Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.06.2016, 18:05:51
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista iubire fireasca - pentru parinti, rude, prieteni, binefacatori si iubire duhovniceasca prin care iubim pe tot omul. Daca pe prima o putem avea fara sa-L iubim pe Dumnezeu, la a doua nu putem ajunge decat prin El.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.06.2016, 21:51:42
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
In Biblie este scris, Si sfintii Parinti spun sa Il iubim mai inta pe Domnul Dumnezeu nostru din toata inima, din tot sufletul ,si din tot cugetul nostru si apoi pe aproapele nostru ca pe noi insine,, caci nu putem pune pe om mai presus de Dumnezeu in dragostea noastra.
In Dumnezeu ne regasim deopotriva atat pe noi insine cat si fiecare faptura, fara exceptie,
fiecare om care a fost, este si va fi.

Nu este vorba de mai multe iubiri ci de una singura.

Iubirea nu este impartita ci unitara si nemarginita.

Printr-o singura iubire atingem totul.
__________________

Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.08.2016, 19:38:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit „Circuitul binelui în natură"

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Care om este cu adevarat frumos?
Unei tinere i-a înflorit cactusul.
De patru ani stătea pe pervaz posomorât și „nebărbierit", dar uite că pe neașteptate a făcut un asemenea cadou!
Cufundată în cugetarea la cactus, femeia a călcat pe picior în metrou un bărbat cu înfățișare mohorâtă, dar nu a reacționat cu enervare când acesta i-a făcut observație (de pildă, „dacă sunteți atât de delicat trebuia să mergeți cu taxiul"), ci i-a zâmbit: „Pentru numele Domnului, nu vă supărați: n-am avut de ce să mă țin. Dacă vreți, călcați-mă și dumneavoastră pe picior, și o să fim chit."
Bărbatul a înghițit ceea ce îi stătea pe limbă, a coborât liniștit la stația unde trebuia să coboare și n-a ocărât-o pe vânzătoarea de la chioșcul de ziare, care-i dăduse greșit restul: „Nu-i nimic grav, mai numărați o dată. Nici eu nu sunt azi prea tare la socotit" - iar vânzătoarea, îmbunată vizibil, nu s-a apucat să dea la scădere presa nevândută, ci i-a dăruit unui bătrân două reviste și un teanc de ziare. Acestuia îi plăcea foarte mult să citească, dar cumpăra ziare mai ieftine. El a plecat acasă mulțumit, cu vraful de ziare sub braț, și când a întâlnit-o pe vecina de la etajul de sus nu i-a făcut scandal ca de obicei („copilul dumneavoastră sare prin casă ca un cal, de ce nu-l educați cum trebuie?"), ci a exclamat: „Ce a crescut fiica dumneavoastră! Nu-mi dau seama cu cine seamănă mai mult: cu dumneavoastră sau cu soțul? O să fie o frumusețe, credeți-mă, am ochiul format!"
Iar vecina și-a dus copilul la grădiniță, după care a dat fuga la serviciu, la policlinică, unde n-a certat-o pe femeia zăpăcită care se înscrisese pentru consult la neuropatolog pentru ieri, dar a venit astăzi: „Lăsați, nu vă necăjiți, și eu mai uit! Stați puțin, că mă duc să-l întreb pe doctor dacă vă primește." Iar femeia, la rândul său, n-a început să amenințe cu reclamații în toate instanțele, inclusiv tribunalul de la Strasbourg, pretinzând să i se prescrie medicamentul-minune care nu a fost încă inventat, ci și-a cerut scuze: „Să știți că nu m-am prostit de tot, înțeleg că bătrânețea nu se vindecă. Să mă iertați, domnule doctor, că v-am făcut capul calendar! Vin la dumneavoastră ca la serviciu."
Iar doctorul s-a dus seara acasă. Pe drum i s-a făcut milă de băbuță, s-a gândit: „Uite-așa trece viața pe lângă noi", și pe neașteptate i-a cumpărat soției un buchețel de flori și un tort. „Ce ne tot dondănim mereu, parcă suntem copii! - i-a zis, sărutând-o și îmbrățișând-o. Uite, ți-am cumpărat un tort, numai că am pus din greșeală mapa pe el. Dar nu-i nimic, asta nu influențează calitățile gustative! Și flori ți-am cumpărat - ce-i drept, și pe ele le-am cam turtit cu mapa, s-au șifonat. Poate o să se învioreze."
„O să se învioreze! - a zis cu încredere soția. Le reanimăm noi. Imaginează-ți: astăzi când m-am trezit, m-am uitat - și ce crezi? A înflorit cactusul! Vezi?"

o povestire de Konstantin V. Zorin
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.08.2016, 22:00:14
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Unei tinere i-a înflorit cactusul.
De patru ani stătea pe pervaz posomorât și „nebărbierit", dar uite că pe neașteptate a făcut un asemenea cadou!
Cufundată în cugetarea la cactus, femeia a călcat pe picior în metrou un bărbat cu înfățișare mohorâtă, dar nu a reacționat cu enervare când acesta i-a făcut observație (de pildă, „dacă sunteți atât de delicat trebuia să mergeți cu taxiul"), ci i-a zâmbit: „Pentru numele Domnului, nu vă supărați: n-am avut de ce să mă țin. Dacă vreți, călcați-mă și dumneavoastră pe picior, și o să fim chit."
Bărbatul a înghițit ceea ce îi stătea pe limbă, a coborât liniștit la stația unde trebuia să coboare și n-a ocărât-o pe vânzătoarea de la chioșcul de ziare, care-i dăduse greșit restul: „Nu-i nimic grav, mai numărați o dată. Nici eu nu sunt azi prea tare la socotit" - iar vânzătoarea, îmbunată vizibil, nu s-a apucat să dea la scădere presa nevândută, ci i-a dăruit unui bătrân două reviste și un teanc de ziare. Acestuia îi plăcea foarte mult să citească, dar cumpăra ziare mai ieftine. El a plecat acasă mulțumit, cu vraful de ziare sub braț, și când a întâlnit-o pe vecina de la etajul de sus nu i-a făcut scandal ca de obicei („copilul dumneavoastră sare prin casă ca un cal, de ce nu-l educați cum trebuie?"), ci a exclamat: „Ce a crescut fiica dumneavoastră! Nu-mi dau seama cu cine seamănă mai mult: cu dumneavoastră sau cu soțul? O să fie o frumusețe, credeți-mă, am ochiul format!"
Iar vecina și-a dus copilul la grădiniță, după care a dat fuga la serviciu, la policlinică, unde n-a certat-o pe femeia zăpăcită care se înscrisese pentru consult la neuropatolog pentru ieri, dar a venit astăzi: „Lăsați, nu vă necăjiți, și eu mai uit! Stați puțin, că mă duc să-l întreb pe doctor dacă vă primește." Iar femeia, la rândul său, n-a început să amenințe cu reclamații în toate instanțele, inclusiv tribunalul de la Strasbourg, pretinzând să i se prescrie medicamentul-minune care nu a fost încă inventat, ci și-a cerut scuze: „Să știți că nu m-am prostit de tot, înțeleg că bătrânețea nu se vindecă. Să mă iertați, domnule doctor, că v-am făcut capul calendar! Vin la dumneavoastră ca la serviciu."
Iar doctorul s-a dus seara acasă. Pe drum i s-a făcut milă de băbuță, s-a gândit: „Uite-așa trece viața pe lângă noi", și pe neașteptate i-a cumpărat soției un buchețel de flori și un tort. „Ce ne tot dondănim mereu, parcă suntem copii! - i-a zis, sărutând-o și îmbrățișând-o. Uite, ți-am cumpărat un tort, numai că am pus din greșeală mapa pe el. Dar nu-i nimic, asta nu influențează calitățile gustative! Și flori ți-am cumpărat - ce-i drept, și pe ele le-am cam turtit cu mapa, s-au șifonat. Poate o să se învioreze."
„O să se învioreze! - a zis cu încredere soția. Le reanimăm noi. Imaginează-ți: astăzi când m-am trezit, m-am uitat - și ce crezi? A înflorit cactusul! Vezi?"

o povestire de Konstantin V. Zorin
Superbă! Absolut superbă!
Mulțumim, soră!
Care om e cu adevărat frumos? Cel care Îl primește pe Dumnezeu în sine.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.08.2016, 07:24:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Superbă! Absolut superbă!
Mulțumim, soră!
Care om e cu adevărat frumos? Cel care Îl primește pe Dumnezeu în sine.
Asa este. Si cel care isi iubeste aproapele.. căci dacă nu-ti iubesti aproapele, cum poti spune că-l iubesti pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.08.2016, 02:16:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Unei tinere i-a înflorit cactusul.
De patru ani stătea pe pervaz posomorât și „nebărbierit", dar uite că pe neașteptate a făcut un asemenea cadou!
Cufundată în cugetarea la cactus, femeia a călcat pe picior în metrou un bărbat cu înfățișare mohorâtă, dar nu a reacționat cu enervare când acesta i-a făcut observație (de pildă, „dacă sunteți atât de delicat trebuia să mergeți cu taxiul"), ci i-a zâmbit: „Pentru numele Domnului, nu vă supărați: n-am avut de ce să mă țin. Dacă vreți, călcați-mă și dumneavoastră pe picior, și o să fim chit."
Bărbatul a înghițit ceea ce îi stătea pe limbă, a coborât liniștit la stația unde trebuia să coboare și n-a ocărât-o pe vânzătoarea de la chioșcul de ziare, care-i dăduse greșit restul: „Nu-i nimic grav, mai numărați o dată. Nici eu nu sunt azi prea tare la socotit" - iar vânzătoarea, îmbunată vizibil, nu s-a apucat să dea la scădere presa nevândută, ci i-a dăruit unui bătrân două reviste și un teanc de ziare. Acestuia îi plăcea foarte mult să citească, dar cumpăra ziare mai ieftine. El a plecat acasă mulțumit, cu vraful de ziare sub braț, și când a întâlnit-o pe vecina de la etajul de sus nu i-a făcut scandal ca de obicei („copilul dumneavoastră sare prin casă ca un cal, de ce nu-l educați cum trebuie?"), ci a exclamat: „Ce a crescut fiica dumneavoastră! Nu-mi dau seama cu cine seamănă mai mult: cu dumneavoastră sau cu soțul? O să fie o frumusețe, credeți-mă, am ochiul format!"
Iar vecina și-a dus copilul la grădiniță, după care a dat fuga la serviciu, la policlinică, unde n-a certat-o pe femeia zăpăcită care se înscrisese pentru consult la neuropatolog pentru ieri, dar a venit astăzi: „Lăsați, nu vă necăjiți, și eu mai uit! Stați puțin, că mă duc să-l întreb pe doctor dacă vă primește." Iar femeia, la rândul său, n-a început să amenințe cu reclamații în toate instanțele, inclusiv tribunalul de la Strasbourg, pretinzând să i se prescrie medicamentul-minune care nu a fost încă inventat, ci și-a cerut scuze: „Să știți că nu m-am prostit de tot, înțeleg că bătrânețea nu se vindecă. Să mă iertați, domnule doctor, că v-am făcut capul calendar! Vin la dumneavoastră ca la serviciu."
Iar doctorul s-a dus seara acasă. Pe drum i s-a făcut milă de băbuță, s-a gândit: „Uite-așa trece viața pe lângă noi", și pe neașteptate i-a cumpărat soției un buchețel de flori și un tort. „Ce ne tot dondănim mereu, parcă suntem copii! - i-a zis, sărutând-o și îmbrățișând-o. Uite, ți-am cumpărat un tort, numai că am pus din greșeală mapa pe el. Dar nu-i nimic, asta nu influențează calitățile gustative! Și flori ți-am cumpărat - ce-i drept, și pe ele le-am cam turtit cu mapa, s-au șifonat. Poate o să se învioreze."
„O să se învioreze! - a zis cu încredere soția. Le reanimăm noi. Imaginează-ți: astăzi când m-am trezit, m-am uitat - și ce crezi? A înflorit cactusul! Vezi?"

o povestire de Konstantin V. Zorin
Ce frumos!! Lucrurile astea chiar se intampla :)
God bless you!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 8 13.11.2012 14:21:49
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 9 24.08.2012 15:29:37
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 20:03:46
Este adevarat? heaven Preotia (Hirotonia) 11 22.12.2010 22:11:53
Este adevarat ca... Kaiserslautern21 Mari Duhovnici si predicile lor 2 31.10.2009 02:25:54