Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 13.07.2016, 11:29:00
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Dragă Tobias,

Postul la păcate se însoțește de post la bucate și la băuturi inclusiv la apă pentru ca să-ți fie mai ușor să nu păcătuiești.

Dacă postul negru este mai îndelungat, atunci poți să mănînci anafură cîteva bucățele dimineața sau seara sau la amiaz și să bei apă sfințită cîteva guri...
Oare cat de indelungat a fost postul "negru" pe care l-ai facut tu cu astfel de... concesii si de la cine ai avut dezlegare? De la ego?

Eu banuiam ca intr-un post negru este "dezlegare" numai la impartasire cu trupul si sangele lui Hristos.
Oare ce se cuvine în post a face binele sau a face răul? Dar în Sabat sau în sfînta Duminică ce se cuvine a face binele sau răul?

Ei bine iată că Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu este Domn și al postului și al Sabatului și al sfintei Duminici!

Așa că dacă tu reușești să ții post negru îndelungat fără să bei apă și fără să mînci pîine decît te împărtășești cu sîngele și trupul Domnului atunci cred că faci bine, poate chiar mai bine ca mine.

Eu trebuie să recunosc că nu sunt în stare să țin post negru fără apă sfințită și fără anafură nici dacă țin abea 2-3 zile și pentru asta nu am vreo dezlegare pentru că eu cred că fac bine... de la Dumnezeu.

Cred de asemenea că nu eu postesc fiindcă nici nu aș fi în stare ci Domnul care este în mine postește cu adevărat și eu doar mă împărtășesc de postul pe care El îl ține... la păcate și la bucate.

Oare tu crezi că apa sfințită și anafura nu fac parte din Dumnezeu?

Așa că nu la Dumnezeu se ține post ci la păcăt!

Last edited by Trimisul; 13.07.2016 at 11:31:52.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 13.07.2016, 11:48:51
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Asta inseamna ca Luni este zi de post randuit de Dumnezeu? In Evanghelii NU scrie asa ceva, ci este doar interpretarea ta eronata. Nici Biserica nu a randuit asa ceva
Cît tupeu poți să ai... ferească Dumnezeu.

Oare nu ai auzit de sfinți care posteau în permanență? De Ioan Botezătorul ai auzit? De proorocul Ezechiel sau de pustnicii plecați în pustie care mîncau cînd și cînd ai auzit? De duhovnici și de călugări care viețuiau în mînăstiri și posteau și lucrau iar de mîncat și băut mîncau doar sîmbăta și Duminica legume și fructe și pîine și puțin vin ai auzit?

Deci ei posteau multe zile non stop sau peste săptămînă L,M,M,J,V și nu i-a făcut nimeni nici cu interpretare eronată, nici proști că cică nu scrie în Evanghelie și nici nu i-a luat nimeni la persiflări că nu a rînduit Biserica.... Păi ei sunt BISERICA!.. iar Dumnezeu le-a dat Har și putere și sfințenie că făceau minuni și vindecări cum nimeni nu făcea și nu putea... Deci călcau ei prin sfințenia lor așezîmintele sfinte și poruncile și rînduielile Bisericești și canoanele? Din contră, ei le respectau cel mai bine.

Dacă pentru tine toate astea nu înseamnă nimic căci de aia mă persiflezi mereu spunînd: ''așa și?'' atunci e problema ta, dar nu îmi spune mie că eu te-am obligat să ții și Luni post spre deosebire de biserică dacă ea a rînduit mirenilor să țină peste săptămînă numai Mi și Vi. Mă bucur că ții măcar atît și nu te oblig să ții mai mult.

Deci dacă tu nu vrei să ții post și Luni asta nu înseamnă că eu sau alții greșesc dacă țin sau că eu sau alții ca mine avem o interpretare eronată.

Asta am spus: cine voiește poate ține mai mult decît fariseii care țineau două zile deci poți ține L,M,V sau L,M,M,J,V sau pe termen lung așa ca sfinții cei mari... dar postul se ține la păcate... și la bucate pentru ca să-ți fie mai ușor să ții la păcate.

Deci cine vrea să se curățească atunci să se roage și să postească pentru că așa iese afară orice drac și orice necurăție, cu rugăciune și cu post, așa că e bine să ne rugăm să putem posti cît mai mult... la păcate!

Bine ar fi dacă am reuși performanța să nu mai facem niciun păcat toată viața! Sigur nu am călca ce a rînduit Biserica ci am da slavă lui Dumnezeu!

Last edited by Trimisul; 13.07.2016 at 11:54:35.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 13.07.2016, 13:24:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Cît tupeu poți să ai... ferească Dumnezeu.

Oare nu ai auzit de sfinți care posteau în permanență? De Ioan Botezătorul ai auzit? De proorocul Ezechiel sau de pustnicii plecați în pustie care mîncau cînd și cînd ai auzit? De duhovnici și de călugări care viețuiau în mînăstiri și posteau și lucrau iar de mîncat și băut mîncau doar sîmbăta și Duminica legume și fructe și pîine și puțin vin ai auzit?

Deci ei posteau multe zile non stop sau peste săptămînă L,M,M,J,V și nu i-a făcut nimeni nici cu interpretare eronată, nici proști că cică nu scrie în Evanghelie și nici nu i-a luat nimeni la persiflări că nu a rînduit Biserica.... Păi ei sunt BISERICA!.. iar Dumnezeu le-a dat Har și putere și sfințenie că făceau minuni și vindecări cum nimeni nu făcea și nu putea... Deci călcau ei prin sfințenia lor așezîmintele sfinte și poruncile și rînduielile Bisericești și canoanele? Din contră, ei le respectau cel mai bine.

Dacă pentru tine toate astea nu înseamnă nimic căci de aia mă persiflezi mereu spunînd: ''așa și?'' atunci e problema ta, dar nu îmi spune mie că eu te-am obligat să ții și Luni post spre deosebire de biserică dacă ea a rînduit mirenilor să țină peste săptămînă numai Mi și Vi. Mă bucur că ții măcar atît și nu te oblig să ții mai mult.

Deci dacă tu nu vrei să ții post și Luni asta nu înseamnă că eu sau alții greșesc dacă țin sau că eu sau alții ca mine avem o interpretare eronată.

Asta am spus: cine voiește poate ține mai mult decît fariseii care țineau două zile deci poți ține L,M,V sau L,M,M,J,V sau pe termen lung așa ca sfinții cei mari... dar postul se ține la păcate... și la bucate pentru ca să-ți fie mai ușor să ții la păcate.

Deci cine vrea să se curățească atunci să se roage și să postească pentru că așa iese afară orice drac și orice necurăție, cu rugăciune și cu post, așa că e bine să ne rugăm să putem posti cît mai mult... la păcate!

Bine ar fi dacă am reuși performanța să nu mai facem niciun păcat toată viața! Sigur nu am călca ce a rînduit Biserica ci am da slavă lui Dumnezeu!
noi nu suntem la nivelul Sf. Ion Botezatorul sau al profetului Ezechiel. Acum, cand cineva vrea sa posteasca L,M,Mi,J,V,S,D nu ar trebui sa primeasca binecuvantare de la Duhovnicul lui? Nu duhovnicul cunoaste starea spirituala a credinciosului si stie cel mai bine daca credinciosul e in stare sa duca pana la capat acest post sau nu (sa nu devina o simpla cura de slabire sau sa nu cada in mandrie)?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #604  
Vechi 13.07.2016, 14:29:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Acum, cand cineva vrea sa posteasca L,M,Mi,J,V,S,D nu ar trebui sa primeasca binecuvantare de la Duhovnicul lui?
Pai si cu binecuvantare crezi ca se poate din prima ?
Reply With Quote
  #605  
Vechi 13.07.2016, 14:31:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Bine ar fi dacă am reuși performanța să nu mai facem niciun păcat toată viața!
N-ai cum.Ai pacatul stramosesc asupra ta.Numai dupa ce mori numai ai cum
sa faci pacate.
Reply With Quote
  #606  
Vechi 13.07.2016, 14:38:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Dacă ești botezat, ți s-a iertat și păcatul strămoșesc. Nu mai e asupra ta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #607  
Vechi 13.07.2016, 14:46:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă ești botezat, ți s-a iertat și păcatul strămoșesc. Nu mai e asupra ta.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...esc-80552.html

Cum se mosteneste pacatul stramosesc?
Aceasta este o taina mare. Ceea ce se poate spune, este ca pacatul acesta pe care-l mostenim din tata in fiu, prin nasterea fireasca, nu ni se socoteste ca pacat al nostru, personal, ci ca o stare pacatoasa, ca o inclinare spre pacat, izvorata din calcarea poruncii dumnezeiesti si care este egala cu pacatul in fata legii lui Dumnezeu.

Deci pacatul stramosesc este insusi inclinatia omului catre pacat, inclinatie
care nu dispare dupa botez.

Biserica a randuit botezul copiilor, care nu au pacatele celor varstnici, dar care totusi, mostenesc aplecarea spre pacat, care vine de la Adam
Spune ca Biserica poate sa boteze copiii care au inclinatia spre pacat.Adica pe
toata lumea, ceea ce este logic si nimic nou.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 13.07.2016, 14:59:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Păcatul strămoșesc este însăși nesocotirea poruncii dumnezeiești de către strămoșii noștri Adam și Eva. El se iartă la botez, împreună cu toate păcatele. Dar urmările rămân, ca și înclinarea spre păcat (împreună cu moartea, de altfel). Pot să-ți dau și eu link, dacă vrei să ne batem în link-uri. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #609  
Vechi 13.07.2016, 15:11:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Păcatul strămoșesc este însăși nesocotirea poruncii dumnezeiești de către strămoșii noștri Adam și Eva. El se iartă la botez, împreună cu toate păcatele. Dar urmările rămân, ca și înclinarea spre păcat (împreună cu moartea, de altfel).
Pai si daca s-a iertat de ce il mai facem ?
Reply With Quote
  #610  
Vechi 13.07.2016, 15:20:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Din cauză că nu conlucrăm cu harul și că „nu ne străduim până la sânge”, cum spune Sf. Ap. Pavel. Dar știm că unii se desăvârșesc și ajung să nu mai păcătuiască.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12