Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.03.2008, 15:40:58
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
7th_Brigade_TzHL,
TOTAL FALS
placerea nu a fost creata de Dumnezeu.
Faptele Sfintilor Apostoli 14:17 Desi El nu S-a lasat pe Sine nemarturisit, facandu-va bine, dandu-va din cer ploi si timpuri roditoare, [color=red]umpland[/color] de hrana si [color=red]de bucurie[/color] inimile voastre.

Cine umple de bucurie inimile oamenilor, dand cele necesare trupului? Nu Dumnezeu?
  #92  
Vechi 25.03.2008, 15:43:22
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
ai dreptate in ceea ce priveste orgasmul: nu este o stare primara a omului, ci una ulterioara caderii in pacat. cu sau fara orgasm, conceperea copiilor tot in pacat se face. doar botezul poate spala acest pacat.
Cum sa nu fie o stare primara a omului cand il au pana si animalele?
Nici vorba!Starea primara ar fi trebuit sa fie inmultirea prin Cuvant...ca niste adevarati Fii ai Celui Preainalt... care a zis si s-a facut!
  #93  
Vechi 25.03.2008, 15:45:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
- se doarme putin, iar activitatea cerebrala este crescuta
:D

  #94  
Vechi 25.03.2008, 16:01:10
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Ioan 3:22. Si orice cerem, primim de la El, pentru ca pazim poruncile Lui si [color=red]cele placute[/color] inaintea Lui facem.

Deci placerea are o conotatie pozitiva in asociere cu ceea ce este voia lui Dumnezeu.

Casatoria este binecuvantata in Iesirea 1:22, si prin urmare acele placeri asociate cu casatoria nu au nimic pacatos in ele.
  #95  
Vechi 25.03.2008, 16:06:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
- se doarme putin, iar activitatea cerebrala este crescuta
:D
nu-mi dau seama ce ai vazut amuzant? poi zicea Z.Lidia ca in manastire se doarme putzin, shi asha este ca este slujba de la miezul noptzii deci se doarme mult mai putzin, shi dormind putzin in cursul unei zile activitatea cerebrala este mai crescuta la astfel de oameni dar cu folos... ca nu se doarme in noaptea pacatelor, in moartea pacatelor... cum patzim noi, gandim, vorbim shi dormim... iar vorbim iar diormim in timp ce gandim.... dar shtim ca nu vedem ca dormim...:) deci ce te distrezi in post?
  #96  
Vechi 25.03.2008, 16:43:16
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Observând batrânii care au avut viata sexuala si cei care nu au avut (calugari si calugarite, preoti catolici) observam o puternica degradare la primii si pastrarea puterilor sufletesti la cei din cealalta categorie.
asta e un topic numai asa ca sa fie cineva cu initiativa si ca sa isi motiveze cineva modul de viata?sau e chiar o discutie deschisa?


cunosc batrini care au fost "victime" ale celor 3 vicii (fumat,alcool,preacurvie).multi dintre ei depasesc media de virsta si pe la 80 de ani sunt destul de "fresh".asa ca......nu te baza pe acest criteriu.

  #97  
Vechi 25.03.2008, 16:46:25
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Am citit pe alt topic cum ca ar fi descoperit solutia pentru problemele romanilor: abstinenta sexuala in timpul sarcinii, care ar crea inclinatii spre sfintenie la copil. :dontgetit:
credeam ca am citit multe aberatii......da asta intra direct in TOP 10 (parerea mea)
  #98  
Vechi 25.03.2008, 17:17:27
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Sunt crestin ortodox de multi ani, dar asemenea idei nu am mai auzit..

:D cod_gabriel cred ca glumeste in ceea ce zice referitor la premizele de sfintenie la copil.

:D Traditie, am dubii daca e barbat sau daca e trecut de varsta copilariei... pentru ca la barbati rationalitatea ar trebui sa fie mai puternica...
  #99  
Vechi 25.03.2008, 17:32:09
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Eu imi dau seama ca noi ca si crestini nu trebuie sa judecam intrebarile indoielnice care ni le pun ceilalti care sunt de curand intorsi la credinta.

Nu trebuie insa sa uitam ca exista si intrebari nebune. Si acele intrebari nebune, inteleptul Solomon ne spune in Sfanta Scriptura ca trebuie abordate cumva ca cei in cauza sa se trezeasca la realitate.

Parafrazand titlul acestui topic, intrebarea ( asha cum o inteleg eu ) este daca e mai bine ca omul sa fie violat, decat sa aiba orgasm?

Treziti-va oameni buni!
  #100  
Vechi 25.03.2008, 17:49:29
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Salut...
inca un post de la Traditie..de fiecare data cand intru si citesc asa ceva nu stiu ce sa mai zic si cum vad modul in care cauta sa sustina ceea ce spune..Traditie s-ar putea sa gresesti si tu, de-a stanga sau dreapta..nu conteaza...
eu nu cred ca daca Dumnezeu a binecuvantat nunta, ca o cale spre mantuire, si nu a lasat-o doar ca o organizare sociala sau ca un mod de perpetuare a neamului, nu cred ca tocmai acest Dumnezeu, vrea ca un barbat si o femeie sa se impreuneze fara orgasm...tu Traditie n-ai decat sa o faci fara, eu nu vreau asa..."Cei doi sa fie una" nu numai in impreunare ci in toate, dar aici nu pot fi Una, daca nu "mor" pentru celalalt, nu pentru placerea ta, nu, pentru celalalt, te indrepti spre celalalt.....se pot spune multe despre orgasm, eu nu sunt pregatit sa spun si ma retrag..dar nu cred ca ma inchin unui Dumnezeu care n-a pus in calea nuntii o unire deplina.....
vai de capul nostru, habar n-avem, stam inchisi, frustrati, din cauza unor intrebari sau impuneri ca astea oamenii traiesc duplicati, nestiind incotro sa paseasca...

.......va las sa "dezvoltati" in continuare...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19