Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.03.2011, 14:47:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Fumatul e pacat pentru ca:

- fumul e nociv pentru fumator, care isi cauzeaza singur un rau, stricandu-si plamanii, pangarind asadar templul Lui Dumnezeu si chemandu-si moartea inainte de vreme;
- tigara creaza dependenta, iar noi stim bine de la Pavel ca trebuie sa nu ne lasam stapaniti de ceva, indiferent ce;
- fumul e toxic pentru ceilalti din jur si pentru natura;
- fumatorul arunca la gunoi averi intregi de-a lungul vietii, in loc sa foloseasca banii in mod constructiv si folositor semenilor.
- pe deasupra, fumaciosul mai si da exemplu prost copiilor, care de mici incep sa-si fumeze sanatatea, ca asa fac cei mari, nu?

Cred ca la Judecata fumatorilor li se va arata cat de curata ar fi fost atmosfera daca ei nu ar fi fumat si cat rau au facut altora prin viciul lor urat.

Vorba unui anunt: Daca fumezi langa mine, te rog sa nu expiri!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.03.2011, 15:20:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Din nefericire, imi e mult mai usor sa observ fumul de tigara pe care-l scoate preotul pe nari, decat rautatea care-mi tasneste din inima.
La spovedanie nu esti intrebat daca ai vazut fumatori, ci daca ai barfit pe cineva. Asa ca nu vederea unui preot fumator ne opreste de la impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului, ci faptele, cuvintele si gandurile noastre.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.03.2011, 13:51:03
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit ei sigur

Pai sigur asta stiu da de ce ar fi ceva neconform cu a fi preot.E un viciu daunator pe care saracu preotu nu a putut inca sa il ivinga.Si ce toti preotii sunt desavarsiti?E om si el.Se poate sa fie un preot bun.Da asa omeneste su7nt de acord ca greseste normal.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fumatul e pacat pentru ca:

- fumul e nociv pentru fumator, care isi cauzeaza singur un rau, stricandu-si plamanii, pangarind asadar templul Lui Dumnezeu si chemandu-si moartea inainte de vreme;
- tigara creaza dependenta, iar noi stim bine de la Pavel ca trebuie sa nu ne lasam stapaniti de ceva, indiferent ce;
- fumul e toxic pentru ceilalti din jur si pentru natura;
- fumatorul arunca la gunoi averi intregi de-a lungul vietii, in loc sa foloseasca banii in mod constructiv si folositor semenilor.
- pe deasupra, fumaciosul mai si da exemplu prost copiilor, care de mici incep sa-si fumeze sanatatea, ca asa fac cei mari, nu?

Cred ca la Judecata fumatorilor li se va arata cat de curata ar fi fost atmosfera daca ei nu ar fi fumat si cat rau au facut altora prin viciul lor urat.

Vorba unui anunt: Daca fumezi langa mine, te rog sa nu expiri!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.03.2011, 18:05:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La spovedanie nu esti intrebat daca ai vazut fumatori, ci daca ai barfit pe cineva. Asa ca nu vederea unui preot fumator ne opreste de la impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului, ci faptele, cuvintele si gandurile noastre.
Asa este. Problema apare cand ochiul e rau: Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.03.2011, 08:04:00
luizail luizail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2011
Mesaje: 1
Implicit Preotul fumator

Dar ce faceti voi aici nu este un pacat ,cine ne da dreptul sa vorbim si sa judecam pe aproapele nostru?oare nu se spune ca daca nu poti sa vorbesti de bine despre un om ,mai bine sa nu vorbesti?Este o meteahna proasta fumatul ,face rau si fumatorilor si celor in jur,mai ales celor din jur ,dar fiecare raspunde pentru faptele lui ,la judecata ,iar noi ar fi mai bine sa ii compatimim pe cei ce gresesc si sa ne rugam pt sufletele lor .
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.03.2011, 08:22:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ok!

cand am pus prima tigara in gura aveam 6 ani !!!
totdeuna m-am simtit atras de acest viciu,insa cu exceptia unei perioade de studentie mai lungi, niciodata nu am fumat constant !
regula mea e simpla, doar 2 pachete de tigari pe an,cand imi vine chefu !
si culmea,functioneaza,la mine, perfect !
dupa cele doua pachete,urmatoarele ...la anu !!!
asa ca eu fumez intr-un an cat fumeaza un singur fumator bun intr-o zi !!!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.03.2011, 09:25:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se spune ca suma viciilor este egala la toti oamenii.Asa ca degeaba dam cu pietre intr-un preot care fumeaza si-l vedem si il ridicam in slavi pe altul ,care bea pe ascuns dar nu-l vedem...

Numai Dumnezeu stie povestea fiecaruia..de aceea El este intotdeauna corect,si cand ne da si cand ne ia...

Last edited by Melissa; 16.03.2011 at 09:28:17.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.03.2011, 10:46:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Se spune ca suma viciilor este egala la toti oamenii.Asa ca degeaba dam cu pietre intr-un preot care fumeaza si-l vedem si il ridicam in slavi pe altul ,care bea pe ascuns dar nu-l vedem...

Numai Dumnezeu stie povestea fiecaruia..de aceea El este intotdeauna corect,si cand ne da si cand ne ia...
Asa este. Cunosc persoane care aleg sa nu mearga la biserica, pentru ca preotul e betiv, pentru ca fumeaza sau este avid dupa bani. Ispitele si neputintele preotului zadarnicesc in acestea, dragostea de Hristos. Ma intreb atunci, cu cat este mai binecuvantat de Dumnezeu cel care in ciuda neputintelor preotului, participa totusi la slujbe si, fara a carti, primeste Sfanta Euharistie din mana sa nevrednica? Numai omul care are constiinta propriei sale nevrednicii, in care invinge dragostea de Hristos si de semeni, este capabil de un astfel de gest.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.03.2011, 14:38:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Asa este. Cunosc persoane care aleg sa nu mearga la biserica, pentru ca preotul e betiv, pentru ca fumeaza sau este avid dupa bani.
Foarte rau fac acele persoane.E firesc sa observi ce se intampla in jurul tau, ca doar nu esti orb.Dar atat. Sa alegi sa te indepartezi de biserica si de Dumnezeu din aceste motive, e o mare nesocotinta,pentru ca un preot ortododox, oricat de betiv,fumator,depravat ar fi in cele lumesti, are HAR mai mare decat ne putem noi inchipui.Asta ar trebui sa inteleaga lumea.HARUL unui PREOT ORTODOX,nu ispitele pe care poate si pe el il inrobesc.

Last edited by Melissa; 16.03.2011 at 14:50:11.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.03.2011, 20:54:21
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

Voi va dati seama ca acest topic este o invitatie la vorbire de rau si la judecata? Este total neinspirat titlul acestui topic. Sa tratam problema fumatului...de acord...dar fara a implica o persoana sau o categorie anume de oameni...parerea mea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 17:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58