Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 21.03.2008, 18:56:34
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
si.....face parte di Scriptura asa ceva?sau Apostoli sustineau asa ceva?
Da. Iti dau un exemplu, legat de sfanta taina a impartasaniei:

1 Corinteni 11
23. Caci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si voua: Ca Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vandut, a luat paine,
24. Si, multumind, a frant si a zis: Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi. Aceasta sa faceti spre pomenirea Mea.
25. Asemenea si paharul după Cina, zicand: Acest pahar este Legea cea noua intru sangele Meu. Aceasta sa faceti ori de câte ori veti bea, spre pomenirea Mea.
26. Caci de cate ori veti manca aceasta paine si veti bea acest pahar, moartea Domnului vestiti pana cand va veni.
27. Astfel, oricine va manca painea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat fata de [color=red]trupul si sangele Domnului.[/color]
28. Sa se cerceteze insa omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar.
29. Caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie, osanda isi mananca si bea, nesocotind [color=red]trupul Domnului[/color].
30. De aceea, multi dintre voi sunt neputinciosi si bolnavi si multi au murit.


Exista neoprotestanti care nu practica frangerea painii sau daca practica nu cred ca este trupul lui Hristos...
Desi Biblia spune clar ca este "trupul lui Hristos"...
In astfel de cazuri (cand nu se face corect frangerea painii) nu mai este vorba de o simpla cadere din traditie, ci chiar o cadere din scriptura a neoprotestantilor.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 21.03.2008, 19:19:24
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Exista neoprotestanti care nu practica frangerea painii sau daca practica nu cred ca este trupul lui Hristos...
Desi Biblia spune clar ca este "trupul lui Hristos"...
In astfel de cazuri (cand nu se face corect frangerea painii) nu mai este vorba de o simpla cadere din traditie, ci chiar o cadere din scriptura a neoprotestantilor.
nu e valabil pt toti neoprotestantii.
din acest punct de vedere Sfanta Traditie e bine pastrata in BO.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 21.03.2008, 20:49:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Citat:
În prealabil postat de ancah
E clar ca sectarii nu inteleg ce e Sfanta Traditie si de aceea va trebui sa deschidem un topic nou pe aceasta tema. Poate asa unii se vor lumina.
Nu se vor lumina anca! Ne pierdem vremea cu ei. Cine cauta intr-adevar sa-si lamureasca anumite lucruri, nu pune probleme asa provocator.
subscriu, si voi urma sfatul Pr. Cleopa in ceea ce-i priveste pe sectari. Dialogul nu-si are rostul, intrucat ei conditioneaza adevarul, ceeea ce e absurd. Doar Dumnezeu ii poate lumina, nu noi.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 21.03.2008, 21:02:14
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
subscriu, si voi urma sfatul Pr. Cleopa in ceea ce-i priveste pe sectari. Dialogul nu-si are rostul, intrucat ei conditioneaza adevarul, ceeea ce e absurd.Doar Dumnezeu ii poate lumina, nu noi.
chiar asta sa fie sfatul Pr. Cleopa?eu nu cred.
cu ce "conditioneaza" sectarii adevarul?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 21.03.2008, 22:27:40
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
chiar asta sa fie sfatul Pr. Cleopa?eu nu cred.
Probabil Parintele Ceopa a avut in vedere si sfatul lui Pavel:

Tit 3:9 Iar de intrebarile nebunesti si de insirari de neamuri si de certuri si de sfadirile pentru lege, fereste-te, caci sunt nefolositoare si desarte.

Parerea mea personala e ca neoprotestantii uneori, se considera trezorierii adevarului. Si atunci e posibil sa conditioneze faptul ca cineva detine adevarul de apartenenta la un anumit "trib" a lui Israel.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 21.03.2008, 22:50:56
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Probabil Parintele Ceopa a avut in vedere si sfatul lui Pavel:

Tit 3:9 Iar de intrebarile nebunesti si de insirari de neamuri si de certuri si de sfadirile pentru lege, fereste-te, caci sunt nefolositoare si desarte.

Parerea mea personala e ca neoprotestantii uneori, se considera trezorierii adevarului. Si atunci e posibil sa conditioneze faptul ca cineva detine adevarul de apartenenta la un anumit "trib" a lui Israel.
sa nu uitam ca si BO se considera posesoare "cheilor raiului".
da oricum aceste discutii sunt inutile si off topic
Reply With Quote
  #147  
Vechi 22.03.2008, 19:56:05
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Nu cred ca exista un grup crestin care sa poate pretinde ca tot ceea ce face e doar ceea ce exista in Biblie. Oricat s-ar stradui, pana la urma apare traditia.
de acord cu tine.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 04.04.2008, 00:59:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

II Timotei 2,2: "Si cele ce ai auzit de la mine, cu multi martori de fata, acestea le incredinteaza la oameni credinciosi, care vor fi destoinici sa invete si pe altii."
Reply With Quote
  #149  
Vechi 22.04.2008, 17:25:23
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
II Timotei 2,2: "Si cele ce ai auzit de la mine, cu multi martori de fata, acestea le incredinteaza la oameni credinciosi, care vor fi destoinici sa invete si pe altii."
si cele auzite de la Pavel le avem acum scrise pe paginile Scripturii....


ai jucat vreodata telefonul fara fir?

daca avem Sursa, de ce sa nu citim direct?


Domnul sa ne binecuvanteze!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 22.04.2008, 18:43:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
Citat:
În prealabil postat de ancah
II Timotei 2,2: "Si cele ce ai auzit de la mine, cu multi martori de fata, acestea le incredinteaza la oameni credinciosi, care vor fi destoinici sa invete si pe altii."
si cele auzite de la Pavel le avem acum scrise pe paginile Scripturii....


ai jucat vreodata telefonul fara fir?

daca avem Sursa, de ce sa nu citim direct?


Domnul sa ne binecuvanteze!
Chiar tot??? S-a scris tot??? Nu s-a transmis si prin viu grai??? De ce mai spune Sfantul Apostol Pavel "stati neclinti, ..... si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvant, fie prin epistola. (II Tes. 2,15) "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 19:51:44