din ranchiuna sau cu gand de revansa, ca si cum S-ar razbuna.

Dreapta gandire despre Dumnezeu ar fi, asadar, urmatoarea: blandul Dumnezeu, Care in tot ce face cauta moduri prin care sa ajute fiintele rationale, indreapta si judecata spre folosul celor care trebuie sa primeasca acest lucru atat de greu. Caci a gandi ca in Dumnezeu exista ura sau ranchiuna chiar si fata de fapturile demonice este un lucru odios si blasfemiator, ca si acela de a atribui slavitei Lui Firi oricare din slabiciunile sau patimile noastre pretinzand ca ar fi vorba de rasplatirea binelui si a raului".
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.04.2011, 22:37:18
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Am citit in psalmul 9 versetul cinci
.
Stiam ca Dumnezeu este iubire. Uraste Dumnezeu? Cum trebuie inteles acest verset?
Dumnezeu nu are cum sa urasca , EL fiind chipul iubirii desavarsite....Se intristeaza insa , la vederea pacatelor noastre....
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.04.2011, 23:00:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Eu spun ca trebuie sa punem toate aceste lipsuri existentiale, manifestate prin ura, razbunare, furie, pe seama noastra, nu a lui Dumnezeu.

Am intalnit o viziune extrem de profunda asupra acestui subiect, la Sfantul Isaac Sirul, in lucrarea "Cuvinte catre singuratici":

"Faptul de a ne inchipui ca mania, furia, gelozia sau alte asemanatoare acestora au ceva de-a face cu Firea dumnezeiasca ne umple de oroare, caci nimeni care are o minte sanatoasa si inteligenta nu poate ajunge la o asemenea nebunie incat sa gandeasca asa ceva despre Dumnezeu. Nu putem spune nici macar ca El se poarta asa pentru a rasplati raul, chiar daca in afara Scripturile par sa spuna acest lucru. Chiar si numai a gandi asa ceva despre Dumnezeu si a spune ca el rasplateste cele rele este o uraciune. A pretinde ca El se foloseste de un lucru atat de insemnat si grav cum e gheena drept rasplatire a raului inseamna a atribui o slabiciune Firii dumnezeiesti.

Imparatia si gheena sunt realitati milostive, gandite in existenta lor de Dumnezeu din pricina bunatatii Lui vesnice, si nu ca rasplatire, chiar daca li s-a dat numele de rasplatire. (...) Iar a spune ca El ne preda focului, suferintelor, chinurilor si la tot felul de rele inseamna a atribui Firii lui Dumnezeu o dusmanie fata de creaturile rationale pe care le-a creat prin har, sau a-L face sa lucreze sau sa gandeasca din ranchiuna sau cu gand de revansa, ca si cum S-ar razbuna.

Dreapta gandire despre Dumnezeu ar fi, asadar, urmatoarea: blandul Dumnezeu, Care in tot ce face cauta moduri prin care sa ajute fiintele rationale, indreapta si judecata spre folosul celor care trebuie sa primeasca acest lucru atat de greu. Caci a gandi ca in Dumnezeu exista ura sau ranchiuna chiar si fata de fapturile demonice este un lucru odios si blasfemiator, ca si acela de a atribui slavitei Lui Firi oricare din slabiciunile sau patimile noastre pretinzand ca ar fi vorba de rasplatirea binelui si a raului".
Subscriu cu bucurie la cuvintele intelepte ale Sfantului Isaac Sirul, dar prevad ca nu va mai dura mult si aceasta desavarsita viziune asupra lui Dumnezeu a acestui sfant parinte va fi declarata drept eretica de cei ce au o alta viziune, cea a unui Dumnezeu gelos, manios si razbunator. Ultima va triumfa pentru ca incrancenarea va lua locul blandetii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ii uraste lumea pe crestini ? laotze Intrebari utilizatori 43 29.04.2011 16:00:46
Despre ura.. Cum iertam celui ce ne uraste si e greseste ionut12 Generalitati 0 28.09.2010 23:46:17